Šta je novo?

PayPal u Srbiji - nista novo ali ipak "novo" :)

alfaunits

Znamenit
Učlanjen(a)
24.06.2006
Poruke
44,769
Poena
1,365
http://www.b92.net/tehnopolis/vesti.php?nav_id=408636

B92 je napisao(la):
PayPal ove godine
Američka kompanija eBay Inc. je u razgovorima sa Ministarstvom za telekomunikacije i informaciono društvo Republike Srbije najavila uključivanje Srbije u svoj sistem elektronskog plaćanja preko PayPala tokom ove godine.

Nista novo, sem malo vishe potvrda da smo "mi" (citaj: khm khm, zna se ko ;)) bili ti koju su ovo usporavali.
 
Ma gde smo mi usporavali, Albanci su imali paypal pre 10 godina :d

Ali problem ce biti kada ga i dobijemo, imacemo neka uzasna ogranichenja pa to neko vreme nece ni biti upotrebljivo :)
 
Poslednja izmena:
Eh, kad bi mogli i da primamo novac, ja bih bio presrecan .... Koliko godina bese Slovencima je trebalo da mogu da primaju novac?
 
Ma gde smo mi usporavali, Albanci su imali paypal pre 10 godina :d
Znaci ti u svojem protivurecenju moje izjave je uzjedno i potvrdjujes?:)
Zar mislis da je Paypal-u Albanija bolje trziste od Srbije po BILO cemu? Jeste - po tome sto su ga pustili tamo :D
 
Bolji su po tome što nemaju Dinkića, a to uopšte nije mala prednost.
 
Znaci ti u svojem protivurecenju moje izjave je uzjedno i potvrdjujes?:)
Zar mislis da je Paypal-u Albanija bolje trziste od Srbije po BILO cemu? Jeste - po tome sto su ga pustili tamo :D

Pa zato i kazem, nasha drzava nikakvog uticaja nije imala na to da li cemo dobiti paypal, izgleda da je "kissing ass" mnogo bitnije od bilo chega :)
 
Poslednja izmena:
Mislim da je razlika u zakonima koji dozvoljavaju paypal. Tako da ipak jeste do nase vlasti.
 
Naravno da jeste do nas, isto je tako bilo i za beli sengen, jedva da odstampaju taj crveni ПАСОШ, dobili su sta treba da odrade odavno, ali nikome se nije zurilo.
 
Osnovni problem je propis koji zabranjuje izvos deviza, zbog toga postoji i nemogucnost slanja novca preko WU. Isto tako nezakonito je da drzavljanin Srbije ima otvoren devizni racun u drugoj zemlji bez posebne dozvole mada malo ko na to obraca paznju.
 
Znachi hocete da kazete da je to bilo uredjeno u Albaniji ili Etiopiji pre 10 godina ? :)

I ja sam mislio da je u pitanju zakon koji ne dozvoljava odliv deviza, ali da li su ti zakoni postojali u Hrvatskoj, Bosni, da li i dalje postoji u Makedoniji ? Ja ne verujem u to s obzirom koliko su oni otvoreniji prema zapadu od nas. A druga stvar, ja mogu u inostranstvo da poshaljem koliko hocu para preko banke, tako da ne znam kako su oni to zaustavili odliv deviza...
 
Poslednja izmena:
U Bosni i Hrvatskoj ne postoji takav zakon/propis bar u zadnjih 10 godina (za period prije toga ne mogu da tvrdim nista).

Banka u Srbiji nebi smjela da dozvoli slanje novca fizickom licu preko racuna (IBAN/SWIFT) osim najblizim rodjacima, sto mi je nekoliko puta i potvrdjeno ali opet ako se proba u nekoliko filijala obicno neko pristane da obavi transakciju.
 
Znachi hocete da kazete da je to bilo uredjeno u Albaniji ili Etiopiji pre 10 godina ? :)

I ja sam mislio da je u pitanju zakon koji ne dozvoljava odliv deviza, ali da li su ti zakoni postojali u Hrvatskoj, Bosni, da li i dalje postoji u Makedoniji ? Ja ne verujem u to s obzirom koliko su oni otvoreniji prema zapadu od nas. A druga stvar, ja mogu u inostranstvo da poshaljem koliko hocu para preko banke, tako da ne znam kako su oni to zaustavili odliv deviza...

A sta je tvoj argument? Oni nas ne vole, pa nece da dodju i da zaradjuju pare i od nas? Zar nisu iz skupstine izjavljivali da ce da srede zakonsku regulativu za paypal, samo se rok produzava... :)
Srbija jedina ima zakone koji sprecavaju/otezavaju kupovinu iz inostranstva. Cak su bili smanjili na 20e iznos koji se ne carini jedno vreme :)
 
Tako je zbog jednog nekermana smanjili su sa normalnih 100e na 20e pa sada svi na educan i sta ce vam PayPal kad vam je ministar pokazao kako se kupuje pedometar preko educana
 
Taj nekerman nije pao sa neba već je u bio u tesnom dilu sa poštom http://www.posta.rs/struktura/marketing/sr_kataloskaProdaja.asp tako da je država u startu znala kako to funkioniše. Neko je kao bio glup pa su trebali meseci da shvate da ti šleperi paketa koje pošta distribuira a dolaze iz Hrvatske ustvari nisu iz Srbije.

E sad kako su se zamerili DiLkiću ili nekom drugom u lancu to je pitanje, ali sigurno je da nekom nisu hteli da daju procenat. I onda taj neko revoltiran što nije dobio svoj deo izboksuje da se smanji prag za neplaćanje carine na 20€ kako bi istisnuo Nekerman a onda se carini i e-dućanu to osladilo i tako...

Ili su to odradili kako bi očistili tržište za KaufMAx koji se nekako pojavio baš u to vreme.
 
Poslednja izmena:
Znachi hocete da kazete da je to bilo uredjeno u Albaniji ili Etiopiji pre 10 godina ? :)
Jeste bilo.
Zakon o slanju novca je bio jedan od prepreka. Mislim da je on otklonjen jos ~2004 (kad su nase kreditne pocele da vaze van).
Ali ima jos takvih zakoncica. PayPal je hteo da dodje mnogo ranije.

Problem sa PayPal-om je sto se PayPal vodi kao BANKA.
 
Paypal se ne vodi kao banka, vec to jeste banka, ali tek par godina.

I dalje mi nije jasno kako je to Albanija gde su u glavnom gradu 2000. godine jahali magarce ima uslove za paypal, a mi ne. Drugo, zashto Bosna nije imala paypal gde ne postoje takvi zakoni odavno, Hrvatska sigurno odavno ima Western Union ka svetu a tek su proshle godine dobili paypal, znachi nije problem odliv novca i nije problem neki zakon, vec postoje neki drugi kriterijumi ko ce biti u paypalu a ko ne. Recimo Rumunija je u paypalu odavno, a 1998 godine kada sam bio tamo, oni su se raspadali kao i mi te iste godine, a oni su odmah ushli u paypal, a evo mi 12 godina kasnije josh nismo.

Da ne pricham o nekim drugim drzavama koje se i danas raspadaju a odavno imaju paypal, kao shto je Kuba, Kenija, Etiopija, svi oni imaju paypal odavno. Previshe tu ima nelogichnosti, i ja ne kazem da mi nemamo paypal jer nas mrze, ali razlog ili jedini razlog sigurno nije neki bankarski zakon...
 
Pa bankarski propisi su sigurno jedan od bitnijih kriterijuma zasto ovoliko cekamo na to. Hrvatska je usla u sistem 2006. godine a bosne krajem 2008. ili pocetkom 2009. ne mogu tacno da se sjetim. Predpostavljam da je takodje jedan od razloga ogroman procenat frauda iz Srbije CC payment procesori su posebno obazrivi na sve uplate iz Srbije, bilo da je u pitanju porijeklo kartica ili shipping adresa.

Desilo mi se par puta da su cak i poslije slanja skena dokumenata (neki su trazili iskljucivo faxom da bi mogli da potvrde zemlju porijekla) odbijali transakcije uz objasnjenje da je jako tesko ili nemoguce uci u trag nekome ko hoce da pocini fraud jer nemaju nikakvu saradnju sa nasim institucijama.
 
Pa dobro, nemaju ni Irak, ni Iran Paypal. Valjda je jasno zbog cega smo u istom loncu sa njima i mozda 2 africke zemlje.
 
I dalje mi nije jasno kako je to Albanija gde su u glavnom gradu 2000. godine jahali magarce ima uslove za paypal, a mi ne. Drugo, zashto Bosna nije imala paypal gde ne postoje takvi zakoni odavno, Hrvatska sigurno odavno ima Western Union ka svetu a tek su proshle godine dobili paypal, znachi nije problem odliv novca i nije problem neki zakon, vec postoje neki drugi kriterijumi ko ce biti u paypalu a ko ne. Recimo Rumunija je u paypalu odavno, a 1998 godine kada sam bio tamo, oni su se raspadali kao i mi te iste godine, a oni su odmah ushli u paypal, a evo mi 12 godina kasnije josh nismo.

Da ne pricham o nekim drugim drzavama koje se i danas raspadaju a odavno imaju paypal, kao shto je Kuba, Kenija, Etiopija, svi oni imaju paypal odavno. Previshe tu ima nelogichnosti, i ja ne kazem da mi nemamo paypal jer nas mrze, ali razlog ili jedini razlog sigurno nije neki bankarski zakon...
Tebe mrzi da citas ili ne razumes..
Odliv deviza NIJE jedini problem - niti je problem! To je uklonjeno kad su nase kreditne kartice pocele da vaze van zemlje.
To sto je PP banka je deo problema (mi ne smemo legalno da imamo racun van zemlje, sem ako nemamo boravisnu vizu u toj zemlji gde imamo racun).
Dalje, otprilike kao sto neko reche, volja nasih institucija da pomognu u slucajima prevare je deo problema - Bosna je ispred nas primetno, pa cak i ispred Hrvatske (na papiru naravno, ne znam u praksi).

Zasto su Bugarska i Rumunija dosli ne samo na belu sengen listu nego su i deo EU a mi nismo? Jer nemamo prikladne zakone.
Sasvim je ista situacija sa PP-om.
Koliko su Bugarska i Rumunija ispred nas, evo jedan primer:
http://www.skype.com/intl/en/business/features/subscriptions/#europeanSubscriptionTab
(Bugarska je na listi Unlimited Europe zemalja)
Za Rumuniju: SBB od njih uzima net. Imali su jace veze od nas sada dok smo mi jos imali dialup kao jedinu opciju.
Jeste im standard manji zvanicno. Ali znamo mi da ne treba gledati zvanicne podatke.
 
Poslednja izmena:
Vrlo smo uspesno utucani od medija da mislimo o sebi najgore cak i onda kad nema povoda za tako nesto. Jedna od stvari je upravo i taj paypal i prosto je neverovatno da neko misli da je gomila zemalja na njihovoj listi po standardu ili bilo kom drugom statistickom/socioloskom/kakvom god kriterijumu ne znam koliko ispred nas.
Dokaz o spinovanju medija je i ova prica oko toga kako smo zaboga mi krivi za vize jer nismo imali biometrijske pasose. Totalni rofl. Koje to sve zemlje jos nemaju a odavno nisu u viznom rezimu?
Bugarska i Rumunija su najveca sramota EU i to je vise desetina puta cak i jasno i glasno receno i od samih zvanicnika Unije, razlog zasto mi i ove ostale zemlje koje su sa nama na stend baju necemo skoro videti EU je upravo taj sto znaju kako su se pwnovali dozvolivsi Bugarima i Rumunima da pristupe.
A statistici valjda treba verovati samo kada smo po njoj mi ti koji su gori, u suprotnom "ne treba gledati zvanicne podatke".

Dakle, ja sam prvi ogorcen sto nemamo paypal ali ni izbliza nisam uveren da smo mi glavni uzrok tome i pored svih gluposti koje mogu ici komotno nama na dusu (poput masovnih prevara sa karticama 90-ih). Razlog je neki levi kao uostalom i po pitanju gore nabrojanih stvari ali to vec zalazi u teren politike pa da ne razglabamo o tome jer ce tema neizbezno propasti.
 
U pravu si, mozda smo bili dio uzroka 2003-04 godine, posle samo politika.
A prevare sa karticama, pa sjecam se trika nije bilo na paypal da uplatis sa tudje. Mogao si na gomili sajtova, online kazinima i kladionicama ali paypal kakvi. Cak i da je moglo, samim dolaskom u Srbiju bi drasticno to smanjili - ubrzao bi se zakon i policija bi hapsila samo tako.

Dzabe ti je sto si bolji i od Albanaca i Bugara kad te svi gledaju ko banana republiku
 
Poslednja izmena:
Rumuni i Bugari su izglasali sve potrebne zakone pod hitnom postupku odavno, kod nas uvek neko pametuje i ima neki interes da se to ne izvede do kraja.
Da ne pricamo o tome da su prema zadnjim podacima iz januara ove godine, plate u Srbiji najnize u celoj bivsoj SFRJ.
 
Biće, biće .... samo strpljenja ... valjda će moji klinci da plaćaju PayPal om ... :)
 
Ma pitanje je koliko smo bolji od Bugara, Rumuna tj. bili smo bolji ali više nisam siguran!

Šta da misle stranci o nama kada:
- Prevare platnim karticama su bile normalna pojava krajem '90, čak i sada ima ljudi koji zloupotrebljavaju kao da su devedesete.
- Političari imaju svoje ja dok se ne latiš za džep, onda misle kako im kažeš.
- Najveće narko klanove koji operišu po evropi vode ljudi sa našim državljanstvom.
- Narod umesto da menja devize po bankama, menjačnicama on menja kod uličnih dilera.
- Prvi modeli automobila koji se nađu u prodaji iz novih serija momentalno se mogu naći u delovima na našim otpadima.
- Ovi naši "šaneri" u inostranstvu kupe robu na sniženjima i onda dođu ovde i samo puste priču da su doneli "kradenu" robu a narod će da se pobije ko će da kupi pre. bez obzira što tu istu robu možeš naći u maloprodajama po sličnim cenama. A nepisano pravilo je da se kradena roba prodaje -70% od maloprodajne cene.
- Ako imaš nešto da prodaš i niko se ne javlja, samo pusti buvu ispalo iz kamiona u inostranstvu ne da ćeš da prodaš nego će te mesecima zvati i pitati ima li toga još.
- Kada u javnim preduzećima i ustanovama imaš armiju od gotovo 500.000 Mica Ubica na šalterima...


P.S. Mislim da je najveći problem sa dolaskom Paypal-a u Srbiju i to što nisu voljni da DiL-kiću daju neki evro kako bi ubrzao donošenje zakona, podzakonskih akata, dobijanje dozvole za rad u srbiji itd.
-
 
Poslednja izmena:
- Najveće narko klanove koji operišu po evropi vode ljudi sa našim državljanstvom.
To ne znaci da su Srbi - vecina su ih Albanci. Jedan od razloga zasto neki hoce da odvoje Kosovo (ne idimo dalje oko ovoga!)

- Narod umesto da menja devize po bankama, menjačnicama on menja kod uličnih dilera.
Pa sta? Da menjam u bankama gde deru? (ko je jos lud da menja devize u bankam sem ogromne svote?)
U Francuskoj svako sme da ti zameni devize... ne treba mu dozvola. Udje Britanac, hoce da plati funtama, nema problema, srednji kurs cak ide!
Britanac NIKADA ne menja devize u banci ili "menjacnici" (deraonici - >10% je provizija u menjacnicama u UK), vec uvek "nadje" nekog.

- Kada u javnim preduzećima i ustanovama imaš armiju od gotovo 500.000 Mica Ubica na šalterima...
I dalje smo uzas tu, ali kako je bilo ovo sada je ogroman napredak :D

P.S. Mislim da je najveći problem sa dolaskom Paypal-a u Srbiju i to što nisu voljni da DiL-kiću daju neki evro kako bi ubrzao donošenje zakona, podzakonskih akata, dobijanje dozvole za rad u srbiji itd.
-
Nazalost mislim da si u pravu :D
 
Rumuni i Bugari su izglasali sve potrebne zakone pod hitnom postupku odavno, kod nas uvek neko pametuje i ima neki interes da se to ne izvede do kraja.
Da ne pricamo o tome da su prema zadnjim podacima iz januara ove godine, plate u Srbiji najnize u celoj bivsoj SFRJ.

1. koje zakone konkretno?

2. a kolike su plate u Zambiji, Tanzaniji i da ne nabrajam dalje zemlje u kojima je PP dostupan? Sa liste zemalja u kojima je moguce koristiti PayPal sigurno polovina njih ima GDP manji od Srbije (od te polovine polovina cak znatno manji) ali i ostale bitne pokazatelje poput indeksa ljudskog razvoja i sl. Svi ti podaci su vrlo lako proverljivi, recimo, na sajtu CIA, wikipedije...
 
Tebe mrzi da citas ili ne razumes..
Odliv deviza NIJE jedini problem - niti je problem! To je uklonjeno kad su nase kreditne kartice pocele da vaze van zemlje.

Dalje nisam ni chitao jer ochigledno nagadjash. Nashe kartice vaze u inostranstvu mnogo godina, odliv deviza je i dalje problem iz dva razloga; Western Union ne funicionishe, a ako hocesh devize da poshaljesh direkno preko banke, to ne mozesh da uradish bez racuna koji tu transakciju pokriva...

Da li stvarno mislish da je Srbija vodeca drzava u online prevarama kada smo verovatno poslednji shto se tiche ITa, pa da je to jedan od razloga nepodrzavanja od strane Paypala ? :) U poslednjih nekoliko godina recimo, na ebayu su dve najozloglashenije drzave shto se tiche prevara i problema sa transakcijama Brazil i Italija, a obe imaju paypal odavno...
 
Poslednja izmena:
1. koje zakone konkretno?

2. a kolike su plate u Zambiji, Tanzaniji i da ne nabrajam dalje zemlje u kojima je PP dostupan? Sa liste zemalja u kojima je moguce koristiti PayPal sigurno polovina njih ima GDP manji od Srbije (od te polovine polovina cak znatno manji) ali i ostale bitne pokazatelje poput indeksa ljudskog razvoja i sl. Svi ti podaci su vrlo lako proverljivi, recimo, na sajtu CIA, wikipedije...

1. Sve zakone su uskladili sa EU veoma brzo zato su i usli tamo brzo, i nisu imali opstrukciju. Koliko im bilo potrebno nasima samo da odstampaju taj novi pasos?
Kod nas vlada strasan monopol i tajkunima ne odgovara otvoreno trziste, zato sve ide veoma sporo. Sta mislis zasto dobijamo educan a ne paypal i to nam reklamiraju kao prednost?
Zasto su uveli carinu na sve preko 20€?
Da li mislis da je slucajno krenula anti NATO kampanjia u trenutku kada te niko ni ne pita o tome? To se sve radi upravo za pripremu terena da bi se nekima odrzavao monopol ovde i da ne bi strane kompanije ulagale ovde, jer niko nece uloziti veliki novac u vojno nesigurnu drzavu...


2. Plate nemaju veze sa PayPall-om, to sam pomenuo da se vidi kako nista ne funkcionise jer to je najbolji pokazatelj.
 
Poslednja izmena:
Imam jedno pitanje vezano za paypal, imam jednog prijatelja u Americi, i interesuje me da li bi on mogao sebi da otvori jos jedan paypal nalog koji bi ja mogao da koristim ovde? Da li bi ovi iz Paypal pravili neki problem?
 
Može on da otvori još naloga koliko god hoće, ali ti njegove naloge ne možeš da koristiš iz Srbije - ustvari možeš, ali enormno je veliki rizik da te provale, a provaliće te na prvoj krivini kada ti prva pošiljka bude išla na Srbiju, a tebi svi podaci na USA. Možeš da ih foliraš, kao, poslovno sam u Srbiji baš sada pa mi pošaljite na tu i tu adresu, ali ovo ne pije vodu stalno - provale te preko IP adrese. Ja sam npr. otvorio nalog na Hrvatsku, a svi ostali podaci su originalni, dok mi je nalog na eBay-u potpuno "ispravan", tj. kao zemlja je upisana Srbija. Kad platim nešto što sam izlicitirao pošiljka mi ide na adresu koja je ukucana u eBay nalogu, osim kada neka picajzla od prodavca vidi da mi se registracija na PayPal-u razlikuje za ovu sitnicu od one na eBay-u, pa mail-om traži dodatno pojašnjenje. Kada im pojasnim o čemu se radi nema frke + svi "stari" prodavci od kojih sam već kupovao više ne prave nikakvo pitanje, već znaju pravu adresu. Većina prodavaca ustvari ni nije pravila pitanje oko slanja, samo su poslali mail da potvrdim da li je adresa ok i to je to.
Fora kupovine na eBay-u i održavanja i ovakvog PayPal naloga aktivnim je u građenju imidža korektnog kupca/prodavca. Ako nakupiš pozitivne feedback-ove, plaćaš bez zadrške (ja čim izbidujem odmah platim i odmah dobijem + feedback), korektno daš prodavcu + feedback kad ti stigne roba (i ako si zadovoljan; ja do sada, pu, pu, nema nijedno negativno iskustvo) niko neće da te dira, svi će da trguju sa tobom, jer poenta eBay-a je da svi budu zadovoljni, tj. boli onog u Vijetnamu da li sam ja na belo otvorio PayPal nalog ili ne, ako je moja kreditna validna i ako njemu ležu parice na nalog uredno. U početku je bilo malo podozrenja (i sa moje strane, moram da priznam), ali sada ide lakše - ukapirao sam kako stvari funkcionišu, imam neke sigurica prodavce sa interesantnim gedžetima i lepim cenama, znamo se već neko vreme i superiška, svi zadovoljni.
Eto, to je moje viđenje PayPal-a za ovo kratko vreme koliko ga koristim. Jako sam zadovoljan, s obzirom da sam veliki broj sitnica kojih u Srbiji nema uspeo da kupim za male pare, pri čemu sam imao sreće i sa našom carinom (za sada), s obzirom da su mi paketi stizali na kućnu adresu bez dodatnih troškova.

@driver
Nema Vlado veze kakav je standard u kojoj zemlji, u pitanju su zakoni koji se kod nas protežu iz doba SFRJ i nisu menjani, pa zato PayPal i ne dolazi - kao što neko reče, oni su banka, a po zakonu zemlje Srbije državljani Srbije nemaju pravo da imaju otvoren račun u stranoj zemlji, ako su rezidenti u Srbiji. PayPal samo poštuje zakon doslovce, a to što se on krši kod nas sve u 16 i nije neka novost, krše se kod nas i mnogo važniji zakoni, pa što ne bi i ovaj. Ali to ne znači da će i PayPal da se ovako ponaša - NEĆE i NE TREBA.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno