Šta je novo?

SBB D3i Platforma iskustva

@Sky Uk: Nisam gledao ništa sa Netflix-a tj baš tamo na sajtu, gledam obično ove 720p Web ripove koje je neko snimao sa Netflix-a. Al svakako ne mogu se porediti materijal tipa serija i filmova sa sportom koji zahteva veći bitrate i koji je obično i interlaced.
@Dodatak: Naravno idealnu varijantu treba prilagoditi uslovima i ograničenjima tehnologije za isporuku sadržaja, ali svakako postoji i mnogo mesta za napredak i par načina da se to sve lepo odradi. VBR encoding, da su im svi kanali MPEG4 a ne MPEG2, da kanali koji emituju sadržaj koji može da prođe sa znatno nižim bitrate (tipa ovih dečijih kanala) se enkoduju tako sa nižim a taj višak da se iskoristi na kanal tipa SportKlub, da se bolje iskoristi maximalno dostupan bitrate po mux-u.

U krajnjem slučaju ako bih morao da biram 40 kvalitetnih SD kanala + 5 kvalitetnih HD kanala ili 90 1.5 Mbps SD kanalima + 15/20 HD kanala sa premalim bitrate-om (koji pokušavaju da zamaskiraju sa "edge enhancement" i još gomilom filtera) definitivno bih izabrao ovu varijantu sa manje kanala.

Šta npr sprečava ove digitalne terestrijalne kanale da budu u znatno boljem kvalitetu nego što se trenutno emituju? Na stranu to što pola njih sadržaj snima krš zastarelom opremom i još nestručnije dalje kompresuje, ali oni ne koriste uopšte dostupan bitrate.

Ovako, na ovoj platformi koliko ja znam ne mogu da koriste VBR zato sto se koristi Apple HLS adaptive streaming a on pakuje video i audio u takode transport stream (mozda malko drugaciji od onog standardnog) Sam transport stream ima svoj fiksni bitrate i ti naravno mozes da muksujes i vbr video ali onda ces tamo gde se video bitrate spusti na neki nizi protok taj manjak morati da popunis sa null paketima jer kao sto rekoh paketi transport stream-a su fiksne velicine i protok TS-a je uvek isti.

Na svim DVB sistemima ti mozes da priustis pravi varijabilni video jer desetak programa je upakovano u jedan veliki transport stream i svi dele veliki fiksni bandwidth. Na IPTV-u je jedan program - jedan TS.

Ni jedan jedini HLS stream sa neta koji sam gledao ili snimio preko VLC-a nije bio VBR, bukvalno nijedan. To ne znaci da preko IPTV-a nije moguce progurati VBR, moguce je ali ne ako se koristi HLS. Postoji recimo Adobe HDS ili mozda nesto slicno sa f-MP4, tj. fragmented MP4. Mislim da je i Microsoft Smooth Streaming Format takodje isto to. To je po meni bolji sistem od Apple HLS ali SBB je vec izabrao svoju platformu i sigurno je nece menjati.

Druga stvar, oni ne koriste MPEG2 na D3i. Na D3 kablovskoj koriste jos uvek MPEG2 za SVAKI sd kanal, za svaki. Mogu lako da vidim razlike izmedju istih sd kanala na DVB-C i D3i. Znam ovo posto imam i DVB-C usb stik preko kojeg ponekad gledam ove FTA kanale a mogu i da vidim sadrzaj svih multipleksa sa svih frekvencija.

Na D3i je sve H.264/AVC kao sto je i svaki HLS stream koji se moze naci na netu i to kao sto rekoh sve u nekom CBR protoku. CBR ne znaci da ce svaki frejm imati istu velicinu, i tu video malo varira, recimo RTS HD na DVB-T2 ide tacno 6000 Kb/s prosecno ali ponekad peak dostigne i 10000 Kb/s ali je ipak svakih nekoliko minuta, svakih pola sata, sat prosecno 6000 Kb/s sto znaci uvek ista poznata velicina. Ovo znam po snimljenom materijalu sa DVB-T2.

Nema apsolutno nikakve svrhe porediti bilo kakve ripove sa torrent sajtova sa TV-om i IPTV streamovima, ja sam clan na HDbits mnogo godina i manje vise posecujem sajt svaki dan i tamo je filozofija totalno drugacija, tamo koriste bukvalno najsporija (placebo preset) podesavanja x264 gde se ponekad enkoduje danima da bi se dobila 0.3 procenta efikasnija kompresija a u kombinaciji sa ogromnim, ponekad nerazumno velikom bitrate-om zato sto su opsednuti "transparentnim" videom, tj. da li se na screenshot-u jedno specificno zrnce pomerilo piksel ulevo ili ne itd.

Sto se tice nase zemaljske tv i kvaliteta to je posebna prica koju ne bih mnogo komentarisao, tu jednostavno treba para za novu opremu a bogami i za troskove buduceg emitovanja. To nece moci da prezivi svaka tv stanica.

Apsolutno se slazemo oko sporta, to je najzahtevniji video i zaista mu treba veci protok u odnosu na filmove i serije koji se cesto mogu veoma efikasno kompresovati i sa mnogo nizim bitrate-om. E sad, posto vidim da je dosta ljudi zadovoljno ovakovom HD slikom onda nemam sta da prigovaram, ja sam ipak u velikoj manjini i nisam relevantan uzorak.
 
Poslednja izmena:
Haha to je tek tragedija, ako je RTS HD 6000 kbps prosečan bitrate na DVB-T2 a izgleda ovako loše. Inače, imam HDbits nalog od 2007. i znam kakvi su pacijenti tamo :D
Nego, džabe su im SD kanali na D3i AVC ako ga dobija re-kompresijom već lošeg MPEG2.
 
Kablic
61a78bbca911be851b210d08d981f2fa.jpg
Stvarno smejurija od kabla :d
...a za cinceve i scart ne znam, il su tebi dodali il su meni izvadili iz pakovanja, stvarno ih nije bilo kod mene.
 
Ovako, na ovoj platformi koliko ja znam ne mogu da koriste VBR zato sto se koristi Apple HLS adaptive streaming a on pakuje video i audio u takode transport stream (mozda malko drugaciji od onog standardnog) Sam transport stream ima svoj fiksni bitrate i ti naravno mozes da muksujes i vbr video ali onda ces tamo gde se video bitrate spusti na neki nizi protok taj manjak morati da popunis sa null paketima jer kao sto rekoh paketi transport stream-a su fiksne velicine i protok TS-a je uvek isti.

Na svim DVB sistemima ti mozes da priustis pravi varijabilni video jer desetak programa je upakovano u jedan veliki transport stream i svi dele veliki fiksni bandwidth. Na IPTV-u je jedan program - jedan TS.

Ni jedan jedini HLS stream sa neta koji sam gledao ili snimio preko VLC-a nije bio VBR, bukvalno nijedan. To ne znaci da preko IPTV-a nije moguce progurati VBR, moguce je ali ne ako se koristi HLS. Postoji recimo Adobe HDS ili mozda nesto slicno sa f-MP4, tj. fragmented MP4. Mislim da je i Microsoft Smooth Streaming Format takodje isto to. To je po meni bolji sistem od Apple HLS ali SBB je vec izabrao svoju platformu i sigurno je nece menjati.

Druga stvar, oni ne koriste MPEG2 na D3i. Na D3 kablovskoj koriste jos uvek MPEG2 za SVAKI sd kanal, za svaki. Mogu lako da vidim razlike izmedju istih sd kanala na DVB-C i D3i. Znam ovo posto imam i DVB-C usb stik preko kojeg ponekad gledam ove FTA kanale a mogu i da vidim sadrzaj svih multipleksa sa svih frekvencija.

Na D3i je sve H.264/AVC kao sto je i svaki HLS stream koji se moze naci na netu i to kao sto rekoh sve u nekom CBR protoku. CBR ne znaci da ce svaki frejm imati istu velicinu, i tu video malo varira, recimo RTS HD na DVB-T2 ide tacno 6000 Kb/s prosecno ali ponekad peak dostigne i 10000 Kb/s ali je ipak svakih nekoliko minuta, svakih pola sata, sat prosecno 6000 Kb/s sto znaci uvek ista poznata velicina. Ovo znam po snimljenom materijalu sa DVB-T2.

Nema apsolutno nikakve svrhe porediti bilo kakve ripove sa torrent sajtova sa TV-om i IPTV streamovima, ja sam clan na HDbits mnogo godina i manje vise posecujem sajt svaki dan i tamo je filozofija totalno drugacija, tamo koriste bukvalno najsporija (placebo preset) podesavanja x264 gde se ponekad enkoduje danima da bi se dobila 0.3 procenta efikasnija kompresija a u kombinaciji sa ogromnim, ponekad nerazumno velikom bitrate-om zato sto su opsednuti "transparentnim" videom, tj. da li se na screenshot-u jedno specificno zrnce pomerilo piksel ulevo ili ne itd.

Sto se tice nase zemaljske tv i kvaliteta to je posebna prica koju ne bih mnogo komentarisao, tu jednostavno treba para za novu opremu a bogami i za troskove buduceg emitovanja. To nece moci da prezivi svaka tv stanica.

Apsolutno se slazemo oko sporta, to je najzahtevniji video i zaista mu treba veci protok u odnosu na filmove i serije koji se cesto mogu veoma efikasno kompresovati i sa mnogo nizim bitrate-om. E sad, posto vidim da je dosta ljudi zadovoljno ovakovom HD slikom onda nemam sta da prigovaram, ja sam ipak u velikoj manjini i nisam relevantan uzorak.

Glupo je da se opterećujemo nečim našta nemamo nikakavog uticaja.Možemo jedino da uporedimo gde je slika bolja na sbb D3i ili sbb kablu ili na totalu.Interesantno je da total u martu mesecu uvodi nove hd kanale,nov hd prijemnik i novu kompresiju.Kad to zaživi možemo da vidimo gde je bolja slika i na taj način da se opredelimo.

Pravo je pitanje šta i gde nam je alternativa.Ja mislim da je nemamo.Ko nema sbb kabl jedina alternativa je d3i.

Pitam se pitam kolika je ušteda na onom lan kablu:0.001 cent ili 0,00000000001 centi?
 
Poslednja izmena:
Ljudi kakav je ovo flet ethernet kabl, ja ovo prvi put vidim ha ha?
 
Meni od ta 2 kabla sto sam dobio za 2 uredjaja 1 neispravan. Uredjaj blokirao jer je svako malo gubio i dobijao konekciju...
 
Kome se vraća d3i, nakon promocije, u poslovnicu , ili ?
 
Poslednja izmena:
Misliš dan pred istek promocije:d,posle je kasno,ugovor počeo da dejstvuje.
 
Moraš da vratiš pre promocije a ne nakon isteka prmocije.
 
Mislim da možeš i u TC ušće,tamo bar imaš parking.Ja sam tamo dva puta vraćao.
 
Hm... Ja danas zvao - proslo skoro 10 dana nema jos HD kanala... Kaze lik na podrsci pa ukljuceni su vam, isprobajte. Ja jedan uredjaj pogledam, nece, ja ga rr nece. Kaze on, mozda da probate i na drugom tom kucnom (posto imam 2) mozda je samo na njemu ukljuceno, ja ok, probam tamo istu proceduru, isto pise da se pretplatim. Kaze lik, ne znam onda, to je do vas nesto, ovde su vam ukljuceni. Ja kazem pa kako do mene, jel mi rade oni HD kanali sto su u normalnom paketu normalno? Rade. Jel imam dovoljno protoka kada odradim test? Imam i vise nego dovoljno. Jel mi izlazi poruka da se pretplatim? Izlazi. Jel kad odem na D3go opet rade normalno HD kanali iz obicnog paketa, a za ove pise da se pretplatim pozivom na broj... Kaze on, ne znam sad ce vas za 5 minuta nazvati napredna tehnicka podrska... To je bilo pre mnogo sati i niko jos ne zove. Bas im je super podrska, sve razmisljam da vratim lepo sve u ovom promo periodu.
Sve kad sam zvao zbog nekih problema neki nestrucni ljudi se javljaju i lupaju gluposti tipa mozda vam internet ne radi, mozda vam kabl nije ukljucen. Probajte izgasiti upaliti uredjaj, pa onda ga opet izgasi upali (za svaki slucaj jer mozda jednom nije dovoljno)...
Podseca me na - https://www.youtube.com/watch?v=t2F1rFmyQmY
Sa izuzetkom da taj koji se javi je totalno nestrucan, ali samo to ponavlja kao papagaj... :d
 
Podrška im je kriminalna. Koordinacija između službi isto. Jedino kao ti iz napredne kao nešto znaju ali... Generalno ubedljivo najlošije iskustvo imam sa njima po tom pitanju.
 
Ne verujem da ce da pomogne ali mozes da probas da resetujes jedan STB (vodi racuna da ces morati sve ponovo da ispodesavas):
izvadi napajanje pa ga vrati, kad pocne da blinka zelena lampica otkucaj 159 na daljincu i kad se pojavi upozorenje da ce se resetovati potvrdi sa OK.
 
Kako ce mi to pomoci ako i na D3go kaze da nisam preplacen na HD kanale?
 
Meni su uključeni na STB a na D3Go pluginu na kompu ne mogu da gledam ni RTS HD i Nova HD a ne neke druge xD Probao sam EuroSport HD jer njega mogu i u SD varijanti da gledam kad pristupam sa Telekom IP adrese. Izbacuju poruku za pretplatu, ne onu da nije moguć pristup sa mreže sa kojom pristupam.
 
