Šta je novo?

mts 3G net, iskustva korisnika

ja sam stavio FW sa njihovog sajta, zbog Viste.
 
Evo uzeo sam PCMCIA karticu (E630 Huawei) i upravo je isprobavam... Jel moze neko da mi kaze da li je moguce da se pristupi MTS NettGain-u (2.2.2.2) da bi se ukljucila kompresija slika i .swf fajlova? Znam da na mobilnom moze (gprsinternet APN), ali na 3gnet APN-u to za sada nisam uspeo. Takodje, jel uspeo neko da se nakaci na gprsinternet APN?

Inace, uzeo sam 3G USIM karticu (Java 128), ne znam da li to moze da utice na nesto...? :)
 
Od skoro je i Pozega pokrivena 3G MTS signalom.
Evo kako izgledaju brzine preko 3G net-a.

246086798.png
 
super, verovatno zato sto nije opterecena bazna stanica.

nego, da vam ispricam moj zajeb:
kako sam se navikao na 3G modem, zaboravim ga jednog dana i uzmem mobilni i nakacim se na net preko njega.

sledeceg dana proverim racun i vidim da sam potrosio 1200din - jer je 1Mb GPRSa = 48din (kod oba provajdera)
totalno sam se prebacio, jer sam non-stop gledao na 3G prospektu da je 1Mb=6dinara

whataa misteka to meka...
 
Mene zivo zanima, kada ce TELEKOM povecati pokrivenost 3G signalom i sta li je potrebno od opreme i da li je skupo da vec postojece MTS bazne stanice ( GPRS ) postanu 3G ?

Konkretno mislim da MTS repetitori po brdima postanu 3G repetitori i da u svakom selu i zabacenoj cuki imas extra brz 3G internet, a ne kao sad u vecim gradovima i sl. i cim si van dometa 3G repetitora prelazis na GPRS koji radi trljavo ili nikako.
 
Upravo sam zvao 789 da proverim jel ovo samo promocija ili su ti paketi trajno sa tolikim protokom, na šta je operater rekao:"Jeste promocija, to je ponuda za sve nove korisnike i nadam se da se neće menjati". Valjda ni oni više neće da se brukaju i da kažu da su u nešto sigurni 100% :d

Ono što je problem, nema modem i kaže "Potražite po poslovnicama, zvanična informacija je da ih nema za isporuku, ali sigurno negde može da se nađe."

Gde naći GPRS USB modeme kod nas?
 
Jel neko imao problema sa racunom? Naime, imao sam 350MB protoka (UL/DL) za februar i naplatili su mi 100 din preko pretplate koja je 900 din za 1GB protoka. Ovaj mesec ima 850 MB protoka i odvalili su me sa 600 din preko pretplate. Nije mi jasno kako mogu da mi naplate vise kada nisam prekoracio dozvoljeni protok? Pogledao sam izvod racuna i vidim da su mi neki pozivi tarifirani. Probao sam da od tehnicke podrske dobijem neku informaciju ali su me ladno otkacili i kazu da moram licno da dodjem kod njih da provere.
 
Identičan problem imam i ja, evo već drugi mesec za redom dolazi račun 100-150 dinara preko pretplate, a meni potrošnja nema šanse da prelazi između 300 i 400MB. Nije mi do 100 dinara nego što mi nije jasno na šta ide...sad ne znam, razmišljao sam da se servisi koji su uključeni MTUom, ne tarifiraju van računa (tipa msn), što bi bila nebuloza svoje vrste..nije mi jasno šta bi drugčije mogli da umetnu ovde..prvo me nervira što i dalje nemaju najobičniju web statistiku za potrošene megabajte, drugo sad ne znam nikad ni koliki će račun kad da mi dođe, pogotovo što u poslednja 2 meseca baš slabo koristim 3G net jer sam nešto uglavnom bio vezan za kuću, ne znam kako će da bude sad kad počnem više ponovo da koristim. Izgleda da mi odlazak kod njih ne gine, mada sam siguran da će nekako "opravdati" prekoračenje :)
 
Poslednja izmena:
Da li modem ima neki SW za praćenje protoka ili mora da se instalira neki 3rd?
 
