Šta je novo?

Cool Laboratory Liquid Ultra termalna pasta, da li je zaista najbolja kako se priča ?

Ma ne treba cekic ali baza tvog kulera mora da bude od bakra. Ako je od aluminijuma ode sve na kajsiju.

Da, mora da bude baza kulera od bakra. Ne znam razlog zbog čega ova pasta tako izjeda aluminijum, verovatno ima neke agresivne hemijske supstance koje ga nagrizaju. Ali ok, na veoma solidnom broju kvalitetnih pa i kulera srednje klase, baza kulera je od bakra.
 
Samo da javim da sam danas NAJZAD naručio ovu fantastičnu termalnu pastu sa sajta Caseking.de

U Nemačkoj isporučuju i klasičnim putem, platiću pouzećem poštaru.

Očekujem da pasta dođe do četvrtka ili petka, najkasnije.

Naravno, javljam utiske kad stavim pastu i testiram sistem pre i posle paste. :)
 
Samo da javim da sam danas NAJZAD naručio ovu fantastičnu termalnu pastu sa sajta Caseking.de

U Nemačkoj isporučuju i klasičnim putem, platiću pouzećem poštaru.

Očekujem da pasta dođe do četvrtka ili petka, najkasnije.

Naravno, javljam utiske kad stavim pastu i testiram sistem pre i posle paste. :)

Drugar, sve najbolje ali mislim da ti nemas ne cemu da testiras tu pastu. Mislim voleo bih da bude neke razlike u temp ali mislim da tvoj sys nema sanse to da pokaze :(
 
Pa sad šta da radim što nemam baš najbolji sistem, ali dobro. Fotografisaću sve da ne pomislite da lažem kako sam kupio pastu. Očekujte za koji dan slike, kada porudžbina stigne. Još sam naručio i jedan adapter za ventilatore i vent BeQuiet Silent Wings 2 od 120 mm.
 
Pa sad šta da radim što nemam baš najbolji sistem, ali dobro. Fotografisaću sve da ne pomislite da lažem kako sam kupio pastu. Očekujte za koji dan slike, kada porudžbina stigne. Još sam naručio i jedan adapter za ventilatore i vent BeQuiet Silent Wings 2 od 120 mm.

Ne verujem da bilo ko ovde na forumu sumnja da je nisi kupio :) Ajde nema veze "testiraj" tu pastu da vidimo ima li neke razlike na tvom sistemu(ako pokaze i 1 stepen razlike to je uspeh i vredi kupovina te paste ;) ). Imao sam je u Gigatronu za neke smesne pare skoro ali sam se plasio da ne "pojede" serijske brojeve i time izgubim garanciju koji god procesor nije bitno. Voleo bih da sam 100% siguran da pasta ne jede serijske brojeve :(
 
Evo čisto ako nekog zanima kako izgleda Caseking.de račun:
 

Prilozi

  • Caseking rechnung .png
    Caseking rechnung .png
    91.1 KB · Pregleda: 133
Poslednja izmena:
Kosta brate verujemo da si uzeo pastu, i srecni smo jednako kao ti :p
 
Dobro, ja rekoh bolje da okačim. :) Ovako barem znam da sam ozbiljno shvaćen. :)
 
E krastavac...baš nemam sreće. Malopre mi je stigao email od Caseking-a i kažu mi da termalna pasta NIJE na lageru i da će doći tek 19.septembra. Dakle, sad se debelo razmišljam da li da čekam taj 19.09 ili da poručim Prolimatech PK-3 u količini od 1.5 g za 4.90 evra

Nezgodno je što moja cela naružbina čeka da dođe Liquid Ultra na stanju pa su mi rekli da im pišem ako želim da promenim naružbinu, a ako ne onda se sve zajedno šalje 19. septembra. Dakle 20. ili 21, tek mogu da očekujem pastu i sve ostalo iz porudžbine...


Molim za vaše mišljenje, da li da čekam ovih 8 dana ili je Prolimatech PK-3 dovoljna ?

edit: ipak sam naručio 1.5 g Prolimatech PK-3 paste, ne mogu da čekam čak 8 dana. Neki drugi put onda ostaje za ovu pastu, nažalost...
 
Poslednja izmena:
Ne vidim sta je problem da imas obe paste, to je ionako potrosni materijal i taman posle mozes da uporedjujes performanse i serviras nam ovde direktno rezultate(jos samo da imas test platformu ali avaj) i te paste kostaju Dz pare pogotovo za tvoj standard u Nemackoj tako da sta se razmisljas - uzmi obe :cool:
 
Eh, ni Švabe nisu što su nekad bile.:whip: Avaj, ostade nam naš guru bez paste. :d
 
E moj Kosta, sve si to imao na Amazonu i to odmah, bez plaćanja poštarine. Inače ova 3 artikla su ispod 50€ na Amazonu, mogao si da "ušparaš" poštarinu da ti ostane za pljuge, lol.

Coollaboratory liquid ultra, baš ovo što si poručio sam poklonio drugaru i još je nije probao, zaleteo sam se u kupovini, kasno sam video da nije za alum. hladnjake. Inače su je neki nahvalili do neba, a neki su je napljuvali, razlika između ultra i pro je samo u lakšem razmazivanju, kako sam pročitao.
 
E moj Kosta, sve si to imao na Amazonu i to odmah, bez plaćanja poštarine. Inače ova 3 artikla su ispod 50€ na Amazonu, mogao si da "ušparaš" poštarinu da ti ostane za pljuge, lol.

Coollaboratory liquid ultra, baš ovo što si poručio sam poklonio drugaru i još je nije probao, zaleteo sam se u kupovini, kasno sam video da nije za alum. hladnjake. Inače su je neki nahvalili do neba, a neki su je napljuvali, razlika između ultra i pro je samo u lakšem razmazivanju, kako sam pročitao.

Pa da, lakše je razmazivanje i još je dodatno poboljšana formula pa je razlika 1-2 stepena u korist Ultra varijante paste. Naravno, tih 1-2 stepena na kloknutom procesoru od barem 4.5-4.6 GHz.


krastavac, nisam sada mogao da naručujem sa Amazona, znam da ima i tamo. Nema veze, šta da se radi, naručiću je drugi put. Nadam se tamo pre kraja ove godine. Pošto troškova ima na sve strane i ne mogu da se previše razbacujem.
 
E krastavac...baš nemam sreće. Malopre mi je stigao email od Caseking-a i kažu mi da termalna pasta NIJE na lageru i da će doći tek 19.septembra. Dakle, sad se debelo razmišljam da li da čekam taj 19.09 ili da poručim Prolimatech PK-3 u količini od 1.5 g za 4.90 evra

Nezgodno je što moja cela naružbina čeka da dođe Liquid Ultra na stanju pa su mi rekli da im pišem ako želim da promenim naružbinu, a ako ne onda se sve zajedno šalje 19. septembra. Dakle 20. ili 21, tek mogu da očekujem pastu i sve ostalo iz porudžbine...


Molim za vaše mišljenje, da li da čekam ovih 8 dana ili je Prolimatech PK-3 dovoljna ?

edit: ipak sam naručio 1.5 g Prolimatech PK-3 paste, ne mogu da čekam čak 8 dana. Neki drugi put onda ostaje za ovu pastu, nažalost...
Trebao si da gledas,lepo ti pise informacije dali imaju ili ne.
 
Pa dobro, sad šta je bilo bilo, neću da se vraćam na to. Nego, danas bi trebalo da mi stigne paket, najkasnije sutra. Čim sve otpakujem slikaću i okačiću slike ovde.
 
Za osetno poboljšanje termalnog transfera, jedino rešenje je skidanje IHS-a (integrated heat spreader) sa procesora, i montiranje hladnjaka direktno na procesorski čip. Ovo je, naravno, opasno, jer postoji dobrana šansa da se čip okrnji pri montaži, a posebno kod teških hladnjaka sa velikom tenzijom montažnog sistema. Osim toga, gubitak garancije na procesor je jasno podrazumevan. Smanjenje temperature, sa druge strane, čak i na vazdušnom hlađenju, ume da bude i po 10°C. Na vodi, ili ekstremnijim formama (Peltije, Phase Change, Suvi CO2, ali ne i LN2), razlika je još izraženija.
 
Pazi,McSteel, ja koliko znam to se odnosi samo na Ivy Bridge procesore, to za skidanje IHS-a. Možda grešim ali nisam video da je neko to radio sa Phenom II ili, još bolje, Bulldozer procesorima.

Mislim da na njima IHS ne može da se skine jer je zalemljen.

McSteel, šta ti misliš, ako bi bilo moguće da se skine IHS na AMD FX 8150, da li bi bio isti scenario sa DRASTIČNIM smanjenjem temperature prilikom overkloka preko 4.5 GHz ili ne ? Naravno, kad se koristi ova pasta iz naslova teme. :)
 
Skidanje IHS-a je čista fizika, nema veze sa konkretnim modelom procesora. Radi se o sabiranju toplotnih otpora, i o efektima nesavršenih graničnih površina.

