Šta je novo?

Zvučna za slušanje muzike

marko_n

Slavan
Učlanjen(a)
28.02.2006
Poruke
2,313
Poena
380
Koju bi zvučnu preporučili za stereo slušanje muzike na 2.0 zvučnom sistemu?

Potrebno je da:
- karta radi u Windows 7 64bit
- daje osteno bolji zvuk od Realtek integruše (za tiho slušanje muzike dok radim na računaru)
- cena bude što povoljnija
- da može da se kupi kod nas, poželjno nova

Nije potrebno da ima bilo kakvu podršku za igre i filmove (jer će biti ugrađena u računar koji se ne koristi za to).

Čitajući forum, uglavnom su preporuke:
X-Fi Xtreme Music
X-Fi Titanium
M-Audio Audiophile 2496
E-MU 0404

Prve dve X-Fi bih odbacio i zbog cene i zbog mogućnosti koje su meni lično nepotrebne. Dakle, ostaje Audiophile 2496 i E-MU 0404. Da li neko može da mi potvrdi da li ove dve karte ispunjavaju uslove koje sam naveo, i ako da, koja od ove dve je bolji izbor? Naravno, ako postoji još neki predlog - dobrodošao je. :)
 
Delija, manje posmatraj uredjaje kroz prizmu cene i klase (kako su poceli da mi idu na zivce reci klasa, rang cene, preporucena cena :mad:), a vise kroz ono sto oni zapravo jesu. Zbog cega si ocekivao vise od CA? Najvise se pare valjaju na takvim tupavim jeftinim digitalnim izvorima koji su nafurani makretingom, a u sustini video si i sam kako radi.
 
Zanimljiva kostatacija. Ispade STX stvarno fina karta. Da ste ovo objavili na HiFi forumu verovatno biste bili banovani.
Aj sto ispade STX nego sto ispade i X-Fi fina karta.:p

Sta bi sa onom konstatacijom da su STX/EMU1212m klasa iznad M-Audio 2496? :) Jel to znaci da je 2496 losiji od X-Fi posto ispade da je X-Fi tek malo losiji od STX/1212m?
 
EMU 1212M ima sasvim drugaciji karakter zvuka - mnogo otvoreniji, a kao zamena za Audiophile 2496 je uleteo u trenutku kada sam imao Dayens Premium Monitor, koji imaju relativno zatvoren zvuk i verovatno je zato razlika bila vrlo uocljiva i prijala je. BTW, zaboravih juce da kazem, Dayens-i su za rock muziku sa malo slabijom produkcijom i za live snimke bili bolji od Jamo-a. Jamo je previse ostar za tako nesto.

Isto vazi i za X-Fi - njega sam mnogo vise poredio sa EMU-om i to dok sam cekao STX da mi stigne. Kad je STX stigao, bilo mi je zanimljivo jedino poredjenje sa EMU-om, posto sam odlucivao koju od njih da zadrzim.

Kao sto sam vec rekao, nisam radio A/B testove, vec sam pustao cele numere. I jedno i drugo ima svoje prednosti i mane, a mi nismo imali vremena i za jedno i za drugo. A/B testovi su dobri za otkrivanje znacajnih razlika u boji i prostornosti zvucne scene, dok je za kompletan utisak potrebno slusati cele numere. Za ovo drugo jednostavno nismo imali dovoljno vremena.

Takodje, nismo se naslusali diskova sa bash vrhunskom produkcijom jer nisam hteo da gnjavim, pogotovo sto su njih dvojica, razumljivo, zeleli da cuju one snimke koji su im poznati, a razlika se povecavala sa takvim snimcima. Probah da uvalim neki jazz, ali su me mrko gledali :)


Elem, da ne bude zabune, razlika postoji i relativno je lako uocljiva. Zeznuto je izraziti je u procentima, kao sto vec rekoh. BTW, Misko je procente skalirao prema razlici izmedju dva pojacala :d, za koju niko od nas nije mogao da veruje da je bash tolika, pogotovo sto je rec o pojacalima istog proizvodjaca iz dve serije koje su izasle jedna za drugom. Ali da smo ocekivali vece razlike u dvobojima STX/CA, STX/X-Fi - jesmo.
 
Poslednja izmena:
Zanimljivo moram priznati :) Ako se DAC Magic ovako pokazao stvarno me interesuje kako bi zvucali najavljeni Musical Fidelity M1 DAC i Audiolab MDAC u poredjenju sa STX naravno.
 
M-Audio uopste ne tezi tamnijem zvuku, eto to mogu da dodam. EMU je verovatno svetliji, pa ti je zato vise prijao u tom trenutku uz Dayens. Nego, manite se belaja sa svim tim digitalnim sklopocijama i slusajte muziku.
 
Misko je procente skalirao prema razlici izmedju dva pojacala :d, za koju niko od nas nije mogao da veruje da je bash tolika, pogotovo sto je rec o pojacalima istog proizvodjaca iz dve serije koje su izasle jedna za drugom.

Pa da :), razlika ko dupe i oko je npr. razlika u bass-u izmedju pomenutih harmana, nema potrebe za a/b nema potrebe slusati vise od 10sec, jednostavno razlika je ogromna, ja sam prvo pomislio da nije selektovan A+B izlaz za zvucnike, tj. da rade samo visoki na harmanu, posto je jamo povezan biwire-om visoki na A, bas na B > tolika je razlika bila.

Zanimljivo moram priznati :) Ako se DAC Magic ovako pokazao stvarno me interesuje kako bi zvucali najavljeni Musical Fidelity M1 DAC i Audiolab MDAC u poredjenju sa STX naravno.

Daj nam par meseci pa cemo izneti ovde zakljucke :d
 
Moram pod hitno da smanjim razmak izmedju ociju upecane ribe, da ne strada pun autobus dece :D :d :D
 
Ma Delija i Misko nisu kompetentni da pricaju o testu jer su prvo popili gajbu piva pa seli da testiraju a i klima je bila namestena na 15 stepeni pa su uredjaji bili nezagrejani, a kablovi u uredjajima skupljeni!:D
Nedelja u NS kod Delije je bila izuzetno produktivna sto se tice testova jer je pokazala ono sto Misko, Dekara i ja vec duze vreme testiramo...
Rado bih pokrenuo temu i na hifi forumu i verovatno cu to i uraditi iako cu verovatno biti banovan i dobiti etiketu persona non grata.
Zaključci cu sledeci:
Razlika izmedju zvucnih kartica XFI extreme music, Miskove Prodigy audiotrak ili kako se vec zove i Asus Xonar STX je minimalna,sto je Misko rekao reda 5% ako ima i toliko! Zvuk na STX je nesto detaljniji,mesnatiji ali to ce se cuti ako se bas skoncentrises i ako se pusti neka audiofilska stvar, a u nekoj losijoj produkciji se nece ni cuti!:zgran:
Razlika postoji ali ni u snu ne vredi razlike u ceni! Naravno ko ima novca moja preporuka svakako ide STXu.
Ja sam bio ubedjen da moj sistem, iako kosta nekih 1500e, nije dovoljno "kvalitetan" i da i ne treba cuti neku razliku izmedju zvucnih i DACa na njemu, ali posle testa na Delijinom sistemu koji kosta nekoliko "glava", dosli smo do istih zakljucaka...
Neverovatmo koliko je moje pojacalo HK680 u Delijinoj sobi i sa njegovim zvucnicima lose zvucalo:zgran:
Basa nigde i videla se razlika izmedju pojacala. Kad sam vratio moje pojacalo kuci i povezao na moje zvucnike i u mojoj sobi sve je doslo na svoje mesto. Znaci zvucnici i soba na prvom mestu i naravno pojacalo,sve ostalo :smash:
Iznenadjenje je bilo i kad smo promenili kablove,mada smo promenili kabal precnika 0.5mm sa Delijinim od 6mm tako da je razlika bila ocigledna. Sto se DACa tice razlika je bila primetnija ali u karakteru i obojenosti zvuka,drugacije je zvucalo u odnosu na zvucne ali naravno da ne opravdava razliku u ceni! To je bilo moje i najvece razocarenje jer sam mislio da cu dobiti vecu razliku u zvuku jer ga toliko svi nahvalise!:wall:
Izvinjavam se ako sam se malo vise raspisao i otisao sire nego sto je tema ali mislim i nadam se da smo pomogli ljudima koji se dvoume oko ovih stvari.
 
Zanimljivo moram priznati :) Ako se DAC Magic ovako pokazao stvarno me interesuje kako bi zvucali najavljeni Musical Fidelity M1 DAC i Audiolab MDAC u poredjenju sa STX naravno.

Pratim vec odavno sve teme i procitao sam sve moguce forume i znam da si ti stalno pitao jel neko testirao DAC Magic i STX ili tako nesto. I pominjao sam te na testu da bih voleo i da si ti prisustvovao testu, ali nisi blizu i znam da ne bi dosao da sam te zvao. Ali veruj mi svi smo bili jednoglasni:
Izuzetno mala razlika izmedju zvucnih kartica. DAC daje razliku ali ni u snu ne vredi razlike u ceni. Probali smo i preko usba,koaxijalnog i optickog kabla i nista.
 
Aj sto ispade STX nego sto ispade i X-Fi fina karta.:p

Sta bi sa onom konstatacijom da su STX/EMU1212m klasa iznad M-Audio 2496? :) Jel to znaci da je 2496 losiji od X-Fi posto ispade da je X-Fi tek malo losiji od STX/1212m?

Znam da dosta ljudi nece verovati jer samo citaju testove po internetu i sa nekih foruma gde ljudi koji nisu slusali uporedo neke stvari donose presude. Nigde nisam cuo misljenja ljudi koji su sve to slusali i uporedjivali. Drago mi je sto nas je bilo vise i sto je i sam Delija zakljucio da razlika nije velika jer je u prethodnim postovima rekao da STX brise pod sa Xfijem.
 
Pricam ja odavno da taj CA nije nista posebno, vec nafurana igracka nerealne cene, ali ljudi su lakoverni, veruju testovima i ljudima od interesa, pa se zalecu i kupuju. Neko zbog ogromne kolicine sujete nikad nece priznati da je pogresio, iako je svestan toga (neko mozda i nije, takvi su tek posebna sorta), ali onome ko se ne ustrucava da kaze da je pogresio s tim i tim, skidam kapu za iskrenost i covecnost. Takvi ljudi zasluzuju status pravog hi-fi hobiste, jer su objektivni i imaju usi. U celoj prici je nazalost uvek vise onih pravih snobova sa viskom para i zeljom za dokazivanjem i zadovoljavanjem sujete. Za takve samo napred, pokazite dokle moze da ide ljudska glupost. :)
 
Kad bi vise bilo slusanja, a manje citanja i verovanja u raznorazne budalastine, hi-fi industrija bi nenormalno brzo propala, jer ne bi mogla da proda maglu u tom obimu kao sada sto svi intenzivno rade. Zato ljudi, pamet u glavu, i usi na teren kad imate visak para koji ne znate na sta da potrosite.
 
Iskreno nikad nisam donosio zakljucke o necemu dok sam ne isprobam. Za ovaj DAC Magic znas i sam koliki je trejd na hifi forumu i na 60 strana samo dvoje ili troje je slusalo i donelo zakljucke.Sto je najgore i oni su doneli sud iako nisu koristili nista za uporedjivanje!!Podseca me to na neki nas casopis o hifiju gde sve ocenjuju sa viskoim ocenama a nigde nema uporedjivanja na licu mesta. Nazalost hifi je skup hobi u kome gubis dosta novca a malo dobijas.
 
Secam se situacija... najbolji je Hi-Files kad nesto debelo pohvali. Odmah znaj da je corak. To je fora kao sa Stars zvakama. Cim vidis 100 puta dnevno reklamu na tv, znas da je g**** neopevano. Tako se i ispostavilo, svako ko ih je probao i preneo utiske, rekao mi je isto. :D
Nego najveca bi poenta bila da iskusnog satro audiofila zeznes na blind test da mu svira neka zvucna, a da se iztripuje da slusa CA. To bi bio vrhunac. :d
 
Nisam znao da ste planirali ovo okupljanje, mozda sam mogao doci sa svojim el cheapo DACom i Xonar DS, pa da vidimo gde su oni u celoj prici.:) Al' dobro, mozda neki drugi put.:)
 
Nisam znao da ste planirali ovo okupljanje, mozda sam mogao doci sa svojim el cheapo DACom i Xonar DS, pa da vidimo gde su oni u celoj prici.:) Al' dobro, mozda neki drugi put.:)

Pa ni mi nismo nista spec planirali...Deliju smo sad upoznali iako se vec znamo preko foruma i ja sam ga pozvao i to je to. Za DAC me vise niko ne moze ubediti koji god da donese da cu nesto dobiti spec.
 
Secam se situacija... najbolji je Hi-Files kad nesto debelo pohvali. Odmah znaj da je corak. To je fora kao sa Stars zvakama. Cim vidis 100 puta dnevno reklamu na tv, znas da je g**** neopevano. Tako se i ispostavilo, svako ko ih je probao i preneo utiske, rekao mi je isto. :D
Nego najveca bi poenta bila da iskusnog satro audiofila zeznes na blind test da mu svira neka zvucna, a da se iztripuje da slusa CA. To bi bio vrhunac. :d

To za blind test je najbolje. Kad smo slusali Misko i ja kod mene Asus VS Xfi slucajno sam pustio ponovo Xfi umesto Asusa i on se izlete kako misli da cuje razliku u odnosu na prethodno!:d
Obecao sam da necu nikome reci ali nisam izdrzao!:D
Delija je takodje imao slicnih situacija sa ozbiljnim audofilima ali da ne rusimo uglede ovde;)
 
Pojedini audiofili beze od blind testa kao djavo od krsta. A i da pristanu, vadili bi se posle na ukus, tako da obrni-okreni, sve je jedna velika platimudija. :) Najbolje je ne druziti se sa takvim likovima.
 
Pratim vec odavno sve teme i procitao sam sve moguce forume i znam da si ti stalno pitao jel neko testirao DAC Magic i STX ili tako nesto. I pominjao sam te na testu da bih voleo i da si ti prisustvovao testu, ali nisi blizu i znam da ne bi dosao da sam te zvao. Ali veruj mi svi smo bili jednoglasni:
Izuzetno mala razlika izmedju zvucnih kartica. DAC daje razliku ali ni u snu ne vredi razlike u ceni. Probali smo i preko usba,koaxijalnog i optickog kabla i nista.

Thx u svakom slucaju :)
 
u potrazi sam za ok zvuchnom, prvenstveno za slushanje muzike na microlab solo 5c zvuchnicima. uglavnom je to mp3, shto vbr, shto neshto nizheg kvaliteta.

budzet je knap, do 25e za polovnu, a bitno mi je da kartica ima podrshku za win7. zanima me koje su mi opcije osim X-Fi Xtreme Audio (oko 20e) i koja je po vama najbolja. hvala unapred
 
u potrazi sam za ok zvuchnom, prvenstveno za slushanje muzike na microlab solo 5c zvuchnicima. uglavnom je to mp3, shto vbr, shto neshto nizheg kvaliteta.

budzet je knap, do 25e za polovnu, a bitno mi je da kartica ima podrshku za win7. zanima me koje su mi opcije osim X-Fi Xtreme Audio (oko 20e) i koja je po vama najbolja. hvala unapred

Imas na oglasima Audigy 2 ZS, hardverski je znatno bolja od X-Fi Audio (Audigy SE), ne znam kako stoje stvari sa drajverima...
 
Ovaj, kupio bih polovnu karticu iskljucivo za slusanje muzike, za oko 50e (originalni diskovi, mp3, flac, wav, sve), slusao bih preko nekog vintage pojacala i entry-level hi-fi zvucnika, znaci stereo, za sad nisam u fazonu 5.1, 7.1 i to, mada surround nisam posteno nigde ni probao...Slusao bih 99% vremena elektronsku muziku.
Interna ili externa svejedno, dajte neki savet...odlepio sam od citanja.

U opticaju su mi bile Asus Xonar DX, M-Audio Audiophile 2496, mozda cak i neka bolja Audigy, ali posto me iskljucivo zanima mjuza, procitah da ova 2496 mozda i nije najbolje resenje...
Ploca mi je Asus M2N-SLI Deluxe.

Dajte nesto...znaci, samo muzika, preko hi-fi-a.

hvala!
 
Poslednja izmena:
Ovaj, kupio bih polovnu karticu iskljucivo za slusanje muzike, za oko 50e (originalni diskovi, mp3, flac, wav, sve), slusao bih preko nekog vintage pojacala i entry-level hi-fi zvucnika, znaci stereo, za sad nisam u fazonu 5.1, 7.1 i to, mada surround nisam posteno nigde ni probao...Slusao bih 99% vremena elektronsku muziku.
Interna ili externa svejedno, dajte neki savet...odlepio sam od citanja.

U opticaju su mi bile Asus Xonar DX, M-Audio Audiophile 2496, mozda cak i neka bolja Audigy, ali posto me iskljucivo zanima mjuza, procitah da ova 2496 mozda i nije najbolje resenje...
Ploca mi je Asus M2N-SLI Deluxe.

Dajte nesto...znaci, samo muzika, preko hi-fi-a.

hvala!
Za muziku ti je M-Audio Audiophile 2496 bolji od tih jeftinih Xonara.
Juri tako nesto, ili EMU 0404 PCI.
 
Ovaj, kupio bih polovnu karticu iskljucivo za slusanje muzike, za oko 50e (originalni diskovi, mp3, flac, wav, sve), slusao bih preko nekog vintage pojacala i entry-level hi-fi zvucnika, znaci stereo, za sad nisam u fazonu 5.1, 7.1 i to, mada surround nisam posteno nigde ni probao...Slusao bih 99% vremena elektronsku muziku.
Interna ili externa svejedno, dajte neki savet...odlepio sam od citanja.

U opticaju su mi bile Asus Xonar DX, M-Audio Audiophile 2496, mozda cak i neka bolja Audigy, ali posto me iskljucivo zanima mjuza, procitah da ova 2496 mozda i nije najbolje resenje...
Ploca mi je Asus M2N-SLI Deluxe.

Dajte nesto...znaci, samo muzika, preko hi-fi-a.

hvala!

Za 50e kupi prvu na koju naletis polovnu u oglasima posto se te kartice tesko pojavljuju u oglasima. Razlika je neprimetna,narocito za muziku koju slusas.Jedino moze doci do izrazaja Xtreme Music kod slusanja mp3 jer malo sredi losiji kvalitet...Posto ces najpre naleteti na polovni Xonar kupi i nemoj razmisljati jer NECES primetiti razliku izmedju ovih koje si naveo...
 
Pa ako ce zvucnu da poveze sa vintage pojacalom i nekim prosecnim zvucnim kutijama, postoji sansa da ce primetiti, mada se slazem da elektronika i nije bas neki adekvatan reper za poredjenje. Recimo Audigy sa M-Audio u stereo modu zaista ne moze da izadje na kraj, prosto je slabija u svakom smislu, sto je i normalno, jer im je i totalno druga namena i svrha, pa bilo koja muzika da je u pitanju. Doduse, ni cena polovnih im nije ista, kao ni zastupljenost. Jasno je sta bih ja licno izabrao od te tri nabrojane, s obzirom da jos nisam doziveo da visekanalna kartica bolje odsvira stereo muziku od stereo kartice.
 
Kul, hvala, znaci M-Audio 2496 ili E-MU 0404, a nije mnogo strasno ni ako bude i neki Creative, posto ce biti i mp3-jki.. (s tim da je ovaj neki Xonar oduvao Creative na nekom testu sto sam gledao)
U toj nekoj varijanti su i Audiotrak pretpostavljam, i neki ESI modeli..

I ako moze neko da mi kaze kratko koja je svrha eksternih karti, tj. zbog kojih stvari se generalno kupuju...bolji signal, tj. manji sum, pojacalo...jos nesto..?

S tim da "elektronika" ne znaci samo techno...slusam i ambient, i sve ostale podzanrove...tako da nije samo tuc-tuc. (usput 99% od toga je old school iz perioda 1988-1995, znaci analogni zvuk)
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno