Šta je novo?

Klima uredjaji - diskusija, pitanja - procitati prvi post!

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
SerijeSync nisam ih uspoređivao naveo sam samo koje su TP u pitanju.
Vjerovatno imaš informaciju koliko recimo Mitsubishi Zubadan 8 kW na -15c ima snage u kW i uz koji scop na polazu vode od 55c.
Te koja je cijena kompleta unutarnja + vanjska bez ugradnje i bilo čega drugoga.

Mislim da se kod nas ovaj model nemože nabaviti ispod 6.000€.
Tesko 55C cak i na polazu
Ulazna voda 40 max 45C na -15
Osim ako nije kaskadna TP

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
 
Toshiba Estia 8 kw standardna vp oko 3700 +pdv 11kw standardna oko 300 skuplji unutrasnja sa grejacima 9kw ima i sa 6 i 3kw za po 50eur manje
Sve bez montaze

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
 
Toshiba Estia 8 kw standardna vp oko 3700 +pdv 11kw standardna oko 300 skuplji unutrasnja sa grejacima 9kw ima i sa 6 i 3kw za po 50eur manje
Sve bez montaze

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
Gde ima daj link ili pm

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Uhvatio sam Nocriu drugo vece zaredom da roka kao nezdrava na 1000w i da posle toga ugasi kompresor. Kad upali ponovo sljaka uredno na 500W, modulira najnormalnije.
Upalim je s posla i dok dodjem kuci super je, toplo. Ali i sinoc i veceras sam primetio da je toplo unutra a da klima sljaka na 900-1000w sto mi malo deluje mnogo. Bukvalno posle par minuta se ugasi, miruje 4-5 i pokrene se ponovo. Nakon toga sljaka savrseno.
Jaaaao ako mi je klima stajala pored neke Midea Mission, pa da se zarazila virusom da modulira lose, zapalicu ih :d

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Nemoj da te to brine, tako rade i moje LGC. Ako se dugo tako blesavi, iskljuci je skroz iz struje na par minuta da se resetuje i posle ce raditi ok. Isto ce da krene sa vecom snagom pa ce da ugasi i onda dalje nastavlja kako treba.
 
Ne brine me, taman posla nego primecujem to 2x zaredom u identicnim situacijama. Mene vise zanima zasto je sada pocelo posto nije do sada nijednom. Nista se nije menjalo u koriscenju klime do sada osim sto sam zadnja dva dana podesio da se gasi na timer. Koristis timer slucajno na LGC?
 
Nemoj da gasiš klimu kad nisi @home i biće drugačije.
 
Jos nije toliko hladno da mi radi 24/7. Bolje da je ugasim preko dana nego da se svaki cas pali i gasi.

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Heinz je u pravu, smanji temp. ali nemoj da je gasis, ja ih ne gasim i ne koristim timer i sve ok. Nocu dodajem LLCA jer je klinac poceo sam da spava u njegovoj sobi pa da moze da se zatvore vrata od sobe.
 
Jos nije toliko hladno da mi radi 24/7. Bolje da je ugasim preko dana nego da se svaki cas pali i gasi.

Ti izgubiš preko dana par stepeni i kad dođeš s posla ona juri da dostigne podešenu temp. Da radi 24/7 održavala bi sa 300W i bilo bi ti prijatnije. A potrošnja na kraju meseca ista.
 
Zbog cega mislite da bilo sta od toga ne znam? U 2 nocu na 22c potrosnja mi je 292W. Dali mislite da ce preko dana biti manja potrosnja?
Kada zahladi jos malo i kad bude konstantno radila na 300W radice 24/7, ovako nemam nameru da je maltretiram da svakih 5 minuta pali i gasi kompresor. Zato kazem da nije dovoljno hladno jos uvek.

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Mitre... bukvalno ništa ne znam jer kažem ovo mi je prva sezona koju mogu iole da izmerim kako treba.Na spratu nije bilo ništa urađeno i bila mi je bukvalno rupa na plafonu pokrivena kartonom.TA peć je pokrivala donji deo stana i trošila je u proseku od 00-07h(2.5kW) a to je okooo 35kW jeftine struje.
Sad mi radi inverter,nisam uključivao TA,gore je završen sprat tako da ne ide toplota gore toliko u odnosu na prošlu sezonu.Čekam da mi stigne merač potrošnje pa da vidim koliko zaista vuče Vox inverter.

Sa druge strane u drugom stanu(36kvm) sa TA 2,5kW račun u januaru je bio okooo 4000 dinara.I nije korišćen inverter u stanu koji je bio dostupan...TA je sasvim dobro odradila.
Ako si stvarno grejao ceo donji deo sa jednom 2,5 kW TA, i to samo noću, onda imaš zaista niske gubitke. To je u proseku manje od 1kW na dnevnom nivou, a to ćeš imati sa maltene svakim ovde pomenutim inverterom i u svim uslovima. Ne znam kako si došao do pomenutih 35kW(h). Vox preseli gore, na njegovo mesto dole nešto po izboru forumskog žirija, a u spavaću sobu norveški radijator. U spavaćoj ćeš imati minimalnu potrošnju, i klimu bolje da ne stavljaš iz više razloga (neisplativo je, pravi buku, smanjen komfor zbog cirkulacije vazduha, stalno paljenje i gašenje kompresora, jer je prostor mali...).
 
Poslednja izmena:
Ako si stvarno grejao ceo donji deo sa jednom 2,5 kW TA, i to samo noću, onda imaš zaista niske gubitke. To je u proseku manje od 1kW na dnevnom nivou, a to ćeš imati sa maltene svakim ovde pomenutim inverterom i u svim uslovima. Ne znam kako si došao do pomenutih 35kW(h). Vox preseli gore, na njegovo mesto dole nešto po izboru forumskog žirija, a u spavaću sobu norveški radijator. U spavaćoj ćeš imati minimalnu potrošnju, i klimu bolje da ne stavljaš iz više razloga (neisplativo je, pravi buku, smanjen komfor zbog cirkulacije vazduha, stalno paljenje i gašenje kompresora, jer je prostor mali...).

Za sad je takva situacija...dole mi je 2.5kW peć koja se puni od 00 do 07 i greška je 17,5kW potroši.U spavaćoj sobi mi je po potrebi konvektorska grejalica(2kW) koju retko palimo,radna nema ništa,a sprat se još ne koristi.

Evo pustio sam sinoć u inverter da održava temperaturu na 17 stepeni(sinoć je bilo 23 u stanu),jutros vidim da se nije palila jer je unutra u 7h bilo 18 stepeni po termomeru same klime.Sad ne znam koliko je dobar taj pad od 5 stepeni...

Ali sigurno će ići Vox(iskreno sasvim sam zadovoljan trenutnim radom) gore a dole još jedan inverter...samo kad se malo više zaradi :) još čekam mišljenja firmi kojima sam poslao upit za TP pa ću videti.Ako uspem da dobijem komplet informacije biće sjajno.
 
https://www.airpatrol.eu/wifi

Dođe mi na mail malopre reklama za ovaj uređaj, pa možda nekome bude interesantan, mislim da ima više mogućnosti od standardnih WiFi-IR kontrolera.
 
Ja ne bih stavljao užu cev od preporučene, makar ne na tečnu fazu.

Послато са HTC One M9 уз помоћ Тапатока
Ne postoji tecna faza u cevima kod split uredjaja.

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk
 
Tesko 55C cak i na polazu
Ulazna voda 40 max 45C na -15
Osim ako nije kaskadna TP

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
Zbog ovoga ne vredi razmisljati o TP bez niskotemperaturnog grejanja - podno ili fan-coil.
Radijatori traze mnogo vecu temperaturu vode pa top. pumpama znacajno opada iskoriscenje. Moze nesto da se postigne sa vise rebara ali to je stap-kanap.

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk
 
Nego?

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
Ja nisam iz struke, pa ćutim i čekam odgovor nekog ko zna. A ostalo mi je u malom mozgu "gasna i tečna faza", pa sam zato i etiketirao cevnu instalaciju shodno tome.

Послато са HTC One M9 уз помоћ Тапатока
 
Ne bih u detalje, opet ce me forumski "strucnjaci" optuziti da "pi*sam" po tudjem trudu. Mada, nista nije strasno sto ne znas kad je bar 90% majstora ubedjeno u isto.
Prosto, nisam mogao da ostavim toliko pogresnu informaciju bez odgovora.
 
Ne bih u detalje, opet ce me forumski "strucnjaci" optuziti da "pi*sam" po tudjem trudu. Mada, nista nije strasno sto ne znas kad je bar 90% majstora ubedjeno u isto.
Prosto, nisam mogao da ostavim toliko pogresnu informaciju bez odgovora.
Hajde molim te daj malo detaljnije, a stručnjake pusti da pišu šta hoće. Ja sam uvek zainteresovan za tehničke detalje.

Послато са HTC One M9 уз помоћ Тапатока
 
Kamo sreće da se češće pojavljuje. Meni je muka kad vidim da se pismeni sklanjaju od nepismenih, a Soko je koliko sam primetio jedini školovan na ovoj temi.
 
Kamo sreće da se češće pojavljuje. Meni je muka kad vidim da se pismeni sklanjaju od nepismenih, a Soko je koliko sam primetio jedini školovan na ovoj temi.
Mislim da bi ipak trebalo da obrazlozi svoje tvrdnje da prosvetli nas nepismene

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
 
U split klimama kakve svi koristite, ekspanzioni uredjaj a u najvecem broju vasih klima to je kapilara, se nalazi u spoljnoj jedinici.
Ekspanzioni uredjaj (kapilara) obezbedjuje i aktivno regulise proces isparavanja freona tj. prelaska iz tecnog u gasno stanje.
Dakle. u vasim klimama proces isparavanja pocinje jos u spoljnoj jedinici i u obe cevi je isti (priblizan) niski pritisak u rezimu hladjenja.


Kome je muka, slobodno moze da procita nesto, kazu da pomaze. Ko smatra drugacije, otvoren sam za argumentovanu diskusiju.
 
Poslednja izmena:
Mislim da bi ipak trebalo da obrazlozi svoje tvrdnje da prosvetli nas nepismene

Ako ima vremena i volje, neka piše obrazloženje, ja ne smatram da je neko ko je trošio godine za školovanje o nekoj temi, i posle godinama to znanje primenjivao u praksi u obavezi da forumskim amaterima objašnjava stvari.
 
U split klimama kakve svi koristite, ekspanzioni uredjaj a u najvecem broju vasih klima to je kapilara, se nalazi u spoljnoj jedinici.
Ekspanzioni uredjaj (kapilara) obezbedjuje i aktivno regulise proces isparavanja freona tj. prelaska iz tecnog u gasno stanje.
Dakle. u vasim klimama proces isparavanja pocinje jos u spoljnoj jedinici i u obe cevi je isti (priblizan) niski pritisak u rezimu hladjenja.


Kome je muka, slobodno moze da procita nesto, kazu da pomaze. Ko smatra drugacije, otvoren sam za argumentovanu diskusiju.
Vidim da si onaj deo o rezimu grejanja obrisao
Da li bi bio ljubazan da objasnis ciklus grejanja gde po tebi freon kondenzuje u spoljnoj jedinici.
Mogao bi i da objasnis sta bi sa tecnoscu koji se kondenzovao u spoljnoj jedinici u rezimu hladjenja ako je on skroz ispario na kapilari sta onda hladi u isparivacu?

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
 
Jesam, obrisao sam.
Cela poruka je pisana uporedo sa telefonskim pozivima i taj deo je bio pogresan. Hoces da ga vratim da bi mogao da dokazes kako nista ne znam?

Procitaj jos jednom objasnjenje. Pise vrlo jasno da proces isparavanja pocinje u spoljnoj jedinici. Dakle, od ekspanzionog uredjaja nadalje prestaje tecni vod.
OK, ako bi presekli cev, sigurno bi pronasli neisparenu tecnost isto kao sto bi je pronasli kada bi presekli unutrasnju jedinicu (isparivac) negde na pola. Da li je tom logikom ceo isparivac takodje deo tecnog voda?
Tom logikom bi trebalo obe cevi da nazovemo tecnim jer neispareni freon stize do kompresora.

U mojim prethodnim porukama od pre par meseci sam pokusavao da objasnim da u tom ciklusu nista nije fiksno i da je ceo sistem vrlo dinamican. Nemoguce je postaviti granice koje ce uvek biti na istom mestu.
Zato je usvojena odredjena terminologija i kada kazes tecni ili usisni vod zna se tacno na koji deo instalacije se misli bez obzira na trenutno agregatno stanje u cevima. Cak i u tecnom vodu je vrlo redak slucaj da je unutra samo tecnost. Mnogo cesce je to mesavina gasa i tecnosti ali se taj deo instalacije svejedno zove samo "tecni" ili u stranoj terminologiji "liquid line".
E, takav je kod kucnih split uredjaja samo unutar spoljne jedinice.
 
Poslednja izmena:
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno