Šta je novo?

MTS Telekom ADSL

Колико видим, ни линија не може нешто боље, могуће је да постоје неки проблеми. Реконектуј неколико пута, можда се оправи. Ја сам имао варијанту да је на одређеном опсегу адреса увек било око 830к уместо мегабита па сам реконекцијом добијао реалну брзину.
 
Evo jedno pitanje za forumase posto se ja ne razumem u adsl parametre. Naime u stanu u centru sam uzeo iptv na probu,medjutim stavio sam spliter kako treba i sve povezao,ali mi telefon susti kad podignem slusalicu skoro isto kao bez splitera. A druga stvar me zanima koliko sam udaljen od centrale po ovim parametrima?U zgradu su dovukli pre 2 godine neki debeli kabal,i spojili ga direktno na razvodni orman, pa nisam siguran da li mogu vdsl. Screenshot_2016-08-27-19-56-55.jpg
 
Da li se bitnije razlikuju parametri kad povežeš bez splitera? I jel to samo IPTV, bez interneta?
Jbt ima li nekome da ne "kradu" tj da su konfigurisali port na brzinu koja sleduje a ne manju... Ruter ti se konektuje na 7000 kbps (= 6.84 Mbps). Sudeći po atenuaciji (= slabljenje signala) ti si bar 600+ metara (online kalkulatori će ti izbacivati 900m, ali ja sam na 315m od centrale dok sam bio na ADSL signalu ima downstream atenuaciju 7 db, sad na VDSL imam 8.5 ) udaljen od centrale/insturenog stepena tako da ti VDSL 50/2 neće dati, 20/2 najverovatnije da bi dobio pod uslovom da na centrali ima VDSL portova.
 
Ne razlikuju se previse,skoro su isti ali fiksni susti kad je povezan i sa spliterom a sve je ispravno povezano. Da uzeo sam samo iptv na probu cisto da vidim ove parametre kakvi su mi,dakle bez interneta.To je zgrada u centru BG-a pa me je zato cudilo da su tako losi parametri,mada je moguce da je losa instalacija od razvodnog ormarica do mog stana. Dok mi na periferiji BG-a savrseno radi vdsl,pise mi max brzina vdsl.png . 1x su tehnicari nesto radili jer sam imao nekih smetnji,i tada sam saznao da sam na 10 metara od isturenog stepena tj tako pise za duzinu kabla koji je zamenjen.
 
Da ovo je samo internet na VDSL-u a na ADSL-u je samo iptv na drugoj lokaciji.
 
Da li je neko skoro produzio adsl? Ako jeste, da li je dobio nesto (kao sto je pre bio onaj Huawei tablet npr)? Trebam da produzim ugovor sad u septembru pa cisto da znam dal mogu nesto da im uzmem [emoji2]
 
Ja sam odlučio da probam ovaj "6 meseci probno za 0 dinara internet" kod matoraca u stanu. Bio u poslovnici oni uzeli podatke da provere tehničke mogućnosti. Koliko im treba za proveravanje? Jel treba da ih cimam?

....shit has hit the fan...
 
@GordonJames: Pod profil nisam mislio na pakete/brzine koje sad imaju u ponudi (10, 20, 50 i 100 Mbps) već na profile definisane u centrali tj na DSLAM-u (recimo poznato je da postoje 50, 54 i 66 Mbps profili).
I nemoj da tražiš da ti puste 14 Mbps jer to 100% neće raditi bez da puca svakih 10 minuta. Nego reci da znaš da bi ti toliko sledovalo da si malo bliži centrali i/ili da je "parica" u malo boljem stanju, i da na osnovu toga tražiš da ti puste bar 10 Mbps tj maximalno koliko može da se namesti da radi bez konstantnog pucanja ili ćeš u protivnom da raskidaš ugovor (koji nisu trebali ni da ti daju ako su utvrdili da "stvarno" ne može da se izvuče više nego sad).

Ako stvarno ne radi preko tih 2 Mbps i kad isključiš iz struje taj IPTV STB a komp ti je povezan ŽIČNO sa ruterom onda tu nešto gadno ne valja...



Danas sam nazvao i objasnio im situaciju, i evo ishoda. Proverio sam i ponovo parametre, povecali su na 9999mb a max rate je 12mb.

Videcemo narednih dana kako ce ici i necu se prerano radovati ovom jer vec mi se desavalo da povecaju (doduse maximum je bio 4,5mb a i to vrlo retko, nikad vise), pa kroz desetak dana maksimum opet padne na ispod 2... a nemam nameru da se opet ganjam s njima ako se to desi jer ce to samo pokazati njihovu neprofesionalnost, vec cu menjati net.

Ali svakako obavesticu Vas kako tece situacija, a sad se pre svega tebi ali i svima ostalima koji su pomogli zahvaljujem od srca, mnogo ste mi olaksali i nadam se da ce se ova brzina odrzati, meni sasvim dovoljna. Mozda ipak i promenim iptv jer bih onda imao punih 10... mada veceras sam probao iskljuciti iptv i brzina je bila ista ovakva.
 
Koliki ti je sad downstream SNR (ili beše "downstream noise margin" kod Huawei rutera... )?
 
downstream SNR (tako pise) je 6.3. Sta to konkretno predstavlja?

I danas mi nije presao ispod 5,5mb... hvala Bogu, valjda ce opstati ovako.
 
Odnos šuma i signala (signal-to-noise ratio) , što veća cifra to je bolje (znači da manje šuma ima). 6 db je neki minimum minimuma na kojem net može da radi bez da konstantno puca, čak ni Telekom ne ide ispod toga.
Znači pustili su ti stvarno maximalno koliko je moglo na toj tvojoj parici.
Veće brzine zahtevaju jači signal, jači signal dovodi do pojave više šuma == opada SNR odnos.
 
Mala korekcija. Broj koji ovde figuriše je tzv. SNR margina, odnosno razlika između SNR-a na liniji i minimalno potrebnog SNR-a za određeni kvalitet prenosa (verovatnoću greške), koji zavisi od brzine prenosa. Veća brzina prenosa traži veći minimalni SNR, pa se smanjuje SNR margina, jer SNR na liniji ne zavisi od brzine prenosa, već od kvaliteta parice, rastojanja itd. Očigledno je da minimalni SNR nije dovoljan za stabilan rad, već je potrebno bar 6 dB više da bi sve radilo koliko-toliko stabilno.
 
Evo jedno pitanje za forumase posto se ja ne razumem u adsl parametre. Naime u stanu u centru sam uzeo iptv na probu,medjutim stavio sam spliter kako treba i sve povezao,ali mi telefon susti kad podignem slusalicu skoro isto kao bez splitera. A druga stvar me zanima koliko sam udaljen od centrale po ovim parametrima?U zgradu su dovukli pre 2 godine neki debeli kabal,i spojili ga direktno na razvodni orman, pa nisam siguran da li mogu vdsl. Pogledajte prilog 208178


Izvrši pregled linije u stanu do ulazne utičnice (pregledaj utičnicu, proveri i osveži spojeve). Ukoliko imaš šum i dalje, negde spoj nije dobar, možda čak i van stana. Šum na fiksnom telefonu se u najvećem broju slučajeva javlja zbog loših spojeva i/ili previše spojeva na samoj liniji. Za posledicu možeš imati česte prekide DSL veze.
 
Meni danas u poslovnici ponudili ( imam box 2 - fixni +iptv) net na probu 6 meseci .. potpisah da ga isprobam, posto vec imam sve od opreme .. mada brzi od 10 Mbps nema sanse... rece da to nude pojedinim korisnicima ... raskid pre isteka 6 meseca ako ne zelim da ga koristim .. ako ne raskinem stupa ugovor na 24 meseca.
 
Ako koristis fixni dosta,gubis neogranicene besplatne minute iz boxa,ako se vratis opet u box tih neogranicenih besplatnih minuta vise nema u novom boxu.A akcija 6 meseci je bas dobra.
 
jel ovih 10/1 i 6 meseci besplatno vazi samo za nove korisnike? posto ja ionako koristim 10/1 a ugovor mi je istekao pre vise od mesec dana?

p.s pisem ovde jer nikako preko fona nece da me ubaci u razgovor sa operaterom -.-
 
@satell200 imao si srecu da ti ponude net 10/1 na probu, imam isti Box 2 kao i ti, i bio sam do poslovnice, ali receno mi je da nisam medju planiranim korisnicima koji mogu da isprobaju net.

@ Nes* vazi samo za ~segmentirane~ korisnike.

Inače korisnik sam SBB neta i jako sam nezadovoljan, jedva cekam kraj ugovora (decembar) i bežanija nakon decenije vernosti. Nikada nisam koristio Telekomov net i ne znam šta da oćekujem, ali dobra stvar je što imam uslove za VDSL 50/2. Zato mi je žao što ne mogu da iskoristim ovu akciju Net 10/1.
 
Poslednja izmena:
Ja vec godinama koristim ovaj net 10/1,i zadovoljan sam.Pice filmovi samo tako,yt i sve ostalo sitnije.Za ovih koliko bese 6 godina,jednom zamenise ruter za 24 sata,a jednom adapter isto za 24 sata.Ne znam dal je par puta bilo nekih kratkih prekida.Ono mogli bi po meni da mu smanje cenu,meni vec brzine ne trebaju. :D
 
Telekom je čudo, pozovem call-centar i popričam sa operaterkom, objasnim situaciju i odjednom sam među segmentiranim korisnicima. Poslala je zahtev za 10/1 za probu, očekujem poziv od njih, večeras ili u toku sutrašnjeg dana. :D

Obaveštavaću vas šta se dešava.

@boban01 hvala za deljenje utisaka, baš mi je potrebno da znam kako im šljaka net. :)
 
^ o pa ja sam se segmentirao jos 2009te :D sto se tice kako ce ti raditi i meni je potpuno isto kao i boban01 samo sto mi nije crkavao adapter.

p.s probacu da nazovem opet sutra KS
 
Ja predao zahtev za ovaj 10/1 probu, od tada ni pisma ni razglednice...
 
Da ponovim da je Telekom cudo, pozvali su me da mi kazu da mi je zahtev odbijen i da nemam prava na promo akciju Net 10\1, ali ako zelim mogu uzeti VDSL 50\2. :D
 
Marketing je čudo i .
 
Otišao danas do poslovnice da vidim za 6 meseci besplatnog neta. Dobio sam pismo pre toga. Lik, na moje pitanje koliko sam udaljen od cenntrale, kaže da sam "segmentiran" na 20/2...
 
Izgleda su gospoda napravili "analizu" sa bar dve nepoznaze: 1. udaljenost od centrale i 2. ugovorna obaveza (imaš/nemaš), pa su napravili tabelu kome mogu da se obrate. Izraz je njihov izum.
 
Poslednja izmena:
Posle onogo sta mi se izdesavalo za ovih 10-ak dana u januaru 2017(kad mi istice ugovor) cu potraziti drugog provajdera.

1. Smanje brzinu sa 10 na 3Mbps.Ja okrenem call centar kad ono ne moze tako nego mora zalba putem formulara.Ok, posaljem ja i cekam 3-4 dana.Jave oni popravili su..ja proverim i ono 8Mbps.Sutradan 10Mbps.

2. Cim su to sredili meni pocne da puca veza.Konektuje se nekoliko minuta, a pukne nakon par sekundi.I tako u krug.Ja opet prijavim i nakon 2-3 dana srede.

3. Evo vec 3 dana nemam internet, sto sam i prijavio pa da vidimo kad ce da srede.U zalbi sam napisao da nemam nameru da platim punu cenu za ovaj mesec.

Placam redovno.[emoji4]
MTS imate prijatelje [emoji23]

@ Zaboravih da kazem da me i na telefonu zeza net.Mada je to nista naspram gornjeg problema.
 
Poslednja izmena:
To i je jeste glavni problem zasto ne mozemo da dobijemo Net 10\1 na probu. Segmentirani smo na 20 i 50, akcija je samo za one korisnike koji ne mogu da ostvare vece brzine od 10, pa ako nakon sest meseci prodje, proslo je imaju nove korisnike.

Od novembra novi boxovi i akcije, nije makarena, nego zvanicno obavestenje.
 
Mene nisu odbili, javiće mi. Podneo sam zahtev pa ćemo videti.
 
Nazad
Vrh Dno