Šta je novo?

Solarni paneli i subvencija države

E sad racun...prvo sam dobio ovaj, za period od 1.9 do 12.9. kada je elektrana pustena u pogon.
IMG_20221024_185837.jpgIMG_20221024_185817.jpg

A evo i racuna koji sam dobio danas, za period od 12.9. do 30.9:
IMG_20221024_185651.jpgIMG_20221024_185710.jpg


Sta vam onde ne pije vodu? :)
Prvo, 1kW u PLAVOJ zoni u visoj tarifi, odakle on tu?... potrosnja do 12 je ukupno 106kW skupe i jeftine zajedno.

E sad, ja sam u septembru proizveo 221kWh struje, potrosio odmah 41Kwh a 180 predao EPSu, da bih od njih povukao i potrosio 120kWh kada mi je zatrebalo tako da je ostalo kod njih jos 60Kwh (tamo pise 50 jer su napisali da ima nekakvih isporucenih 10+14kWh prethodno?). Sve ovo je za dnevnu, visu tarifu, do 11 sati uvece. Nocu se trosi jeftina struja, od EPSa, nju ne moze da zameni moja struja koju sam napravio tokom dana. Dakle, ja proizvedem struju u skupoj tarifi i samo u skupoj mogu da je povlacim nazad i trosim.

Ovo do sada je nekako i jasno.
Sad krece sex.
Kilovate koje sam ja proizveo, predao EPSu i povukao nazad i potrosio, dakle njih 120, oni meni ne da ne naplacuju (kako je prvobitno bila prica u ministarstvima), ne da ne naplacuju samo PDV i akcizu na kilovat a cenu kilovata da brisu nego stoka NAPLACUJE I CENU KILOVATA, I PDV I AKCIZU!!!
MENI NAPLACUJU MOJE KILOVATE PO PUNOJ CENI!

Da li sam ja lud, glup pa gresim? Ovo tako treba? Gde je moja usteda sa panelima??
 
Poslednja izmena:
"Sta vam onde ne pije vodu? :)
Prvo, 1kW u PLAVOJ zoni u visoj tarifi, odakle on tu?... potrosnja do 12 je ukupno 106kW skupe i jeftine zajedno."


Podelili su potrosnju na broj dana, eto otkud. Kao sto 350kWh nije fiksno, nego zavisi od duzine meseca. Valjda 11.67kWh dnevno se racuna da je zelena. Pise period od 03.09 do 11.09., to je 9 dana (ako racunas da je pocelo od 00:00 03.09, a ne od 23:59 03.09). 9x11.67=105kWh
 
Poslednja izmena:
Pogledao sam sad specifikacije panela i invertora. U suštini ok bi bilo da je sve na jednom krovu, mogao je realno i slabiji invertor jer se u praksi uzima 1.1 do 1.2x više snage u panelima od invertora. E sad, tebi je kada si odlučio da prebaciš deo panela na drugi deo krova trebalo promeniti konfiguraciju tako da se paneli povežu u dva različita stringa. Ako pogledaš u specifikacije invertora vidiš da je minimalni napon 135V što je ok za 4 panela, čak i za vrlo slabo sunce (Voc je oko 40V, ne pada ispod 35V), tako da bi se invertor pokrenuo i čak bi se držao u opsegu maksimalne snage tako da bi imao minimalne gubitke. Hoću da kažem da treba da nađeš nekoga da ti to preveže tako da imaš dva stringa pa bi ti gubici bilo značajno manji. I dalje ne bi bilo kao da su svi paneli na jednom krovu, pa ako možeš ubedi ženu da nema zračenja od panela, jednosmerna struja po definiciji, u praksi i u teoriji ne zrači, ne može da zrači i nikada neće zračiti. Čak joj reći da upija jedan deo zračenja koji bi joj lupio u glavu dok stoji u kuhinji.
 
Zrači isto koliko i mobilni koji verujem ne ispušta iz ruke.

@Eddie
"Ušteda" je tu, 22%, račun bez panela bi ti bio 2205din, ušteda je oko 400din.
To smo već znali, to se ne isplati dok ne promene način obračuna i ne naplaćuju porez na ono što smo mi proizveli.

Edit:
Sad gledam, oni tebi naplatili 120kW po punoj ceni a trebalo bi da bude 3,8din po kW tako nešto se pominjalo.
 
Poslednja izmena:
Daxyco, moze meni pojasnjenje? Maximum power voltage Vmmp (po NOMT) je za taj panel je 31.75V, zar se ne racuna po toj velicini string za optimalnu proizvodnju?
Voc od 40V (open circuit) je kad nemas strujnog potrosaca, samo "ler" kad je panel nepovezan. Po tome mora bar 5 panela (135/31.75=4.25 prvi veci ceo broj je 5).

A ako se gleda po STC, Vmmp=34.22V. 135/34.22=3.95 tj 4 panela, ali pri 25C. Pri 65C (oce crep da se ugreje, uopste nije nemoguce) to je oko 92% od 34.22V, tj opet mora minimum 5...

edit:
Ne zezam se, zivo me interesuje koji je tacan nacin za racunanje.
 
Poslednja izmena:
Sad se ne zezam, jednosmerna struja ne zrači. Zrači delić sekunde koliko treba da se uspostavi napon/struja, ali kada "rade" ili "ne rade" paneli jednostavno nema zračenja. Elektromagnetno zračenje nastaje od promenljive struje, recimo naizmenične, 50Hz, ili od rada pretvarača u Invertoru (reda 100kHz, možda par stotina kHz). Ali to je sve nejonizujuće zračenje, daleko je ispod frekvencija kojima smo konstantno okruženi, mobilne telefonije, wifi rutera, pa čak i radio talasa, oni su na 88-108MHz. I sve to naravno nije opasno, ni izbliza. Opasnosti nastaju na frekvencijama reda exaherca, ali svakako daleko, daleko, daleko preko teraherca što je za uređaje koje proizvodi čovek bukvalno nezamislivo.
 
Daxyco, moze meni pojasnjenje? Maximum power voltage Vmmp je za taj panel je 31.6V, zar se ne racuna po toj velicini string za optimalnu proizvodnju? Voc od 40V (open circuit) je kad nemas strujnog potrosaca, samo "ler" kad je panel nepovezan. Po tome mora bar 5 panela (135/31.6=4.27 prvi veci ceo broj je 5). I jos temperaturna deracija, mozda cak i 6 ako biva uzasno vruce na tom krovu.
Ajd ovako. Kako sve zapravo radi. Kada sunce padne na solarni panel koji bleji negde, dakle nije povezan ni na šta, na njegovim izlazima se javlja napon, i to napon otvorenog kola (Voc, open circuit). Koliki će napon biti zavisi od količine sunca i naravno od karakteristika panela. Na slici koju sam okačio to je "snop" krivih koje kreću od nule, ali gledano sa desne strane. Tu se vidi da čak i za malu količinu sunca Voc bude blizu 40V. Dakle na izlazu tog panela uzmimo da imamo 35V (za svaki slučaj). Ako povežemo 4 panela na red, ali krajeve ostavimo otvorene, i ako na njih pada ista količina sunca, na krajevima ćemo imati 140V. To je prema karakteristikama invertora dovoljno da se on "pokrene", ali taj napon je u praksi najčešće i niži, ovo je samo napon pri kome uvek mora raditi invertor.

Ukoliko smo ušli u taj radni opseg invertora, šta se dešava dalje? Kroz panele počinje da teče neka struja, pa se radna tačka za panele kreće ulevo po ovoj krivoj koju sam pomenuo, što znači sa povećanjem struje, snižava se napon na krajevima panela. E sada invertor kreće da radi MPPT odnosno maximum power point tracking tako što on forsira napon na svojim ulazima kojem moraju da se prilagode paneli i tako zapravo "traži" radnu tačku sa najvišom snagom. S druge strane, maksimalna struja koju podržava invertor je 15A, dok je struja pri maksimalnoj snazi ovih panela oko 18A, pa je i to ograničavajući faktor. Kad bolje razmislim, @Eddie trebalo bi da vidiš sa projektantom kako je i zašto izabrao ovu opremu jer ovo nikako nema smisla. U svakom slučaju, ovo ograničenje drži napon panela nešto višim od Vmpp, dakle realan napon će uvek biti preko 120V.
 

Prilozi

  • pv.png
    pv.png
    129 KB · Pregleda: 101
Hvala daxyco.

Ok slazem se sa napisanim, ja sam gledao onaj desni deo grafikona sto okacih gore i hvala ti na pojasnjenju!
Ali ovo sto si okacio je grafikon za 25C, u realnosti ce najmanje biti u toj temperaturnoj tacki (mozda u februaru i novembru), bice mnogo cesce iznad ili ispod. Sa toplijim vremenom sve se ovi naponi pomeraju u levo, i Voc i Vppm, specifikacija kaze koliko tacno -%/C.
Sa ovog grapha je peak power na oko 34V za 25C ("koleno" na grafikonu), za 41.5V Voc. Razumem da MPPT trekuje tacku najvece snage, ali da bi mu posao bio laksi, zasto juriti Voc, a ne Vppm (teme "kolena")?
Po tome (Vppm tacki) je ipak bolje 5 od 4 panela jer sa 4 panela ce invertor raditi sa desne, neefikasne, strane kolena (zbog 4x34V=136V pri 25C) veci deo godine, tj cim tepmeratura panela ode preko 25C, a sa 5 uvek (ili gotovo uvek) moze da trekuje tacku najvece snage, jer je uvek iznad praga od 135V (tj 27 po panelu).
Tako da nikako string ispod 5 panela, po meni, zato napisah gore.

edit:
mali milion edita, posto sam pisao sa telefona, na kraju sam morao za desktop da sednem da lepo srocim :)
 
Poslednja izmena:
Može prevod? 🙂 Šta bih trebao od njih da tražim da bih povećao proizvodnju? Kontam da je najbolje da njih poskidam sa garaže i prebacim pored ova 4 (postoji šansa da ne stane svih 10). Jel postoji još neka opcija? Ako ih razdvojim na dva strima, 4+6 kako sada stoje ali ne svih deset na jedan strim, da li će biti poboljšanja?
A ovo za račun..piše da 120kW množe sa cenom kilovata koja je 6,896 dinara, onda na to ide i PDV i akciza. Ne razumem šta je tu moja ušteda??
 
Pogledao sam sad specifikacije panela i invertora. U suštini ok bi bilo da je sve na jednom krovu, mogao je realno i slabiji invertor jer se u praksi uzima 1.1 do 1.2x više snage u panelima od invertora. E sad, tebi je kada si odlučio da prebaciš deo panela na drugi deo krova trebalo promeniti konfiguraciju tako da se paneli povežu u dva različita stringa. Ako pogledaš u specifikacije invertora vidiš da je minimalni napon 135V što je ok za 4 panela, čak i za vrlo slabo sunce (Voc je oko 40V, ne pada ispod 35V), tako da bi se invertor pokrenuo i čak bi se držao u opsegu maksimalne snage tako da bi imao minimalne gubitke. Hoću da kažem da treba da nađeš nekoga da ti to preveže tako da imaš dva stringa pa bi ti gubici bilo značajno manji. I dalje ne bi bilo kao da su svi paneli na jednom krovu, pa ako možeš ubedi ženu da nema zračenja od panela, jednosmerna struja po definiciji, u praksi i u teoriji ne zrači, ne može da zrači i nikada neće zračiti. Čak joj reći da upija jedan deo zračenja koji bi joj lupio u glavu dok stoji u kuhinji.
@Eddie, ovo boldovano sto je daxyco predlozio.

A ovo za račun..piše da 120kW množe sa cenom kilovata koja je 6,896 dinara, onda na to ide i PDV i akciza. Ne razumem šta je tu moja ušteda??
Usteda je sto ti ne ide to u stavku 13, tj zaduzenje. Ide porez i akciza na to, kao i ona naknada za prosumera (stavka 7), ali ne ide i tih 120kWh x 6.9din. Pogledaj PAZLJIVO stavku po stavku u racunu.
 
Poslednja izmena:
A kako da budu grupisani u dva stringa? 5 na garaži u jedan string i preostali 1+4 u drugi string s'tim fa paneli ostaju montirani tako kako jesu. Ili je bolje da 1 prebacim sa garaže i uguram ga nekako među ona 4 pa onda imam dva fizički zaokružena stringa za povezivanje?
 
Za svaku stranu krova poseban string, a čini mi se da ne možeš da uguraš još jedan kod ova četiri.
 
Hvala svima, meni bio pao mrak na oči...prvo elektrana radi sa pola snage a onda i ovakav račun da se pogubiš.👏
 
Po mom shvatanju što si veća zona to znači da ćeš imati veću uštedu. Tako da ako si npr. plava ili crvena, veća je ušteda nego ako si zelena
 
Logicno, zato se vecini domacinstava to ne isplati jer leti kada je najveca proizvodnja oni nemaju gde to da utrose a slanje u EPS vidimo da se ne isplati.
Zimi kad se greje, kada je hladnija voda pa bojler i ves masina vise trose nego leti ti nemas od tog sistema nista, pogotovo kada se uzme u racunicu da nemas nizu tarifu uopste koja ti je najpotrebnija zimi jer je tada hladnije nocu drasticno.
 
Logicno, zato se vecini domacinstava to ne isplati jer leti kada je najveca proizvodnja oni nemaju gde to da utrose a slanje u EPS vidimo da se ne isplati.
Zimi kad se greje, kada je hladnija voda pa bojler i ves masina vise trose nego leti ti nemas od tog sistema nista, pogotovo kada se uzme u racunicu da nemas nizu tarifu uopste koja ti je najpotrebnija zimi jer je tada hladnije nocu drasticno.
Pa jedino bar nekakvo rešenje je da se predje u jednotarifni sistem...nadam se da će bagra bar uskoro ukinuti akcize i pdv na ono što prozjumer proizvede. Ima naznaka ali sa njima je uvek ali
 
Crna Gora:

EPCG "Solar gradnja" za Dan: Nakon otplate građani će imati besplatnu struju

Snaga fotonaponskog sistema dodjeljuje se na osnovu posječne godišnje potrošnje, pa ako primjera radi korisnik plaća prosječni račun za struju u iznosu od 50 eura, njegova rata za otplatu elektrane biće takođe 50 eura, samo što će nakon sedam do devet godina solarna elektrana biti u njegovom vlasništvu, navode iz EPCG "Solar gradnje"

EPCG "Solar gradnja" do sad je ugradila preko 4 MW instalisane snage solarnih elektrana, a to je oko 430 kuća i 50 poslovnih subjekata. Samo ovaj broj instaliranih fotonaponskih sistema proizvešće električnu energiju u toku jedne godine vrijednu od nekoliko miliona eura, istakli su za "Dan" iz ove državne kompanije.

– Prevazišli smo administrativne probleme s početka projekta i izmijenjen je zakon u dijelu potrebnih saglasnosti za ugradnju solarnih elektrana. Očekujemo da ćemo do početka sledeće godine instalirati 30 MW što je po cijenama na berzi (iz septembra) vrijednost oslobođene električne energije na godišnjem nivou od oko 18 miliona eura. Napomenućemo da kada je rađena studija izvodljivosti računata je vrijednost godišnje proizvedene električne energije od oko 11 miliona eura, što znači da se ovaj projekat sada isplati još i više imajući u vidu rast cijena električne energije koji se u međuvremenu desio na međunarodnom tržištu, poručuju iz "Solar gradnje".

Iz "Solar gradnja" navode da Crna Gora može ekonomski da se preporodi razvijajući sve mogućnosti obnovljivih izvora energije i tu je EPCG osmislila veći broj projekata poput plutajućih solarnih elektrana, vjetroelektrana, hidroelektrana...

– Građani imaju mogućnost da u aranžmanu sa EPCG plaćaju solarnu elektranu u ratama čiji iznos ne prelazi ni za cent njihov prosječni račun za struju. Snaga fotonaponskog sistema dodjeljuje se na osnovu prosječne godišnje potrošnje, pa ako primjera radi korisnik plaća prosječni račun za struju u iznosu od 50 eura, njegova rata za otplatu elektrane biće takođe 50 eura, samo što će nakon sedam do devet godina solarna elektrana biti u njegovom vlasništvu. Dakle nikakvo dodatno opterećenje za građanina u odnosu na ranije, a ostaje mu solarna elektrana iz koje će dugi niz godina dobijati besplatnu električnu energiju. Ukoliko korisnik proizvede višak električne energije u odnosu na svoje potrebe, taj višak otkupljuje EPCG po istoj cijeni struje koju naplaćuje našim građanima, ističu iz "Solar gradnje".

Iz kompanije ističu da je garancija na izvedene radove dvije godine.

– Garanciju na opremu daje proizvođač, za panele je 12 godina, za invertore 10 godina, a ukoliko imamo u vidu radne performanse panela, onda je ona 25 godina. U toku prve godine efikasnost panela se smanjuje za 2 osto, a svake naredne godine 0,5 odsto, što ukupno za 25 godina iznosi 15 odsto. Projektom 3000+ i 500+ obuhvaćeni su potrošači sa trofaznim priključkom, a narednim projektom planirani su i monofazni potrošači. Jedan od bitnih parametara prilikom ugradnje je vrijednost otpora uzemljenja koja ne bi trebalo da premaši 10 oma. Naše ekipe obilaskom mjere vrijednost uzemljenja i "Solar gradnja" korisniku nudi specificiranu ponudu ukoliko je potrebno da se uzemljenje popravi, odnosno prilagodi vrijednosti koja odgovara ugradnji, zaključuju iz "Solar gradnje".

Novi projekti najkasnije naredne jeseni

Iz ove kompanije navode da, s obzirom na ogromno interesovanje građana za solarne panele i veliki broj prijavljenih za projekat Solari 3000+ i 500+ (14.500 građana) obezbjeđuju se uslovi za pokretanje sledećeg projekta.

– Do kraja 2022. godine očekujemo pokretanje Solari 5000+ (70MW), koji je namijenjen fizičkim i pravnim licima, kada ćemo objaviti javni poziv za učešće. Studija izvodljivosti i idejno-tehničko rješenje za projekat Solari 10000+ predati su Vladi kako bi se preko EU fondova obezbijedila sredstva za njegovo izvođenje. Očekujemo implementaciju projekta 10000+ već s jeseni sledeće godine, navode iz ove kompanije.

Procedura uklanjanja dotrajalih panela regulisana je zakonom za upravljanje otpadom.
 
Tako je i u Srpskoj/BiH, kacio je neko pre nekoliko strana. U HR je kWh za kWh, jedino kod nas naopako bas skroz :)
 
Pozdrav kolege,
pročitao sam celu temu i nisam našao informacije o tome kakva je situacija sa postavljanjem
većih kapaciteta panela, npr 30-50kW u svojstvu firme a ne domaćinstva,
kakve su tu matematike, kakvi su obračuni i slično?
 
Pozdrav kolege,
pročitao sam celu temu i nisam našao informacije o tome kakva je situacija sa postavljanjem
većih kapaciteta panela, npr 30-50kW u svojstvu firme a ne domaćinstva,
kakve su tu matematike, kakvi su obračuni i slično?
I mene bukvalno isto zanima :)
Da li postoji zakonska mogućnost da privreda postavlja solarne panele?
Ako bi neko mogao da da neke informacije bio bih zahvalan...
 
Zakonska mogućnost postoji, trenutno mnoge firme postavljaju panele u cilju uštede na potrošnji struje.
Najisplativija je gradnja fotonaponske elektrane čija će proizvodnja većinom biti trošena za sopstvene potrebe.
Matematika je otprilike sledeća:
Trošak izgradnje solarne elektrane je oko 35.000 - 40.000 evra za 50 kilovata.
Cena kWh za privredu je trenutno 0.095 evra, sa svim taksama (pristup sistemu za prenos/distribuciju, naknada za povlašćene proizvodjače, akciza 7%) je oko 15.5 din.
Solarna elektrana od 50 kilovata godišnje proizvede oko 60.000kWh, ukupne vrednosti 930.000 din ili skoro 8.000 evra. Znači da se ovakva elektrana privrednom subjektu otplati za nekih 5 godina kroz uštedu struje.
Za gradnju fotonaponske elektrane do 50 kilovata nije potrebna gradjevinska dozvola, samo idejni projekat i saglasnost EPS-a, pa je procedura relativno brza i jednostavna.
Ono što je dodatna pogodnost je što je za ovu investiciju moguće dobiti subvenciju, npr. od Razvojne agencije Srbije do 25% vrednosti investicije, ili iz IPARD programa za firme iz poljoprivrednog i prehrambenog sektora do 50% vrednosti investicije. Ove podsticaje trenutno masovno koriste hladnjače, vinarije itd. jer im se uz subvenciju investicija otplati za manje od 3 godine, ostalih 20+ godina solarna elektrana donosi profit (uz troškove tekućeg održavanja, očekivane zamene invertera nakon 10+ godina, postepenog opadanja iskoristivog kapaciteta panela tokom njihovog životnog veka itd).

Naravno, ovo je opšta matematika, svaka firma ima mnogo specifičnosti koje treba uzeti u obzir prilikom projektovanja solarne elektrane kako bi se obezbedila njena maksimalna profitabilnost i iskorišćenost. Da li firma ima konstantnu potrošnju struje tokom dana ili ne, da li se javljaju viškovi proizvedene struje iz solarne elektrane koji onda idu u prodaju, koju je cenu moguće ugovoriti za prodaju proizvedenih viškova ukoliko postoje itd.
Takodje, matematika se menja od 01.01.2023. godine jer se očekuje dodatno poskupljenje struje za privredu, svakako veće od onog koje je već objavljeno za domaćinstva.
 
Poslednja izmena:
I to bi bilo sjajno kada bi to bilo dozvoljeno. Za firme se primenjuje neto obračun, odnosno obračuna se preuzeta energija iz mreže sa svojom cenom, energija predata u mrežu sa svojom (cena energije koja se predaje u mrežu je niža od preuzete energije i dogovara se snabdevačem), i na kraju se radi neto obračun, odnosno plaća se samo jedna faktura. Dakle, ne može se umanjiti sopstvena potrošnja povezivanjem solarne elektrane. Kada bi bilo dozvoljeno, bilo bi to sjajno.
 
Ček, pa zar ne može firma da sopstvenu potrošnju vuče sa svog invertora, a tek koliko fali da vuče iz mreže?!? Ne mora operater mreže da zna koliko proizvodnje našeg solara smo mi sami potrošili, već samo koliko smo uzeli iz mreže. Tek oko viška predatog u mrežu možemo da filozofiramo.
 
Može tehnički, ali neće dozvoliti tako priključenje. Zamisao je baš kako sam napisao, kroz dvosmerno brojilo prvo sva energija u mrežu, a ti iz mreže uzimaš koliko ti zapravo treba. Pisao sam već ja mislim, da je trenutno najisplativije za velike potrošače na crno povezati elektranu, bez brojila. Naravno, neko će provaliti i isključiće vam to.

E sad, od nove godine će biti izmena uredbe, pa možda ovo dozvole (što bi zapravo donelo i najveću uštedu), kao i za domaćinstva što se priča da će se sada dodatni nameti obračunati samo na razliku koja je povučena iz mreže (a ne na ukupnu potrošnju).
 
Vrh Dno