Šta je novo?

Zvučna za slušanje muzike

marko_n

Slavan
Učlanjen(a)
28.02.2006
Poruke
2,313
Poena
379
Koju bi zvučnu preporučili za stereo slušanje muzike na 2.0 zvučnom sistemu?

Potrebno je da:
- karta radi u Windows 7 64bit
- daje osteno bolji zvuk od Realtek integruše (za tiho slušanje muzike dok radim na računaru)
- cena bude što povoljnija
- da može da se kupi kod nas, poželjno nova

Nije potrebno da ima bilo kakvu podršku za igre i filmove (jer će biti ugrađena u računar koji se ne koristi za to).

Čitajući forum, uglavnom su preporuke:
X-Fi Xtreme Music
X-Fi Titanium
M-Audio Audiophile 2496
E-MU 0404

Prve dve X-Fi bih odbacio i zbog cene i zbog mogućnosti koje su meni lično nepotrebne. Dakle, ostaje Audiophile 2496 i E-MU 0404. Da li neko može da mi potvrdi da li ove dve karte ispunjavaju uslove koje sam naveo, i ako da, koja od ove dve je bolji izbor? Naravno, ako postoji još neki predlog - dobrodošao je. :)
 
Znam da Vlada i ti niste bas blizu,ali ako budete dolazili do BG voleo bih da budete moji gosti i da uz druzenje:bottle: isprobamo uporedo ove kartice...

Ne vredi druze moracemo opet mi da idemo u goste svi su lenji :smackbum: :p

http://www.thevintageknob.org/luxman-CX-1.html

ovo sa ozbiljnim sluskama pa da se uporede kartice , ostalo je mlacenje prazne slame

Sa ozbiljnim sluskama ce razlika biti uocljivija, slazem se da su hi end sluske odlicno resenje da se izvrsi selekcija izvora i odlican predlog za neki od buducih testova, opet ab naravno :)
 
Poslednja izmena:
@Misko
Matori, navrnuo bih ja taman i na audioberzu, al' nisam bio kod matoraca mesec i po. Keva se vec nadrndala na mene. Trebao prethodni vikend, al' nam je subota bila radna i tako :S:
 
Mnogi misle da proslogodisnji pobednik farme peva opasno....:p

@garson i civi

Neću da tvrdim, ali mislim da ovo nije napisano u tom kontekstu, nego mi više deluje da cilja na to da kod mnogih ljudi slušni aparat nije razvijen dovoljno da uoči tu mikroskopsku razliku, koja se definitivno može utvrditi mernim instrumentima. Naravno, koliko sam razumeo ovde je reč o veoma veoma malim nedostacima koji se javljaju u zvuku, a ne o drastičnim razlikama kao što su dva izvora različite klase.

A, inače, samim tim što cenite kvalitet zvuka i iskreno verujete da razlika postoji, ne mora da znači da je zaista i primećujete. Kupovinom hifi sistema sluh se neupgrade-uje :p. Mnogima se sviđa to da su audiofili, a možda nemaju razvijeniji sluh od prosečne osobe. :)
 
Poslednja izmena:
ne da nije razvijen nego se i ne trude da uoce razliku a i pitanje je na cemu bi je uocili , iuporedili , koliko njih j ebilo n anekom klasicnom ili dzez koncertu, koliko njih je culo kako zvuci big band orkestar u full ozvucenom pozoristu, tako da sve je relativno , ja osetim da mi auto slabije ide kad sedne jos dvoje pored mene , nekome ide isto i u drugoj i u trecoj(moja keva) , tako da.... bez ljutnje , ali nekima mozda i ne treba nista bolje
 
ne da nije razvijen nego se i ne trude da uoce razliku a i pitanje je na cemu bi je uocili , iuporedili , koliko njih j ebilo n anekom klasicnom ili dzez koncertu, koliko njih je culo kako zvuci big band orkestar u full ozvucenom pozoristu, tako da sve je relativno , ja osetim da mi auto slabije ide kad sedne jos dvoje pored mene , nekome ide isto i u drugoj i u trecoj(moja keva) , tako da.... bez ljutnje , ali nekima mozda i ne treba nista bolje

Slažem se sa tobom 100%, ali ipak mi se čini (dakle moja procena, ne tvrdim da je tako) da rečenica sa wikipeda-e ne kaže "mnogi iz skupa ljudi koji obraćaju i ne obraćaju pažnju", nego "mnogi iz skupa ljudi koji obraćaju pažnju".

Ne samo kada je u pitanju muzika, nego generalno, postoje ljudi koji su svesniji sebe i stvari koje ih okružuju, više obraćaju pažnju na stanje i reakcije sveta oko sebe (primer sa kolima koji si dao), ali moja poenta je da za neke stvari prosto nije dovoljna samo dobra volja nego i dar od prirode, tj. u ovom slučaju slušni aparat dobrano iznad proseka.

I opet se vraćamo na ono što je Delija jednom rekao. Šta vredi "savršen" sistem kad 95% muzike nema tako savršenu produkciju. Ne slušaju se samo test diskovi i par probranih izvođača sa standardno ubitačnom produkcijom. Već danima npr. vrtim Black Keys koji svoje albume snimaju u običnom podrumu, tako da mi je apsulutno nebitno da li će mi malo izobličenja signala uneti neki kabl, clock generator... kad je signal izvorno "prljav", bitnija mi je muzika koja pri tom pristojno zvuči. :guitar:
 
Poslednja izmena:
izvinjavam se na greskama u kuckanju (mrzim touch telefone) nego da se nadovezem slusam nesavrsenu produkcija i na dobrom i na losem sistemu i na dobrom uprkos nesvrsenostima zvuci bolje poz
 
Pozdrav
Sredjivao sam malo sobu ovih dana i po prvi put resio da se malo ozbiljnije angazujem oko muzike.
Cale koji je ceo zivot Hi Fi entuzijasta mi je uzeo neki Magnatov subwoofer, Aiwinu mini seriju 22 bez decka i Grundig compact box 250 zvucnike s tim sto ja gledam da uzmem jos jedan par istih ili Audioramu ako naletim na neke u oglasima.

Ono sto mi treba jeste kvalitetna zvucna karta, radije bih uzeo polovnu jer je nisam bas planirao kao investiciju, spreman sam da potrosim ~30e. Ono sto uglavnom slusam su 192kbps+ mp3 fajlovi.

Preporuke za karticu dobrodosle. :wave:
 
Da li za E-MU 0202 postoje drajveri za Win7 64bit? Koliko vidim na sajtu, nema ih. Da li je neko probao zvučnu na ovom sistemu i da li radi kako treba sa Vista drajverima?

Što se tiče Pro-Ject USB Box-a, da li njega Win prepoznaje kao neki generički USB audio device i ni nema drajvere?

Da li osim ove dve kartice postoji još nešto u ponudu, taj rang, a da radi na Win7?
 
Hvala!

Inače, E-MU 0202 USB vs. Pro-Ject USB Box, šta kažete? Naravno poslušati i jedno i drugo, pa uporediti je nemoguća misija u Srbiji.

Nov E-MU ima da se kupi za 80e, da li je to to ili ima negde jeftinije? Da li neko zna gde ima da se kupi Pro-Ject USB Box ili ako se oglas videli negde javite na PM. :)
 
Sta god da kupis preporucujem da im zamenis napajanje tjst prikacis externi trafo....probaj prvo sa baterijama ako ne primetis razliku u zvuku onda nista...:D
 
@Peja
Hvala! :)

Pošto sam u procesu trajne tranzicije desk->laptop mislim da će mi i onaj USB stick od 30e zvučati fantastično u poređenju sa laptop integrušom. Posle Xonara DX, ovo je kazna za uši. :D

I u desku sam imao Realtek integrušu, kao sada u laptopu, ali to jednostavno ne može da se poredi, integruša sa Gigabyte DS4 matične zvuči dosta dosta dobro, ne sjajno, ali je uporediva sa Xonarom, dok ova na laptopu zvuči kao iz dupeta, bukvalno, da izvinete. :)

Tako da, o externom napajanju, otom potom, prvo da se rešim bede zvane integruša. :p
 
Poslednja izmena:
U principu, E-MU 0202 i Pro-Ject, mi ne odgovaraju jer nemaju S/PDIF out, tek sad to vidim. Inače, na stranu kvalitet zvuka, čitajući user reviewe uglavnom sve USB sprave koje nude Creative i M-Audio imaju ogromnih problema sa drajeverima i upotrebljivost kartica na Win7 se kreće od "ne radi uopšte" do "radi, ali veoma nestabilno", tako da tako nešto ne dolazi u obzir.

Da li neko može da preporuči USB audio device koji fercera bez greške na Win7 i pri tom ima S/PDIF out?

A neka jednostavna varijanta USB -> S/PDIF, bez analognog out-a? Znam da toga ima, samo je pitanje da li ima u Srbiji i ako se naručuje online koji konkretno?
 
Poslednja izmena:
Hvala Vlado za info E-MU 0204 USB. Jel se pojavio u nekoj domaćoj prodavnici?

Što se tiče S/PDIF, laptop ga poseduje, ali preko izlaza za slušalice, neka combo varijanta, ali s obzirom na kvalitet analognog zvuka, sumnjam da je digitalni upotrebljiv, a trenutno nemam takav 3.5mm kabl da probam (naručito što ni ne piše u user manualu da li je optical ili coax).
 
Poslednja izmena:
Iskreno, ne znam da li ga ima u prodavnicama ali cim je karta izasla nece puno proci do pojave. Potrazi svoj model na netu pa proveri sta ima. Na HiFi forumu (po obicaju) preteruju i min za usb>spdif je neki konvertor od 100e a dac prica ide reda 500+ e.

Kupi ti lepo STX pa ga zipuj i ubaci nekako u sam lap pa uzivaj. :p
 
...čitajući user reviewe uglavnom sve USB sprave koje nude Creative i M-Audio imaju ogromnih problema sa drajeverima i upotrebljivost kartica na Win7 se kreće od "ne radi uopšte" do "radi, ali veoma nestabilno", tako da tako nešto ne dolazi u obzir.

Sto se drivera tice, ako M-Audio nema podrsku za zilion OS-a, ne znam koji brend ima. Verujem da i eksterne, kao i interne (koristim trenutno Audiophile 2496 na Win 7 64bita Ultimate, sa i bez Wasapi) rade bez greske na svakoj platformi, pocevsi od Linux/Unix, preko Mac OS, Windowsa 95 pa nadalje do 7-ice u svim varijantama. Ne secam se da mi je ikada zabagovao M-Audio driver, na bilo kom win-u. Creative je vec druga prica po tom pitanju...
 
Poslednja izmena:
Ja nikad nisam imao problema sa Creative driverima, a koristio sam X-Fi vise god. Isto sada sa Asusom (da cuknem vo drvo :) ). Mozda ljudi ipak ne umeju da instaliraju kako treba.
 
Kratko pitanje: M-Audio Audiophile 2496 vs EMU 0404?

Koristio bi ih za slusanje muzike na AKG K702 i Altecovim VS4121 zvucnicima (za sada).

Ni jedna ni druga nece same od sebe da ti poteraju AKG K702 posto nemaju ni headphone out, niti pojacalo za isti. Ja na 2496 slusalice koristim tako sto sa RCA izlaza prosledim signal u integrisano pojacalo, pa preko njega nakacim slusalice kad mi zatrebaju ponekad.
A za taj Altec ti na ulazu treba bananica od 3.5mm, sto bi i kod M-Audio i Emu morao da optimizujes drugim kablom. M-Audio ima RCA (cinc) ulaze i izlaze, a Emu od 6.3mm (i to preko onog jeftinog adaptera kvaliteta pijacarskog kabla), pa bi sa Emu morao da lemis novi kabl ili da potrazis negde gotov. RCA>3,5mm je ipak dosla lakse nabavljiva varijanta gotovog kabla. A kasnije ako predjes sa Altec-a na neko pojacalo koje koristi standardne RCA kao i M-Audio, mocices da kombinujes mnostvo kablova RCA>RCA. Sa Emu bi opet morao da se i u tom slucaju snalazis oko povezivanja. Inace, sveukupno su tu negde, ako izuzmemo stabilnije drivere i RCA izlaze kod M-Audio. Valjda je i Emu nesto poradio na svojim driverima.
 
Poslednja izmena:
Ma ako ne zalis para uzmi Xonar ST i nema da brigas. Zvuk kazu da je ko bonbona, ima i pojacalce za sluske. To mi je sledece na listi zelja. A sto zelim sebi zelim i drugome. :)
 
Nije to nikakva nauka povezati bilo sta, ali ako ces duze vreme slusati Altec, onda ti bolje od jeftinijih Asusa nece ni trebati. A za sluske ako ces da koristis zvucnu, kupi STX, mada ja K702 nikad ne bih kacio na zvucnu, bilo koju.
 
^ Sta ste se uhvatili tog stx-a, nikada mi nece biti jasno ? Kartica je samo VRELIJA od st-a, a svira isto. St je skuplji za nekih 1000 din ali je razlika u temperaturi ipak win u korist st-a pogotovo kada dodje leto, ajde sto greje proc i grafa nego jos nam treba i da zvucna greje.
 
Nazad
Vrh Dno