Šta je novo?

Antivirus na windowsu.. ne treba mi, jer ja sam pametan korisnik?

Pa šta čekaš? Obriši AV što pre. Probaj, videćeš da nije teško, komp će malo brže raditi, a ti skeniraj sumnjive fajlove na nekom online AV, npr. Jotty.
 
Skeniranje fajlova na online AV-u ima smisla kada je potrebno i "drugo mišljenje", to jest korisna stvar u nekim situacijama.
Realtime zaštita je prva i osnovna linija odbrane.
Druga je korisnik koji je pažljiv i obavešten.

Inače spominjani Mobogenie je softver koji se pokušava uvaliti na ubedljivo najviše načina na internetu.
Na zastrašujuće mnogo različitih načina i iz različitih izvora ga pokušavaju "ušuškati" korisniku, po tom pitanju je apsolutni rekorder.
Pitam se ko to sve finansira, njegovi zvanični developeri/kompanija koja stoji iza njega ili postoje i neki drugi faktori iz senke.
 
Inače spominjani Mobogenie je softver koji se pokušava uvaliti na ubedljivo najviše načina na internetu.
Na zastrašujuće mnogo različitih načina i iz različitih izvora ga pokušavaju "ušuškati" korisniku, po tom pitanju je apsolutni rekorder.
Pitam se ko to sve finansira, njegovi zvanični developeri/kompanija koja stoji iza njega ili postoje i neki drugi faktori iz senke.

Otkud, kako, zašto, zbog čega, ti to znaš? Kad zaista nema potrebe, jer neko umesto tebe ima "šesto" čulo?

Evo, jasnije.
 
Poslednja izmena:
Zamisli da ne znaš ono što si napisao. I prepustiš kontrolu nečemu drugom, pod izgovorom da nemamo "šesto" čulo.

Meni nije jasno, što si toliko kontradiktoran. S jedne strane, u novootvorenoj temi, pozivaš na znanje, a ovde ga totalno zanemaruješ.

Recimo, slučaj od scylla-e. Zašto ne bismo na prvom mestu njegovoj sestri, dali upustva, naučili da koristi video downloadhelper (da može skinuti yt video sa dva klika) i da ne klikne gde stigne? Kao da celo vreme govoriš, neka klikne slobodno gde stigne, tu je "šesto" ču(d)lo zvano antivirus.
 
Poslednja izmena:
Ja (i jos neki pojedinci) sam razlog zasto je otvorena ova tema. Poolmaker je isp***** jer je u temi Koji Antivirus preporucujete procitao dosta postova o tome kako ljudi misle da im ne treba AV i zato je otvorio ovu temu koja ja mislim da treba smesta bude zatvorena jer je besmislena! :)
 
Dokaz da nije potreban AV, vec da je sve do korisnika. Ostavio PC jedan dan sestrii, i odmah neki virus (browser adware). Pokusavala da skine video sa YT-a, :D
Jedva ga sklonio (tnx AdwCleaner, Malwarebytes i HimtanPro nisu uspeli, kao ni Junkware tool), da je bilo i 100 najmocnijih AV-a, opet bi zadobila virus, jer JE SVE DO KORISNIKA. Tako na pitanje u nazivu teme - odgovor je DA! AV mi ne treba (moze onaj osnovni) jer sam pametan korisnik!

Ovo je zapravo dokaz vise da je AV potreban. Dovoljan je bio 1 dan da ti neiskusan korisnik pokupi infekciju. I ti tako kao "napredni korisnik" mozes konstantno imati virus u sistemu, jer kako ces znati da ga nemas? I ne, ne bi proslo pored 100 AV-a, verovatno ne bi ni pored jednog.
 
Drug je uništio komp virusima za sedam dana i pored kasperskog. Onda sam reinstalirao win pa je on stavio nod32 i to je uništio za sedam dana.
Naravno da mi više nije padalo na pamet da mu reinstaliram win.
 
Poslednja izmena:
Inače spominjani Mobogenie je softver koji se pokušava uvaliti na ubedljivo najviše načina na internetu.
Na zastrašujuće mnogo različitih načina i iz različitih izvora ga pokušavaju "ušuškati" korisniku, po tom pitanju je apsolutni rekorder.
Pitam se ko to sve finansira, njegovi zvanični developeri/kompanija koja stoji iza njega ili postoje i neki drugi faktori iz senke.
Otkud, kako, zašto, zbog čega, ti to znaš? Kad zaista nema potrebe, jer neko umesto tebe ima "šesto" čulo?

Evo, jasnije.
Pitanje je upućeno meni?
Nisam razumeo tvoj komentar da budem iskren.
Uopšteno, takoreći. Da li je mobogenie ili nešto deseto, nije bitno.
Možda je do mene, ali ja i dalje ne vidim smisao tvog pitanja.
 
Ne moze nekakav Mobogenie biti rekorder po nasilnom/suptilnom uvaljivanju pored zivog Chrome-a.
 
Do pre godinu i po sam koristio AVG a onda sam ukapirao da mi ne treba AV. Naravno da od tada nisam imao nikakav problem. Jedino mi komp manje gnjavi.

E sad, nekome ko je poceo tipkati po tastaturi pre par godina ne bih preporucio da tako postupi, ali ja vec dosta radim ovo sto radim i znam sta smem a sta ne.
 
Iskreno ja sam antivirus zadnji put instalirao i koristio 2003-4 i na kucnom i na sluzbenom i na laptopu.
 
To je održiva praksa samo pod određenim uslovima.
Da se prilikom surfa ide samo na zvanične sajtove velikih/poznatih kompanija, da se ni jedan usb ili cd/dvd poreklom drugih korisnika ne ubacuje u svoj računar, da se svoji flešići ne ubacuju u tuđe računare pa potom ubacuju u svoj, da se ne obavlja ništa od ebankinga i sličnog, još par desetina stvari da ne nabrajam dalje.
 
Paranoja...
Najnormalnije koristim ebank i piratski zaliv, ubacujem tuđe flasheve, ...
 
Nema govora o paranoji, prosečan korisnik u Srbiji (to jest njegov računar) je vrlo često inficiran, u manjoj ili većoj meri.
Torrenti ako se ograničavaš na pouzdane uploadere su sigurni.

Nerazumno je ignorisati osnovnu zaštitu.
Ili to preporučivati drugima.
 
Ovo je tema za "napredne" korisnike. "Prosečni" uvek može da čita onu gde se preporučuju antivirusi, pa da odabere šta mu odgovara (ako bude uspeo da se snađe, naravno).
 
Imao sam iskustva i sa naprednim korisnicima (što direktnog, što indirektnog) kojima je na primer bio enkriptovan sadržaj hdd-a od strane ransomwarea kao i onima sa počišćenim bankovnim računima.
Bili su zaista natprosečno informisani i disciplinovani, na kraju su natrčali na minu i loše prošli.
Da su imali bilo koji AV (imali su defender) šanse bi im bile značajno veće da se ne nađu u situaciji u kojoj su se našli.

Poenta je u tome da je AV prevencija.

Udružen sa informisanim i disciplinovanim korisnikom još bolje.

Informisan korisnik je ništa sam po sebi isto kao što imaš i "talente" koji će razbucati sistem za par dana bez obzira na AV.

Kome ne treba AV neka ga ne koristi.
Ja ću ga uvek preporučiti, bio korisnik potpuni početnik sa računarima ili sasvim suprotno od toga.
 
Poslednja izmena:
Jao što si naporan. U firmi ni na jednom računaru nemamo AV. Ja svakodnevno isporučujem exe fajlove partnerima u UK i nijednom se nije desilo da im tamo neki AV podigne uzbunu.
Čak i da mi provale šifru za ebank ne mogu ništa da urade jer za svaku transakciju treba TAN code koji stiže na mail koji ima dvostepenu verifikaciju.
AV nije nikakva prevencija. To je lažna sigurnost. Pogledaj suprotnu temu i vidi koliko njih je zapatilo virus iako imaju AV.
 
Android virusi rade tako što neko raspakuje apk, dekompajlira, ubaci maliciozni code, promeni dozvole i sve to zapakuje.
Korisnik prilikom instalacije takvog apk će dobiti spisak dozvola koje app traži. Npr. čudno je da igrica traži dozvolu za slanje specijalnih sms poruka. Autor virusa računa na glupost korisnika.
Takva app i dalje nema mogućnost da inficira druge aplikacije na uređaju.
Rootovani telefoni umeju da prepoznaju slecijalne sms poruke i mogu da spreče slanje takvih poruka iz app.



Kod windowsa virus može da inficira sve app pa čak i OS. U slučaju androida, kada app nije pokrenuta, ne može da uradi ništa, a kada je pokrenuta, ne može da inficira ostale aplikacije, ni OS. Brisanjem aplikacije, briše se i virus.

Korisnik je dao saglasnost prilikom instalacije da aplikacija dobije zahtevne dozvole. Kod windowsa, korisnik nema pojma šta aplikacija radi, installer može da poseje svašta po celom sistemu... Npr. instalacija jedne app ubaci 3 toolbara u browsere i promeni proxy i još pokrene skriveni proces koji vraća sve komponente virusa u slučaju da korisnik pokuša da ga ukloni... Pri tome ume da prepozna AV programe i da ih prevari.
I jailbreak iOS može da bude leglo virusa jer dozvoljava instalaciju aplikacija da drugih lokacija.
Da ne quotujem i ostale tvoje komentare, biće dovoljna i ova dva za ilustraciju.

Na androidu nije potreban AV (kao što zaista nije).
AV na windowsu takođe nije potreban jer je lažna sigurnost i mit?
Zanimljivo.
Prihvatiću da sam ja naporan ako ti prihvatiš da si kontradiktoran.

E da, dvostepena verifikacija maila je sigurno odlična stvar.
Nemaju je nažalost svi, niti koriste google mail.
 
Poslednja izmena:
Ne.. ti si i dalje naporan, ja nisam kontradiktoran. Više puta sam govorio da MS treba da popravi windows u toj meri da AV programi ne mogu da postoje. Do tada, AV programi su beskorisni jer novi virusi umeju lako da ih prevare. Tvorci virusa poznaju i windows i AV programe i lako mogu da zaobiđu sigurnosne mehanizme. AV programi ulivaju lažnu sigurnost i usporavaju rad računara.
Sad, molim te nastavi u onoj temi gde raspravljate koji je AV paket lošiji.
 
Spuštanje rasprave na lični nivo, zanimljivo, nisam se tome nadao od tebe yooyo.
Ako sam ti naporan, tvoj problem, nije moj.

Windows je bušan.
AV programi su dakle lažna sigurnost na windowsu.
Budući da je windows nebezbedan OS a antivirusi beskorisni kako to da su tvoj računar i računari u firmi bezbedni?
 
Ne.. ti si i dalje naporan, ja nisam kontradiktoran. Više puta sam govorio da MS treba da popravi windows u toj meri da AV programi ne mogu da postoje. Do tada, AV programi su beskorisni jer novi virusi umeju lako da ih prevare. Tvorci virusa poznaju i windows i AV programe i lako mogu da zaobiđu sigurnosne mehanizme. AV programi ulivaju lažnu sigurnost i usporavaju rad računara.
Sad, molim te nastavi u onoj temi gde raspravljate koji je AV paket lošiji.
Puste želje yoyo, čisto sumljam da će se ikada dogoditi.
 
Nazad
Vrh Dno