Šta je novo?

MTS optika za fizicka lica

Ja neznam koje ti to vrhunske rutere koristis ja uvek imam vrhunske rutere i nikad mi AC 2.4Ghz nije presao 150Mb/s down. Sad koristim Asus ROG Raptor GT-AX 6000.
5Ghz mi radi na maksimumu ISP ali 2,4Ghz ni blizu cak ni u AX modu.
Na onoj slici su teorijske brzine, naravno da postoji mnoštvo faktora koje utiče na to koliko će tebi speedtest da pokaže na kraju. I naravno da te teoretske brzine niko van laboratorijskih uslova nije video.

Moja tvrdnja je bila da to što ne može da dobije više od 45Mbps na računaru nije ograničenje 2.4Ghz opsega nego standarda mrežnog adaptera. Ovo tvoje iskustvo (150Mbps na 2.4Ghz) to potvrđuje.

5Ghz je brži ali manjeg dometa i slabije "prolazi" kroz prepreke od 2.4Ghz opsega koji ima veći "range" i bolje prolazi kroz zidove ali je sporiji i zagušen.
 
Daaa, 600 Mbps iz tabele i 100-150 Mbps u najboljem slučaju to je baš tu negde slično, faktori utiču 🤪

Sad spuštaš loptu i menjaš priču a odgovarao si i sprdao se na komentar koji tvrdi da na 2.4 GHz nije moguće ostvariti ni 600 ni 300 Mbps.
 
Na onoj slici su teorijske brzine, naravno da postoji mnoštvo faktora koje utiče na to koliko će tebi speedtest da pokaže na kraju. I naravno da te teoretske brzine niko van laboratorijskih uslova nije video.

Moja tvrdnja je bila da to što ne može da dobije više od 45Mbps na računaru nije ograničenje 2.4Ghz opsega nego standarda mrežnog adaptera. Ovo tvoje iskustvo (150Mbps na 2.4Ghz) to potvrđuje.

5Ghz je brži ali manjeg dometa i slabije "prolazi" kroz prepreke od 2.4Ghz opsega koji ima veći "range" i bolje prolazi kroz zidove ali je sporiji i zagušen.
Meni je isto jako mali DL preko WiFi mreze,a podeseno je u ruteru da automatski bira kanale preko kojih ce ici. Da li ima neki posebno koji treba staviti ili je svejedno?
 
Daaa, 600 Mbps iz tabele i 100-150 Mbps u najboljem slučaju to je baš tu negde slično, faktori utiču 🤪

Sad spuštaš loptu i menjaš priču a odgovarao si i sprdao se na komentar koji tvrdi da na 2.4 GHz nije moguće ostvariti ni 600 ni 300 Mbps.
Najbolji slučaj nije ono što si ti uspeo da dobiješ kod kuće nego laboratorijski uslovi.
Napisao sam gore da su u tabeli teorijski maksimumi, ne znam u čemu je problem.
I nisam se sprdao ni sa kim, nisam takva osoba.
Ali misli šta hoćeš, ja više ne mogu...
 
Najbolji slučaj nije ono što si ti uspeo da dobiješ kod kuće nego laboratorijski uslovi.
Najbolji realan slučaj je ono što krajnji korisnici ostvaruju sa najboljom komercijalno dostupnom opremom.

A ja sa mojim Xiaomi telefonom koji ima samo jednu antenu ostvarujem max 50 Mbps (a Samsung S20 na istom ruteru i istih 40 MHz bandwidth-a meri 100 Mbps) tako da ne pričam definitivno o meni i šta ja merim, već šta je objektivno stanje stvari.

A u čemu je problem? Problem je što ti tabelu sa teorijskim / laboratorijskim brzinama koristiš kao navodni argument zašto neko treba da uloži pare u kupovinu novog rutera. Treba, ali ako je na vreme lepo informisan šta će i u tom slučaju realno da dobije na 2.4 GHz a šta na 5 GHz... a ne da iz tvojih inicijalnih komentara očekuje 300-500 Mbps na 2.4 GHz WiFi.
Tek si posle napisao da su to teorijski brzine a praksa se razlikuje.
 
Poslednja izmena:
Meni je isto jako mali DL preko WiFi mreze,a podeseno je u ruteru da automatski bira kanale preko kojih ce ici. Da li ima neki posebno koji treba staviti ili je svejedno?
Automatsko biranje je uglavnom OK jer ruter sam odredi koji su kanali najmanje zagušeni i to uglavnom radi OK.
Ono što ti možeš da uradiš je da proveriš na kom kanalu tvoj ruter trenutno emituje signal i na kojim kanalima ima najviše mreža koje se emituju (WiFi analyzer aplikacija to može) pa da uporediš i podesiš ručno ako primetiš da je neki od kanala (1,6,11) slobodan a ruter ga iz nekog razloga ne koristi (mala verovatnoća)
Najbolji realan slučaj je ono što krajnji korisnici ostvaruju sa najboljom komercijalno dostupnom obavezom.

A ja sa mojim Xiaomi telefonom koji ima samo jednu antenu ostvarujem max 50 Mbps (a Samsung S20 na istom ruteru i istih 40 MHz bandwidth-a meri 100 Mbps) tako da ne pričam definitivno o meni i šta ja merim, već šta je objektivno stanje stvari.

A u čemu je problem? Problem je što ti tabelu sa teorijskim / laboratorijskim brzinama koristiš kao navodni argument zašto neko treba da uloži pare u kupovinu novog rutera. Treba, ali ako je na vreme lepo informisan šta će i u tom slučaju realno da dobije na 2.4 GHz a šta na 5 GHz... a ne da iz tvojih inicijalnih komentara očekuje 300-500 Mbps na 2.4 GHz WiFi.
Tek si posle napisao da su to teorijski brzine a praksa se razlikuje.
Čovek ima problem sa adapterom na računaru ne ruterom, pošto na telefonu izvlači veće brzine (na drugom bandu, ali to znači da ima noviji standard, dakle nije problem u ruteru nego u računaru)
Diskusija o ruterima je bila sa drugim članom i tamo sam naveo da i ruter i klijent moraju da podržavaju standard veći od g standarda.
 
Poslednja izmena:
Ja neznam koje ti to vrhunske rutere koristis ja uvek imam vrhunske rutere i nikad mi AC 2.4Ghz nije presao 150Mb/s down.
poenta mog posta je da ne postoji 802.11ac u 2.4GHz modu, ide 802.11n pa onda 802.11ax
MTS ruter, a i vecina ISP rutera (osim mozda orion daje 802.11ax huawei, nemam kod njih) trenutno su 802.11ac u 5GHz modu, a 802.11n u 2.4ghz modu zbog toga
(wifi6 je i dalje preskup da bi ga operateri davali uz obavezan ruter).
prica sa 802.11g ovde uopste nema smisla, tu bi najvise mogao da izvuce nekih 30mbps, cak ne i 40 koje kaze da ima, tako da je u 2.4ghz 802.11n modu
Na onoj slici su teorijske brzine, naravno da postoji mnoštvo faktora koje utiče na to koliko će tebi speedtest da pokaže na kraju. I naravno da te teoretske brzine niko van laboratorijskih uslova nije video.
tabela koju stalno pominjes pokazuje teoretske brzine koje se mogu ostvariti u najbrzem modu, za svaki od napisanih standarda (osim za 802.11g i starije koji nemaju 5GHz, to znaci da su napisali za 5GHz, a onaj 802.11ad na 60GHz sto nista ne podrzava), ne u 2.4ghz modu, gde je kanal 40MHz max umesto 80MHz (a nekad i samo 20MHz), a i zaguseniji saobracaj

a ne da iz tvojih inicijalnih komentara očekuje 300-500 Mbps na 2.4 GHz WiFi.
moze oko 330mbps na 2.4ghz ako je kartica i ruter wifi6, odmah pored i nema zagusenja
posto je mts ruter wifi5, bolje je samo kupiti 802.11ac ili 802.11ax karticu koja podrzava 5GHz (na ebayu su AX210 kartice 35$), 500mbps je onda ostvarljivo
btw izgleda da ovaj noviji MTS-ov hg8245w5-6t izvlaci 100-150mbps manje na 5ghz nego onaj stariji hg8245q2 (ali opet je preko 500mbps), testirano u lokalnoj mrezi na istom mestu
 
Poslednja izmena:
Ako neko moze da mi objasni dve stvari
Prvo, planiram da uzmem box2 (sada imam vdsl) internet (preko etherneta) i fiksni, sta se sve ugradjuje u stanu i za sta je sve potrebna struja?
Drugo, da li mogu da se otvore portovi konkretno zbog torenta?
Hvala
 
sta znaci to "preko etherneta" ?
za opticke box pakete instalater samo donosi opticki ruter (trenutno huawei hg8245w5-6t ili nokia g-2425-b u zavisnosti od regiona)
do kojeg dovodi opticko vlakno busenjem gde vi kazete i lepljenjem vlakna na zidove do ZOK kutijice u koju ce biti prikacen zuti opticki patch kabl do rutera

taj ruter i tvoj fiksni telefon koji ubacujes u taj ruter je jedino sto bi se ubacivalo u struju
dobija se prava dinamicka IP adresa (koja se menja svaki put kada se ruter restartuje), na kojoj radi UPnP, port forwarding, DMZ, sve sto treba
 
Poslednja izmena:
Modem povezujem na komp preko kabla a ne preko wifi-a zato sam napisao eternet :)
Ako sam dobro shvatio ovaj klip, za opticku kutiju ne teba struja vec samo za modem?
 
opticka kutija je samo tu da zastiti splice(spoj vlakna) koji instalater uradi i umota ostatak vlakna u kotur (na kraju je zenski konektor za patch kabl), nista u njoj nema elektronsko.
jedini uredjaj kome treba struja sto oni donose na tvoje koriscenje je pomenuti ruter (sto je uredjaj 3-u-1 kao obicno, opticki modem + ruter sa 4 LAN porta + wifi AP 802.11ac dual band).
Fiber-Rosette-Box-1.jpg
 
Poslednja izmena:
Što se tiče dobijanja informacije za uvđenje optičkog interneta, prebacivali su me preko 3 operatera. da bi mi na kraju rekli da ne znaju kada će biti proveden vod - da se strpim.....
 
Što se tiče dobijanja informacije za uvđenje optičkog interneta, prebacivali su me preko 3 operatera. da bi mi na kraju rekli da ne znaju kada će biti proveden vod - da se strpim.....
To je ono sto sam napisao, oni ne znaju i ne mogu da daju tacnu informaciju kad ce i gde biti postavljena optika.
 
Modem povezujem na komp preko kabla a ne preko wifi-a zato sam napisao eternet :)
Ako sam dobro shvatio ovaj klip, za opticku kutiju ne teba struja vec samo za modem?
Kabl koji ide od optičke kutije do modema je otprilike 5 metara. Možeš da dokupiš i duži, nije bilo nešto mnogo skupo, ali to povlači sutra-prekosutra puštanje u rad ako se ne pripremite unapred. Čisto da znaš zbog pozicioniranja modem-optička kutija.

Kod mene su instalaciju u ulazu postavili prošlo leto, možda jul. Sve zasvetlelo u podrumu neki mesec posle. Optika puštena u rad u februaru ove godine. Ćošak dalje je dobio optiku prošlu jesen npr. Oko mene bila neka kopanja bukvalno do puštanja optike u rad (radovi oko neke velike zgrade...).
Tako da ni oni sami ne znaju dok komisije i ostali jer izdaju dozvole.
 
Ima li neka opcija da se koristi iptv uređaj samo preko wifi a da nije potrebno razvlačenje mrežnog kabla od rutera do njega?
 
Samo ako ti je mts ruter Huawei i kupiš onaj Huawei extender pa on dobija bežično a pretvara u mrežni kabl za stb
Inače tu su baš korisni oni jeftini spori powerline TP-Link adapteri za strujnu mrezu
 
@nesa69 da, o tome sam i razmisljao. posto za kutiju ne treba struja ostavio bih je u hodniku i razvukao kabl za ruter koji bi bio u sobi, provukao bih ga negde ispod vrata i tako bi izbegao jos jedno busenje (hodnik-soba) ali posle bi izgledalo jako ruzno. ne znam, imam vremena da razmislim do decembra dok mi ne istekne ugovor, pa cu sa majstorima da vidim sta i kako, a mozda i bude neka povoljnija ponuda
 
kako bi izbegao bushenje ako stavis kutiju negde drugde nego gde je ruter ? vlakno koje vucu po stanovima (debljine 1mm i poluprovidno) je tanje nego zasticen zuti opticki patch kabl (debljine 3-4mm i bash se vidi) pa gde zuti patch kabl moze, tu moze i dovodno providno vlakno da se stavi, i bice manje ruzno/vidljivo ?
u kucama je druga prica jer tu koriste crni zasticeni opticki kabl debljine 4mm do kutije (i ne lepe ga, nego kucaju za zid plasticnim vezicama ili stavljaju u kanalice), ne providno vlakno
 
Poslednja izmena:
jeste tanji ali sam negde citao da je taj providni jako osetljiv i da mora da bude "ususkan" i pod nekim uglovima, dok ovaj zuti nije toliko pa bi ga provukao izmedju vrata i praga onako spustio na zemlji lagano, dok za ovaj providni ne znam da li sme tako
 
providni sme sve samo da ga ne precvikas ili da pravis "perece" sa njim manje od 1cm, meni u stanu ide ispod vrata (zalepljen je za lajsnu)
ako bilo sta, onaj zuti se teze savija jer je deblji i spoljni deo mu je napravljen od ne-toliko-fleksibilne plastike
mozda ce ti instalater ovako nesto zalepiti u coskove gde ide to providno vlakno da ga zastite (velicina ovih zastitnika je 1cm):
2022-11-07_23-35-06_Xq7oZLD1v.png
 
Poslednja izmena:
Isto sam mislio za taj "najlon za pecanje", da ga neko ne dokači... Kao što kaže @rajkosto taj žuti je više kao standardni kabl. I on je prilično tanak.
Već sam zaboravio da postoji, nevidljiv je kada ga ulepe po uglovima zidova i zidova i plafona. Nema kod mene tih fensi skretnica 90 stepeni, samo nežno savijeno i zalepljeno u čoškove :)
Inače je optičko vlakno u tom providnom bužiru, ne smeš baš da ga lomiš... da ne bi tu vlas optičkog vlakna unutar bužira prelomio. Nije to toliko osetljivo.
Meni su probušili tanku rupu kroz ragastol iz hodnika u jednu sobu, i spustili na pola metra od poda. Tu stavili kutiju i modem je možda dva metra odatle (trebao je da stoji do kutije ali ostalo da čeka renoviranje). Meni taj raspored odgovara jer se ne vidi ništa osim Nokie koja ima jedno metar i po u širinu :)
Evo da vidiš kako izgleda optički kabl koji vuku do optičke kutije, ostalo parče:
IMG_0368.jpg
 
Nema kod mene tih fensi skretnica 90 stepeni, samo nežno savijeno i zalepljeno u čoškove :)
stede ih, meni su samo stavili na jednom mestu gde je bas bilo na podu ispod vrata gde nema lajsne, tamo gde ide iznad lajsne i uglovima zidova i plafona nisu stavili nista osim lepka
 
Pozdrav,

mozda se neko od vas susreo sa ovakvim problemom pa zna neke informacije, posto vise od nedelju dana nema odgovora iz MTS-a iako je podneta prijava za kvar kao i desetine poziva.
U kuci smo uveli mts optiku ja i brat (posebni spratovi, posebni ugovori, jedan kabal (preko bandere) sa 2 vlakna od kojih jedno ide kod mene na sprat, a drugo kod brata).

medjutim, kod brata vec nedelju dana ne radi internet a kod mene radi najnormalnije. imamo iste rutere, HG8245W5-6T.

kad se uloguje na ruter pise "The network status is abnormal" i ima dugme "one click diagnosis".

saljem screenshot rezultata "one click diagnosisa".

otvoren je nalog u mtsu, medjutim danima niti niko da pozove, niti bilo kakva informacija ili odgovor jos uvek, cak i preko neke "veze" oznacen je nalog kao hitan pre par dana, i dalje nista..

mozda se vec desilo nekom od vas, pa bi znacila makar okvirna informacija.

hvala


Update u vezi ovog problema: dosli su serviseri danas, i otkrili da je neko iskljucio mog brata iz splittera na ulici, jer su prikljucivali nekog drugog, ima 32 porta i svi su zauzeti (ali oni ne veruju da stvarno ima 32 korisnika ?! ) pa onda kad prikljuce nekog, iskljuce nekog random. Takodje su mi rekli da su sad iskljucili nekog "random" da bi opet ukljucili mog brata, uz reci "videcemo da li ce neko da zove". Inace posto su sve kuce u naselju (nema zgrada), splitter se nalazi na ulici - banderi i odatle se banderama razvlace kablovi do svake kuce i velika je sansa da ima stvarno 32 korisnika, a sigurno ce ih biti i dosta vise u narednom periodu. Uzas, preko 10 dana im je trebalo da dodju i postoji sansa da su sad iskljucili nekog drugog ko ce opet imati problem koji ce ko zna kad biti resen. Kome se obratiti u vezi ovog problema? Posto ima bar stotinak kuca u blizoj okolini (A sire i dosta vise), trebali bi da dovedu jos neki opticki kabal i postave novi splitter.
 
Da li je neko način da se promeni dns na HG8245W5-6T ?
Jedino mi radi login sa admin:admin , ali u tom slučaju nije moguće izmeniti DNS.

Probao sam i šifru koja radi drugima ali kod mene ne radi.. (admin:20HWont17.)
 
šifra nikad nije bila admin admin, da li možda misliš telekom telekom ? Probaj admin tzlkisonpk jer to je šifra pre nego što je tr069 server promeni na hwont
Za svaki slučaj da proverim, ti imaš mts logo u gornjem levom uglu web interfejsa rutera ?

splitter se nalazi na ulici - banderi i odatle se banderama razvlace kablovi do svake kuce i velika je sansa da ima stvarno 32 korisnika
Mogu i da stave tebe i tvog brata na 1:2 spliter, ili da zamene 1:32 spliter sa 1:64, signal nivo će pasti za 3db tako ali i dalje funkcionisati 100% osim ako vam signal već nije ispod -25 onda ne može se više deliti. Takodje verovatno nisu tebe otkačili random nego su videli da ima 2 kabla u istu kuću i mislili da je greška ?

U svakom slučaju ovo nije tvoj problem nego njihov i ja bi se uveliko bunio da se meni desilo, a ako se desi još jednom to je neprihvatljivo. Koji je razlog zašto ne deliš jednu konekciju, prevelika razdaljina između rutera ?
 
Poslednja izmena:
šifra nikad nije bila admin admin, da li možda misliš telekom telekom ? Probaj admin tzlkisonpk jer to je šifra pre nego što je tr069 server promeni na hwont
Za svaki slučaj da proverim, ti imaš mts logo u gornjem levom uglu web interfejsa rutera ?


Mogu i da stave tebe i tvog brata na 1:2 spliter, ili da zamene 1:32 spliter sa 1:64, signal nivo će pasti za 3db tako ali i dalje funkcionisati 100% osim ako vam signal već nije ispod -25 onda ne može se više deliti. Takodje verovatno nisu tebe otkačili random nego su videli da ima 2 kabla u istu kuću i mislili da je greška ?

U svakom slučaju ovo nije tvoj problem nego njihov i ja bi se uveliko bunio da se meni desilo, a ako se desi još jednom to je neprihvatljivo. Koji je razlog zašto ne deliš jednu konekciju, prevelika razdaljina između rutera ?

I meni je prvo palo na pamet da su mislili da je greska, ali sam shvatio da nije do toga kad su sad nekog drugog 'random' iskljucili da bi opet ukljucili mog brata.
Jedan od razloga je svakako prevelika razdaljina izmedju rutera, a i on i ja radimo od kuce online, pri tom tu su drugi ukucani koji koriste net pa je ovako jednostavnije i stabilnije.

trenutni signal je TX optical power: 2.12 dBm, RX optical power: -15.93 dBm , ukoliko se ugradi splitter, kako bi to uticalo tacno? sporiji internet, prekidi?
 
Da li je neko način da se promeni dns na HG8245W5-6T ?
Jedino mi radi login sa admin:admin , ali u tom slučaju nije moguće izmeniti DNS.

Probao sam i šifru koja radi drugima ali kod mene ne radi.. (admin:20HWont17.)
Sta dobijas ako izmenis DNS u samom ruteru?
 
automatsku promenu DNS-a na svim uredjajima koji su na ruter prikaceni ? umesto da rucno stavljas na svakom onaj koji hoces
kontrola uredjaja koji su u tvom domu i trose tvoju struju je neka obaveza, narocito sa nesto prosto kao promena DNS-a/gasenja DHCP servera/promena IP subneta

trenutni signal je TX optical power: 2.12 dBm, RX optical power: -15.93 dBm , ukoliko se ugradi splitter, kako bi to uticalo tacno? sporiji internet, prekidi?
ONT-ovi rade bez ikakvih greski ili packet lossa do -27dB kao sto pise na stranici, a dupliranje split ratia gubi 3dB
(znaci ako bi prebacili sa 32 na 64, ili samo tebe i brata na poseban spliter, imao bi -19, sto nije uopste blizu minimuma/maximuma)
naravno, pravo resenje trazi investiciju od strane njih a to je instaliranje jos jednog OLT porta na koji ce prikaciti narednih 32 korisnika, umesto da dele vec postojeci pun port
(ne verujem da bi morali da vuku nov opticki kabl, verovatno imaju neko neiskorisceno vlakno blizu te split kutije koje bi mogli da povezu sa OLT-om)
da ruteri nisu daleko, mogao bi i ti sam da imas rezervu ako opet jednog od vas iskljuce, pomocu https://www.aliexpress.com/item/1005003330986130.html
 
Poslednja izmena:
Da li kao dodatni wifi extender moram da doplatim za još jedan uređaj ili mogu da kupim bilo koji drugi uređaj? Već imam jedan huawei egde ont
 
Vrh Dno