Šta je novo?

Zvučna za slušanje muzike

marko_n

Slavan
Učlanjen(a)
28.02.2006
Poruke
2,313
Poena
379
Koju bi zvučnu preporučili za stereo slušanje muzike na 2.0 zvučnom sistemu?

Potrebno je da:
- karta radi u Windows 7 64bit
- daje osteno bolji zvuk od Realtek integruše (za tiho slušanje muzike dok radim na računaru)
- cena bude što povoljnija
- da može da se kupi kod nas, poželjno nova

Nije potrebno da ima bilo kakvu podršku za igre i filmove (jer će biti ugrađena u računar koji se ne koristi za to).

Čitajući forum, uglavnom su preporuke:
X-Fi Xtreme Music
X-Fi Titanium
M-Audio Audiophile 2496
E-MU 0404

Prve dve X-Fi bih odbacio i zbog cene i zbog mogućnosti koje su meni lično nepotrebne. Dakle, ostaje Audiophile 2496 i E-MU 0404. Da li neko može da mi potvrdi da li ove dve karte ispunjavaju uslove koje sam naveo, i ako da, koja od ove dve je bolji izbor? Naravno, ako postoji još neki predlog - dobrodošao je. :)
 
Sto se drivera tice, ako M-Audio nema podrsku za zilion OS-a, ne znam koji brend ima. Verujem da i eksterne, kao i interne (koristim trenutno Audiophile 2496 na Win 7 64bita Ultimate, sa i bez Wasapi) rade bez greske na svakoj platformi, pocevsi od Linux/Unix, preko Mac OS, Windowsa 95 pa nadalje do 7-ice u svim varijantama. Ne secam se da mi je ikada zabagovao M-Audio driver, na bilo kom win-u. Creative je vec druga prica po tom pitanju...

Konkretno, za oko mi je zapao M-Audio Transit USB jer ima sve što mi je potrebno od ulaza/izlaza, evo naslova nekih user review-a sa Amazona:
  • My first and last M-Audio product
  • Stay away if your are running Windows 7
  • Windows 7 support defective
  • Great promise - awful driver support
  • Great sound quality, but unstable and does not support newer operating systems
  • Unstable

Ja nikad nisam imao problema sa Creative driverima, a koristio sam X-Fi vise god. Isto sada sa Asusom (da cuknem vo drvo :) ). Mozda ljudi ipak ne umeju da instaliraju kako treba.

Moguće da su u pitanju "glupi ameri" koji ne umeju da instaliraju kako treba, ali za E-MU 0202 još uvek ne postoje zvanični drajveri za Win7 64bit i to je činjenično stanje, a koliko sam shvatio čitajući Creative forum, ovo što spremaju su prerađeni drajveri za Vistu, što pitanje kako će raditi. Generalno Creative mnogo kasni sa drajverima za svoje proizvode, Win7 se odavno odomaćio, a oni tek sad izbacili beta drajver...

Ali, da ne generalizujemo previše, šta bi bilo najpametnije kupiti, jel ima neko konkretnu peporuku od stvari koje su dostupne na našem tržištu? Mora da bude USB i da perfektno fercera na Win7, a poželjno i na Ubuntu-u. Pored analognog i S/PDIF out je više nego poželjan...
 
Poslednja izmena:
Gde ima i koliko para je Musical Fidelity V-DAC? Bacio sam pogled na par domaćih cenovnika i nisam uspeo da ga pronađem... Imam digitalni out sigurno, piše pored samog priključka da je headphones i S/PDIF, ali ne piše da li je optical ili coax, u pitanju je klasičan 3.5mm priključak. Nekako sam skeptičan prema kvalitetu istog, a porde toga sada koristim ovaj laptop, za 6 meseci ili godinu dana ko zna. Nekako ne bih da se baziram na S/PDIF izlazu na laptopu jer bih pri sledećoj kupovini laptopa morao da se ograničim na modele koji imaju digital out, a dodatno je problem što je pre kupovine to nemoguće probati kako radi u praksi. Sa druge strane USB mi se čini kao sigurna i proverena varijanta i USB kartica se lako može koristiti na praktično bilo kom računaru, od netbooka, preko laptopa, desktop-a...

Nego, pao mi je na pamet Logitech Squeezebox, tipa povežem ga na pojačalo (digital ili analogno) pa sa računara (wirelessly) strimujem na Squeezebox muziku, a mislim da se Squeezebox može koristiti i kao standalone uređaj. Upravo istražujem njegove mogućnosti... :)
 
V-dac imas u BM i mislim da je oko 190e a dac sa dobrim usb ulazom je visestruko skuplji. Bolje onda ext zvucnu kartu trazi.
Moze taj Logy-box da radi to sto trazis ali kazu da mu analgoni izlaz nije neki pa ga preporucuju kao izvor koji posle ide na dac.
 
Jel postoji neko bolje resenje od ST/STX u tom cenovnom rangu? Recimo posebna karta i posebno eksterno pojacalo.

I jel ima neki vlasnik xonara da mi kaze da li ST moze da koristi i hp out i RCA u isto vreme. Treba mi da povezem i sluske i zvucnike i da ih koristim naizmenicno.
 
Mogu reci da od STX, za taj novac, nema boljeg resenja.
Headphones i line out se ne mogu koristiti istovremeno ali mogu naizmenicno, kao sto si rekao da hoces.
 
Ok, i ne treba mi da u isto vreme slusam i na slusalicama i na zvucnicima, ali mi je bitno da promena bude sto jednostavnija. Npr, na slusalicama bih samo malo pojacao bas i naravno koristio hp amp, dok bih za zvucnike koristio potpuno cist neobradjen zvuk. tako da mi promena izlaza pa jos dodatna podesavanja ne odgovaraju. Na svu srecu audio centar ima HiFi mode koji iskljucuje sve efekte pa bi mi i to malo olaksalo, ali bih najvise voleo da mogu da podesim oba izlaza potpuno posebno pa da menjam jednim dugmetom. zapravo 2 profila.
 
^ Sta ste se uhvatili tog stx-a, nikada mi nece biti jasno?.

Ja nisam, vise je nego dovoljan jedan Gvlada kad je ona u pitanju.

@Marko, Transit koliko vidim i znam ima podrsku i drivere za Win7 kao i svi ostali M-Audio proizvodi (ja sam se licno iznenadio koliko su brzo ovi iz M-Audio napravili drivere odmah po pojavljivanju 7-ice). Njihovi driveri i interface nisu podlozni stalnim update-ima kao vecina drugih sto radi, oni naprave jedno i to radi stabilno i dobro. Ne tvrdim da Transit mora da ima stabilan driver za 7-icu, ali verujem da ima. Uostalom, sve to sto se procita na internetu, pa i na ovom forumu i sire, sve je to propaganda i rekla kazala, laprdanje do 101 i nazad. Ja ne znam da li te izjave za drivere pisu *****i ili placenici, ali kad probas, vidis kako sta radi. Ako ti treba nesto eksterno, vecina ce ti reci da koristis S/PDIF pre nego USB.
 
Ja nisam, vise je nego dovoljan jedan Gvlada kad je ona u pitanju.

@Marko, Transit koliko vidim i znam ima podrsku i drivere za Win7 kao i svi ostali M-Audio proizvodi (ja sam se licno iznenadio koliko su brzo ovi iz M-Audio napravili drivere odmah po pojavljivanju 7-ice). Njihovi driveri i interface nisu podlozni stalnim update-ima kao vecina drugih sto radi, oni naprave jedno i to radi stabilno i dobro. Ne tvrdim da Transit mora da ima stabilan driver za 7-icu, ali verujem da ima. Uostalom, sve to sto se procita na internetu, pa i na ovom forumu i sire, sve je to propaganda i rekla kazala, laprdanje do 101 i nazad. Ja ne znam da li te izjave za drivere pisu *****i ili placenici, ali kad probas, vidis kako sta radi. Ako ti treba nesto eksterno, vecina ce ti reci da koristis S/PDIF pre nego USB.

Ako su plaćenici, definitivno su dobro odradili posao. :D Mada, pogledao sam review-e na više mesta i obično za dobre proizvode nema puno misleading komentara. Dok je za M-Audio i Creative manje više uvek ista priča sa drajverima, i po forumima i po sajtovima. Problem je donekle i u našem tržištu gde se jako mnogo stvari teško nalazi u prodaji, a onda kad konačno poručiš, nemaš mogućnost da probaš pre kupovine, a posle ako ne radi se zezaj sa vraćanjem, što ne ide uvek glatko...

Nego, gledam Logitech Squeezebox Touch, da li neko zna gde to ima da se kupi kod nas?
 
Dok je za M-Audio i Creative manje više uvek ista priča sa drajverima, i po forumima i po sajtovima.

Eto od tebe tek prvi put cujem da M-Audio ima problema sa driverima. Ja mislim da problem imaju nedovoljno strucni vlasnici, zato sto M-Audio nije zabava za svaku ciljnu grupu usera. Verovatno neki ne umeju da nasteluju sve kako treba zbog nedovoljne strucnosti sa software-om namenjenim poluprofi i profi segmentu, jos kad ne citaju uputstva (ako vec ne znaju ovako) svasta moze biti rezultat.
Mogu samo iz licnog primera da osporim tu tvrdnju vezanu za drivere kod njih time sto ni na XP-u ranije, a ni sad na Win7, nikad nijedan problem ili bag nisam imao, ni sa prethodnim, ni sa aktuelnim najnovijim driverima. A da ne pominjem sto istovremeno imam ukljucenu i integrusu i M-Audio, i bez problema mogu da saltam "na zivo" koju hocu. Radi sve kao sat.
A inace Logitech Squeezebox Touch kao izvor kazu da nije nesto posebno (kad je pa Logitech umeo nesto krsteno da napravi, pogotovo na polju zvuka), i moze da bude zanimacija kao bezicni transport pa onda optikom ili coax-om na neki drugi bolji DAC. I napajanje mu je bedno, tako da bez dodatnih ulaganja i dokupljivanja, od njega mrka kapa za neki kasvetan univerzalni izvor.
Ako ti vec treba nesto eksterno za lap (a i za desktop), i zelis da ulozis tih 200-300 ili vise evra, bolje baci akcenat na neke eksterne zvucne kartice brendova koji se bave zvukom, ili neki nov/polovan ekserni DAC (bolje polovan naravno). I takodje nemas razloga da bezis od S/PDIF konekcije, preko nje se salje zvuk i na mnogo skuplje uredjaje.
 
Poslednja izmena:
Ako zelis da se ogranicis na obicni 44/16 flac svaki ext dac sa usb zavrsice ti posao. Polovni dac najcesce nemaju usb ali su takodje ograniceni na 44/16. Pod uslovom da to jaci formti nisu bitno smanjio si sebi broj problema. Koliko sam video najjeftiniji ext dac sa 96/24 usb podrskom je rdac (300e valjda) a uskoro ce izaci Onkyo dac sa 192/24 usb podrskom za oko 500e. Kao sto vidis ext zvucna ispada dosta povoljnije resenje, jos ako ti ne treba da kacis i druge uredjaje.
 
Eto od tebe tek prvi put cujem da M-Audio ima problema sa driverima. Ja mislim da problem imaju nedovoljno strucni vlasnici, zato sto M-Audio nije zabava za svaku ciljnu grupu usera. Verovatno neki ne umeju da nasteluju sve kako treba zbog nedovoljne strucnosti sa software-om namenjenim poluprofi i profi segmentu, jos kad ne citaju uputstva (ako vec ne znaju ovako) svasta moze biti rezultat.
Mogu samo iz licnog primera da osporim tu tvrdnju vezanu za drivere kod njih time sto ni na XP-u ranije, a ni sad na Win7, nikad nijedan problem ili bag nisam imao, ni sa prethodnim, ni sa aktuelnim najnovijim driverima. A da ne pominjem sto istovremeno imam ukljucenu i integrusu i M-Audio, i bez problema mogu da saltam "na zivo" koju hocu. Radi sve kao sat.
A inace Logitech Squeezebox Touch kao izvor kazu da nije nesto posebno (kad je pa Logitech umeo nesto krsteno da napravi, pogotovo na polju zvuka), i moze da bude zanimacija kao bezicni transport pa onda optikom ili coax-om na neki drugi bolji DAC. I napajanje mu je bedno, tako da bez dodatnih ulaganja i dokupljivanja, od njega mrka kapa za neki kasvetan univerzalni izvor.
Ako ti vec treba nesto eksterno za lap (a i za desktop), i zelis da ulozis tih 200-300 ili vise evra, bolje baci akcenat na neke eksterne zvucne kartice brendova koji se bave zvukom, ili neki nov/polovan ekserni DAC (bolje polovan naravno). I takodje nemas razloga da bezis od S/PDIF konekcije, preko nje se salje zvuk i na mnogo skuplje uredjaje.

@boldovani deo
Da ne bude sad da izmišljam - link.

Vrlo moguće da je nestručnost vlasnika po sredi, vidim na M-Audio sajtu da drajveri za Win7 postoje još od 2009. godine, pa računam da bi ih ispeglali da imaju bitnih nedostataka. Koliko sam primetio ljudi se najviše žale na sleep i hibernate modove, koji se na laptopovima veoma često koriste. Recimo moj od kako sam kupio ne znam da li sam 2-3 puta poslao u shut down, uglavom korisitm sleep ili hibernate. Naime, dešava se da nakon buđenja računara M-Audio USB device više ne radi, što se može rešiti njegovim isključivanjem i ponovnim uključivanjem u drugi USB port, što verovatno mnogi nisu provalili, ali ipak, ni meni se ne bi svidelo ako je to stalna pojava. Ako te ne mrzi, testiraj baš kako se ponaša kartica kada računar pošalješ u sleep i hibernate mode.

Da razdvojim dve stvari. Uregentno mi je potreban neki audio interface za laptop i spreman sam na to da izdvojim do 100e, max 150. Do sada sam slušao Xonar DX i njime sam prilično zadovoljan, te mu tražim ekvivalentnu zamenu u USB izvedbi. Logitech Squeezebox mi je pao na pamet, odavno merkam da ga kupim jer mi se uređaj konceptualno veoma sviđa, pa sam pomislio da iskoristim trenutak i da ubijem dve muve jednim udarcem, ali to ne znači da bih dao 300e samo za DAC koji ima jedan digital in i jedan analog out. Squeezebox Touch-a je gadget koji ipak nudi malo više stvari od DA konvertora. Pored bežičnog transporta, tu je i LCD touch screen, slot za mem. kartice, a i USB port za ext. hard disk, te se može koristiti kao standalone uređaj za slušanje muzike i bez uključenog računara, kao i internet radio stanica. Napajanje mu jeste loše, ali nije neka investicija da se napravi/kupi posebno ne-svičersko napajanje, tako da to imam u vidu... Znam par vlasnika Classic modela i svi su u fazonu "najbolje potrošen keš ikada" (naravno nisu audiofili, pričam pre svega o funkcionalnosti sprave).

M-Audio Transit mi je privukao pažnju jer kažu da ima OK kvalitet zvuka, dok od konektora ima sve što mi je potrebno za bilo koju varijantu povezivanja:
24-bit/96kHz USB interface
line in
line out
optical in
optical out
AC-3 and DTS pass-through

Ovo sam pronašao inače u Mitros Music-u za 70 evra, što mi odgovara. Uglavnom gledam ono što (realno) može da se kupi kod nas, verujem da ima i boljih stvari, ali..

Ne bežim od S/PDIF konekcije kao takve, nego iz razloga što S/PDIF nije zastupljen na svim mobilnim računarima. Netbookovi ih uglavnom nemaju, laptopovi tek poneki. Kroz koji mesec će tableti biti zanimljiva opcija, svaki će imati USB port, dok S/PDIF teško. Mislim da je USB mnogo pogodnija stvar za audio interface ka (mobilnom) računaru. DACa koji ima digital in i jedan analog out, verujem da je po kvalitetu zvuka bolje rešenje, ali je daleko manje fleksibilno po pitanju povezivanja na ovaj ili onaj način sa računarom.
 
Poslednja izmena:
Transit nema svoje posebno napajanje, vec ide preko USB-a. Cim hibernacija i sleep mod nastupe, verovatno moze da dodje do toga da istrokira. Probao sam na internoj M-Audio, to se ne desava, posle hibernacije se ne zaglupljuje, radi normalno.
Pogledaj ovako nesto:
http://www.emu.com/products/category.asp?category=610
ili
http://www.m-audio.com/index.php?do=products.family&ID=USBinterfaces
http://www.esi-audio.com/products/
(pa pogledaj pod Mobile Audio Interfaces)

Ima za 150e da se nadje i kod nas nesto od ovoga, a da ima svoje napajanje i da ne zavisi od usb-a, a ima istovremeno i druge vidove povezivanja (cak i headphone ampove, phantom napajanja i ostalo). Zvucno bi svaka od ovih trebala da bude znatno bolja od Asus DS/DX/DG, a i univerzalna je za kacenje na bilo koji PC.
 
Pa nemam pojma, iskreno... Svi USB interfejsi tih firmi su nakrcani nekim prikljčcima (mic, Hi-Z, gitara, midi, i šta sve već) koji sumnjam da će mi trebati, ikada, a sve je to verujem uračunato u cenu. Ovo eventualno ima smisla da razmotrim za moje potrebe:
E-MU 0204 (još uvek nedostupna) i 0202
M-Audio Transit
ESI U24XL

ESI-jev uređaj mi deluje možda i najinteresantnije, ali mi nije jasno da li ima ili nema line out, oni kažu:
2 x analog input and 2 analog output channels (1/4" TRS connectors)
a na slikama se vidi:
u24xlsub1large.jpg

u24xlsub2large.jpg

da postoji samo jedan output sa oznakom za slušalice...? :trust:

Ako dobro shvatam, ova dva TRS ouput konektora su mono, za svaki kanal po jedan, ali se ovaj sa oznakom za slušalice može koristiti i kao stereo? :trust:

I nije mi jasno zašto nisu lepo stavili činč konektore, a za slušalice lepo poseban TRS 3.5mm konektor... :bottle:
 
Poslednja izmena:
Zato sto je cinc u principu shit konektor i ni u jednom studiju ga neces naci. TRS ili velika banana moze biti balansirani izlaz jer ima 3 kanala, sto se moze upotrebiti i za slusalice (onda je L i R i ground ili -). Ovo sa slike ima jedan out tj ili koristis line out ili samo deo za slusalice.
 
@vlada
Hvala ti za info. Verujem da je tako, ali u studijskim vodama gde se koriste daleko kvalitetniji konektori od ovih za consumer tržište. Meni je RCA bolji tip konektora jer još nisam doživeo da se pokvari, dok svi TRS koje imam (bili veliki ili mali) su posle nekog vremena počeli da "šuškaju" ili potpuno prestali da rade.

@munja87
Deluje kao zanimljiva opcija, ali ga nema kod nas koliko vidim.
 
od kojih su druge dve jeftinije bar 5 puta
 
pa dzabe kad radi isto ko i onaj nepunokrvni sto mu dodje na isto :)
 
Da, ja sam imao 3 kartice u kompu koje kostale 130-230-170e. Na stranu sto sam imao prilike da cujem i druge kartice, probam u svom sistemu ili probam i dosta studijskih kartica, od kojih su neke preko 1000e. Da ne preterujete kako koji X-Fi radi? X-Fi Platinum nije uopste losa karta. Civi odakle ti znas sta koliko kosta i koliko sam novca dao, malo smaras i izazivas, dizes tenziju na forumu pa bi mozda opet trebali da te posalju na odmor duzi ili kraci a?
 
Poslednja izmena:
Isto kao sto ti znas na cemu ja slusam muziku i koliko sam ja platio moju opremu , a to dali ja smaram ili ti ima koce drugi da odluci na forumu :)
 
Ti iznosis tvrdnje koje nemaju veze sa realnoscu. Zadrzi se na komentaru uredjaja a ne onog sto ne znas a tice se mene licno. Da Nikk adsl kaze nesto kako X-Fi Platinum ne vredi uopste jel je cuo kod mene pa ajde, da je STX bolji pa ajde ali ti da ovako iznosis pretpostavke sa tezinom cinjenice... ne ide...
 
Ljudi, manite se prepucavanja, aj pomoć, vote:
1. E-MU 0202 (85e)
2. M-Audio Transit (73e)
3. ESI U24XL (103e)
4. Pro-Ject USB Box (95e)
5. Behringer UCA202 U-CONTROL (26e)
6. nešto drugo, ali konkretan predlog

Dakle, vlado, civi, garson, nikk... šta bi uzeli od ovoga da kupujete za sebe? Bitno je istaći da je to relativno jeftino rešenje koje bi drastično popravilo audio izlaz sa laptopa, a ne uređaj koji pretenduje da bude bitna karika u lancu nekog HiFi sistema, da za uređaj postoje drajveri za Win7 i da je trenutno dobavljiv na našem tržištu (varijanta sačekaj da se pojavi xyz model, vidi da ti neko donese od preko ovo ili ono, trenutno nisu opcija jer mi ovo treba što pre). :)

Od "skupljih" rešenja mislim da bih se odlučio bez puno lutanja na musical fidelity v-dac, koliko sam čitao o njemu, mislim da bi mi bio više nego dovoljan, ali mi se trenutno ne daje baš 200e za to. :D
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno