Šta je novo?

Letnje gume

Crossclimate скроз угодан на београдских 30 степени, мада ја возим последњих година као норвешка баба до пијаце и назад, па нисам имао никакве захтевне ситуације. Видим да су малтене сви и даље на зимским...
 
Namestio prosle nedelje Cleber Quaredex 3 91 H 205/55/16
Izasle ravno 30000, deluju mi tise u odnosu na predhodne Laufen AS.
Za sada ostajem na AS.
 
Са друге стране зимски Лауфен на рента-корси лепо проклизао данас по свеже опраном путу кад је жена морала нагло да зљкочи. Дефинитивно је време за летње гуме.
 
Malo blasfemije. Koristim Riken AllSeason ravno 3 godine u veličini 225/45 R17 na automobilu od tonu i po, i - prezadovoljan sam. Normalno/odgovorno vozim, ali kad sam sam u kolima onda volim malo brže da vozim na autoputu. Guma je udobna i tiha, nikad nisam proklizao po kiši (možda je do mog načina vožnje), generalno zamerke nemam posebno kada se ima u vidu cena. Moje lično mišljenje je da je uvek bolje imati svežu/novu gumu niže klase nego neku prastaru premijum gumu. Premijum gume su sigurno po karakteristikama (mnogo) bolje ali za ovu Riken mogu lično da tvrdim da nije nikakva katastrofa kao što se ovde piše, i za normalnu vožnju su sasvim dovoljne. Ove moje se 70% vremena prže na autoputu, pa se i dalje odlično drže.

Možda i ja pri sledećoj zameni guma uzmem premium klasu, "da se častim". Ali želim da se suprostavim preovladajućem mišljenju ovde da ti je "glava u torbi" ako koristiš jeftine gume. Mislim da je mnogo važnije da je vozač "premijum" nego guma. I ove najjeftinije gume poseduju minimum potrebnog kvaliteta, što ne mogu da kažem za ccca 80% vozača u Srbiji.
 
Slažem se
"Premijum" imaju svoju svrhu. Ta svrha nije namenjena možda ni celom jednom procentu korisnika. Ništa to nije uvredljivo niti se nipodaštavaju ostali korisnici.
Jednostavno, takav pneumatik neće iskazati svoje kvalitete na vozilu male težine, male snage i manjih "sposobnosti". Niti znači da će trajati duže ni pokazati bogzna kolike performanse.
Sa druge strane, svaka roba ima svog kupca pa tako i jeftini pneumatici, što ne znači da su uvek obavezno i loši.
I, naravno, svako raspolaže svojim novcem, kako će ga potrošiti je isključivo njegova volja.

P.S. "Malo brža vožnja na autoputu" ne znači ništa niti je neko opterećenje. Mnogo mnogo mnogo brža već može da bude, a za to onda treba da imaš i takvo vozilo i adekvatne gume.
Agresivna vožnja kroz krivine, po lošem putu i gradu je ono što ih napreže i troši.

E, i još jedna sitnica - džabe tebi super gume ako su ti kočnice loše, i obrnuto ... reflekse i vozačke sposobnosti sada da ostavimo po strani.
Nije samo jedan faktor u pitanju.
 
Poslednja izmena:
Da se ponovim, vozio sam svakakve gume, na prethodnim kolima su kombinacija bile hankook (kinergy eco) letnje i tigar zimske, pa onda conti letnje (ali eco contact) i sava zimske, i sada imam conti PC6 letnje i gy zimske. Svaki auto je bio noviji, jači i teži od prethodnog, i svaki put su mi gume bile bolje od prethodnih, takav je i osećaj bio. Moje iskustvo kaže da se ja više neću vraćati na eco gume ili na nižu kategoriju. Kome budžet dozvoljava, uvek treba izabrati premium gumu i tu je kraj svake diskusije. Može neka mid segment guma da bude ok, da bude dovoljno dobra spram cene, ali se ne dešava da bude bolja od (najbolje) premium gume za manje para.

Vozim dete u kolima i ne želim da razmišljam da li sam mogao biti bezbedniji. Kada vozim sa njim vozim umerenije (ali brže od većine), kada sam sam umem da vozim i dosta agresivnije. Slažem se da će magistrala (krivine) brže pokazati da li je guma dobra, ali su na autoputu brzine jednostavno veće, veće sile trpi guma, i ako se pri tim brzinama desi defekt, može biti jako opasno. Meni su se ove GY zimske toliko dopale, da razmišljam da (kada dođe vreme) i za letnji set uzmem GY. Cene su jako slične među premium gumama, u mojoj dimenziji to je 16-20k po gumi, a možda i uzmem veće felne pa da to bude oko 25k po gumi. I dalje to nije ne znam kakav trošak, na svake ~4 godine.
 
Pitanje za upućene. Da li kupujete online gume ? Ako da onda gde ?
 
Pominjano više puta :)
Da, tamo gde ih nađeš najpovoljnije
 
Internet prodaja guma ima skroz ok cene, planeta guma takodje ako se uracuna online popust...
 
Jos jedan + za IPG
 
Gledam MS gume,kemoimpex jeftiniji.
Treba gledati i kupujem prodajem,zimus uzeo jefitnije a dot bio pocetak 2023.
 
Ja sam pre mesec dana uzeo na Ananasu, bila je najbolja cena u tom trenutku. DOT 1424 ako se ne varam.
 
@vladat1 ja sam kupio preko autogume.rs i ukratko zaobiđi ih ako nemaš vremena da čekaš gume mesec dana.
Malo detaljnije:
Što se tiče same firme mogu da nabave bilo šta jer sve uvoze iz drugih zemalja, ogromna mana je što ne znate koliko ćete čekati gume. Ako imate sreće i naručite kada im stiže kamion iz uvoza stići će za nedelju dana, a može da vam se zalomi kao meni mesec dana čekanja... Ista su iskustva i na netu. Više puta su mi nudili da odustanem ali u Srbiji u tom trenutku nije bilo AT guma u odgovarajućim dimenzijama i morao sam da čekam. Da ne zaboravim DOT na gumama je bio par meseci star tako da je to plus u mom slučaju za dobavljača.
Ajde da kažem da bih na osnovu mog iskustva rekao da ako želite određenu gumu koju ne možete da naručite kod nas, a ne žuri vam se da zamenite gume, možete da naručite preko njih.
 
Dosta ljudi je na zimskim jer su vidjeniji vulkanizeri prebukirani, nude termine tek za nedelju dana i to su uglavnom oni nepopularni, meni za zenin auto pneumaster u ponedeljak ponudio subotu u 7:30 ujutru, rekoh pre cu da se razvedem :D

Moje iskustvo sa autogume je super, zena probusila gumu, conti ecocontact 6, nema jedne u toj dimenziji za qashqai u zemlji, zovem sve zive svi moze tek za mesec dana, dok su autogume bas imali kamion za sutra i uspeli su da je ubace i stigla je za 4 dana... direkt iz fabrike dot jedan mesec...

Ja sam presao sa fabrickih Continental EcoContact 6 na PremiumContact 7 ( poklonise mi u Freyu inace ne bi imalo mnogo smisla ) i juce sam testirao po Fruskoj gori i auto put BG-NS i nazad i primetno je bolji grip i dosta se brze ugreju, videcu kakva je potrosnja...
 
Dosta ljudi je na zimskim jer smo u prethodne 4 godine imali sneg, bljuzgavicu (čak i mrazeve) u aprilu. Prošle godine mislim da je poslednji sneg u nižim predelima pao sredinom aprila, ili par dana ranije, uz mrazeve oko -5°C
Pre 8-10 dana su svi predeli iznad 500mnv bili pod snegom, a na planinskim prevojima je bilo čak i pravih vejavica (lično se uverih u to). Posle toga je naglo otoplilo. Ovaj april je prvi u poslednjih 10 godina, da su ovoliko visoke temperature.
 
A ja sam lepo zamenio zimske pre dvadesetak dana i bas sam se cudio zasto narod ceka april da ih menja i vozi na onim visokim temperaturama zimske gume. Mart uopste nije bio los, stavise i februar i mart su bili bas topli. Pisem o Beogradu.
 
Ima nas i koji smo išli u planinske krajeve u martu, koga je čak i sneg uhvatio :)
 
A ja sam lepo zamenio zimske pre dvadesetak dana i bas sam se cudio zasto narod ceka april da ih menja i vozi na onim visokim temperaturama zimske gume. Mart uopste nije bio los, stavise i februar i mart su bili bas topli. Pisem o Beogradu.
To sam i ja uradio. Nisam imao nikakvo planirano putovanje u planinske krajeve.
Pozvao i pitao kada može, rekoše može za dva sata da donesemo gume iz hotela...:)
Prošle godine sam čekao polovinu aprila i morao sam da zakažem za nedelju dana od poziva.
 
Ranije su osiguravajuce kuce pravile problem oko isplate stete iako nije bilo snega ili leda na putu. Mislim da je to ukinuto, ali je ljudima ostala navika.
 
Stigle danas Kleber 225/45 R17 Dynaxer UHP 91 Y izasle nesto oko 8000 komad dobar dot 0924 ali na 120-130 krecu da tresu 😬 balansirane. Da li je do gume( verovatno) mada nove su i felne. Guglao nesto, neko spominje neku pusku sta mu je to pitaj boga.
 
Ma kakva puška. Možda je guma oštećena pri transportu ili fabricki nije dobra, treba da se ispita na hunter ceo točak. Koliko znam Coning i Uno u Cara Dušana ima tu mašinu.
 
Vrh Dno