Šta je novo?

Zastita potrosaca kroz zakone i praksu (FAQ u II Postu)

Jedno pitanje za one koji se razumeju u pravo, a vezano za novi zakon o zastiti potrosaca.

Proizvod je posle ~2 godine otkazao, sad je na servisu i verovatno nece moci da se popravi.

E sad pitanje vezano za ovaj zakon je, ako se izvrsi zamena , da li se gleda cena tog proizvoda koliko je placen tada ili poslednja cena proizvoda? ili se gleda po performansama neki ekvivalent?Ovo je veoma rastegljiv pojam, "poslednja cena proizvoda"

to nigde nisam uspeo naci u ovom zakonu.

Da bude jednostavnije, grafa placena pre malo manje od 2 godine 19000din, sad je umrla, da li potrosac ima pravo da trazi novu u tom cenovnom rangu ili?

Zanima me samo zakon, primeri u praksi su razliciti(ja licno sam imao razlicite situacije), dakle samo zakon crno na belo, koja su prava potrosaca u tom trenutku.

Ako nema identicnog proizvoda za zamenu a potrosac ne zeli neki drugi, da li postoji mogucnost da se vrati novac koji je dat u ovom slucaju 19k dinara?
 
@vaxil
mislim da za sada treba kontaktirati mailom online prodavnicu u vezi tog vraćanja robe u roku 14 dana.

Ovde je sve lepo napisano.
 

Prilozi

  • online.png
    online.png
    5.4 KB · Pregleda: 108
@vaxil
mislim da za sada treba kontaktirati mailom online prodavnicu u vezi tog vraćanja robe u roku 14 dana.

Ovde je sve lepo napisano.

Pa to sam prvo uradio, doduse telefonom. Posle su dobili i mejl. U svakom slucaju, sad je kasno, 14 dana je proslo.
 
Mislio sam na kontakt pre kupovine, al sam to izostavio :(
 
Kad sam vec krenuo da kukam -
stigla mi danas zamena za rx1000 koji sam poslao na servis. Serviser mi je preko telefona rekao da ce mi dati novu garanciju za njega. Kad sam otvorio paket u njemu su bili samo mis (izgleda nekorisceno) i stari garantni list, nisu mi cak ni fiskalni vratili.
Nemam utisak da se bilo ko uplasio novog zakona, bas naprotiv.
 
Situacija kod mene.

Otkazao Samsung 1.5 TB. Odnesen u Asbis, pod garancijom jos oko godinu i pol. Posle 20 dana su javili da mu nema spasa, sto sam ja vec znao i ponudili zamjenu za Seagate od 1.5 TB 7200 ( i jos on napominje kako cu dobiti brzi disk jer ovaj je kao sporiji bio).

Danas je preuzet. Dobijen je Seagate Green (5900 rpm) - to nije ni vazno. Znaci novi hdd, novi garantni list ali garancija tece od 15.10.2009 :D. Posto sam bio u velikoj zurbi, a i hdd sam vec prodao (bez garancije) - jer sam kupio drugi u medjuvremenu, nisam imao ni vremena ni zivaca da se raspravljam.

Predpostavljam da sam morao dobiti novu garanciju od 3 godine ?
 
Beskonačna garancija nije pominjana ni u jednom zakonu!
Ako za zamenjeni uređaj dobiješ novu garanciju od 3-4-5 godina pa se i taj pokvati ispada da proizvođač mora doveka da nadoknađuje ono što je samo jednom plaćeno (kupljeno).

Btw, taj disk bi trebao da bude "sata3" tako da si ipak u plusu ;)
 
Poslednja izmena:
Nemoj da pričaš napamet.

Ovo je regulisano još u doba SFRJ Zakonom o obligacionim odnosima koji je još uvek na snazi, a član koji to reguliše je prenesen nekoliko puta u ovoj temi:
Produženje garantnog roka
Član 503
(1) U slučaju manje opravke, garantni rok se produžava onoliko koliko je kupac bio lišen upotrebe stvari.
(2) Međutim, kad je zbog neispravnog funkcionisanja izvršena zamena stvari ili njena bitna opravka, garantni rok počinje teći ponovo od zamene, odnosno od vraćanja
opravljene stvari.
(3) Ako je zamenjen ili bitno opravljen samo neki deo stvari, garantni rok počinje teći ponovo samo za taj deo.

Kad proizvodjač nije u stanju da ispoštuje obećanje koje da prilikom prodaje robe, neka trpi posledice.

Usput, SATA 3 na konvencionalnom disku ima vrednost koliko i na flopi disku: može da se stavi na noviju ploču i kraj.
 
Poslednja izmena:
^^

Samo što verovatno retko ko poštuje taj zakon. Meni su recimo u PINu za hard isto dali garanciju koja se nastavlja, a ne novu. E sad, treba se žaliti inspekciji, kidati živce i sa jednima i sa drugima i pitanje da li bi na kraju bilo nešto od toga. :( Bio sam zadovoljan što sam eskpresno dobio novi veći hard, te se nisam ni žalio na garanciju.
 
To je tvoj izbor, ali u tom slučaju su tvoja prethodna poruka i pitanje potpuno suvišni.
 
To nije izbor, nego realnost, nažalost. Lepo je to što si ti na forumu drčan, ali bih voleo da vidim kako bi ti svoje zakonsko pravo ostvario u praksi. :)

A što se tiče moje poruke, mislim da nije suvšina jer prikazuje realno stanje, isto kao i post usera |bacteria|, tako da ljudi znaju šta da očekuju i da ne misle da su jedino oni oštećeni, nego da je to politika većine (??) distributera.
 
Poslednja izmena:
Izvinjavam se, nisam video ko je postavio pitanje. Ovo je kako je pravno, a ko neće da se (iz)bori za svoja prava, nema šta da se žali. Ja sam se za svoja borio i uspešno i neuspešno i znam kako je "u stvarnom svetu" i ako ćeš samo da legneš da te pregaze svaki put, tako će da počnu svi da se ponašaju, a to će na kraju da te dovede do mnogo većeg gubitka živaca.
 
Poslednja izmena:
U pravu si ti, slažam se, ali je problem što u ovoj zemlji onaj ko je dužan da obezbedi sprovođenje zakona to ne čini, imaš gore primer usera vaxil. Jednostavno, zakoni su u nekim slučajevima tu da se krše. Što je veća firma i što su veće pare u igri, tako zakoni postaju "opušteniji". Da li misliš da srpski biznismeni-tajkuni poštuju zakon? Da su na legalne načine došli do početnog kapitala? Da danas poštuju svoje zakonske obaveze?

Naše je da uložimo pismenu žalbu i toliko, ali ako ona bude ignorisana, ne možemo više ništa od toga. Nedavno sam bio da podnesem prijavu jer me je Telekom pokrao za 20 dana ADSL pretplate. Inspektor mi je otvoreno rekao da nije problem da podnesem prijavu, ali da gubim vreme tj. da 100% neće biti ništa od toga. :(
 
^^

Samo što verovatno retko ko poštuje taj zakon. Meni su recimo u PINu za hard isto dali garanciju koja se nastavlja, a ne novu. E sad, treba se žaliti inspekciji, kidati živce i sa jednima i sa drugima i pitanje da li bi na kraju bilo nešto od toga. :( Bio sam zadovoljan što sam eskpresno dobio novi veći hard, te se nisam ni žalio na garanciju.


DEFINITIVNO NE VREDI.... :(
 
danas kupio u Gigatronu stvar za koju mi se ispostavilo da je potpuno nepotrebna.
Otišao posle sat vremena, vratio stvar, vratili pare.

:)
 
Beskonačna garancija nije pominjana ni u jednom zakonu!
Ako za zamenjeni uređaj dobiješ novu garanciju od 3-4-5 godina pa se i taj pokvati ispada da proizvođač mora doveka da nadoknađuje ono što je samo jednom plaćeno (kupljeno).

Btw, taj disk bi trebao da bude "sata3" tako da si ipak u plusu ;)

Pa zasto onda daju garanciju 5 godina ako se svaki put pokvare pre isteka tih 5 godina? Oni garantuju da ce jedan disk raditi kako je predvidjeno 5 godina, a ne da ce ti davati diskove dok ne prodje 5 godina, jos sa ~45 dana pauze u koriscenju. Jos niko i ne odgovara ako izgubis podatke sa diska?

Lepo je receno, ako se vrsi veca popravka ili se stvar menja novom, daje se nova garancija, znam samo da mene ne bi tako zeznuli. Lepo bih poneo kameru, snimao ih (ne skriveno) i pustio bih ih da mi kazu to, odbio da preuzmem predmet sa reklamacije i otisao u inspekciju, da vidis kako bi me pustili da izadjem iz radnje, odmah bi skocili da mi daju punu garanciju.
 
Strava, kako se zavrsilo na kraju?
 
Vratili su mi pare, 8300dinara. I poslali su mi jednu porukicu, kao ``Izvinjavamo se ....``. e sad, sta je bilo razlog, ili zbog cega/koga dobio moje pare, al` mi ne zanima. Vreme je za kvalitetno napajanje

Vidis kako je dobro kad se dobro " isplaces " :)
 
Nemoj da pričaš napamet.

Ovo je regulisano još u doba SFRJ Zakonom o obligacionim odnosima koji je još uvek na snazi, a član koji to reguliše je prenesen nekoliko puta u ovoj temi:


Kad proizvodjač nije u stanju da ispoštuje obećanje koje da prilikom prodaje robe, neka trpi posledice.

Usput, SATA 3 na konvencionalnom disku ima vrednost koliko i na flopi disku: može da se stavi na noviju ploču i kraj.

Dugujem izvinjenje i tebi i ostalim čitaocima threada. Malo me ponela tema. Znam za zakon na koji se pozovaš. Ono što ne znam je da je iko uspeo da ga sprovede u delo u svoju korist. Imaš jako interesantnan primer sa "Lifetime" garancijama raznih proizvođača. Zakon važi i za druge oblasti, ne samo računarske komponente ali ni tu niko nije dobio "doživotni upgrade". Zakon je u ovom slučaju toliko "čudan" da većina korisnika nije podizala barikade. Sasvim sam siguran da je među njima bilo hrabrih da se bore za svoja prava, samo je glupo...

Produženje garancije za vreme boravka u servisu je bila stavka koja se poštovala, to stoji. Automatsko dobijanje nove garancije za uređaj koji je izdat na zamenu je jako retka pojava da se može podvesti pod statističku grešku.

Za SATA3 znam, od toga leba jedem, samo sam se našalio.

Zamolio bih te da uzmeš u obzir da ne držim ničiju stranu, ne navijam ili propagiram nečije mišljenje. Samo sam mislio na "logičnost" zakona, ne na odnos "prokletih zlih proizvođača / trgovaca koji bi da nam uzmu zadnji dinar" i nas drugih (sve suprotno od prvih :))
 
Automatsko dobijanje nove garancije za uređaj koji je izdat na zamenu je jako retka pojava da se može podvesti pod statističku grešku.
Ja sam do sada uvek dobijao novu garanciju na sve uređaje koje sam dobio u zamenu, a bilo 5-6 proizvoda. Neki su odmah ispisivali novu, a neke sam morao "podsetiti". Taj član nije u zakonu o zaštiti potrošača nego u zakonu o obligacionim odnosima tako da se po tom pitanju ništa ne menja stupanjem na snagu novog zakona o zaštiti potrošača. Jedino je bitno da potrošač zna svoja prava.
 
Dugujem izvinjenje i tebi i ostalim čitaocima threada. Malo me ponela tema. Znam za zakon na koji se pozovaš. Ono što ne znam je da je iko uspeo da ga sprovede u delo u svoju korist. Imaš jako interesantnan primer sa "Lifetime" garancijama raznih proizvođača. Zakon važi i za druge oblasti, ne samo računarske komponente ali ni tu niko nije dobio "doživotni upgrade". Zakon je u ovom slučaju toliko "čudan" da većina korisnika nije podizala barikade. Sasvim sam siguran da je među njima bilo hrabrih da se bore za svoja prava, samo je glupo...

Produženje garancije za vreme boravka u servisu je bila stavka koja se poštovala, to stoji. Automatsko dobijanje nove garancije za uređaj koji je izdat na zamenu je jako retka pojava da se može podvesti pod statističku grešku.

Za SATA3 znam, od toga leba jedem, samo sam se našalio.

Zamolio bih te da uzmeš u obzir da ne držim ničiju stranu, ne navijam ili propagiram nečije mišljenje. Samo sam mislio na "logičnost" zakona, ne na odnos "prokletih zlih proizvođača / trgovaca koji bi da nam uzmu zadnji dinar" i nas drugih (sve suprotno od prvih :))
Sve je u najboljem redu. :)

Masa ljudi propusti da ostvari svoja prava samo iz razloga što nije upoznata sa njima, a polovina od toga bi verovatno htela da uradi nešto po tom pitanju kad stekne potrebna saznanja. Tome ova tema (treba da) služi, ali 44 strane poruka je previše za čitanje. Trebalo bi da se sve što je koristno i TAČNO kompajlira u jednu korisnu poruku.
 
Poslednja izmena:
eto, ja sam dobio pre 10 dana novi monitor u zamenu i nisu mi izdali novu garanciju, nego mi se završava za 15 dana. eto kad ne znam a oni se naravno prave blesavi.
 
Treba biti realan pa reci da ovo deluje neodrzivo ako sve nije regulisano na medjunarodnom nivou. Mislim, sta sad ako ti dobijes novu garanciju na monitor i on se opet pokvari pre njenog isteka, a proizvodjac to ne priznaje - ostaje na uvozniku da pokriva celokupan trosak. Ne verujem da bilo koja firma kod nas moze to da izdrzi.
 
Nazad
Vrh Dno