Šta je novo?

Fermi is Nvidia's DirectX 11

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ovde je bilo reci o tome da se neki "sokiraju" sto ce morati da se da 50% vise novca za 50% vise snage

Pa jos se ne zna koliko ce biti brzi. ;)

Uzgred, analogija je odlicna... Intel ogromne pare zaradjuje u nizim segmentima, a EE procesori su tu samo zbog prestiza. NVidia nema mnogo sta da ponudi u nizim klasama a da bude konkurentno. Uz to, ASP im je dramaticno opao u prethodnih godinu dana, pa ce im i zarada biti manja, iako po brojkama nisu izgubili veliki procenat trzista.

GF100 ce doci za mesec dana, ali oni nece zaradjivati previse dok ne izbace mejnstrim derivate, a to je makar 4-6 meseci daleko.
 
Pa jos se ne zna koliko ce biti brzi. ;)

Vidi ovako, ja sam na osnovu:

- starčevih postova stekao utisak da je FERMI 6x brži od 5870
- yooyo-vih postova stekao utisak da je FERMI brži 40-60% od 5870 kao i da je mnogo bolji za krckanje brojeva
- tvojih i pixell-ovih postova stekao utisak da je FERMI samo 15% brži od 5870 kao i da ga 5970 ostavlja u prašini
- Nedjinih postova stekao utisak da FERMI nikada neće ugledati svetlost dana tj. da ga je nemoguće napraviti
- DAS-ovih postova stekao utisak da Nedjo nije čovek kome se može verovati kao i da će FERMI imati mnogo bolji yield nego ATI 58xx čime će nVidia zaraditi puno para a DAS biti srećan
- MAD MUzzY-jevih postova skapirao kako je mnogo dobar feeling ubacivati random komentare u teme koje nas ne interesuju nešto specijalno
- nexovih postova konačno shvatio univerzalnu istinu tj. da je 8800GT najbolja grafička kartica ikada napravljena
- zerbah-ovih postova skontao da je FERMI mnogo dobar proizvod, da su ATI kartice krš kao i da će FERMI imati toliko fjučura pa skoro da će moći da kuva kafu.

Krajnje zbunjujuća tema moram priznati :)
 
Sad si ih sve redom zaj@bo :smoke:
 
Pa zato sto taj neko ima sa cime da uposli tu kartu. Velika vecina je jos na monitorima non FullHD tako da zaista ne vidim poentu kupovinu karte skuplje od 100e. Zato se i slabo prodaju skuplje "igracke relikvije". A nesto i ne vidim da ima i igrica koje bi stavile na muke GPU. Kriza i jos po koja sintetika i sta jos ??? Tako da ako ne bude nekih mega naslova u skorijoj buducnosti cisto sumnjam da ce bilo ko normalan da pazari Fermi pored Ati 5800 serije, kojoj ce cena dodatno da padne pojavom Fermija. Daj boze da i Nikolas i zajebani kupe :D Mada mrka kapa. Videcemo ...
 
Nisam ja nikoga z***o nego sam hteo da kažem kako neko ko dođe u ovu temu da se informiše oko nVidia FERMI ne može izvući nikakav valjan zaključak jer svako priča totalno drugačiju priču. Bojim se da nedostatak pravih informacija nije opravdanje za stanje u ovoj temi. Bilo je i ranije tema gde su se mogla pročitati različita predviđanja ali ih je ova sve redom prevazišla.

Nemojte me pogrešno razumeti, tema je fenomenalno zabavna za praćenje ali sa aspekta korisnosti je jedna velika nula. Za to je samo 50% kriva nVidia šaljući nejasne informacije u javnost, pola je ipak zasluga bujne mašte učesnika teme.
 
Poslednja izmena:
Vidi ovako, ja sam na osnovu:

- starčevih postova stekao utisak da je FERMI 6x brži od 5870
- yooyo-vih postova stekao utisak da je FERMI brži 40-60% od 5870 kao i da je mnogo bolji za krckanje brojeva
- tvojih i pixell-ovih postova stekao utisak da je FERMI samo 15% brži od 5870 kao i da ga 5970 ostavlja u prašini
- Nedjinih postova stekao utisak da FERMI nikada neće ugledati svetlost dana tj. da ga je nemoguće napraviti
- DAS-ovih postova stekao utisak da Nedjo nije čovek kome se može verovati kao i da će FERMI imati mnogo bolji yield nego ATI 58xx čime će nVidia zaraditi puno para a DAS biti srećan
- MAD MUzzY-jevih postova skapirao kako je mnogo dobar feeling ubacivati random komentare u teme koje nas ne interesuju nešto specijalno
- nexovih postova konačno shvatio univerzalnu istinu tj. da je 8800GT najbolja grafička kartica ikada napravljena
- zerbah-ovih postova skontao da je FERMI mnogo dobar proizvod, da su ATI kartice krš kao i da će FERMI imati toliko fjučura pa skoro da će moći da kuva kafu.

Krajnje zbunjujuća tema moram priznati :)
ovo je jedan od najboljih postova na Forumu :d
 
Pa ko objektivno sagleda realne informacije moze zakljuciti da ce Fermi biti 50% brzi od 5870... jedini problem ce biti taj jer ce negde biti i 2x-3.5x brzi (sintetika teselacije na primer) a u nekoj igri ce biti 20% brzi sve zavisno od optimizacije.... tako je i uvek bilo jer su ATI i NV sasvim razlicite arhitekture...
 
Vidi ovako, ja sam na osnovu:

- starčevih postova stekao utisak da je FERMI 6x brži od 5870
- yooyo-vih postova stekao utisak da je FERMI brži 40-60% od 5870 kao i da je mnogo bolji za krckanje brojeva
- tvojih i pixell-ovih postova stekao utisak da je FERMI samo 15% brži od 5870 kao i da ga 5970 ostavlja u prašini
- Nedjinih postova stekao utisak da FERMI nikada neće ugledati svetlost dana tj. da ga je nemoguće napraviti
- DAS-ovih postova stekao utisak da Nedjo nije čovek kome se može verovati kao i da će FERMI imati mnogo bolji yield nego ATI 58xx čime će nVidia zaraditi puno para a DAS biti srećan
- MAD MUzzY-jevih postova skapirao kako je mnogo dobar feeling ubacivati random komentare u teme koje nas ne interesuju nešto specijalno
- nexovih postova konačno shvatio univerzalnu istinu tj. da je 8800GT najbolja grafička kartica ikada napravljena
- zerbah-ovih postova skontao da je FERMI mnogo dobar proizvod, da su ATI kartice krš kao i da će FERMI imati toliko fjučura pa skoro da će moći da kuva kafu.

Krajnje zbunjujuća tema moram priznati :)

Respect :)
 
Ne, najbolje da se vratimo analizama potosnje i koliko ce nV da (ne)zaradi...:)

Inace, po meni je 8800GTX najbolja graf. kartica ikada napravljena, tek da se zna:D
 
Pa ko objektivno sagleda realne informacije moze zakljuciti da ce Fermi biti 50% brzi od 5870... jedini problem ce biti taj jer ce negde biti i 2x-3.5x brzi (sintetika teselacije na primer) a u nekoj igri ce biti 20% brzi sve zavisno od optimizacije.... tako je i uvek bilo jer su ATI i NV sasvim razlicite arhitekture...


Ko objektivno sagleda realne informacije ce sacekati da se fermi pojavi, procitati testove (pogotovo domaci test) sacekati mesec-dva pa onda doneti zakljucke. :) simple as that.
Nesto ne vidim potrebu za nestrpljenjem.

E, stvarno je mnogo dobar feel da se ubacis sa nepotrebnim komentarima :D
Ali pogresio si G@W, jako me interesuje posto ce fermi biti moj upgrade za desktop ;)
 
Vidi ovako, ja sam na osnovu:

- starčevih postova stekao utisak da je FERMI 6x brži od 5870
- yooyo-vih postova stekao utisak da je FERMI brži 40-60% od 5870 kao i da je mnogo bolji za krckanje brojeva
- tvojih i pixell-ovih postova stekao utisak da je FERMI samo 15% brži od 5870 kao i da ga 5970 ostavlja u prašini
- Nedjinih postova stekao utisak da FERMI nikada neće ugledati svetlost dana tj. da ga je nemoguće napraviti
- DAS-ovih postova stekao utisak da Nedjo nije čovek kome se može verovati kao i da će FERMI imati mnogo bolji yield nego ATI 58xx čime će nVidia zaraditi puno para a DAS biti srećan
- MAD MUzzY-jevih postova skapirao kako je mnogo dobar feeling ubacivati random komentare u teme koje nas ne interesuju nešto specijalno
- nexovih postova konačno shvatio univerzalnu istinu tj. da je 8800GT najbolja grafička kartica ikada napravljena
- zerbah-ovih postova skontao da je FERMI mnogo dobar proizvod, da su ATI kartice krš kao i da će FERMI imati toliko fjučura pa skoro da će moći da kuva kafu.

Krajnje zbunjujuća tema moram priznati :)

Respect!

ALI! Nisam ja predviđao da će Fermi biti 15% brži već sam se direktno oslanjao na informaciju iz linka koji je postavio Starac par postove pre mene. :p

DAS je dobar drug i treba da bude srećan. Odavno nije bio. :p:p
 
G@W FTW :d

Svako vidi u Fermiju ono shto zeli da vidi ;) Ako bude mogao da kuva kafu, ushtedece mi pare za coffee machine :p
 
Vidi ovako, ja sam na osnovu:

- starčevih postova stekao utisak da je FERMI 6x brži od 5870
- yooyo-vih postova stekao utisak da je FERMI brži 40-60% od 5870 kao i da je mnogo bolji za krckanje brojeva
- tvojih i pixell-ovih postova stekao utisak da je FERMI samo 15% brži od 5870 kao i da ga 5970 ostavlja u prašini
- Nedjinih postova stekao utisak da FERMI nikada neće ugledati svetlost dana tj. da ga je nemoguće napraviti
- DAS-ovih postova stekao utisak da Nedjo nije čovek kome se može verovati kao i da će FERMI imati mnogo bolji yield nego ATI 58xx čime će nVidia zaraditi puno para a DAS biti srećan
- MAD MUzzY-jevih postova skapirao kako je mnogo dobar feeling ubacivati random komentare u teme koje nas ne interesuju nešto specijalno
- nexovih postova konačno shvatio univerzalnu istinu tj. da je 8800GT najbolja grafička kartica ikada napravljena
- zerbah-ovih postova skontao da je FERMI mnogo dobar proizvod, da su ATI kartice krš kao i da će FERMI imati toliko fjučura pa skoro da će moći da kuva kafu.

Krajnje zbunjujuća tema moram priznati :)

EPIC

Ode u sig.
 
nVidia's next-gen GeForce to be called GTX 470 and 480:

http://www.brightsideofnews.com/new...gen-geforce-to-be-called-gtx-470-and-480.aspx

And now, GF100 will debut with a somewhat unexpected model number - GeForce GTX 470 and GTX 480. Again, GTX 470 will be the unit with 448 cores, while GTX 480 will feature all 512 cores. Final memory configuration is not known, but we would not be surprised if a combo of 1GB and 1.5GB GDDR5 memory is used. The interesting bit is that the company didn't disable one GPC cluster with 128 cores but rather just the half of one - making it 3.5 GPC clusters.

Our ballpark estimate is that the 448-core unit will pack a 320-bit controller and connect to around 1.28GB of GDDR5 memory, while the fully fledged chip will connect either to 1.5GB or 3GB of GDDR5 memory [3GB version would have to use 64-bit version of operating system, though].

Skipping the GeForce GTX 300 series is only a sad confirmation that nVidia will probably move appropriate G92-based and GT200-based chips into the GeForce GTX 300 series, as the company already began to move some GT200-based DX10.1 parts into 300 series, such as the GeForce 310, a GT200 based chip with 16 cores and 64-bit memory controller. 310 will probably be followed with 335, 340, 350 and so on.

OEMs and ODMs will be happy with the renaming convention, but don't ask end-users and tech support. With every generation of products, nVidia got a chance to create a clear-cut, no non-sense nomenclature. Unfortunately, GTX 470 and 480 are bound to continue that confusion. Then again, that leaves a lot of room for lower-yielding GF100 parts as GTX 460, 450, 440 or the ubiquitous die-shrink coming in a few months. With a surprise or two.

Vidi ovako, ja sam na osnovu:

- starčevih postova stekao utisak da je FERMI 6x brži od 5870
- yooyo-vih postova stekao utisak da je FERMI brži 40-60% od 5870 kao i da je mnogo bolji za krckanje brojeva
- tvojih i pixell-ovih postova stekao utisak da je FERMI samo 15% brži od 5870 kao i da ga 5970 ostavlja u prašini
- Nedjinih postova stekao utisak da FERMI nikada neće ugledati svetlost dana tj. da ga je nemoguće napraviti
- DAS-ovih postova stekao utisak da Nedjo nije čovek kome se može verovati kao i da će FERMI imati mnogo bolji yield nego ATI 58xx čime će nVidia zaraditi puno para a DAS biti srećan
- MAD MUzzY-jevih postova skapirao kako je mnogo dobar feeling ubacivati random komentare u teme koje nas ne interesuju nešto specijalno
- nexovih postova konačno shvatio univerzalnu istinu tj. da je 8800GT najbolja grafička kartica ikada napravljena
- zerbah-ovih postova skontao da je FERMI mnogo dobar proizvod, da su ATI kartice krš kao i da će FERMI imati toliko fjučura pa skoro da će moći da kuva kafu.

Krajnje zbunjujuća tema moram priznati

Zasto uopce stvarati sliku o necemu sto je jos uvijek nepoznanica :) Rano je za utiske. A moji postovi su cisto prenosenje informacija.
 
Ovaj model sa 3gb RAM-a bi mi bas fino legao:)
 
Postavlja se pitanje da li će se u skorijoj budućnosti javiti potreba za više od 2GB memorije? Kada dođe taj momenat gde će više od 2GB biti neophodno, ovaj gpu će biti prespor. Sve to me jako podseća na FX5200 sa 512mb memorije.
 
Pa i 2GB je overkill danas. Ali mi je 1GB nekako malo za ultra high-end kartice. 1,5 GB je pravi kompromis :)
 
Mogu reci da je 1 Gb sada sasvim OK. Sa druge strane, da nema konzola koje su surovo ogranichene sa video memorijom, imali bi i danas igre sa ogromnim texturama koje bi mogle da iskoriste i 3 Gb memorije :)
 
"the 448-core unit will pack a 320-bit controller and connect to around 1.28GB of GDDR5 memory" bice i ovo vise nego dovoljno za full HD gaming. ;)
 
Mene tih 3gb prvenstveno interesuje zbog GPGPU based rendering engine-a. Za igre je overkill. Poz
 
Ta sfera je meni nepoznata. Voleo bi da Yooyo kaže nešto o tome. To jest da li je 3GB neophodno za takve stvari pošto smo se svi složili da je za igre ta količina overkill.
 
Poslednja izmena:
Nisam probao GPGPU render, ali intenzivno koristim CPU render - kod velikih scena (obichno su to arhitektura i slichno) su zaista potrebne velike kolichine memorije: minimum 4 Gb, pozeljno 8 Gb, a ponekad i vishe (sve zavisi od render engine-a). Svaki render engine obichno ima opciju da koristi hard disk kada mu nestane fizichke memorije, ali to obichno usporava render nekoliko puta...

E sad, ako GPGPU render koristi samo memoriju sa video kartice, onda ce 1 Gb biti malo za neshto ozbiljnije poshto nisu u pitanju samo texture, vec i geometrija, koja kod sloznih scena zauzima dosta mesta. Ako bi se koristila i GPU i sistemska RAM memorija, onda mislim da bi bilo OK poshto se medju njima moze uspostaviti dosta brza veza i rade oni na slichnim brzinama (za razliku od RAM-a i harda).
 
Po meni je logičnije da se u nedostatku video memorije pređe na sistemsku. Onih 1.28GB što je Pike spomenuo mi je daleko razumnija cifra od 3GB.
 
Mislim da ce 3g biti rezervisano za tesla karte.
 
Mislim da ce 3g biti rezervisano za tesla karte.

A nije iskljuceno da i verzija sa 512 CC (tj. GeForce GTX 480) ima 3GB (ili makar da neke od njih imaju toliko memorije).

Naravno, nikakve koristi od toga nece biti za igranje, ali ako procenat potpuno ispravnih cipova bude relativno mali, karta ce svakako biti skupa, a na taj nacin bi joj jos malo podigli ekskluzivitet.
 
Nije direktno vezano za Fermija a nisam znao gde da postujem:

http://www.trefis.com/articles/1114...gh-end-professional-graphics-cards/2010-02-10

Nedjo, ti si pricao da nVidia ima nistavnu zaradu od Pro grafickih karti :)

Mislim da postaje jasno zasto je nVIdia toliko insistirala na GPGPU sa Fermijem.

Pazi ovo:

Professional Graphics Cards constitute 35% of Trefis Price Estimate for Nvidia

Ovo je samo njihova procena.

Professional graphics cards are used by gamers as well as professionals in industries such as architecture, construction and engineering. In addition to professional graphics cards, Nvidia sells less powerful graphics cards, referred to as discrete graphics processing units (GPUs) and graphics chips, referred to as integrated graphics processing units.

A ovo boldovano pokazuje koliko nemaju pojma, čak ni definicije ne znaju.

Pazi procenu cene njihovih "Pro" kartica:

We estimate that the average price of an Nvidia Pro Graphics card in 2009 was $146 and that this will decline to $123 over the Trefis forecast period. In comparison, we estimate that the average discrete GPU price was $21 in 2009 and that this will decline to less than $19 over our forecast period.

Koliko vidim oni mešaju cene čipova sa cenama kartica, tako da je izvor tvojih informacija totalno nepouzdan.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Vrh Dno