Šta je novo?

Buduća 5G mreža...?

Ne znam zasto mislis ce se ici u nazad. Danas ti je neki default 20 GB i kucni net 200 GB. Realno ide to na 500 GB sa 5G-om. Nisam ja pesimistican po tom pitanju. Pesimizam je da dok se ta mreza razvije do manjih gradova, bice 2027. Do sela, 2030. Da se uhvati neki momentum 2035. Ako mogu urbana naselja od 1000+ stanovnika da se spasu, srbija da bude srecna. Sela su nam do 2035. mrtva, predjena je tu tacka bez povratka. Racunaj da ce do te godine broj stanovnika biti trecina vrednosti od ovog sada, a prosecna starost 65 godina. Poljoprivreda automatizovana (robotika/ai) od strane velikih igraca. Valjda je to neminovan proces, zato se niko niti cima, niti zuri da spasava bilo sta.
 
Nemojte se džabe nadati, sela se pokrivaju poslednja, i to će da ide neki low-band sa 10-20MHz bandwidtha zbog bolje penetracije.
Isto kao za 4G, optiku i svu ostalu infrastrukturu.
 
Ne znam zasto mislis ce se ici u nazad. Danas ti je neki default 20 GB i kucni net 200 GB. Realno ide to na 500 GB sa 5G-om. Nisam ja pesimistican po tom pitanju. Pesimizam je da dok se ta mreza razvije do manjih gradova, bice 2027. Do sela, 2030. Da se uhvati neki momentum 2035. Ako mogu urbana naselja od 1000+ stanovnika da se spasu, srbija da bude srecna. Sela su nam do 2035. mrtva, predjena je tu tacka bez povratka. Racunaj da ce do te godine broj stanovnika biti trecina vrednosti od ovog sada, a prosecna starost 65 godina. Poljoprivreda automatizovana (robotika/ai) od strane velikih igraca. Valjda je to neminovan proces, zato se niko niti cima, niti zuri da spasava bilo sta.
Vidim kako Ameri sve zivo limitirajuni ograničenja na svakom koraku...
Pokrivenost druga priča.
Za poljoprivredu 5G sigurno neće biti... Mozda neki 6G.
Vise mi je realistično da ce sve da ispeglaju i jedan vozac da vozi sedam traktora odjednom. Nego da ce preko 5G mreze da ide... Mozda neki dronovi ili nesto za dostavu paketa da kad stigne ns cilj ne baci nekome na glavu paket...
Sve te prednosti 5G su preuvelicane.
U suštini 4G prati modernizaciju chipova tako da ce 4G raditi sa 5G uređajima kao i 5G sam. Tako da frekvencija samo odnosno opseg ispada da je prednost...
A za ping cak i da naprave da radi ko wifi.... Osim ako nisi u lokalu ne moze nikako biti mali... Ako si udaljen 6 svetlosnih mili sekundi nikako ping ne moze biti manji od 12 ms. Da laserima se gadjamo...
 
Sve te prednosti 5G su preuvelicane.
U suštini 4G prati modernizaciju chipova tako da ce 4G raditi sa 5G uređajima kao i 5G sam. Tako da frekvencija samo odnosno opseg ispada da je prednost...
Nisam siguran koliko je ovo tacno, 5G je mnogo vise od licenciranih frekvencija. Ne moze 4G da bude 5G nikad, jedino ako si mislio da ce uredjaji podrzavati 4G/5G.
A za ping cak i da naprave da radi ko wifi.... Osim ako nisi u lokalu ne moze nikako biti mali... Ako si udaljen 6 svetlosnih mili sekundi nikako ping ne moze biti manji od 12 ms. Da laserima se gadjamo...
Pa niko i ne kaze da ce 5G da bude brzi od zakona fizike, vec da ce maksimalno da ih iskoristi. Ne razumem sta tacno buni ljude kod 5G-a. Svuda gde je potreban opticki internet, a nema ga, ljudi ce koristiti 5G, nece se cekati 6G. 6G trenutno nije dostupan ni kao koncept, i ko zna kada ce i da bude, posto trenutno ne postoji ni ideja u koje svrhe bi mogao da se koristi (a da to vec ne moze 5G, ili 5G advanced). Kazu da ce 6G mozda objediniti celularnu i satelitsku mrezu, i da ce se koristiti frekvencije u terahercima (primena tih frekvencija je i vise nego specijalizovana, nije za generalnu upotrebu). Ok, zanimljovo, ali mislim da se 6G nece ticati toliko obicnih ljudi i svakodnevnog zivota. Dok 5G hoce.
 
