Šta je novo?

Zvučna za slušanje muzike

marko_n

Slavan
Učlanjen(a)
28.02.2006
Poruke
2,313
Poena
380
Koju bi zvučnu preporučili za stereo slušanje muzike na 2.0 zvučnom sistemu?

Potrebno je da:
- karta radi u Windows 7 64bit
- daje osteno bolji zvuk od Realtek integruše (za tiho slušanje muzike dok radim na računaru)
- cena bude što povoljnija
- da može da se kupi kod nas, poželjno nova

Nije potrebno da ima bilo kakvu podršku za igre i filmove (jer će biti ugrađena u računar koji se ne koristi za to).

Čitajući forum, uglavnom su preporuke:
X-Fi Xtreme Music
X-Fi Titanium
M-Audio Audiophile 2496
E-MU 0404

Prve dve X-Fi bih odbacio i zbog cene i zbog mogućnosti koje su meni lično nepotrebne. Dakle, ostaje Audiophile 2496 i E-MU 0404. Da li neko može da mi potvrdi da li ove dve karte ispunjavaju uslove koje sam naveo, i ako da, koja od ove dve je bolji izbor? Naravno, ako postoji još neki predlog - dobrodošao je. :)
 
Kul, hvala, znaci M-Audio 2496 ili E-MU 0404, a nije mnogo strasno ni ako bude i neki Creative, posto ce biti i mp3-jki.. (s tim da je ovaj neki Xonar oduvao Creative na nekom testu sto sam gledao)
U toj nekoj varijanti su i Audiotrak pretpostavljam, i neki ESI modeli..

I ako moze neko da mi kaze kratko koja je svrha eksternih karti, tj. zbog kojih stvari se generalno kupuju...bolji signal, tj. manji sum, pojacalo...jos nesto..?

S tim da "elektronika" ne znaci samo techno...slusam i ambient, i sve ostale podzanrove...tako da nije samo tuc-tuc. (usput 99% od toga je old school iz perioda 1988-1995, znaci analogni zvuk)

Sirok sam ja sa zanrovima, znam o cemu pricas. Taj period i vredi da se cuje. Da je analogan- nije, ali kapiram na sta mislis. :)
Eksterne karte imaju tu prednost sto su van kucista iz koga ne kupe razne smetnje od ostalih komponenti, ventilatora, nestabilnog napajanja.
Za ono sto ti trazis (doduse, morao bi da premasis 50e za polovne varijante), uzeo bih u razmatranje Audiophile 2496, Emu 0404, ESI Juli, neki Terratec eventualno. Ima ih jos, ali su skuplje.
 
Sirok sam ja sa zanrovima, znam o cemu pricas. Taj period i vredi da se cuje. Da je analogan- nije, ali kapiram na sta mislis. :)
Eksterne karte imaju tu prednost sto su van kucista iz koga ne kupe razne smetnje od ostalih komponenti, ventilatora, nestabilnog napajanja.
Za ono sto ti trazis (doduse, morao bi da premasis 50e za polovne varijante), uzeo bih u razmatranje Audiophile 2496, Emu 0404, ESI Juli, neki Terratec eventualno. Ima ih jos, ali su skuplje.

Da, sasvim je moguce da prebacim 50e, sad kad sam vec krenuo...i kad sam video sta sve ima..

Sto se tice muzike, mislio sam na koriscenje analognih masina, za razliku od danasnje elektronike...koja je tehnicki zategnuta, ali nema dusu =)
 
Pa ako ce zvucnu da poveze sa vintage pojacalom i nekim prosecnim zvucnim kutijama, postoji sansa da ce primetiti, mada se slazem da elektronika i nije bas neki adekvatan reper za poredjenje. Recimo Audigy sa M-Audio u stereo modu zaista ne moze da izadje na kraj, prosto je slabija u svakom smislu, sto je i normalno, jer im je i totalno druga namena i svrha, pa bilo koja muzika da je u pitanju. Doduse, ni cena polovnih im nije ista, kao ni zastupljenost. Jasno je sta bih ja licno izabrao od te tri nabrojane, s obzirom da jos nisam doziveo da visekanalna kartica bolje odsvira stereo muziku od stereo kartice.

Moje misljenje koje sam izneo u ovoj temi, a koje je potkrepljeno testom takodje pomenutim nekoliko poruka iznad, je da ce tesko primetiti neku razliku na nekim mnogo skupljim komponentama od tih koje on ima. Pogotovu sa muzikom koja nije vrhunski produkovana! Audigy sam imao davno i losija je od Extreme Music, toga se dobro secam , ali mislim da ona nije ni usla u izbor za kupovinu...
 
Kul, hvala, znaci M-Audio 2496 ili E-MU 0404, a nije mnogo strasno ni ako bude i neki Creative, posto ce biti i mp3-jki.. (s tim da je ovaj neki Xonar oduvao Creative na nekom testu sto sam gledao)
U toj nekoj varijanti su i Audiotrak pretpostavljam, i neki ESI modeli..

I ako moze neko da mi kaze kratko koja je svrha eksternih karti, tj. zbog kojih stvari se generalno kupuju...bolji signal, tj. manji sum, pojacalo...jos nesto..?

S tim da "elektronika" ne znaci samo techno...slusam i ambient, i sve ostale podzanrove...tako da nije samo tuc-tuc. (usput 99% od toga je old school iz perioda 1988-1995, znaci analogni zvuk)

Ne znam da li si procitao ovaj trejd bar par stranica unazad, jer ako nisi, savetovao bih te to da uradis. Jos jednom, moj savet ti je da pojuris bilo sta od tih kartica koje si naveo jer neces pogresiti ni sa jednom. Neces imati mnogo izbora sto se polovnih kartica tice jer u zadnjih par meseci ne znam da li se jedna od njih svih i pojavila u oglasima!
 
Ako na svom sistemu iz potpisa koristis XtremeMusic i ne cujes razliku izmedju nje i neke druge bolje kartice, onda si srecan covek. Ozbiljno. Sta smatras pod dobrom produkcijom? Diannu Krall, Miles Davis-a, neke simfonijske sastave klasicne muzike? Nesto drugo? Elektronska muzika ne pati od loseg mikrofona, polozaja vokala u prostoru, akustike studija ili neceg cetvrtog. Njena sadrzinski prosta struktura navodi na cesto pogresne zakljucke. Vecini koji ne slusaju, to je tuc-tuc, koji god podzanr oko nje bio u pitanju. Da bi se razumela njega sadrzina, potrebno je vise obratiti paznju na neke druge stvari. Nisam izriciti electro freak pa da sad branim ovaj relativno svez zanr, vec slusam od klasike do elektronike mnogo toga.

@Hypnotic

Da, danas je mnogo toga unakaradjeno i dostupno svima da rade oko muzike, pa otud i raznorazni promasaji. I tehnika se promenila, pa umesto nekada pune sobe opreme, dovoljan je danas jedan laptop. Nekolicina je ostala privrzena starom stilu, ali definitivno ovaj zanr prelazi u neku drugu dimenziju, gde je razlika izmedju najgoreg komercijalnog skarta i kvalitetne ideje veoma mala prosecnom slusaocu. I u njoj itekako ima kica i sunda, ali covek treba dobro da je poznaje, da bi to s lakocom i cuo. Vecina to ne primecuje, pa slusa sve i svasta.
 
Moje misljenje koje sam izneo u ovoj temi, a koje je potkrepljeno testom takodje pomenutim nekoliko poruka iznad, je da ce tesko primetiti neku razliku na nekim mnogo skupljim komponentama od tih koje on ima. Pogotovu sa muzikom koja nije vrhunski produkovana! Audigy sam imao davno i losija je od Extreme Music, toga se dobro secam , ali mislim da ona nije ni usla u izbor za kupovinu...

Ma sve ulazi u obzir :) Spomenuo sam bio i Creative...

Doduse, nisam tehnicki potkovan u vezi ovih stvari, ali u vezi muzike jesam :) imam sluha, radio sam testove, i mogu da prepoznam sitne razlike...sad, sta ja znam..

Razmisljam cak i o nekoj eksternoj, svidja mi se da mi je nadohvat ruke, kontrolisanje jacine za slusalice, i to sto je manja mogucnost za krckanje, puckanje, kao sto sam do sad imao problema..
 
Krckanje, pucketanje i ostalo neces sigurno imati sa onim sto sam naveo ako imas pristojno napajanje i dobro uzemljen komp. A za eksternu bih pogledao EMU 0202 usb. Ona se napaja preko usb-a, ali postoji tweak kojim se to zaobilazi pa dobije stabilno regulisano napajanje. Polovna- retka kao i gore pomenute.
 
Nema oko uzemljenja neka velika nauka, treba komp, odnosno strujni kabl iz napajanja, da utaknes u suko uticnicu sa onim plehcicima (bilo direktno ili preko razvodne letve koja takodje mora da ima plehcice). EMU 0202 inace vise kupuju muzicari, jer im sluzi i za gitare, klavijature, mikrofone i slusalice ujedno. Podrazumeva se da je i za reprodukciju muzike dobra. Ne moras nju niti bilo koju eksternu da uzimas kao obaveznu, mozes komotno i interne. Pucketanje i sl. se na boljim kartama jednostavno ne dozvoljava i ako do njega dodje, to je obicno zbog ovih razloga koje sam naveo.
 
Sve ovo mu savetujem,nadajuci se da ce shvatiti da ne treba da juri kartice koje verovato nece naci polovne,vec koja prva naleti.Rekao sam da razlika postoji ali je minimalna i vise se ogleda u karakteru zvuka,nego u kvalitetu.Vec smo pomenuli ranije sta je od opreme korisceno i sva trojica smo se slozili oko toga da cak i dac od 400e ne daje bolje rezultate.Niche, ti si srecan jer bih voleo da imam istancaniji sluh kao ti:)
 
Pa tacno je da izmedju dobrih kartica nije velika razlika u samom kvalitetu i definiciji zvuka, vec vise u karakteru. Tu pre svega mislim na mogucnost stvaranja 3D zvuka, separacije kanala i crtanje prostora sa preciznom pozicijom instrumenata i vokala, vazduh oko svih njih, dubina i sirina pozornice. To je uglavnom razlika. A iz iskustva evo mogu da kazem Hypnotic-u, da se i sa pravcima koje pretezno slusa, itekako postize dobra prostornost i sevanje raznoraznih detalja, pa onda na nekim stvarima tacno se cuje ono "uvrtanje" kada neki zvuk krene sa recimo levog zvucnika, pa u dubini prelazi preko sredine na desni, da bi se opet sa desnog nastavio preko sredine na levi, ali ispred zamisljene ose zvucnika, tj. ispred njih. Ima tu raznoraznih zanimljivosti da se cuje.:)
 
Slazem se sa Vladom, a moram i da dodam da je muzika zamisljena da se slusa kako je tvorac zamislio. Dakle ako je izdat album u 4.0, 5.1 ili 7.1 za sto ga ne slusati takvog? Naravno da je tvorac toga zamislio da docara nesto i sa strane da bi te uvukao u pesmu. Jednom sam spomenuo, poslusajte Pink Floyd - Time u quadrophonic zapisu i shvaticete zasto je bas majstorski docarana u surround-u. Gomile satova koje vas okruzuju i predstavljaju bas to sto pesma i jeste -Time.

Naravno pod svim ovim surround albumima ne podrazumevam nikakve upmixove vec albume mixovane u studiju. Uvek ima losih mixeva a naravno i vrhunskih, samo treba poslusati i medju njima probrati.
 
Naravno, ne mislim da se stereo (2ch) zvuk slusa na 5.1 (7.1) sistemu uz pomoc ProLogic i sl pomagala vec izdat album, snimljen u surround tehnici.
Sto se tice teme zna se, za muziku najbolji izbor jeste Xonar Essence STX (PCI-e) ili ST (PCI).
Ne bi bilo lose da neko kaze koji bi izbor bio najbolji za usb kartu ili je bolje doati novac i ici na ext dac ako se vec ide na van kucista. Kao i ako neko vec koristi ext dac koju kartu uzeti da zadovoljava potrebe spdif izlaza.
 
Mislim da za externu varijantu za stereo muziku treba ici na DAC pre nego externu "zvucnu" jer nisam video externu "zvucnu" sa kvalitetnim TOP komponentama uglavnom prosecne komponente se stavljaju (ne mislim samo na DAC cip) i naravno switch napajanje koje toplo preporucujem da se zameni sa linearnim
 
ima uglavnom losije a i opet ti treba nesto sto ce da iz pc izbaci kvalitetan digitalni signal bez jitera...
 
Slazem se sa Vladom, a moram i da dodam da je muzika zamisljena da se slusa kako je tvorac zamislio. Dakle ako je izdat album u 4.0, 5.1 ili 7.1 za sto ga ne slusati takvog? Naravno da je tvorac toga zamislio da docara nesto i sa strane da bi te uvukao u pesmu. Jednom sam spomenuo, poslusajte Pink Floyd - Time u quadrophonic zapisu i shvaticete zasto je bas majstorski docarana u surround-u. Gomile satova koje vas okruzuju i predstavljaju bas to sto pesma i jeste -Time.

Naravno pod svim ovim surround albumima ne podrazumevam nikakve upmixove vec albume mixovane u studiju. Uvek ima losih mixeva a naravno i vrhunskih, samo treba poslusati i medju njima probrati.

Takve albume mozes da nabrojis na prste jedne ruke. Bukvalno. Jean Michel Jarre - AERO je jedan od njih, koji stvarno treba poslusati u surrond varijanti.

Evo ti jedan primer totalne budalastine. Koncert Eagles-a Farewell Tour 1, pocetak pesme "Hotel California", gledas muzicara na bini i cujes trubu sa zadnjih zvucnika. Nema veze sa mozgom, al' bitno da je surround :wall:
 
@nikk18adsl
U pravu si zaboravio sam da kazem da sa pravim DAC nemam iskustva i a to sto sam gledao kosta mnogo... ovo do 300,400e...je prilicno siromasno
 
Pozdrav drugari, nije me bilo neko vreme... :)

Šteta što je obrisan simpatični deo diskusije stereo vs. surround. Sećam se da je poslednji put, kada se povela slična priča, gvlada tvrdio da je surround potreban jer se na (zatvorenim) koncertima zvuk odbija od zidova. Ovaj put je argumentacija bila, ipak, za nijasnu zrelija. :)

Nadovezao bih se na gvladino pitanje:
Ne bi bilo lose da neko kaze koji bi izbor bio najbolji za usb kartu ili je bolje doati novac i ici na ext dac ako se vec ide na van kucista. Kao i ako neko vec koristi ext dac koju kartu uzeti da zadovoljava potrebe spdif izlaza.

Dakle, USB rešenje (za laptop). Da li je E-MU 0202 najbolja varijanta za do 100e ili neko ima neku bolju preporuku?
 
Covece, znam sta sam doziveo na koncertima klasicne muzike kada sam jasno cuo odbijeni zvuk jer nije bilo nikog iza mene ko svira a zvucalo je strasno dobro. Mozda za klubski bend od pevaca i gitare i ne treba nista vise od 2 zvucnika.
 
Poslednja izmena:
Takve albume mozes da nabrojis na prste jedne ruke. Bukvalno. Jean Michel Jarre - AERO je jedan od njih, koji stvarno treba poslusati u surrond varijanti.

Evo ti jedan primer totalne budalastine. Koncert Eagles-a Farewell Tour 1, pocetak pesme "Hotel California", gledas muzicara na bini i cujes trubu sa zadnjih zvucnika. Nema veze sa mozgom, al' bitno da je surround :wall:

Sto ne znaci da ih ima ne prste jedne ruke, vec ih ima dosta ali ih ti nisi sve preslusao pa ne moze da se iznese zakljucak da je kod vecine los mix. Ja imam mozda 20-ak albuma, kompilacija u surround formatu i mogu reci da vecina ima veoma dobru prostornost mixa. Slazem se da ima losih mixeva, ali ne verujem da zbog toga treba odbacivati zamisao kreatora albuma samo zbog toga jer ste se navikli na stereo, koji btw vecina obicnih smrtnika ni ne verujem da primecuje jer verovatno ima lose postavljene zvucnike, losu akustiku sobe itd.:)

ontopic:
Da kazem da sam imao na par dana Xonar Essence STX koji stvarno veoma dobro zvuci. E sad, cena je druga stvar, ali kao stereo karta "za slusanje stereo muzike" izuva.:)
 
Covece, znam sta sam doziveo na koncertima klasicne muzike kada sam jasno cuo odbijeni zvuk jer nije bilo nikog iza mene ko svira a zvucalo je strasno dobro. Mozda za klubski bend od pevaca i gitare i ne treba nista vise od 2 zvucnika.

Vlado, to sto si cuo iza sebe u nekoj sali ili dvorani, je rezultat akustike, i to ne moze u tvojoj sobi zvuk iz satelita iz 2 ili 4 tacke da zameni, vec ce isto akustika. Ako ti je muzicki sastav ispred tebe, ne kapiram koju ulogu pozadi satelit nadoknadjuje kad je kao sto rekoh to posledica akustike tog prostora. Akustiku da nadoknadjuju sateliti, to je po meni zesce neozbiljno. ,)
Kao sto pomenu Delija te trube iza koje nemaju veze s mozgom, jel to neka sala s tim ili sta? Ko moze to da nazove realnim zvukom i pokusajem prezentacije zivog zvuka, mora da se mnogo sali.
 
Covek je naveo primer jednog loseg dela mixa, nisam ga poslusao ali verovacu mu na rec. Inace imam obican 5.1 zapis studijskog albuma, koji je bio zamisljen kao stereo ali je kasnije remasterovan i izmixan u 5.1. U svakom slucaju veoma dobro zvuci i nema nikakvih truba u pesmi.:)
Ali ajde, imam cak i par bluray koncerata i uglavnom su majstorski odradjeni, tako da tu gresku koju je on naveo moze da se desi, ali uglavnom mixevi koncerata i studijskih albuma su 2 sveta, jer ti gledas koncert i tu se pravi mix prostornosti u odnosu na binu i izvodjaca, za razliku od studijskih albuma, gde se pesme mixuju uglavnom da bi se postigao stilski efekat necega da te okruzuje po potrebi i kako su to zvucni inzenjer i muzicar zamislili.
 
@adsl Prvo nisu sateliti pozadi vec zvucnici celog opsega. Drugo, isto kao sto surr zvucnici u filmovima simuliraju prostor koji nemas u sobi isto to vazi i za njihovu ulogu u konertima ili surr muzici. Problem surround sistema nije u primeni, kvalitetu ili realnosti. Sve je HiFi. Glavni problem je cena. Ako budzet nije problem surround sistem moze zvucati podjednako dobro kao i stereo.
 
Zasto nastavljate o tome? Valjda je dovoljan znak to sto su moderatori (opravdano) pobrisali dosta toga.
Tema su zvucne karte.
 
Nazad
Vrh Dno