Modemska aplikacija ima svoje pracenje protoka, i USB i PCMCIA verzija modema...(Volume Statistic)

resetuje se kada se prebaci u drugi laptop/workstation.

racune ne placam ja licno, tako da ne znam da li je nesto dodatno fakturisano.

da se ne racuna DL+UL ?
 
Da, racuna se UL + DL. To sam i izmerio sa onom njihovom modemskom aplikacijom, net limiterom i to sam i dobio na racunu. Zato mi i nije jasno. Mts kaze da sam potrosio 850MB ali mi naplate dodatnih 600din.
 
meni nesto u glavi, da su mi slali SMS oko placanja na SIM karticu za 3G... ali sam to ignorisao

pa jel neko otisao kod njih i objasnio se sa njima oko potrosnje???
 
da li neko zna tacnu informaciju kada ce i da li ce na snagu stupiti onaj dil telekoma i comtrade-a za mts 3g i asus eepc ..... najavljivali najavljivali i nista...
 
To bi bila interesantna ponuda,
naravno ako imate poverenja telekom (ko je loood ima) da sutra ne ispadne promocija i da pocnu da zaokruzuju 1MB svaki zapoceti prenos podataka
 
Da li ste mozda slali neke SMS poruke preko racunara, koristeci SIM karticu na koju ste potpisali ugovor o 3G?!? Ako jeste, mozda vam zato stizu prekomerni racuni?
 
U mom slučaju SIM kartica se koristi isključivo za 3G (uprkos tome što se teta u telekomu potrudila da nađe neki lepši broj kada sam uzimao :) ).

Evo sa druge teme, akcija vezana za 3g i eeepc:

» eeePC uz MTS 3G Net paket
.



Asus EEEPC + 3G Net paketi.


Uz 3G NET plus tarifni profil za prenos podataka i ugovornu obavezu od godinu dana imate mogucnost kupovine Asus-a po beneficiranoj ceni, a koja zavisi od tarifnog profila za koji se odlucite.



eeePC+3G Net paket plus 1GB
18.000,00

eeePC+3G Net paket plus 2GB
14.000,00


*cene promotivnih paketa prikazane su bez PDV-a



Navedene postpaid pakete mogu kupiti:

- svi korisnici (svi korisnici koji zakljuce nove postpaid ugovore (064) bez obzira na broj postpaid ugovora koje vec poseduje).



Karakteristike tarifnih profila za prenos podataka:



3G Net paketi
3G Net plus 1GB
3G Net Plus 2GB
3G Net paket 5GB

Mesečna pretplata
900.00
2,300.00
3,500.00

Besplatna količina prenetih podataka
1 GB
2 GB
5 GB

Cena za 1MB nakon besplatnih MB
9.20
7.20
5.12




U periodu trajanja inicijalnog ugovorenog vremenskog perioda korisnik moze menjati tarifni profil, s’ tim da ne moze izabrati nizi tarifni profil od inicijalno izabranog.



Promotivni paket sadrzi:



Postpaid SIM karticu
Huawei USB modem E170
Notebook Asus eeePC 4G surf
 
U Pozegi par dana ne radi 3G internet. Signal je OK Full, medjutim modem ne moze da se konektuje. GPRS radi sasvim normalno. Kakvo je stanje u drugim mestima koja imaju 3G net ?
 
Poslednja izmena:
u KG takodje ne radi, radi samo preko GPRS-a...Ako neko ima neku informaciju sta se desava i kad ce da proradi, bilo bi super da podeli sa ostalima
 
Problem je kod TELEKOM*a, bar tako mi je javila njihova tehnicka podrska.
Medjutim od sinoc u Pozegi radi ponovo 3G i GPRS ;)
 
Gde kod nas može da se kupi USB ili Express card 3G modem?
 
9813 - Tehnicka podrska TELEKOM-a pa proveri tacno gde i kako moze da se nabavi 3G. Srecno !
 
PJ je pitao samo za uredjaj... mislim da MT:s nece samo prodati uredjaj, a;i da bi Telenor mozda to hteo.
oni imaju express card verziju, dok MT:s ima samo PCMCIA

http://www.telenor.co.yu/?section=private&page=5380
http://www.mts.telekom.yu/index.php?ID=22406

inace, meni se vise svidja kako radi Telenorov 3G (u BG i NI)
od 3 lokacije na 2 MT:s nema 3G signal, a GPRS je u nekom burst fazonu
dok Telenor ima na svim lokacijama 3G, ali na jednoj prelazi sam na EDGE - ali sa stalnim protokom od 16k
 
Iskreno nedelju dana sam "testirao" tačnije probao da radim u svakodnevnim višečasovnim uslovima na 3Gu van Beograda ili Novog Sada (pošto sam jedino na ove 2 lokacije do sada koristio aktivno internet), tačnije u Vrnjačkoj banji. 3G signala ima na jako malo lokacija, a i tamo se gubi. Gprs/edge je bukvalno neupotrebljiv koliko se vuče i puca.

3G kada ga ima radi solidno, samo je eto problem pokrivenost (pričam o centru Vrnjačke banje, ne o okolnim mestima i selima). Na kraju sam posao završavao preko dialupa jer je višestruko brži od gprs/edgea :S uz dodatak 2-3 sata akrobacija dnevno na 3G-u, za kada je bio potreban brži internet. U principu da je gprs/edge radio normalno (mada od samog početka mi on očajno radi i u bgu, praktično neupotrebljiv) ne bih se uopšte bunio, pošto mi i nije konstantno potrebna velika brzina koliko stabilnost, ali opet kada je dialup 5 puta brži od gprs konekcije onda dođavola. Pominjao sam telekom po par puta dnevno, onako sebi u bradu, u negativnom kontekstu...a i sebe zajedno sa njima, što im plaćam 12 meseci pretplate....:D

Opet kažem 3G gde ga je bilo korektno je radio. Kontam da su veće gradove tipa bg, ns, niš pokrili koliko toliko solidno, a da je ostatak bože moj.

Nisam imao prilike da probam Telenorov 3G, barem ne još uvek, ali nakon što istekne ugovor sa mts-om, videću možda za prelazak, ukoliko se Telenor ispostavi pouzdanijim...srećom pa za sada veći deo vremena 3g koristim u Beogradu, ali je jedan od glavnim razloga, sem mobilnosti po gradu, bio i da mogu da izađem iz grada na nekoliko dana po potrebi, a da i dalje ostanem u radnoj funkciji!
 
moje iskustvo za Nis, da se Telenor pokazao mnogo bolje
u Nisu, na "mojoj" lokaciji nisam imao 3G od oba provajdera, ali me MT:s iznervirao sa svojim burst rezimom rada... dok Telenor cepa li cepa 10+k u EDGE
 
Sumnjam da bi Telenor prodao uređaj bez ugovorne obaveze. U cenovniku imaju ugovor na 12 i 24 meseca, nema cene uređaja bez ugovora.

I ja bih mnogo rađe išao na Telenor, ali mi se finansijski ne uklapa. Ne pravim nikakav posao ni da uzmem MTS, pa da on ne radi...
Osoba koja će koristiti uređaj mesečno potroši sa 2 lokacije do 300MB protoka, ali ne smem da uzmem Telenor 250, a 500 je već skup,...
Koristiće se uglavnom u Sremskoj Mitrovici i na NBGD.

Imam još 5 dana (3 radna) da rešim ovo...
 
ako imas i 063 i 064 broj otidji do SM i nakaci se na net preko mobilnih (sa laptopa ili radne stanice obavezno)...
vidi kako ti se ponasa - vodi racuna: 1MB je oko 50dinara....

ako ti radi MT:s, uzmi njega jer je jeftiniji... 1080din mesecno, 1GB free i 11din/MB preko toga
 
Fora je da ovo što sam koristio 64, bez 3G, već EDGE meni radi sasvim korektno (po BG), a vidim svi nacrniše te 3G pakete u zonama gde nema 3G pokrivenosti.

63 sigurno radi OK, njega ja koristim, ali kao što rekoh, za ovu namenu mi izbija budžet.

Idem sutra-prekosutra, pa ću da ponesem jednu 64 karticu da isprobam...
 
Bojim se da ćeš u SM imati problema sa 3g nepokrivenosti kao što si rekao :(...ipak javi kako si prošao, neće da škodi...srećno ;)
 
samo da pohvalim MT:s, pojacali su 3G signal u Nisu, pa vam ovo pisem sa WCDMA..

signal cak ode i u HDSPA, ali za sada sve radi OK.
 
Nazad
Vrh Dno