Šta je novo?

PTT adsl

Danas su mi poslali ruter td 854w. I primetim da mi je posle rutera crkla mrezna na ploci. Tako da sam primoran da koristim telefon kao mreznu dok ne nabavim mreznu ;-).
Tako da ubuduce kad grmi cupaj sve iz kompa i.uticnica...
 
Kupi krsten UPS i onda ne moras da se strecas kod svake oluje.

Mada je pored toga potrebno braniti i antenski ulaz u sistem.
 
Ma druze ja da stavim i trafo ispred i to bi sprzilo kad zagrmi ovde.
Mada donekle sam i sam kriv,dosada sam stalno vadio kabal.od telefona iz rutera bas zbog ovoga.
 
Kupi krsten UPS i onda ne moras da se strecas kod svake oluje.

Mada je pored toga potrebno braniti i antenski ulaz u sistem.

UPS može da zaštiti komp od varijacija u naponu i to samo pojedini modeli ( oni koji imaju AVR ). Ali nijedan UPS ne štiti od udara groma.
Jednostavno moraju se čupati kablovi iz utičnica kad seva i grmi!
 
Ne znam odakle ti to, ali nisi u pravu :)



p.s. To mozda vazi za sranjca tipa Mustek, ali za APC nece da moze :)
 
Ja se ne bih uzdao u njega,bar ovde kod mene na selu, kad zagrmi gori i kamen haha...
 
Uglavnom, u petak ujutru nisam imao telefonsku liniju i ADSL internet, zovem podršku, kažu mi da se broj prebacuje na novu centralu i da će biti sve rešeno do kraja dana. To popodne mi je sve ponovo uključeno, internet radi po normalnoj brzini kao i pre, ali mi se sada na svakih sat-dva, u nepravilnim razmacima, dešava da pukne ADSL veza (na telefonu linija radi). Sve sam proverio, sve je dobro uštekano, a čudno mi je pošto sam na "staroj" centrali imao možda 2-3 prekida za 5 godina, a sada već 10-ak u 2 dana. Da li je možda nešto do moje matične ploče, ethernet priključka ili slično? Ili je problem čisto do operatera?
 
Pre ce biti do rutera ili splitera, kod mene se desava isto, dobio sam novu ruter i iako je veza odlicna ( zamenjena linija) pukne uvece ili kad neko ppzove na fixni ali ne stalno.
 
Pazi ove rutere sto daju sad, njih ni sam proizvodjac ne podrzava vise....
 
Zanimljivo, razgovarao sam sa nekim momkom iz tehničke podrške, kaže da su neki mrežni parametri promenjeni na tom novom čvorištu, pa da su oni u konfliktu sa starim podešavanjima, pa je najbolje da mi to menjamo, pogotovo što je moj modem star jedno 5 godina :) Uglavnom, sutra mi stiže Wi-Fi router, pa ćemo videti kako će sve to ići... Sada gledam, stvarno je izgleda do mene, pošto modem kada se zaglupi, ne mogu ni da mu pristupim na 192.168.1.1, samo reset na dugme pomaže
 
Nema vise postala je stara tehnologija ADSL. Vreme je da se predje na nesto ozbiljnije.Sad su pocele brzine po Beogradu i do 150 a ADSL zakucao na 19. i sve ti jasno :)
 
Stigao danas novi ruter, TP-Link TD854W, sve klizi kao podmazano :) Evo parametara, ne razumem se baš koliko je ovo dobro/loše :)

Downstream Upstream

SNR Margin: 7.1 29.6 db
Line Attenuation: 18.5 12.9 db
Data Rate: 10240 1021 kbps
Max Rate: 13696 2377 kbps
CRC: 30 0
 
Poslednja izmena:
Nije bas sjajno a nije ni lose koliko vidim. SNR margina ti je na samoj granici da radi adsl
 
Promeni spliter ili telefon ;)

PRAVILNO-povezivanje-ADSL-modema.png

Ako imas 2 telefona ili kacis telefon u drugoj sobi


Povezivanje-dodatnog-splitera.png
 
Poslednja izmena:
Brate znam povezati spliter nije mi adsl juce dosao, jednostavno je spliter krs nevidjen a da kupujem drugi nema potrebe. Ako pukne veza jednom u sedam dana nije problem.
 
Gledam poslenju akciju posta net-a, cene im nisu spektakularne ali za ovu zemlju valjda ne moze mnogo bolje..Nego donekle mogu da ukapiran paket 10/1Mbit, ali zasto im je toliko u s r a n 20/1 paket :) 1Mbit upload jel' to sala ili obicna pohlepa?
 
Ne možeš preko ADSL-a dobiti veći upload. To je ograničeno tehnologijom.
 
Ajde preciznije centrala treba da bude opremljena vdsl2 plocom i da ima slobodan port. Slobodan port nije oprema vec potreba.
 
Ja od juce nemam neta uopste.
Zvao podrsku, njih cetvoro mi govorilo da probam jedan kabl, probam drugi, koje lampice gore, cekajte da proradi, kod nas je sve ok, mozda je do telekoma.
Nazvao ih kasnije, prijavili kvar tehnickoj sluzbi, izaci ce na teren za par dana, 2-3-5 dana, niko ne zna, uzas.

Inace nikad mi ovakav prekid nije bio, iz cista mira je prestao da radi, evo na slici kako izgleda.


linestatedown.jpg

Dakle kao da uopste nema signala, telefon radi regularno, niti sam ista cackao pre prekida rada.
Kad pomislim da sam pre par dana produzio ugovor na godinu dana...
 
Malopre sam uspeo da uradim ss, ponekad se na kratko upali adsl lampica, i pojave se vrednosti kao na slici:

linestatedown2.jpg

Ne secam se koje vrednosti trebaju da budu, ali pretpostavljam da su lose.
Inace modem radi, probao sam na drugom mestu.
Nemam ideju, ne znam sta bi bilo do mene da tako odjednom nestane, razumeo bih da je bilo makar nekih malih problema pre toga ali nista.

Ostaje da cekam terensku ekipu koja kapiram nece skoro, tehnicka podrska nula.
 
Poveži ruter direkt na utičnicu, bez splitera i bez da uključi fixni bilo gde. Pa vidi da li će uspeti da se konektuje i pogledaj da li su onda bolji ili isti parametri (SNR i atenuacija, napravi screenshot. Da isključiš spliter kao problem. Posle tog experimenta vrati fixni i spliter kako je sve bilo.

Kako da radi net kad je downstream SNR u minusu, a i poprilično ti je veliko slabljenje (=atenuacija) signala, tj jako jako loš signal.

Ako nije loš spliter (npr s naslagama koječega na konektorima/"igricama) onda proveri da li negde u kućnoj telefonskoj instalaciji je došlo do kontakta sa vlagom.

Fixni telefon ima dosta veću toleranciju na "šum"...
 
Probao sam naravno i bez splitera, direkt u uticnicu, i nema nikakve razlike.
Proverio sam i kontakte, ponovo ih prespojio, isto sve.
Sta znam, mnogo mi je veliki pad signala odjednom iz cista mira. Mozda je nesto lokalno u ulici ili nesto tako, mada nisam kazem nikakve smetnje primetio, ni na telefonu niti je internet prekidao ili imao slabiji protok.
 
Nazad
Vrh Dno