Sa IHS-om imaš CPU Die (procesorski čip) -> termalna pasta -> IHS -> termalna pasta -> hladnjak. Bez njega imaš direktno CPU Die -> termalna pasta -> hladnjak. Izbacivanjem dva elementa, od kojih jedan ima visok toplotni otpor (generička pasta između IHS-a i CPU), zaista značajno poboljšava transfer toplote. Logika iza hladnjaka sa heatpipe-ovima koji ostvaruju direktan kontakt sa hlađenom površinom (umesto posredno preko baze hladnjaka) se oslanja upravo na smanjenje toplotnog otpora.

Koliki bi realan dobitak bio kod FX-8150... Pa, postoji samo jedan način da se to definitivno sazna, ne? ;)
Uz to, morao bih da znam tačnije kako ova "ultra-pasta" zapravo funkcioniše. Možda bi bila opasna po procesor. A možda ne bi bila baš opasna, ali moguće da ne bi ništa posebno doprinela naspram neke druge kvalitetne "obične" paste. Ono što znam je da bi pomoglo da pasta ne bude električno provodna...
 
Poslednja izmena:
Ček ček, pa kako onda objašnjavaš da NIKO do sada nije isprobao da skine IHS sa AMD FX 8150 procesora ? Valjda bi neko to uradio da nije previše komplikovano da se izvede. Ako znaš možda neki link koji me razuveruje, bilo bi dobro da ga objaviš. Jer, IZUZETNO me interesuje kako bi to radilo na ovoj toplotnoj zveri zvanoj Bulldozer.

Koliko sam čuo, IHS je zavaren za procesorski die Bulldozer procesora i teško da se može lako skinuti bez da se ošteti sam procesor, da li je tako ili nije ?

Pa ok, ima i drugih vrhunskih pasti, kao npr Gelid Extreme ili Prolimatech PK-3. Jesi li ti u mogućnosti da nekako ovo isprobaš, možda makar na nekom Phenom II X6 procesoru ?
 
Ček ček, pa kako onda objašnjavaš da NIKO do sada nije isprobao da skine IHS sa AMD FX 8150 procesora ? Valjda bi neko to uradio da nije previše komplikovano da se izvede. Ako znaš možda neki link koji me razuveruje, bilo bi dobro da ga objaviš. Jer, IZUZETNO me interesuje kako bi to radilo na ovoj toplotnoj zveri zvanoj Bulldozer.

Buldozer jednostavno mnogo trosi struje, zato se i greje... nema tu problema sa prenosom toplote kao kod ivy-a....
 
Od Phenom procesora na ovamo svi AMD procesori imaju zalemljen IHS tako da pustite prazne priče o skidanju i bilo kakvom dobitku ako se skine ihs. A ti Kosta prekini da se isčuđavaš na 95% podataka ko da je sve počelo od trenutka kad si ti odlučio da se malo više pozabaviš it temom, a mi smo do sada skupljali šljive pa nam sad ti otvaraš oči. :vomit:
 
Lemovi nisu neraskidiva veza. E sad, drugo je pitanje kakva oprema treba da se razlemi IHS sa procesorskog čipa bezbedno i efikasno... Slažem se, doduše, da je zalemljen IHS daleko bolji od nalepljenog i pastom zamazanog. Ali isto tako držim za tačno da je direktan kontakt hladnjaka sa CPU-om efikasniji nego posredan kontakt kroz IHS.
 
Ti držiš, ja probao više puta ;) i sam u slučaju da je defektno naneta fabrička pasta kako sam imao slučaj na jednom San Diegu dobitci su bili mizerni. Evo umesto što "teoretišeš" lepo empirijski potvrdi da ćeš izgubiti bar 45 minuta života (toliko mi je trebalo kada sam skidao prvi IHS) i garanciju na procesor. Oprema za skidanje ti ne treba mada je lakše sa duvaljkom. Na procesorima koji imaju zalemljen IHS postupak skidanja ima dva koraka više:

1. Uzmeš žileti i obloži ga izolirkom sa svih strana tako da ostaviš trouglić sečiva koji ima visinu od nekih 3-4mm. Tako si napravio granicu da slučajno ne otkineš neku smd komponentu sa procesora. Podvučeš na mestu gde lepka nema a na svakom AMD procesoru je to na strani gde piše PHENOM II, ATHLON64... Ideš lagano okolo i sečeš lepak.

2. Kad to završiš kod procesora koji nije lemljen, šlemčić otpada, kod ovog drugog jasno mora da se razlemi. Na sreću taj kalaj-lepak reaguje na niže temperature pa ti ne treba duvaljka da bi ga razlemio. Gurni dva sečiva dijagonalno pod dva ćoška. Stavi peglu u stegu i montiraj da bude ravna i obavezno isprazni vodu. Procesor stavi na peglu i sačekaj jedno 2 minuta pa uhvati lagano za ta dva sečiva pazeći da se ne opečeš i IHS će otpasti.

3. Sad ide najteži korak. Treba skinuti taj kalajni lepak sa jezgra, a da greješ kalaj lemilicom na jezgru baš nije pametno pa ti ostaje da šmirglaš jezgro, što i nije tako strašno pošto je kalaj mekan.

Posle toga nas ovde izvesti kako je sve prošlo i kakve dobitke si imao, takođe da te upozorim da se jezgra procesora koji imaju IHS daleko krtija od onih kakve smo viđali na S462 i S370 procesorima pa baš povedi računa kad budeš montirao kuler.
 
Poslednja izmena:
I zna li neko ima li kod nas da se nabavi liquid ultra u radnji ili da neko prodaje, ili ipak moram da naručujem?
Probao bi na mom skalpiranom ivici...
 
Misko78 je napisao(la):
Ti držiš, ja probao više puta ;) i sam u slučaju da je defektno naneta fabrička pasta kako sam imao slučaj na jednom San Diegu dobitci su bili mizerni. Evo umesto što "teoretišeš" lepo empirijski potvrdi da ćeš izgubiti bar 45 minuta života (toliko mi je trebalo kada sam skidao prvi IHS) i garanciju na procesor. Oprema za skidanje ti ne treba mada je lakše sa duvaljkom. Na procesorima koji imaju zalemljen IHS postupak skidanja ima dva koraka više:

1. Uzmeš žileti i obloži ga izolirkom sa svih strana tako da ostaviš trouglić sečiva koji ima visinu od nekih 3-4mm. Tako si napravio granicu da slučajno ne otkineš neku smd komponentu sa procesora. Podvučeš na mestu gde lepka nema a na svakom AMD procesoru je to na strani gde piše PHENOM II, ATHLON64... Ideš lagano okolo i sečeš lepak.

2. Kad to završiš kod procesora koji nije lemljen, šlemčić otpada, kod ovog drugog jasno mora da se razlemi. Na sreću taj kalaj-lepak reaguje na niže temperature pa ti ne treba duvaljka da bi ga razlemio. Gurni dva sečiva dijagonalno pod dva ćoška. Stavi peglu u stegu i montiraj da bude ravna i obavezno isprazni vodu. Procesor stavi na peglu i sačekaj jedno 2 minuta pa uhvati lagano za ta dva sečiva pazeći da se ne opečeš i IHS će otpasti.

3. Sad ide najteži korak. Treba skinuti taj kalajni lepak sa jezgra, a da greješ kalaj lemilicom na jezgru baš nije pametno pa ti ostaje da šmirglaš jezgro, što i nije tako strašno pošto je kalaj mekan.

Posle toga nas ovde izvesti kako je sve prošlo i kakve dobitke si imao, takođe da te upozorim da se jezgra procesora koji imaju IHS daleko krtija od onih kakve smo viđali na S462 i S370 procesorima pa baš povedi računa kad budeš montirao kuler.
A sta ako osmirglas jezgro?
 
I kako radi? jel se oseti razlika?

Prebaci se na temu "Ivy Bridge scalping", tamo je sve objašnjeno. Testiranja još nisu gotova, da napomenem, ali za sada se primećuje OGROMNA razlika.
 
Koristim stvar i zakon je. Samo je problem što posle dužeg vremena prodire u površine i formira nekakav spoj pa ne možeš više da skineš hladnjka s CPUa bez čekića i dleta.

Mada, to je bar za mene mala i nevažna cena. CPU ionako posle nekog vremena zastareva a dok sam zadovoljan njime zašto bi ga skidao ?

Temperaturna provodnost stvari je fenomenalna a aplikacija jednostavna, jednom kad skužiš foru.

Stvar se ne nanosi kao klasična pasta nego se više "lemi" na podlogu, baš kao kod klasičnog lemljenja.

bas mi je zao sto nisam procitao ovaj post ranije. ovaj lik laze vise nego najveci lazov. u celom svom laznom i jadnom zivotu nisi drzao ovu pastu. da bas se lemi tecna pasta na procesor:wall:
 
Poslednja izmena:
Vrh Dno