Šta je novo?

Zvučna za slušanje muzike

marko_n

Slavan
Učlanjen(a)
28.02.2006
Poruke
2,313
Poena
379
Koju bi zvučnu preporučili za stereo slušanje muzike na 2.0 zvučnom sistemu?

Potrebno je da:
- karta radi u Windows 7 64bit
- daje osteno bolji zvuk od Realtek integruše (za tiho slušanje muzike dok radim na računaru)
- cena bude što povoljnija
- da može da se kupi kod nas, poželjno nova

Nije potrebno da ima bilo kakvu podršku za igre i filmove (jer će biti ugrađena u računar koji se ne koristi za to).

Čitajući forum, uglavnom su preporuke:
X-Fi Xtreme Music
X-Fi Titanium
M-Audio Audiophile 2496
E-MU 0404

Prve dve X-Fi bih odbacio i zbog cene i zbog mogućnosti koje su meni lično nepotrebne. Dakle, ostaje Audiophile 2496 i E-MU 0404. Da li neko može da mi potvrdi da li ove dve karte ispunjavaju uslove koje sam naveo, i ako da, koja od ove dve je bolji izbor? Naravno, ako postoji još neki predlog - dobrodošao je. :)
 
Stigla kartica, odusevljen sam razlika je drasticna u odnosu na integrusu.
Cuje se skoro kao i CD player. Inace slusam na Grundig aktiv box 40 iz '80 godine, sa kompa uglavnom mp3 mada imam i nesto flac-a.
Primetio sam dve stvari koje ne rade kako treba, a mozda je i do mene jos cu ispitati.
1. Kada u mixeru ona dva klizaca za playback stavim na 100% hoce malo da varira nivo zvuka u pesmama u kojima se smenjuju tisa i glasnija muzika. Kada resetujem klizace na 76% sve radi odlicno.
2. Mic mi malo kasni mada to jos nisam sve podesio, echo je super ali ne moze da se peva, stalno cekam da cujem kako se cuje ono sto sam zadnje izustio. Tako je i sa echom i bez echo-a. Nisam jos ni prednji panel napravio da radi kako treba, jednostavno prebaci mi na slusalice kada ih prikljucim ali me ne vrati na zvucnike kada ih iskljucim nego moram sam u Audio Centru.
Probacu ove najnovije drajvere sto ih pomenu gvlada.
Sve u svemu jako sam zadovoljan i vredi svaki dinar.
Nema novih drajvera za Xonar DS (ima za D1):(
 
Poslednja izmena:
@RumbaKing
76% je default i ne mrdam klizače sa te vrednosti. Koliko shvatam to je vrednost na kojoj se originalni signal ne pojačava i ne utišava, nego se ostavlja onakav kakav je.

Samo ostaje pitanje koja je "neutralna" vrednost za master volume. Čudi mi da nisu dali neku preporuku po tom pitanju... :S:

Koliko je to uopšte bitno kod analogne reprodukcije, da li neko zna? Nisam siguran ni kako se tačno stvari odvijaju na zvučnoj karti, da li se pri podešavanju volume-a menja digitalni signal koji se na kraju šalje u DAC čip na zvučnoj, ili u DAC čip stiže originalni signal u svakom slučaju, a volume ima uticaja samo na analognu sekciju kartice? Nekako mi se čini da je u pitanju ova prva varijanta i da je zbog toga bitno pronaći podešavanja na kojima stiže bit-perfect signal u DAC čip kartice.

@garson
Nisu, isto je i sa najnovijim drajverima. Ručno podešavanje sample rate-a je malo smarajuće...
 
@RumbaKing
76% je default i ne mrdam klizače sa te vrednosti. Koliko shvatam to je vrednost na kojoj se originalni signal ne pojačava i ne utišava, nego se ostavlja onakav kakav je.

Samo ostaje pitanje koja je "neutralna" vrednost za master volume. Čudi mi da nisu dali neku preporuku po tom pitanju... :S:

Koliko je to uopšte bitno kod analogne reprodukcije, da li neko zna? Nisam siguran ni kako se tačno stvari odvijaju na zvučnoj karti, da li se pri podešavanju volume-a menja digitalni signal koji se na kraju šalje u DAC čip na zvučnoj, ili u DAC čip stiže originalni signal u svakom slučaju, a volume ima uticaja samo na analognu sekciju kartice? Nekako mi se čini da je u pitanju ova prva varijanta i da je zbog toga bitno pronaći podešavanja na kojima stiže bit-perfect signal u DAC čip kartice.
Pogledaj ovu temu.;)
http://www.hifi-forumi.com/forum/viewtopic.php?f=25&t=17095

@garson
Nisu, isto je i sa najnovijim drajverima. Ručno podešavanje sample rate-a je malo smarajuće...
Videh da nisu, stvarno steta. :(
 
Ništa od DACa iz USA, a ovde mi se ne kupuje, skupo je i izbor je nikakav.

Razmišljam ozbiljno da menjam Xonar DX za ovu karticu, tj. najverovatnije ću to i uraditi ove nedelje. Ne očekujem ništa, hoću čisto da probam i čujem da li ima neke razlike u odnosu na Xonar na Solo 6C zvučnicima. Na oko i po preporukama sa neta mi deluje kao najbolje rešenje u klasi do 100e, pa čak i preko toga.

Garsone, šta se od HiFi pazario i kako si zadovoljan? :p
 
Ništa od DACa iz USA, a ovde mi se ne kupuje, skupo je i izbor je nikakav.
Koji si DAC hteo? Koliko para bi dao za DAC?
Razmišljam ozbiljno da menjam Xonar DX za ovu karticu, tj. najverovatnije ću to i uraditi ove nedelje. Ne očekujem ništa, hoću čisto da probam i čujem da li ima neke razlike u odnosu na Xonar na Solo 6C zvučnicima. Na oko i po preporukama sa neta mi deluje kao najbolje rešenje u klasi do 100e, pa čak i preko toga.

Garsone, šta se od HiFi pazario i kako si zadovoljan? :p
Razmisli i o EMU 0202 USB.;) Mada kontam da ce na Solo6C sve da zvuci vrlo slicno.

Pa uzeo sam DS da mi bude izvor SPDIF signala :p. Iz DSa opticki ide u Zero 09 Version eksterni DAC koji sam dobio pre par nedelja. :) Sto se ostatka tice, CD plejer je Denon DCD 625, ali ga vrlo retko palim u zadnje vreme (mada mi je lepo sluzio kao referenca za poredjene sa zvucnim karticama), posto gomilam muziku u lossless formatu, pojacalo je NAD 3240PE i Monitor Audio RS1 zvucnici. Napravio sam stalke za zvucnike, stizu mi za par dana, pa cu onda moci da iznesem finalne utiske.:)
Mada planiram i neke manje tweakove, zamenu opampa u DAC, OPA Moon umesto hvaljenog OPA627, zamenu strujnih kablova pojacala i DACa sa Lapp kablom.:)
 
Poslednja izmena:
Mislio sam Gigalab Moon DAC ili nešto slično tome, max $300.

Da li si pazario nove zvučnike i pojačalo ili polovno? Ako nije tajna, koliko keša...?

Da li si razmatrao možda mali Ampino kad si kupovao? On mi je nekako top pick! :)
 
Hvala garson, iscrpela me ova tema koju si linkovao u 517 postu ;)
Zakljucak je otprilike ovakav:
U mixeru drzati na 76%, master volume na 100% a smanjivati na pretpojacalu (pojacalu).
Tako da ce ovih dana mala prekomanda kod mene, pretpojacalo ide ispod monitora.
 
Poslednja izmena:
Mislio sam Gigalab Moon DAC ili nešto slično tome, max $300.

Da li si pazario nove zvučnike i pojačalo ili polovno? Ako nije tajna, koliko keša...?

Da li si razmatrao možda mali Ampino kad si kupovao? On mi je nekako top pick! :)
Gigalab Moon DAC je dobar DAC, ono bese NOS DAC?:)
Za 300$ ima odlicnih DACova na eBayu, recimo Yulong DAH1 Mark II ili Audio-gd Fun.

Zvucnici su bili stari 9 meseci kad sam ih uzeo, i dalje pod garancijom, ali su bili u mint stanju, dakle kao novi (ali bukvalno).:) Platio sam ih 240e.
Pojacalo isto polovno naravno, s obzirom da se proizvodilo od 88' godine.:D

Nisam razmatrao Ampino jer nisam imao dovoljno novca, maksimalno sam mogao da izdvojim 150e.:smash:
 
Jeste NOS DAC, a na ideju za taj DAC sam došao pre par nedelja čitajući ovu temu. Zapravo, krenuo sam da je čitam zbog Ampina, ali su otišli u offtopic i pričalo se o svemu i svačemu. :) dcolak je tvrdio da taj NOS DAC zvuči isto kao CA DAC koji košta 10 puta više, ostali su to negirali, u svakom slučaju kontam da bi meni bio dovoljan jer bih svakako kupio zvučnike niže klase nego što ih on ima.

