Šta je novo?

Kupovina prvog DSLR-a?

:trust: evo odma! :d
 
Moram da kazem ipak 550D, posedovao sam ga (ne opipavao po radnjama) dve godine, to je masina koja ce da zadovolji 95% amatera na duge staze.
 
Super je to masina mada ja licno preferiram dvocifrena tela. 40D je staro telo ali kvalitetno dok je 550D ipak noviji i s boljim senzorom. Kome nije bitna velicina tela neka se ne razmislja.
 
Nije samo bolji senzor u pitanju, ono sto ga, barem po mom iskustvu izdvaja je senzor za merenje svetla sa 63 zone, koji zaista primetno bolje radi u svetlosno zahtevnim situacijama nego ranija Canon tela bez njega. Smem da kazem da na osnovu mog iskustva 550D to bolje radi i od 5Dm2 (da ne bude zabune, ovaj posedujem i nisam ga opipavao po radnjama), ali to je neka druga prica... ;)
 
po specifikacijama je 550D bolji, izdrzljivost je na strani 40D, bolje je kuciste, bolje lezi u ruci pogotovo ako ti je veca shaka.
najbolje je da probas oba pa sam odlucis.
moj glas ide 550D takodje, taj sam predlagao mnogima koji su ulazili u DSLR svet.

Pozdrav
 
Pitanje je bilo izmedju 40D, 450D ili 1100D sa garancijom. :) Znam da je 550D bolji, ali je i dosta skuplji od ovih (npr. 400d se moze naci za 150e, 550d je oko 300e, oba sa kit objektivom).
 
Poslednja izmena:
Vredi razlike.
 
Ne volim tako da govorim (zvucim kao jedan clan odavde :d) ali 400D je u odnosu na 550D veoma zastareo u svakom pogledu. Takodje i kitovi - 18-55 sa IS-om je dosta bolji od 18-55 bez IS-a. Nije za dzabe tolika razlika u ceni. 550D koristi senzor iz 7D, dok je senzor iz 400D na nivou 350D.

Pozdrav!
MrBigJump.gif
 
550D je masina i po za tu starudiju i plastikariju. Isto tako iako stariji i tehnicki inferiorniji 40D je brzi, istrpece sve, veci je i udobniji, kontrole na mestu...
Iskreno, poredjenje ova dva modela je malo nezahvalno jer su potpuno dve razlicite filozofije ali ove ostale nebih ni uzimao u razmatranje, bez sale, pogotovu te dinosauruse.
 
Ok, znači da štedim za 550d i čekam dobru ponudu...


Čisto iz radoznalosti, valja li čemu Nikon d3100?

Radije bih uzeo canon, ne znam ni sam zašto.. :)
 
Poslednja izmena:
Koliko je Canon 700D lošiji od 70D? Trenutno kod sebe imam 70D na par dana i oduševljen sam aparatom, a uskoro bi trebalo da mi za posao stigne 700D, pa me zanima kolika je razlika između ta dva. Ja bih rado voleo da mi Bench obezbedi 70D, ali je primetno skuplji. Fotografisanje hardvera (tableta, smartfona, monitora, itd) je primarna upotreba.
 
Nije nista losiji, izlazni rezultat je 99% isti. Za planirano fotkanje hardvera ti je presudan izbor objektiva i rasveta. Svi Dslr u proteklih 7_8 godina mogu savrseno da odrade taj posao.
 
Sto kaze Marti... meni licno je jako bitan viewfinder, koji je neuporedivo bolji na 70D i sama izrada tela, ali nije da ces da ga akas svakako, samo je bolji osecaj.. takodje evo sad vidim, 70D ima 19vs 9 af tacaka na 700D, sto je opet meni prilicno bitno, ostalo zavisi od objektiva i naravno samog fotografa :)
 
AKo ce da se bavi fotkanjem proizvoda, live view ce mu, uz makro objektiv i dobro svetlo, biti od velike pomoci. Nadam se da ce razumeti da sve to treba da se radi sa stativa i sa okidacem, ali ako je gledao tutorijale po tjubu, skapirao je da to nije ko fotkanje mobilnim.
 
Ja nesto planirao Canon 700d, vidim da ga Nikon D5200 sije na svim testovima... Ima li ko iskustva sa ovim Nikonom?
 
Ja i dan koristim Nikona, ali ti testovi na kojima u istoj klasi N "šije" C ili obrnuto su obično čista pretjerivanja. Tačnije, te stvari je u praksi teško ili nemoguće primjetiti.
 
Sto se tice fotografije, ta dva aparata ( a ubacis tu i D5300, 600D, 650D, 100D pa cak i D5100 i 550D) su bukvalno znacenje one izreke "isto g****, drugo pakovanje".
 
Inace evo jedne informacije za buduce kupce D3200. Rezolucija ekrana nije 921k piksela, kao sto pise na 90% sajtova. Tacnu rezoluciju je izgleda ispisala samo wikipedia.
Rear LCD monitor
3.0-inch TFT-LCD, 640 × 480 pixel (307,200 pixels), 267 ppi
 
Svaki pixel ima tri subpixela, tako da kada pomnožite 640*480*3 dobije se tih 900k. Čini mi se da svi proizvođači označavaju displeje tom metodom.
 
Ako je tako onda bas bezveze sa njihove strane, zna se sta je subpixel a sta pixel, neka pisu onda 921k subpixels.
 
Kod nekih modela postoji i cetvrti pixel zaduzen za dodatno osvetljenje koji takodje cesto uracunavaju...
 
Mnogo je bitnija stvar da tih 900k pixela ne govori mnogo, i nije svaki ekran sa tim brojem pixela istog kvaliteta..
 
Svaki pixel ima tri subpixela, tako da kada pomnožite 640*480*3 dobije se tih 900k. Čini mi se da svi proizvođači označavaju displeje tom metodom.
Iz istog razloga se to zove subpixel. Ako pise 921k pixela onda bi trebalo biti 921k pixela, da treba da bude subpixel-a pisace subpixela. Ako tako nesto Nikon tvrdi onda verujem da se moze i tuziti za netacne informacije, a ako sa druge strane sajt to napise a ovi kazu subpixels, to samo govori o tehnickoj nepismenosti autora clanka. :)
 
I ja imam istu dilemu - 700d ili d5200. Možda jeste isti q, drugo pakovanje, ali ja bih se ipak odlučio za nikona. Mene najviše zanima video mod, i tu mi je nekako jači d5200.
Mislim da ću problem rešiti kupovinom Canona eos m!
 
Ja isto razmisljam o upgrade 1100D ako budem skoro procenio da cu moci vise vremena da posvetim hobiju.
Samo pitanje je dal 60D ili duplo skuplji polovni 5D mk2.
Problem je sto imam gomilu Crop objektiva jer nisam nesto planirao full frame skorije, a opet full frame je full frame...
 
@radera, kako si dosao do zakljucka da je D5200 bolji za video ?

@n1tro, nemoj da razmishljas o 60D ako mozes da dobacis do 5D2. Najbolje da prodas sve, kupis 5D2 i za ostatak jedan ili dva prajma, ili neki zum, zavisi koliko kesa imas. U svakom slucaju sa najgorim objektivima ces dobiti duplo bolju sliku, prajmovi ce te kostati mnogo manje, imaces bolji highiso, bolji video, bolju ergonomiju...
 
Poslednja izmena:
D 5200 ima 1080/60 ili 50, dok d700 daje 1080/30 ili 25. Nikon ima po defaultu audio level meter (izuzetno važno za snimanje tona), dok kod canona moraš da instaliras magic lantern da bi to dobio. Malo je brzi fokus.
Eto, to su dva-tri argumenta koja udu u prilog Nikonu.
 
Poslednja izmena:
Moze savet za prvi dslr. Nikon D3300 ili Canon 650d? Video mi je manje bitan. Znaci kvalitet fotke na prvom mestu. Koliko sam shvatio, kod nikona je izbacen low pass filter..sto daje ostrije fotografije, ali sobzirom da cu za pocetak koristiti kit lens ne verujem da cu primetiti razliku. Cene oba su iste, oko 520e sa 18-55mm.

Edit: Zaboravih da kazem da cu vise fotkati u raw nego jpeg, pa me interesuje gde mogu da izvucem najvise iz fajlova.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno