Šta je novo?

PlayStation 5 - opsta tema

To su te igre, Dealabs nikad do sad nije pogresio sa leakom. Igrace se AW.
 
Taman CoD SP da se obrne
Odlična kampanja ali prekratka... Doduše ima replay value zbog grananja price u nekim delovima.. :)
Nove MW1 i MW2 (uz BO:CW) odigrah zimus na desku i legle su mi samo tako, baš pravo osveženje...Tako da preporuka od mene.
Čak ni CoD Infinity warfare nije bio toliko loš koliko su ga kritikovali...
Jedino CoD WW2 i "nove" (tj zadnje 2?!) BF kampanje nisam još obrnuo.
 
Ljudi da li je neko možda nadogradio interni storage u PS5-ici sa SAMSUNG 1TB M.2 NVMe 980 HDD-om? Nije pro ali mu je cena ok. Koja je po vama najbolja opcija za proširenje a da je povoljna?
 
Ljudi da li je neko možda nadogradio interni storage u PS5-ici sa SAMSUNG 1TB M.2 NVMe 980 HDD-om? Nije pro ali mu je cena ok. Koja je po vama najbolja opcija za proširenje a da je povoljna?
nije dovoljno brz taj samsung. Moras da uzmes ssd preko 5500mbs. gen4.
Najbolje je da uzmes neki od 7000mbps diskova gen4.
samsung 990 pro, kingston kc3000 i slicni
 
Tehnički bi mogao da radi ako je sličnih brzina kao wd sn770 koji šljaka na PS5 ali je upitno kako će raditi kasnije sa aktuelnijim naslovima i pritom nema dram... Dosta ljudi na netu potvrdilo da šljaka, tako da je kupovina na sopstven rizik...
WD sn770 recimo ima oko 5.1k read speed, meni je sn850x recimo bacao oko 5.2/5.3 (verovatno je trebao fw update) i radio bez štucanja.
Ako uzima Samsung ili WD neka prethodno obavezno odradi fw update na desku...

Kc3000 skroz ok opcija, trenutno možda i best buy, i ja njega merkam za prime days baš u 2tb izvedbi uz Crucial p5+ i 980pro...
Btw obavezno aftermarket heatsink...
 
Tehnički bi mogao da radi ako je sličnih brzina kao wd sn770 koji šljaka na PS5 ali je upitno kako će raditi kasnije sa aktuelnijim naslovima i pritom nema dram... Dosta ljudi na netu potvrdilo da šljaka, tako da je kupovina na sopstven rizik...
WD sn770 recimo ima oko 5.1k read speed, meni je sn850x recimo bacao oko 5.2/5.3 (verovatno je trebao fw update) i radio bez štucanja.
Ako uzima Samsung ili WD neka prethodno obavezno odradi fw update na desku...

Kc3000 skroz ok opcija, trenutno možda i best buy, i ja njega merkam za prime days baš u 2tb izvedbi uz Crucial p5+ i 980pro...
Btw obavezno aftermarket heatsink...
Hvala!

Što aftermarket? Fabrički nije dobar?
 
Ako ima fabrički heatsink utom bolje ako je povoljna cena, ne moraš da lupaš glavu koju aftermarket opciju uzeti, pritom mislim na full sized heatsink ne na onu foliju ili tzv heatspreader.

Doduse sa fabričkim heatsinkom budu neopravdano skuplji vs "klot" nvme ssd + aftermarket heatsink za 10e.
Na mom 850x vozim bequiet mc1 (običan ne mcp1ro koji ne paše u ps5 slot) i skroz je ok
 
Osramotili su se iskreno sa škrtarenjem na skladištenom prostoru konzole, manje prostora nego konzola prošle generacije.
 
Pa rekao je Cerny da će igre manje zauzimati zbog nove metode kompresije... 😂
Dobro je što nije kod kao Xboxa, gde si vezan za propratni Seagate drajv... Ako ništa drugo makar imamo veću mogućnost izbora, posebnom sada kada su se cene hw srozale...
 
Pa rekao je Cerny da će igre manje zauzimati zbog nove metode kompresije... 😂
Dobro je što nije kod kao Xboxa, gde si vezan za propratni Seagate drajv... Ako ništa drugo makar imamo veću mogućnost izbora, posebnom sada kada su se cene hw srozale...
Nije samo zbog nove metode kompresije, vec zbog ssd-a uopste. Nece vise morati zbog brzine pristupa da ponavljaju milion elemenata na razlicitim mestima na disku i nece morati da prave filler deonice dok traju ucitavanja, nepotrebne prolaze, hodnike itd (kad potpuno zazivi, naravno).

Osramotili su se iskreno sa škrtarenjem na skladištenom prostoru konzole, manje prostora nego konzola prošle generacije.
Nekad je jako tesko citati zakljucke o konzolnom hardveru iz ugla pc hardver entuzijasta na ovakvom forumu. Kakvo crno sramocenje, konzole su uredjaji koji se dizajniraju za odredjeni price point i to najteze moguce, uz gubitke. Ponude najbolje ssd resenje u industriji koje bi svi trebalo da iskopiraju, izbalansiraju sa prostorom na osnovu svega u racunici (za izlazak 2020.), ali kod nas naravno - osramotili se. Da, mnogo znaci i sto nije 1 TB, nego malo manje, a kamoli nesto znacajno vise od toga. Bice u sledecim revizijama.

I cela "power of SSD" prica koja je postala meme je bas najgori moguci primer neznanja. Imas to sa jedne strane i probleme upravo zbog nedostatka takvog resenja na PC-u sa druge (teoretski maksimum brzine citanja ne znaci nista u ovom slucaju), a kao ismeva se "power of ssd" na PS5. Tek ce da bude problema ako direct storage na pc-u ne krene masovno da se primenjuje.
 
Poslednja izmena:
Lepo zamisljeno ali nazalost sa fokusom razvoja igara na staru generaciju konzola i ostale platforme, sve su manja sanse da cemo videti ekskluzivni PS5 naslov koji to u potpunosti iskoriscava do kraja ovog konzolnog ciklusa.
 
Ljudi da li je neko možda nadogradio interni storage u PS5-ici sa SAMSUNG 1TB M.2 NVMe 980 HDD-om? Nije pro ali mu je cena ok. Koja je po vama najbolja opcija za proširenje a da je povoljna?
Ja sam godinu ipo dana koristio 980 ali PRO 1TB i nikakvih problema nije bilo , sad je isti u asus strix ssd kucistu kucistu povezan kao externi disk za PS4 igre i radi bez problema. Inace 980 PRo 1TB zamenjen sa 990PRO 2TB zbog manjka memorije. Obe memorije uzete bez hladnjaka jer sam uzeo veliki ECL hladnjak koji mnogo bolje hladi nego bilo koji fabrizcki.
 
Lepo zamisljeno ali nazalost sa fokusom razvoja igara na staru generaciju konzola i ostale platforme, sve su manja sanse da cemo videti ekskluzivni PS5 naslov koji to u potpunosti iskoriscava do kraja ovog konzolnog ciklusa.
Ja očekujem da će i Sony da ostavi staru generaciju iza sebe, bez obzira na to što im je bila i više nego uspešna. Microsoft je to uradio te ne vidim razlog da kroz par godina zaista ne dobijemo neki vrhunski naslov koji će mogućnosti takvog SSD-a iskoristiti kako treba. Znam da je pre par godina na plejki to bila primarna reklama, i zapravo jedina ozbiljnija razlika u odnosu na konkurenciju.
 
Nije samo stara generacija problem, ako Sony planira da igre budu dostupne i na PC platformi posle nekog vremena (sto je vise puta naglasavano), to znaci i sirok spektar konfiguracija a to nije nesto gde bi low latency I/O briljirao i uopste mogao da se optimizuje za sve. Ako bi igra bila ekskluzivno kreirana za PS5 onda bi i endzin mogao da se prepise i to maksimalno iskoristi ali kako stvari idu vrlo su male sanse za to, bar ne u dogledno vreme.
 
Nije samo zbog nove metode kompresije, vec zbog ssd-a uopste. Nece vise morati zbog brzine pristupa da ponavljaju milion elemenata na razlicitim mestima na disku i nece morati da prave filler deonice dok traju ucitavanja, nepotrebne prolaze, hodnike itd (kad potpuno zazivi, naravno).


Nekad je jako tesko citati zakljucke o konzolnom hardveru iz ugla pc hardver entuzijasta na ovakvom forumu. Kakvo crno sramocenje, konzole su uredjaji koji se dizajniraju za odredjeni price point i to najteze moguce, uz gubitke. Ponude najbolje ssd resenje u industriji koje bi svi trebalo da iskopiraju, izbalansiraju sa prostorom na osnovu svega u racunici (za izlazak 2020.), ali kod nas naravno - osramotili se. Da, mnogo znaci i sto nije 1 TB, nego malo manje, a kamoli nesto znacajno vise od toga. Bice u sledecim revizijama.

I cela "power of SSD" prica koja je postala meme je bas najgori moguci primer neznanja. Imas to sa jedne strane i probleme upravo zbog nedostatka takvog resenja na PC-u sa druge (teoretski maksimum brzine citanja ne znaci nista u ovom slucaju), a kao ismeva se "power of ssd" na PS5. Tek ce da bude problema ako direct storage na pc-u ne krene masovno da se primenjuje.
Bio sam ironičan... I nisam mislio na loading times tj brzine učitavanje za koje su se takodje busali i pričali o custom ssdu pa je ispalo da sa pcie gen 4 (u nekim slučajevima i gen 3) nema nikakve razlike...
Dobro se sećam ovde na forumu da smo odmah reagovali na izjavu Cerny-ja da nema šanse da igre budu manje nego za PS4 uzeći u obzir u kom pravcu ide industrija,80 - 120gb po igri (zvučniji naslovi) je skoro pa standard. Takodje bila je i kritika na račun internog ssd-a, ako se sećam na launchu je bila priča da će doći sa 1tb internim, pa su nam "servirali" sa 825gb tj sa 600ak upotrebljivih GB-a(pandan od 500gb nekad) ...
Što zaista jeste poprilično knap i apsolutno zaslužuje kritiku, sreća u nesreći je da su sada aftermarket opcije povoljne i da nisu zaključali kupce kao MS. Ali uzeći u obzir na to da su podigli cene igara i da je sada najisplativije igrati se uz pretplatu dodatnih 1tb je "must buy"... Meni sa digitalnom konzolom i to je knap i u planu je 2tb posebno jer neke naslove ne želim da brišem...
Takodje, lično mislim da je i kvalitet kontrolera degradirao u odnosu na prethodne dve generacije...
Smatram da opravdano zaslužuje kritiku po nekim pitanjima, ali su svakako bolji tj "user friendly" od MS trenutno.
 
Poslednja izmena:
Oni su mogli da stave i 2TB prostora ali bi cena otisla u nebesa (pogotovo pre 3 godine), tako da to nije poenta, bolje ovako ko hoce da prosiri moze da dokupi. Takodje isto treba spomenuti da i sa trenutnim brzinama neta brisanje i ponovno skidanje igre isto nije neki problem ali sa druge strane u vremenu omasovljenog streaminga i hocu sve i to odmah pristupa i to cekanje od desetak minuta, sat ili nesto vise potencijalno stvara problem kod nekih.

Sto se tice kompresije igara ona jeste poveci plus, native PS5 i PS4 verzija kod dosta igara pokazuju povecu razliku, naravno bice uvek problematicnih tipa COD Cold War gde je i PS5 verzija 250GB+ ali to zavisi i od developera i kako je struktuiran engine i pristup assetima.
 
Broj korisnika PS5 25 milona, broj korisnika PS4 117 miliona. Neće oni ništa bataliti sve dok zarađuju i na PS4...
Mislim da si u pravu. Verovatno se čeka prelaz brojke od 50 miliona, šta znam... Ali safe bet im je da već sad razvijaju neke nove fenomenalne igre za next gen. Bez obzira što je PS4 top i definitvno ima šta da se igra to je staro i treba nam svima nešto novo. Mislim da im ne ide u prilog da razvijaju cross gen igre. To je ograničavajući faktor.
 
Baš igram ovih dana Far Cry 6 na PS5 i ne mogu da se otmem utisku da izgleda kao igra za PS4 a ne PS5. I jasno je da svi mogu da iskoriste snagu PS5 i brzinu diska ali pošto se bave biznisom, gledaju gde je zarada i izgleda da ćemo se načekati da počnu da cede maksimum iz trenutne generacije. Donekle je kupovina PS5 upitna bila, moglo se sačekati lagano.
 
@Gdin_M
Poenta je da su verovatno mogli da izbace 1tb verziju (u smislu da je celih 1tb dostupno korisniku) , a ne da praktično daju 500gb (630gb) konzolu uz izgovor da će igre biti manje...

Ako je prostor dovoljan zašto većina dokupuje makar 1tb ssd?
Pretpostavljam da je ipak tek 1.5tb neki optimum za prosečnog korisnika. Kao što rekoh pozdravljam opciju da možemo sami da ubacimo aftermarket ssd.

Btw. nije problem ni da stalno brišeš/skidaš nove naslove - a da li uzimaš u obzir kako se to odražava na dugotrajnost samog internog ssd-a u konzoli?
Mislim da nigde nije bilo priče koliki je TBW pre nego što ispusti dušu, uzeći u obzir na kapacitet ne verujem da je nešto veći od 500-600TBW, što opet i nije bas tako puno.

Nema zaista potrebe da se pravdaju neki potezi Sony-ja kada su pokazali kroz neke poteze od kada su lansirali Ps5 da nisu uopšte cvećke i da im se kao i ostalima h*b* za nas igrače

Apropo "next-gen" ps5 igre, biće isto kao i u ps4 eri, verovatno ćemo ih videti sledeće godine odnosno mid EOL, kada budu izbacili ps5 pro/slim konzolu.... Nema sumnje da već rade na naslovima koji u potpunosti mogu da iscede ps5 hardver.
Mi praktično nismo ni dobili punokrvni ps5 naslov a moraće u nekom trenutku da puste i ps4 niz vodu za ekskluzive.
 
Poslednja izmena:
Baš igram ovih dana Far Cry 6 na PS5 i ne mogu da se otmem utisku da izgleda kao igra za PS4 a ne PS5. I jasno je da svi mogu da iskoriste snagu PS5 i brzinu diska ali pošto se bave biznisom, gledaju gde je zarada i izgleda da ćemo se načekati da počnu da cede maksimum iz trenutne generacije. Donekle je kupovina PS5 upitna bila, moglo se sačekati lagano.

Realno, uzeo si pogrešan naslov što se tiče poređenja. Jer je razvoj Far Cry 6 krenuo daleke 2016-e, pa samim tim se na njegovom izlasku nije mogao očekivati Next-Gen nivo grafike i gameplay-a.

Ono što definitivno jeste vredno kupovine PS5 je to što tu istu igru igraš na većoj rezoluciji i u 60fps-a.
 
R&C :love:
Mislim da je odličan primer šta može da se uradi sa konzolom, premda smo brže dobijali igre u prethodnoj generaciji. Na Xboxu bukvalno mu Starfield dođe kao prva next gen igra, ako sam u pravu.
 
$88 za $100 , nije lose, uzeo jos jednom isto to nakon prvog transfera :D
Na noones, ako nekoga zanima.

s1.png
 
Nazad
Vrh Dno