Šta je novo?

Zastita potrosaca kroz zakone i praksu (FAQ u II Postu)

http://paragraf.rs/propisi/zakon_o_zastiti_potrosaca.html

kako ovo smesno zvuci i na papiru i u praksi, kad se uporedi se iskustvima ljudi koji kupuju u nemackoj, italiji, francuskoj.. pa i sloveniji - zasto ne reci?

a i sam naziv zakona je los, treba da se zove "Zakon o zastiti trgovaca i prodavaca" :( :S::mad::cuss::cuss:
 
Mađarsle garancije su za proizvod, a ne za kupovinu?
Kao i kod nas ili ne?
 
Kakav je grappolo group po pitanju ostvarivanja garancije?
Iskustva?
 
Procitao sam prve tri stranice i nisam nasao odgovor, pa ako bi mogao neko da mi odgovori.
Pre godinu i po dana sam kupio monitor sa 3 godine garancije koji mi se vec jednom pokvario i tada mu je zamenjen panel. Sada mi se ponovo pokvario. Da li ja imam pravo da trazim vracanje novca iako je moguca popravka. I vec sam procitao da ako mi vracaju novac, vracaju mi po cenovniku na dan vracanja, jel tako? (inace ja sam platio monitor 15000 a sada je 25000)
 
Koliko sam ja procitao i na forumu i u pravima potrosaca, ako se vraca novac, vraca se u visini nove cene, a ne sa racuna.
 
Trebalo bi das gleda samo fisklani i nista drugo, medjutim ti kao kupac imas pravo da biras: ili ces adekvatnu zamenu ili pare naad ali ti si taj koji se na kraju pita.
One sibicarske fore da ako si nesto platio 200 evra a to sad kosta 100, pa oni gledaju zadnju cenu to ne bi smelo da prodje.
 
Da pohvalim toliko kritikovani System One servis - prihvatili su mi reklamaciju na laptop na osnovu serijskog broja (fiskalni i garancija izgubljeni). Zamenili su neispravne delove (hdd i dvd rezač) u roku od 10 dana.
 
Ako je tako, ne isplati mi se da trazim novac nazad. E sad, da li mogu ja da zahtevam novi monitor iako oni mogu da poprave stari (verovatno da mu zamene ponovo panel)?
 
Popraviće ti monitor ako može da se popravi. Ako ne može dobićeš nov ili novac sa fiskalnog.
 
To je opcija koju će sevis ponuditi, ali da li ima pravo da traži novi monitor iako ga mogu popraviti?
 
I po starom zakonu ima pravo na izbor da li želi zamenu ili popravku tokom trajanja garancije. Ni jedan član ne ograničava do kada može da bira zamenu ili popravku i posle kojeg perioda više nema pravo izbora.
 
Moze da trazi i drugi monitor, e sad pitanje je isplati li im se da mu daju drugi monitor jer kaze da je razlika u ceni 10k tj da taj monitor sad vredi vise nego kad je on kupio pa kontam da bi mu pre vratili novac... Ja sam imao situaciju da sam imao velikih problema oko monitora pre pola god i vise ( otvorio sam i temu ) na kraju se sve srecno zavrsilo po mene a dobio sam novac nazad, mada su mi dali i soluciju da dobijem drugi monitor ( nov ) ali posto sam ja u medjuvremenu kupio drugi monitor a i nisam hteo da rizikujem da opet dobijem monitor sa greskom, trazio sam novac da mi vrate, kod mene je servis ostetio monitor i nisu mogli da otklone kvar ( verovatno fabricka greska sa tom serijom monitora ).
 
Meni bi nekako logicno bilo da ako mi daju novi proizvod, daju mi isti ili neki drugi slicnih karakteristika kao prvi. U svakom slucaju cu da vidim sa trzisnom inspekcijom kakva su kakve obaveze ima poslodavac.
 
Što se mene tiče – emmi nikad više. Nikad.

Crklo mi je napajanje kupljeno kod njih i kada sam zvao njihovu radnju u Kozjačkoj, rekli su mi, krajnje neljubazno, da oni ne mogu da ga zamene jer su "u cajtungu sa vremenom":laugh::lupko: i da kompjuter odnesem u altijev servis. Posle 8 dana su mi iz servisa javili da je crklo napajanje i da ću dobiti novo, ali da ga oni nemaju u servisu, pa su mi predložili da pošalju kompjuter u emmi, a da ja odem tamo narednog dana i uzmem novo napajanje, koje će u radnji da mi stave u kompjuter. Sledećeg dana pozovem radnju da vidim da li je sve gotovo, a u radnji mi, opet krajnje nadrndano, kažu da kompjuter nije stigao kod njih i da oni ne znaju ništa o tome. Posle zvanja servisa i prebacivanja ovamo i onamo, stignemo do toga da će sve biti gotovo sledećeg dana i sa ovima u radnji uspem da se dogovorim koje će napajanje da mi daju, jer nemaju isto kao moje. I kažu mi da mi je napajanje razervisano, cena 6999 dinara, a razliku će mi vratiti (jer je moje prethodno bilo skuplje), i da će sutra sve biti gotovo.
Naredna četiri dana ne samo da napajanje nije zamenjeno nego niko pojma nema gde je moj kompjuter i uopšte se ne potresaju oko toga. Kako mi stručno rekoše, moj kompjuter se "negde zagubio", ali da se ne brinem jer "nije mogao da se izgubi"??!:lupko: Sve vreme je, pritom, njima najvažnije da mi stave do znanja da ne treba više da ih zovem i da ja samo kuliram, a kompjuter će, valjda, sam da došeta gde treba. I dok ja pokušavam da saznam šta su mi uradili sa kompjuterom, oni me šetaju od jednog do drugog, a ovi iz radnje su bezobrazni i nadrndani neviđeno. Četvrtog dana od kada se komp "zagubio", kada sam već poludeo skroz, stičem utisak da su konačno stvarno počeli da ga traže i saznajem da je moj kompjuter završio u Vršcu!?? Kako, zašto, niko nema pojma, ali me, opet uveravaju da će narednog dana sve biti gotovo.

Sledećeg dana mi, gle čuda, javljaju da su završili sve, ali da možda neće imati da mi vrate razliku u novcu jer je slab promet, ali je tip sa kojim sam razgovarao potvrdio da moje novo napajanje košta 6999 dinara. Kada sam tog istog dana došao po kompjuter, taj isti lik je rekao da novo napajanje košta 8099 dinara. Na moju konstataciju da su mi rekli da je cena 6999 i da mi je napajanje rezervisano po toj ceni, lik, koji je do tada bio samo nezainteresovan, postaje krajnje neprijatan. Kreće da pljuje napajanje koje sam uzeo, uz komentare tipa: videćeš ti, nije to isto, to su manje kvalitetni delovi i tome slično, sve u fazonu: e baš ćeš da vidiš, ima da ti crkne napajanje sto posto. I šta da radim? Da se spuštam na njegov nivo i odgovorim nešto tipa: e baš ćeš da vidiš ti, ima da ti crkne keva sto posto? I još je na kraju rekao da „sledeći put kad mi nešto crkne” moram sam da otkrijem šta je i da donesem samo taj deo u servis. U fazonu, on se sad naljutio pa mi lupio zabranu. Ma nije valjda? Kad sam mu rekao da ja nisam serviser i da to nije moj posao, kao i da su mi tu u radnji rekli da donesem ceo kompjuter, jer su ionako sve komponente kupljene kod njih, krenuo je da tutamutavi kao som: ne znam ja... Pa kad ne znaš, onda ne lupetaj.:smack:

Na kraju, ja ne znam ko je zeznuo stvar sa mojim kompjuterom, altijev servis, taj neki magacin u koji su kompjuter poslali iz meni neznanih razloga, ili emmi, ali su u altiju makar bili koliko-toliko pristojni i ljubazni kada sam sa njima razgovarao, mada se ni oni nisu nešto pretrgli da pronađu šta se desilo sa kompjuterom. Sa druge strane, ovi u emmiju su bezobrazni, prosti i primitivni preko svake mere, posebno za nekoga ko obavlja uslužnu delatnost. Moje pare više neće videti nikada, a posle ovog poskupljenja, ne vidim da iko ima računicu da kupuje kod njih, i kada se gleda sa čisto finansijske strane.

I na kraju, par praktičnih stvari. Ako vam menjaju proizvod, ili vam daju novi deo (kao što je kod mene bilo sa napajanjem) na to dobijate novu, punu garanciju, koja počinje da teče od dana zamene. Video sam da često to nije jasno naglašeno, pa ljudi koji ne znaju misle da nova garancija važi do isteka stare. Takođe, ako menjate proizvod za drugi koji ima različitu cenu, tu razliku doplaćujete, ili vam je vraćaju, a gleda se iznos koji vam stoji na fiskalnom računu.
 
Potpuno svejedno je ko te je u lancu vozao, kad su svi deo istog Alti lanca.
 
Slažem se. I nije mi najgore što su napravili tu brljotinu, dešavaju se u radu svakakve greške, čak i one za koje ti nije jasno kako su se desile. Ono što mi najviše smeta je ta nezainteresovanost da reše stvar i, još gore, bezobrazluk i prostakluk. Naravno da nikome nije palo na pamet da se izvini za to što se dešava, to je ovde naučna fantastika.
 
Otprilike pre 2 nedelje crkla mi je Sapphire 7950 karta. Imao sam srece, bila je jos svega mesec dana u garanciji. Odneo sam u Win Win, tamo su cak ispali fer i uvazili mi reklamaciju za nekih nedelju dana, spremivsi mi novu kartu u zamenu. E sad, u zamenu sam dobio R9 280, dakle, po performansama identicnu kartu kao 7950. Ono sto mene interesuje je da li oni meni u zamenu smeju da salju kartu sa istim performansama kao prethodna, ili u istom cenovnom rangu? Ovo mi je jako bitno jel' sam ja 7950 svojevremeno platio 33.000 dinara, a nov R9 280 je sad oko 26K dindzi. Iskreno, ocekivao sam 280X, jer je to karta u tom cenovnom rangu. Imam li pravo da se zalim?
 
Trebaju ti vratiti ili indenticnu stvar novu ili pare, tako da slobodno mozes da trazis povracaj para sto bi ja i uradio.
Da je obrnuta situacija i da si ti platio 26 hiljade a da sada kosta 33 sada elegatbo bi ti vratili pare ;)
 
Odem do nih, dobijem sledeci odgovor: "Druze u reklamaciji si trazio zamenu. 280 je rebrand 7950, tako da si dobio prakticno identicnu kartu, s tim sto 280 ima vise clockove + ovaj Powercolor sto smo ti dali je jos dodatno fabricki OC-ovan. Znaci dobio si brzu, novu kartu." Ja im pomenem razliku u ceni, na sta su mi rekli da nemam prava da koristim proizvod 2 godine, i posle toga trazim zamenu za jaci, jer se cene menjaju sa godinama. Ovako si dobio graficku u toj klasi. Jos su dodali: "Da smo hteli da te za****mo dali bi smo ti ovaj 270X, koji je slabiji od 7950, a ima identicnu cenu kao i tvoj bivsi Sapphire."
 
Trebaju ti vratiti ili indenticnu stvar novu ili pare, tako da slobodno mozes da trazis povracaj para sto bi ja i uradio.
Da je obrnuta situacija i da si ti platio 26 hiljade a da sada kosta 33 sada elegatbo bi ti vratili pare ;)
Mene zanima po kom konkretnu clanu kog zakona se ovo moze traziti?
Mada da sam licno imao ovu drugu situaciju koju pominjes, rado bi prihvatio tih 26.000, jer ono sto je pojela inflacija bi racunao kao iznajmljivanje hardvera :D
 
Pozovi se na zakon o zastiti potrosaca i trazi povracaj para sa racuna. Tu ne postoje price o kursu, dolaru, jenu svajcarcu nego dobijas na ruke tacan iznos sa racuna

Samo da znas, nemoj odustati nego se bori jer je zakon na tvojoj strani. Isti ti prodavci bi ti odmah isplatili da je obrnuta situacija i da si kupio proizvod po manjoj cifri nego sto je sada
 
Poslednja izmena:
Sta tacno iz njega? (mada bi trebao da procitam ceo ovih dana :))
 
Ne moras da specifiras, samo budes malo nadrdan i ponavljas reci zakon ustav inspekcija trzisna :)
Nemam trenutno vremena sa trazim, medjutim sigurno se isplacuje cifra sa racuna. Inflacija i slicno se ne gleda.
 
Bez konkretnih clanova ce to cesto otici u preplitanje, ili sa glupim radnicima, ili pak sa pametnim, koji znaju vise od tebe (i onda mogu da te vrte u krug).

Pod inflacijom sam mislio koliko 26.000 manje vredi danas. Ali za neke stvari bi to vrlo rado prihvatio kao cenu iznajmljivanja.
 
Odem do nih, dobijem sledeci odgovor: "Druze u reklamaciji si trazio zamenu. 280 je rebrand 7950, tako da si dobio prakticno identicnu kartu, s tim sto 280 ima vise clockove + ovaj Powercolor sto smo ti dali je jos dodatno fabricki OC-ovan. Znaci dobio si brzu, novu kartu." Ja im pomenem razliku u ceni, na sta su mi rekli da nemam prava da koristim proizvod 2 godine, i posle toga trazim zamenu za jaci, jer se cene menjaju sa godinama. Ovako si dobio graficku u toj klasi. Jos su dodali: "Da smo hteli da te za****mo dali bi smo ti ovaj 270X, koji je slabiji od 7950, a ima identicnu cenu kao i tvoj bivsi Sapphire."

Nisi ti koristio proizvod dve godine, pa im ga vratio ispravnog i "tražio jači". Tebi je proizvod crkao u garanciji i imaš prava da dobiješ isti, ili pare nazad, a ako dobijaš drugi, razliku u ceni doplaćuješ, ili ti se vraća. Ne znam stvarno da li zakon poznaje termine "rebrand", ili što bi Vuk Karadžić rekao "isto to, samo malo drugačije". Možda je najbolje da pogledaš sajtove savetovališta za zaštitu potrošača. Imaš ovde spisak (korak 2) u zavisnosti od toga gde si. Ako ne nađeš na sajtu, pozoveš ih direktno i pitaš koje su ti mogućnosti.
 
Nazad
Vrh Dno