Šta je novo?

Carina na posiljke [FAQ u prvom postu]

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Mislio sam uopšteno na nisku granicu za carinu. Dešavalo mi se da carina umesto 50$ na računu vidi 50£(~75$). To je velika razlika, ne samo u ceni već što je u ovom slučaju još 10% carine. Posle žalbe koja je prihvaćena, nikome od njih nije palo na pamet, iako sam zahtevao, da bi trebali da mi vrate povraćaj novca za žalbu jer je njihova krivica i oni su me izložili dodatnom trošku. Kad zabole ove sa carine da TI sve plaćaš iako su oni pogrešili jer ih to ne dotiče, nemoj da se čudiš što špediteri pokušavaju da TI platiš njihove (ne)namerne greške jer to njih itekako dotiče. oni žive od toga. U naopakoj državi svi su naopaki...ili mi se čini...
 
Konačno otprema od carine, ali verovatno će me uhvatiti vikend.
 
Mislio sam uopšteno na nisku granicu za carinu. Dešavalo mi se da carina umesto 50$ na računu vidi 50£(~75$). To je velika razlika, ne samo u ceni već što je u ovom slučaju još 10% carine. Posle žalbe koja je prihvaćena, nikome od njih nije palo na pamet, iako sam zahtevao, da bi trebali da mi vrate povraćaj novca za žalbu jer je njihova krivica i oni su me izložili dodatnom trošku. Kad zabole ove sa carine da TI sve plaćaš iako su oni pogrešili jer ih to ne dotiče, nemoj da se čudiš što špediteri pokušavaju da TI platiš njihove (ne)namerne greške jer to njih itekako dotiče. oni žive od toga. U naopakoj državi svi su naopaki...ili mi se čini...

Ne čini ti se nego je to zaista tako. S' tim što ovi ne zovu da kažu kako su napravili grešku koju ja moram da platim, nego kako će tek da urade ono na šta (još uvek) nemaju zakonsko pravo i da bih ja sve to trebao da im platim. Tako da sam se ja žalio (ratovao) unapred, a ne unazad kada se piše žalba itd. Pri tome uopšte i ne pominjem da je zakon o plaćanju pdv-a na sve pošiljke besmislen, nego je to kao u redu, jer je "po zakonu". A isti taj "zakonodavac" ne kaže da treba naplaćivati pdv na graničnom prelazu svakome, bez obzira što u gepeku imaš robe vrednosti 20-30€. I naravno tamo je 100€ limit i to bez plaćanja pdv-a, a ovako 50€ i to sa plaćanjem pdv-a. Ali to je već neka druga priča...
 
Nakaradno jeste, ali je tako kako je.
Meni je u celoj ovoj priči najveći problem što se i tako nakaradna pravila igre ne poštuju, pa nikada ne mogu da preračunam koliko će nešto da me košta i da li mi se isplati da poručujem ili ne.
 
Stiglo jutros u lokalnu poštu, očekujem paket u toku dana, ali ne mogu da uporedim sa prethodnim, jer su svi do 1 dopremljeni subotom, ko da mora paket malo da odleži za vikend pre uručenja!:smash:
 
Nakaradno jeste, ali je tako kako je.
Meni je u celoj ovoj priči najveći problem što se i tako nakaradna pravila igre ne poštuju, pa nikada ne mogu da preračunam koliko će nešto da me košta i da li mi se isplati da poručujem ili ne.

Slažem se da je i najgori zakon koji se poštuje bolji od ovog haosa. To isto je i meni najveći problem, a verovatno i većini onih koji bi da nešto naruče.
 
Snežana Miljković, telefon od 80$, procenila na 130, i zabila carinu od 4500.
 
Snežana Miljković, telefon od 80$, procenila na 130, i zabila carinu od 4500.

Evo sa ppera1-om već diskutujem neko vreme oko pravilnosti kako se poštuje proces carinjenja. A mislim baš na carinike. Pomenuli smo i to kako se određuje osnovica za carinjenje i da li to poštuju. Za priložen račun - da. Ako nema... Nejasno mi je da li si imao račun uz to ili ne. To nisi napomenuo, ali si trebao. Ako pošiljka dolazi sa dalekog istoka, velika verovatnoća je da nije ni bio.