Možda malo off topic ali nisam znao gde da postavim, tema za speedtest je samo za SRB, pa mi se ovo činilo najpribližnije. SpeedTest Telekom.me 5G SA 3.5 GHz u Delta City-u:

IMG_2983.PNG
 
Da od maja meseca. U decembru 2022. je bila aukcija. SA u CG je na 3.5 GHz u visokom frekvencijskom spektru, i na 2.1 GHz u srednjem frekvencijskom spektru.
 
Jedan od prvih operatera sa SA 5G u Evropi verovatno
 
Kod Iraca pojeftinili paketi kad je uveden 5G i svi nude unlimited pakete.
 
I to je taj legendarni 5G Ping iznad 10ms a vec 2.1 i 3.5 GHz su jake frekvencije za penetraciju. I eto ako ubace neki napredni MU-MIMO ili neki ekvivalent slanja simultanih signala i mesto 8 bita eto nek uspeju da pakuju 10 odnosno 2 bita vise odnosno qam 1024 (a na tim frekvencijama) bas me zanima kako ce ce da peglaju SNR da spakuji 1024 fizicke pozicije na vecoj daljini...
U suštini oni opsezi u 700 MHz.
I direkcione antene za velike frekvencije da se postigne najveva modulacija. I veliki opsezi frekvencija su u principu najbitniji faktori...
 
Bitan je 4x4 mimo za jednog klijenta i MU-MIMO za njih više sa recimo 16 paralelnih spacial strimova.

Inače može da se sabere dosta bandwidth-a...

700MHz - 10MHz
800MHz - 10MHz
1800MHz - 30MHz
2100MHz - 15MHz
2600MHz - 20MHz
3600MHz - 100MHz

Ukupno: 185MHz
 
Zvanično, Brnaba rekla da nam ne treba, a nezvanično koči se jer Telekom još nije spreman.
 
Ma da urade samo ko i svi normalni. 700 MHz da dobiju barem po 20 MHz i da ljudi po selima dobiju konkretno poboljšanje. Jos ako rasterete malo sa 3. Nešto GHz. Za A1 nam najviše treba. Oni vode sa saobraćajem maju skoro 40 posto saobraćaja na 25 posto korisnika...
 
Zdravo ljudi. Malo offtopic, da li je vama 4G u zadnje vreme spor? I 4G+ mi nekako sporo izgleda. I da li ćemo uskoro dobiti 5G mrežu u Srbiju? Znam da će biti jer je Yettel napisao da ćemo uskoro videti NonStandalone(NSA) 5G (rebrandirani 4G+) a nadaju se da ćemo u 2025 videti SA(standalone) 5G. I šta mislite ko će prvi pustiti komercionalni rad 5G mreže?
 
Da li ćemo dobiti 5G u Srbiji? Hoćemo. Kada? Teško je reći. Postoje infromacije da Ratelu treba 9-10 meseci da podeli licence, računajući od momenta kad im Vlada Srbije naloži da se krene u 5G. Znači, teško da će išta biti pre leta 2024-te.
Pozdrav
 
Ne znam da li da poverujem..
 

Prilozi

  • Screenshot_20230728_202617_Chrome.jpg
    Screenshot_20230728_202617_Chrome.jpg
    115.2 KB · Pregleda: 203
Pa dobro kad bude taj 5G+ mi cemo uvoditi 5G- klasično 😁.
Sećam se kad se u Evropi opšte pricalo o optici. Mi smo se hvalili sa bakarnim telefonskim instalacijama... I ADSL2 tehnologiji. Ja sam impresioniran sto imamo i tri 4G mreže.
I optika i kablovski, VDSL i drugi bas smanjuju opterećenje mobilne mreže. Tako da se manje više drži za sada. Ali da kasnimo, kasnimo. Tipa kad nestane struje sa 70-80 Mbps padne na 20ak Mbps. Kad nijedna druga tehnologija ne radi. Tako da bas bude osetna razlika...
 
^^ ako pod 5G+ misli na 5G CA, to već postoji i koristi se neko vreme po celoj Evropi..
 
Nisam siguran da je vezan za milimetarske ili NR. Cak ne znam ni da li radi CA sa milimetarskim.
 
Hrvatski Telekom - NSA(nonstandalone)5G mreža
 

Prilozi

  • Screenshot_20230805_124526_Gallery.jpg
    Screenshot_20230805_124526_Gallery.jpg
    64.2 KB · Pregleda: 137
To je standalone 5G.
Hrvatska nema SA 5G. Ima samo NSA 5G. Prozirna kutija 5G je rebrandirani 4G+. Bela kutija 5G je NSA 5G. A 5G ikona bez kutije je SA 5G.
1. 5G sa belom kutijom ---> NSA 5G
2. 5G prozirna kutija ---> Rebrandirani 4G+
3. 5G bez kutije ---> SA 5G
Ma u Srbiji 🤣. Dok se oni tuku sa 5G kod nas ni normalno ne radi kako treba da ne pricamo o brzinama 🤣. Ne otvara par strana. Saobraćaj koči. Doslovno VPN palis da prodje slika na viberu...
Ahaaaaa 😄. Ja sam i mislio na A1 SRB ali nisam bio siguran pa ajde napisat ću A1 HR. Ne razumem ovo : Dok se oni tuku. Ja imam A1 SRB karticu i najveci download mi je bio preko 250mbps. Testirao sam sva tri srpska operatera : Telekom Srbija, Yettel i A1 SRB i meni je ispao najbolji Yettel. Stalno svugde signala imam, velike brzine, i što je najbolje ne koči.
 

Prilozi

  • Screenshot_20230805_205539_Reddit.jpg
    Screenshot_20230805_205539_Reddit.jpg
    78.3 KB · Pregleda: 81
Hrvatska nema SA 5G. Ima samo NSA 5G. Prozirna kutija 5G je rebrandirani 4G+. Bela kutija 5G je NSA 5G. A 5G ikona bez kutije je SA 5G.
1. 5G sa belom kutijom ---> NSA 5G
2. 5G prozirna kutija ---> Rebrandirani 4G+
3. 5G bez kutije ---> SA 5G
Hrvatska naravno da ima SA 5G kao i u ostatku Evrope sem Srbije i BIH koji ga nemaju uopšte, nema C band i UWB. Sledeće rebrendirani 4g+ kod nas postoji nije ovo Amerika sa 5Ge, 5G NSA, je nadograđen na 4G tornjeve i koristi te frekfencije ali je tehnički 5G. 5G SA je samostalana 5G bazna stanica koja nije nadograđena na postavljenu 4G baznu, ona je od nas u Evropi najčešće na 3,5 GHz, što je dostupno u većini HR a od ove godine i u CG. Ove ikonice na samsungu, nemaju ništa sa tim da li je fon povezan na SA ili NSA, nego je zapravo ista fora koju ima i ajfon a služi za štednju baterije. Prozirna ikonica 5G dostupan, ali se koristi za 4G jer nema potrebe za velikom potrošnjom interneta, Popunjena ikonica 5G povezan i aktivno se koristi. Treća ikonica neuokvirena, je kad se zbog određene situacije 5g prebaci na sekundarnu (ne glavnu karticu) loš signal ili tokom poziva što se vidi i na slici. Sledeći put bar pročitaj komentare reddit posta sa kog uzimaš sliku :D
 
Hrvatska naravno da ima SA 5G kao i u ostatku Evrope sem Srbije i BIH koji ga nemaju uopšte, nema C band i UWB. Sledeće rebrendirani 4g+ kod nas postoji nije ovo Amerika sa 5Ge, 5G NSA, je nadograđen na 4G tornjeve i koristi te frekfencije ali je tehnički 5G. 5G SA je samostalana 5G bazna stanica koja nije nadograđena na postavljenu 4G baznu, ona je od nas u Evropi najčešće na 3,5 GHz, što je dostupno u većini HR a od ove godine i u CG. Ove ikonice na samsungu, nemaju ništa sa tim da li je fon povezan na SA ili NSA, nego je zapravo ista fora koju ima i ajfon a služi za štednju baterije. Prozirna ikonica 5G dostupan, ali se koristi za 4G jer nema potrebe za velikom potrošnjom interneta, Popunjena ikonica 5G povezan i aktivno se koristi. Treća ikonica neuokvirena, je kad se zbog određene situacije 5g prebaci na sekundarnu (ne glavnu karticu) loš signal ili tokom poziva što se vidi i na slici. Sledeći put bar pročitaj komentare reddit posta sa kog uzimaš sliku :D
Kod nas postoji rebrandiranj 4G+ koji nije commercial available. Još je u "testnoj" fazi.
 
Na šta tačno mislite pod rebrendirani 4G+?
Nikakvog rebrendiranja tu nema, pod 4G+ se misli na carrier aggregation u LTE tehnologiji. Specifikacija je vrlo jasna.
5G je 5G, u većini zemalja je NSA na 3.5GHz, što znači da ide kao dodatak na 4G mrežu.
Suštinski, 5G SA je downgrade u odnosu na NSA u pogledu brzina..
 
Vrh Dno