Šta je novo?

Instalacija SSD-a

Što bi ostavljao unallocated?
Imam 840 evo i nisam ostavljao ni 1% unallocated, čak je i jedno vreme kada sam koristio dual boot bilo popunjeno oko 95% i sve savršeno radi.
 
Ne znam, valjda prosto da ne bih dosao u iskusenje da ga iskoristim. Jedan drugar ostavlja 27%! Jbt pola diska :)
 
nema potrebe da particioniras za OP prilikom instalacije,sve to posle moze i magician da odradi.10 posto je dovoljno za OP.
 
Ne ostavljas nista neformatirano, napravis jednu particiju, sam os napravi sta treba, veliku particju od 230 i nesto Gb i onu malu njemu sto treba oko tih 100Mb a prilikom koriscenja ssd-a ti sam ne popunjavas tih zadnjih 20-15% od ovih 230-ak Gb i nastojis da bude prazno ali na raspolaganju za upotrebu. Dakle sve formatiras i os pravi particiju jednu veliku + onih nekih 100Mb i to je to.
 
Poslednja izmena:
Ok. A šta treba da ispodešavam u onom samsung magicionu posle?
 
stavis op na 10 posto,stavis na maximum performance i ako te ne mrzi pogasi hibernaciju i system restore.
 
Moram da pitam, mene je uvek smarala ta windows particija od 100mb i uvek sam prethodno particionisao i nalagao windowsu da pravi svoje boot fajlove na toj glavnoj particiji. Racunam to nije nista previse lose?
 
Jel ste vi kupili ssd ili on vas ? Ako je ispravan fabricki ne bi trebalo da se cimate oko njega ni najmanje.
 
Posle duzeg citanja teme interesuje me vaze li jos podesavanja sa pocetka teme za nove ssd-ove za gasenje pagefilea, superfetch, prefetch, win search, write cashing i defragment ??? Inace ssd je sandisk 128Gb sa akcije Benchshopa ploca Asus m4a89 gtd pro sata 6 evo slicica ssd.JPG
 
NEEEEEEEEEE...
Da si pazljivo citao onda bi sigurno procitao i da STARE preporuke za podesavanje vise NE VAZE.
Samo ugasi hibernaciju i ne cackaj vise nista.
 
Da.
 
Moj nov i prvi ssd tek stavljen.
 
Ili adapter na 3,5˝ ili improvizacija. Ideja ima raznih, od lepljenja trakom za kućište do svakojakog zašrafljivanja..
https://www.youtube.com/watch?v=IjWKLE110F8

Priupitao bih ssd znalce, da li je ovde pominjan stari Transcend 256GB 320 serije (TS256GSSD320) i vredi li 50€ polovan?
 
Poslednja izmena:
Priupitao bih ssd znalce, da li je ovde pominjan stari Transcend 256GB 320 serije (TS256GSSD320) i vredi li 50€ polovan?



-Zavisi koliko je presao kilometara?A nebi bilo lose da ga kod onog sto ga prodaje proveris uz pomoc programa za zdravstveno stanje?
Ako je sve ok. onda nije losa opcija.Jedna napomena,ssd pripada obicnoj kucnoj upotrebi, samo bez sado-mazo mahinacija!
 
Vredi te novce svakako, i ok kupovina.
 
Pozdrav svima. Elem - uzeo sam Samsung EVO 850 250gb s namjerom da iskloniram na njega Win7 sistem sa postojećeg 320gb HDD. Pošto oficijelni softver ne podržava kloniranje samo sistemske particije, Acronis - om sam napravio backup samo sistemske particije i system reserved particije i restoreovao na SSD. Na bootu dobijam BSOD poslije win logo animacije a startup restore kaže da ne može da automatski repairuje. Jesam li se zeznuo sa ovom reserved particijom? Kad butnem sa HDD nju uredno daje da je reserved, ali kad pokrenem system recovery na bootu sa SSD, diskpart kaže da je ta particija C a sistemska D. Šta da radim?
 
Ignorišite ovo gore. :D Retard zaboravio na enableovanje AHCI u registry prije setovanja u BIOSu. :D Sve šljaka vrhunski.
 
NEEEEEEEEEE...
Da si pazljivo citao onda bi sigurno procitao i da STARE preporuke za podesavanje vise NE VAZE.
Samo ugasi hibernaciju i ne cackaj vise nista.

Tacno samo powercfg -h off i moze da se napravi RamDisk i u njega prebaciti kesiranje od browsera i temp foldera.
Juce sam napravio Secure Erase SSD-a podigao sistem sa drugog diska i uradio formatiranje SSD-a i nije bila napravljena particija od 100 MB.
Pomocu Diskpart-a sam napravio tu particiju
" Create partition primary size=100 align=1024 "
Instalirao svez Win.
Pokrenuo AS SSD i vidim
iaStorA - OK
103424 K - OK
sto znaci da je sve ok ali Benchmark je bio dosta losiji nego pre mesec dana
ScreenHunter_01 Sep. 02 15.27.png

Kada sam verifikovao alignment vidio sam offset 101MB
ScreenHunter_02 Sep. 02 15.39.png

Sada me kopka da li je stvarno alignment ok ?
 
Poslednja izmena:
Samo da naznačim posle SE nije potrebno formatiranje SSD-a, a kamo li da se ručno pati i pravi skrivena win particija.
Zato što sam win automatski formatira i napravi istu (i još jednu ako je GPT, što sa win 8+ i savetujem - bezbednije i bolje od MBR, ali traži UEFI instalaciju za sistemski disk!) kad se pokrene instalacija i pokaže mu se prazan disk za instaliranje. Ili ako se vraća image, onda će se ionako vratiti sve kako je bilo...

Jer ručnom metodom je upravo lako zabrljati align, posebno te skrivene particije!
Kod tebe je srećom sve OK, jer C upravo počinje nakon te skrivene particije od 101MB, te logično offset za C od 101MB ;)


P.S.
A da, to sa powercfg -h off i RamDisk-om su takođe gluposti:
-powercfg -h off, samo gasi hibernaciju, a bez nje nema "fast startup" u win 10, već ga ostaviti samo za fast boot sa komandom (bez navodnika) - "powercfg /h /type reduced" ili ako neće (nekad neće na win10 ko zna zašto :D) onda samo smanjiti hiberfil na min od 40% od ukupne sistemske memorije komandom - "powercfg /h /size 40"
-RamDisk ili se pri gašenju gubi ili se ceo piše na disk, a ovi noviji SSD ne da ih to neće pohabati nego...
 
Poslednja izmena:
@danoney mozes ti ponovo SE i instalaciju bez rucnih radova sa particijama pa nam javi kakve su brzine...

Samo da znas da 5% razlike izmedju 2 merenja moze lako da bude jer nikad ne znas da li i sta ce u to vreme dok se meri win odluciti da radi...

Inces SE na 830 nije potrebno raditi uopste, nije potrebno ni na bilo kom drugom ssd-u jer ko je blesav raditri ssd svakih 7 dana "da bi mu brzine bile kao kad je nov"...
 
Mogu li na LAPTOP-u Intel Core i5-4210U, up to 2.7 GHz, 8GB, 1TB+24GB (SSD) WIN 10 da kesiram na SSD sa 'ExpressCache_ForWin10_Upgrade_VER131180' - koji se tek pojavio?
 
Poslednja izmena:
@ mdm
Da trebao sam pustiti da win sam napravi tu particiju prilikom instalacije. No dobro sve je ok ipak.
Sto se tice hibernacije svakako mi je nepotrebna i gasim je oduvek. A za "fast startup" nemam problema.
Sto se tice RamDiska koristim ROG RAMDisk software, dobra stvar.

@ P307
Kada uradim SE ponovo i bez dodatnih podesavanja, javljam kakva je situacija.
Dosta bolji score sam imao pre mesec dana. Ma ne patim od toga uopste da me pogresno ne svatite, nego sam imao sumnju u pogledu te particije
da nije nesto ispalo lose. A za brzinu nema problema i ovo je odlicno, SSD radi posao : )
Oko dve godine imam ovaj SSD i juce sam uradio treci po redu SE. Pa mislim da to nije preterano da bi ga nesto poremetilo.
 
Nije bas za ovu temu, ali mozda neko zna.
Kad sam instalirao svez win7 sa sp1 sistem je startovao bez welcome ekrana vec je isao direktno na desktop. posle windows update od 4gb, welcome je tu po 1 sek. cak i posle toga, na desktopu, dok se sve popali, treba vise vremena. Odokativno, nekoliko sekundi sam sporiji pre nego sto mogu da pocnem da radim. Sta je MS mogao da osakati toliko?
 
@ P307
Oko dve godine imam ovaj SSD i juce sam uradio treci po redu SE. Pa mislim da to nije preterano da bi ga nesto poremetilo.

Sta radi Secure Erase (SE)?
To je "slicno" format-u, samo sto SE upise sve 0 u svim memoriskim celijama u memoriskim chip-ovima ssd-a
Na taj nacin sve celije su premne za upis jer su ispraznjene, u njim nema nista i oznacene su kao prazne, kao nula.

Kad se upisuje nesto na ssd, zavisno od kontrolera koji se koristu u ssd-u i mozda FW koji je u ssd-u povremeno se izdaje ssd-u TRIM komanda od strane operativnog sistema, od W7 pa svi noviji, da se izvrsi garbage collection (GC) koju obavlja sam ssd.
Sta se pri GC radi u ssd-u?
Sve memoriske celije iz kojih je nesto obrisano i koje su do tada imale u sebi nesto memorisano se prazne, oznacavaju sa 0 i bivaju spremne za trenutno upisitvane novih podataka.
Sta se desava kad ssd ima trom ili veoma sporo izvrsava GC?
Pa memoriske celije iz kojih je nesto obrisano nisu ispraznjene, nisu oznacene kao prazne i da bi se nesto upisalo prvo treba da budu ispraznjene i oznacene kao prazne pa tek onda nesto upisano u njih moze biti.
SSD-ovi sa SF (Sand Force) kontrolerima imaju takav trom GC, sporo izvrsavaju TRIM komandu, nakupi im se dosta "neociscenog" u memoriji i zavisno od velicine ssd-a, kolicine upisa na ssd, imamo usporenje upravo u toj razlici vremnea za praznjenje mem. celija i samog ponovnog upisa u celiju.

Kad pazljivo razmisli neko ko nije upuicen u ovo, shvatice da je besmisleno s vremena na vreme raditi SE kod "tromih" ssd-ova jer ce se zavisno od velicine ssd-a i kolicine upisa pre ili kasnije ssd popuniti, bice iskoriscene sve mem. celije za upis i ako spor GC na njima nije obavio "upisivanje 0" u obrisanim delovima memorije (memoriskim celijama) totalno je bezveze raditi SE, ponovo dizati sistem ili cak klonirati sistem jer je to onda gubljenje vremena...

SE vredi jedino uraditi kada hocete potpuno obrisati sve podatke sa ssd-a.

Zato i govorim @dononey da ne radis nepotrebno SE, pogotovo ne na Samsungu jer on mnogo brze izvrsava TRIM komandu i vrsi GC pa ne "usporava"...
 
@ P307
Prihvatam sve sto si napisao i upravo sam radio SE da bi potpuno obrisao podatke. Srecom nisam preterao. :)
 
Pozdrav svima nakon duze vremene moj HDD krci, secka povremeno sto je znak da je pri kraju ima i par bad sector-a (~90 dana zivota preko sentinela),te kupih SSD Patriot blast 240 GB SATA III . Do sad sam koristio Win 7 a sada bih na SSD stavio Win 8.1.
Interesuje me kad instaliram Win na SSD kako da podesim HDD koristio bi ga kao storage i da li cu moci citati i koristiti sve fajlove sa HDD(win7) ako na SSD imam Win 8.1.Od fajlova mislim na par PDF i drugih .doc documenata,par slika kao i igru koja je instalirana na D particiju od HDD.

Hvala.
 
Pozdrav svima nakon duze vremene moj HDD krci, secka povremeno sto je znak da je pri kraju ima i par bad sector-a (~90 dana zivota preko sentinela),te kupih SSD Patriot blast 240 GB SATA III . Do sad sam koristio Win 7 a sada bih na SSD stavio Win 8.1.
Interesuje me kad instaliram Win na SSD kako da podesim HDD koristio bi ga kao storage i da li cu moci citati i koristiti sve fajlove sa HDD(win7) ako na SSD imam Win 8.1.Od fajlova mislim na par PDF i drugih .doc documenata,par slika kao i igru koja je instalirana na D particiju od HDD.

Hvala.
Sve je isto kao hdd,u bios namestis ahci i instaliras windows 8.1 sam si podesi trim i sam mislim da isklucuje system restore posle instalaciju instaliras najnove chipsete za tvoju maticnu i najnovije sata drajvere
 
Lepo odmah na Windows 10, nema apsolutno razloga za 8.1.
 
Nazad
Vrh Dno