Ono što moramo da priznamo je da veći deo kupaca sa ovog prostora i ide na tu opciju, da ne bude računa, pa čak i insistiraju na tome kod Kineza da se smanji vrednost pošiljke. Sve to u svrhu da zeznu carinu i da prođu što bolje. Ali takav način razmišljanja je mač sa dve oštrice, tj. ostavlja carinicima ogroman prostor da rade po zakonu ono što mogu. A to je da utvrde cenu pošiljke iz kataloga ili drugih izvora prostim upoređivanjem proizvoda. A posle boli glava...:smack:
Jednostavno nema obavezu da traži traži odakle si ti kupio, mada ni ne može, jer pošiljka je poslata od fizičkog lica ka tebi bez priloženog računa. Šta carinika briga da li taj na nekom sajtu objavio cenu proizvoda koji preprodaje tebi tako što ode do najbliže prodavnice, kupi, zapakuje i pošalje tebi i prijavi pošti nasumičnu vrednost da bi poštarina bila manja. Siguran sam da i ti da si na njihovom mestu ne bi se zamarao da sanjaš koliko je zapravo koštao paket, već bi uradio isto kao i oni.
Ako naručuješ duže vremena videćeš da i nije sve tako crno. Prolazili su paketi i bez dažbina. Neki bude precenjen. Ali u proseku na duge staze to je to...,)
 
Evo sa ppera1-om već diskutujem neko vreme oko pravilnosti kako se poštuje proces carinjenja. A mislim baš na carinike. Pomenuli smo i to kako se određuje osnovica za carinjenje i da li to poštuju. Za priložen račun - da. Ako nema... Nejasno mi je da li si imao račun uz to ili ne. To nisi napomenuo, ali si trebao. Ako pošiljka dolazi sa dalekog istoka, velika verovatnoća je da nije ni bio.

Ono što moramo da priznamo je da veći deo kupaca sa ovog prostora i ide na tu opciju, da ne bude računa, pa čak i insistiraju na tome kod Kineza da se smanji vrednost pošiljke. Sve to u svrhu da zeznu carinu i da prođu što bolje. Ali takav način razmišljanja je mač sa dve oštrice, tj. ostavlja carinicima ogroman prostor da rade po zakonu ono što mogu. A to je da utvrde cenu pošiljke iz kataloga ili drugih izvora prostim upoređivanjem proizvoda. A posle boli glava...:smack:
Jednostavno nema obavezu da traži traži odakle si ti kupio, mada ni ne može, jer pošiljka je poslata od fizičkog lica ka tebi bez priloženog računa. Šta carinika briga da li taj na nekom sajtu objavio cenu proizvoda koji preprodaje tebi tako što ode do najbliže prodavnice, kupi, zapakuje i pošalje tebi i prijavi pošti nasumičnu vrednost da bi poštarina bila manja. Siguran sam da i ti da si na njihovom mestu ne bi se zamarao da sanjaš koliko je zapravo koštao paket, već bi uradio isto kao i oni.
Ako naručuješ duže vremena videćeš da i nije sve tako crno. Prolazili su paketi i bez dažbina. Neki bude precenjen. Ali u proseku na duge staze to je to...,)

To je dobro pitanje da li u paketu Kineza ide i faktura po default-u ili ne? Ako ti otvore paket, izlepe ga onom žutom trakom i naplate pdv, ti onda ne znaš da li je faktura bila unutra (pa su je oni maznuli za dokumentaciju) ili nije ni bila, pa oni čitali deklaraciju sa paketa na kojoj obično piše vrednost. Ne sećam se da sam i u jednom paketu, za koji mi se čini da ga nisu otvarali, našao fakturu. Isto se ne sećam da sam ijedan paket dobio a da na njemu nije pisala vrednost (od realne, preko duplo manje, do čak 3x veće od realne). Ali se vrlo dobro sećam da ni jednom Kinezu nikada nisam rekao šta da napiše, mada mi je došlo da ih molim da ne pišu "gift" i "commercial sample", jer tako nema šanse da prođem bez otvaranja paketa i pdv-a, koliko god da je smešna vrednost. Čini mi se da se carinici posebno pale na to "gift" i "commercial sample"...
 
Ako ima faktura u paketu, uzimaju je u zadnjih pola godine bez obzira gde kupiš i sa koje strane sveta ti dolazi. Pre toga ako je je bila priložena, dotavljana je u paketu zajedno sa onim obračunskim listom koji ti donese poštar. A sad možeš jedino predpostaviti da li je bila na osnovu tog lista. Ako je cena ista(osnovica za porez) kao što si kupio, faktura je bila. A već rekoh ne znam što je zadržavaju.
A kod Kineza i nema, jer neće da je šalje. Zapravo ima račun od prodavnice u Kini, ali je on mnogo manji od onoga što tebi proda. Glupo bi se osećao kad bi video koliko je razlika u tim cenama. Evo skoro sam neke sijalice naručio i opis nije bio zadovoljavajuć. Kad sam od njega tražio da mi da detaljnije, dao mi je link odakle on nabavlja. A cela stanica na kineskom...nema šanse da se snađeš. Vidim ja cenu u juanima i pretvorim u dolare, kad ono dva i po puta jeftinije. Pored svih ponuda koje su i onako niske u odnosu na naše...znači još jeftinije. Al šta je caka. Kad sam hteo da vidim da li šalju u Srbiju, nema te opcije. Samo zemlja i region oko njih. Tako da opet smo osuđeni na preprodavca. Tek sad mogu da zamislim koliko neko od domaćih prodavaca napumpa cenu, ako ima mogućnost kupovine po bagatelnim cenama...

A što se tiče "gift"-a, u zadnjih deset dana dva paketa zaista i dođoše kao "gift". To opet potvrdi ono pravilo na duže staze. Neka više, nekad ništa, al u proseku...
 
Ako ima faktura u paketu, uzimaju je u zadnjih pola godine bez obzira gde kupiš i sa koje strane sveta ti dolazi. Pre toga ako je je bila priložena, dotavljana je u paketu zajedno sa onim obračunskim listom koji ti donese poštar. A sad možeš jedino predpostaviti da li je bila na osnovu tog lista. Ako je cena ista(osnovica za porez) kao što si kupio, faktura je bila. A već rekoh ne znam što je zadržavaju.
A kod Kineza i nema, jer neće da je šalje. Zapravo ima račun od prodavnice u Kini, ali je on mnogo manji od onoga što tebi proda. Glupo bi se osećao kad bi video koliko je razlika u tim cenama. Evo skoro sam neke sijalice naručio i opis nije bio zadovoljavajuć. Kad sam od njega tražio da mi da detaljnije, dao mi je link odakle on nabavlja. A cela stanica na kineskom...nema šanse da se snađeš. Vidim ja cenu u juanima i pretvorim u dolare, kad ono dva i po puta jeftinije. Pored svih ponuda koje su i onako niske u odnosu na naše...znači još jeftinije. Al šta je caka. Kad sam hteo da vidim da li šalju u Srbiju, nema te opcije. Samo zemlja i region oko njih. Tako da opet smo osuđeni na preprodavca. Tek sad mogu da zamislim koliko neko od domaćih prodavaca napumpa cenu, ako ima mogućnost kupovine po bagatelnim cenama...

A što se tiče "gift"-a, u zadnjih deset dana dva paketa zaista i dođoše kao "gift". To opet potvrdi ono pravilo na duže staze. Neka više, nekad ništa, al u proseku...

Da, Kinezi su zaista "čudo" i tamo je sve moguće. Zato, pošten carinik (ako grubo zanemarimo činjenicu da te 2 reči ne mogu da stoje u istoj rečenici), nikada (ali nikada!) ne bi trebao da procenjuje "realnu" vrednost Kineske robe, osim ako baš nikakva cifra ne piše ni spolja ni unutra. Inače šta god pisalo, nikada ne može tvrditi da je to nerealno. A evo i zašto to kažem: koštalo 60$, ja kupim na popustu 50% za 30$, Kinez napiše 15$, stigne to do Evice na carinu, ona paket naravno rasturi, "shvati prevaru" i proceni to na 25$. Ok, platim pdv na taj iznos, srećan i zadovoljan što nije procenila na veću vrednost. Nakon par dana slučajno ponovo pogledam to što sam kupio, kad ono 83% popusta i cena 10$, što je još 5$ manje od onoga što je Kinez napisao. Pa sad ti tvrdi kako je 15$ nerealno za to i to, procenjuj, a nemoj ispasti smešan...
 
Pogrešno si me shvatio. Nisam ni tvrdio da nešto što oni napišu je neralno. Može biti da i to jeste njihova nabavna cena. Zapravo sam rekao da mi to platimo više nego duplo. A što se slobodne procene carinika tiče, protiv toga se jedino može boriti sa dokazivanjem da si platio onoliko koliko i jesi. Ali to traži i vreme i novac(za žalbu)...
 
Pogrešno si me shvatio. Nisam ni tvrdio da nešto što oni napišu je neralno. Može biti da i to jeste njihova nabavna cena. Zapravo sam rekao da mi to platimo više nego duplo. A što se slobodne procene carinika tiče, protiv toga se jedino može boriti sa dokazivanjem da si platio onoliko koliko i jesi. Ali to traži i vreme i novac(za žalbu)...

Naprotiv, vrlo dobro sam shvatio. Samo sam se nadovezao na to što si napisao, uz konstataciju da je sve to realno. Stvar je trenutka kada gledaš, šta gledaš i gde gledaš. A da tvrdim da je nerealno ili da si ti tvrdio da je nerealno - pa baš napotiv...
 
Došao sam do zaključka da se na harač za pakete koje ne podležu carini (one ispod 50€) ne isplati žaliti čak i kada nam procene vrednost na duplo veću od realne. Sigurno su se i oni bavili tom matematikom kada su razrezali taksu na žalbu od 470 din. Najnepovoljnije je kada nam nešto što smo platili 24€ procene na 49€. Razlika u pdv-u je 25*0.2*123.00=615.00 RSD. Kada od toga oduzmemo 470 RSD ostalo bi nam samo 145 RSD i to pod uslovom da nam prihvate žalbu. Neisplativo...
 
Da,po meni ne isplati se i na dosta vece iznose kad se sve uzme u obzir.
 
Da,po meni ne isplati se i na dosta vece iznose kad se sve uzme u obzir.


Pa ja sam tako čekajući jedan paket vreme utrošio računajući kolika carina mi igra da prihvatim a kolika ne.Tako da sam se naoštrio da odbijem da primim paket kad ono ništa za plaćanje!
 
Nešto si pomešao, na 120 EUR vrednosti robe+transporta ide 32% PDV + carinskih troškova, što ispadne oko 38 EUR. Na to se dodaje još nešto sitno na račun otvaranja paketa i troškova samog carinjenja.
 
Jedno kratko pitanje ako moze i odgovor (mozda je vec pisano pa se izvinjavam).

Hocu da narucim deo za telefon iz Nemacke od 30e, dostava DHL-om (15.90e), ukupno 45.90.

Da li se na iznos do 50e placa ona cuvena DHL-ova spedicija (plus dazbine)?
 
Jedno kratko pitanje ako moze i odgovor (mozda je vec pisano pa se izvinjavam).

Hocu da narucim deo za telefon iz Nemacke od 30e, dostava DHL-om (15.90e), ukupno 45.90.

Da li se na iznos do 50e placa ona cuvena DHL-ova spedicija (plus dazbine)?
Kao što ti Darkko reče ne bi trebalo ništa da platiš. Meni su prolazile i veće kese pune odevnih stvari vrednosti duplo veće od carinske granice.
 
Aliexpress KZ official store

Danas mi je poštar doneo paket kući iako je već bio u subotu u somborskoj pošti, ali nikada nisam video ovde da poštari rade subotom. Nebitno...

Dođem kući kasnje pre podne i kaže ćale "eno ti na prozoru neki paket iz Kine", pitam je l' platio nešto, reče "Ništa". Pogledam paket i na obe strane razmazan pečat "НЕ ПОДЛЕЖЕ ЦАРИНИ".

Svaka čast cariniku koji je pregledao paket. Kinez je stavio vrednost 5 $ (prava je 9,10 $). Kutiju nisu otvarali jer je bila hermetički zatvorena.

U pitanju su KZ ed8 slušalice.

Šta reći, paket je stigao za 3 dana! kineskom poštom iz Nanjinga u BG. Totalno ludilo :guitar:! Ekspresno je prošao našu carinu i jedino zadržavanje je bilo od 4 dana u kineskoj carinskoj ispostavi u Nanjingu.

---

Prošle godine sam naručio Cambridge Advanced Learning Dictionary sa CD-om sa Amzon UK-a i iz nekog razloga mi je carinik zaračunao PDV na €, a ne u £ tako je bio manji nego što treba. Da li je namerno to uradio ili u brzini nije video dobro £ jer liči na €, ostala je misterija :).
 
Naručio sam 31. decembra zato što je isticala akcija. Međutim, sad su slušalice samo 7 $ i već imam dve porudžbine, ću narednih dana poručiti opet.

Kineska pošta je preuzela paket tek 9. januara (ništa čudno jer sam poručio u najgorem mogućem trenutku), ali je sve posle toga išlo ekspresno. 12. je paket napustio Nanjing izvoznu carinsku ispostavu, 15. je bio u BG, 16. u NS carinarnici, 17. u somborskoj pošti, ali ne rade subotom poštari. Sve u svemu, prilično brzo po preuzimanju paketa od strane Kineske pošte.

Ko ne veruje, ostaviću serijski broj pošiljke.
 
Poslednja izmena:
Au, uzecu ja onda jos jedne, ili 2 mozda, prodacu nekom ili dati drugaru ako treba.
Kakve su slusalice, ukratko ako vec nisi u onom threadu za bubice ostavio misljenja?
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Vrh Dno