Pa cujes meni ako bude izbacivalo tu poruku za pretplatu a budu mi ukljuceni dobice lepo uredjaje nazad, a ne da me zaj*. Da li oni hoce da ja to placam ili ne? Ako budem placao, ocekujem da radi, a ne da mi izbacuje poruku da se pretplatim...
 
Taj problem sa RTS HD i Nova HD na D3Go imam i ja i prijavio sam im to. Nakon retardirane prepiske u smislu "jel znate da upalite pc", nadležna služba će da ispita o čemu se radi pa ćemo videti šta je. Javljam kad dobijem odgovor. Ne rade ni na D3Go app za Android.
 
Pa s obzirom da je većina tih kanala (Fox-ovi, SportKlub-ovi, Discovery...) iz HD paketa blokirana u SD varijanti osim kad koristiš D3Go sa SBB netom isti đavo koju će poruku da ti izbaci :D Ja svakako nemam nameru da plaćam HD paket ako i odlučim da zadržim ovo (jer mi je alternativa IPTV uz smanjenje brzine neta sa 20 na 10, ili Total sa ugradnjom i nemanjem 72h u nazad).
 
Ne, ne ovo sa RTS i Nova je neki problem do njih. Nema veze sa onim da određeni kanali nisu dostupni ako ne pristupaš preko SBB interneta.
 
Znam, samo kažem isti đavo šta će da izbacuje za HD verzije kanala koje svakako ne možeš da gledaš čak i kad/ako poprave taj bug da ne konta da si već platio taj paket. Jedino ako ti nešto specijalno treba da gledaš RTS HD na kompu/mobu/tabletu.
 
Ne čitaš me izgleda :) Ja imam plaćen HD paket ali to sad uopšte nije bitno jer su RTS HD i Nova HD u okviru osnovnog paketa. Dakle kad poprave tu glupost onda nema problema jer ti kanali nisu zaključani na SBB internet... Nije specijalna potreba ali kad gledam, hoću bolju sliku, ako imam HD, šta će mi SD. Sve SD kanale koji imaju svoju HD verziju sam i na STB izbacio iz liste.
 
Izvini druze procitao sam pogresno i samo poslednju poruku sa moba pa nisam video :d
U pravu si za RTS HD i Nova HD iako su u osnovnom imam istu poruku, a na STB uredjaju rade normalno.
Elem, nadam se da ce da mi ukljuce ostale kanale uskoro, pogotovo HBO i Cinemax HD kanale zbog kojih sam najvise i uzeo D3i...
 
Javi baš za HBO i Cinemax mada sam jako sumnjičav po tom pitanju, to će teško da uključe for free u promo periodu...
 
@Darko1290: Ne čitaš ni ti mene baš :) Moj prvi post na tu temu je bio namenjen za @n1tr0, i bar sam ja mislio da kažem "i da ti uključe/kad ti uključe HD paket nećeš moći da ih gledaš na D3Go" tj da ne može da koristi D3Go za proveru da li je aktiviran HD paket. Javi ako ti jave šta ti jave za taj RTS HD , i ako poprave a desi se posle par dana da opet izbacuje poruku xD Mene je mrzelo da ih zovem i da se mlatim oko toga, ne znam šta bih to gledao na RTS HD osim možda sutra Davis kup ako matorci najaše na TV.

HBO naravno nema za dž. I stvarno mi nije jasno zašto su ljudi spremni da daju toliko para za taj kanal, zbog par serija i filmova koje se skinu sa neta.
 
Ne znam, meni je hbo ok i stvarno me mrzi da skidam nelegalno filmove sa neta i navucem viruse na komp gde su mi privatni podaci. Aj popcorn i to ali sve to uglavnom slabo radi, a te pare su smesne - pa to je 2 pica... To mi stvarno nije tesko mesecno odvojiti...
 
Tolike pare u smislu koliko košta osnovni paket (koji uključuje sportske kanale sa sadržajem koji se dosta teže skida ili gleda na netu) nasuprot tih 2 kanala koji su objektivno tipa Cinemania i TV1000. Sve sto emituje ima na netu i skida se sa 5-10 min. Za mene ne vredi ni blizu tih para ni jedan ne-sportski kanal ili bilo koji filmski kanal koji emituje samo sadržaj na engleskom. Da je kanal tipa BBC Four koji emituje neke strane serije sa našim prevodom tj nešto što se drugačije nikako ne može pogledati to bi već bila druga stvar.
 
Nazad
Vrh Dno