Ampino polovan i košta tako oko 150e, nov je 220e čini mi se.
 
Poslednja izmena:
A da, secam se ove teme i dcolak-ovih postova. Ali pazi, onaj CA je i CD plejer, uz to je standardno visoka cena zbog samog imena.
Mada svasta se na Hi-fi forumu moze cuti, mada i moje je misljenje da su kineski DACovi odlicna kipovina. Recimo za Yulong DAC sam cuo, od coveka cije misljenje vrlo cenim, da lagano sije CA DACMagic a kosta prilicno manje.
Pogledaj malo head-fi.com, tu ima dosta toga o DACovima.;)
Nema puno Ampina po oglasima, a nisam mogao da cekam.:p
 
Ako kupim Ampino, ne ide mi nekako da mi DAC bude veći od pojačala. :d

Poslao sam mejl AudioGd-u, pitao za trenutno cenu Verzije A, kao i oko detalja dostave u Srbiju. Usput sam ih pitao da li su raspoloženi za kompenzaciju, DAC za novi web sajt, jer ovo što imaju je ubi Bože. :d

Edit:
Baš su brzi sa odgovorom! :)

FUN version A price is USD330.

Shipping cost is USD91 by EMS.

Total price is USD434.77 already include Paypal 3.2%+USD0.3 handling charge.

Our Paypal accounts is

[email protected]

After you make the payment, send us a email include your Address and the Telephone number please.

We will ship within 3 workdays.

Do you want our OPAs upgrade the OPA2134?

Audio-gd

Skupo! :p
 
Poslednja izmena:
AudioGd Fun bi trebalo da je odlican, naslednik je Compass modela koji je preporucivan u tom cenovnom rangu, mislim da je kostao 220$.
Sto se pojacala tice, uzimas nov ili polovan Ampino? Pogledaj i druge polovnjake, ima sjajnih pojacala za relativno male pare.:)
 
Verujem, ali ipak mi je 310e puno za DAC, poželjno bi bilo $200 (plafon $300) i to da ne platim shipping, tj. da je neki relativno manji, pa da mi bude donet iz USA, ali verovatno da osoba koja je trebalo da dođe na proleće neće doći, tako da najverovatnije ništa od toga.

Ampino bih uzeo polovan, ako ne nađem, onda nov. Jako mi se sviđa zbog dimenzija, a i nahvališe ga. :p Dodatni bonus je što ga pravi domaća firma, pa ako otkaže i uvek imam gde da ga odnesem/pošaljem na popravku, a da to bude maximalno stručno odrađeno.
 
Poslednja izmena:
Slanje ti je oko 40-50$ za DACove sa ebaya.:)
Dobar je Ampino, mislim nisam ga cuo, ali ne treba odbaciti druge mogucnosti.;)
Pojacala ne bi trebalo da se kvare tako lako, a i popravka im u najvecem broju slucajeva nije skupa.:)
 
Ne znam da li si video, editovao sam post #525, odgovorili već iz AudioGd-a. :) Dok se uračuna shipping, konverzije dolar-dinar, provizija, izađe to 310e sigurno.

Kod Ampina mi je razlog No.1 njegove male dimenzije, držao bih ga na stolu, pored monitora, a zvučnici na stalcima pored stola. :)

Živo me zanima koliko npr. ti jeftiniji (~$200) DAC-ovi daju bolji zvuk od kartica tipa Xonar Essence STX, Prodigy 7.1 HiFi (i drugih do nekih 150e). Mislim da bih možda bio zadovoljan i sa varijantom Prodigy HiFi -> Ampino -> ??? kutije... ne znam! Sa jedne strane hoću da sa što manje para dobijem što bolji zvuk, sa druge strane želim da smanjim broj komponenata u sistemu jer bi bio korišćen uz PC.
 
Poslednja izmena:
E, ne znam! :sceptic:

Recimo baš mi se sviđaju ti tvoji RS1, nešto približno tome, i što se tiče dimenzija i što se tiče cene. Pošto Ampino i nema preterano puno snage, mislim da bi bilo dobro uzeti što osetljivije kutije. Ali je problem što se ne razumem u ono koje kutije imaju ovakav ili onakav karakter zvuka i šta bi valjalo upariti sa Ampinom.

Kako te RS1 stoje sa basom, s obzirom na relativno male 6" drajvere?
 
E, ne znam! :sceptic:

Recimo baš mi se sviđaju ti tvoji RS1, nešto približno tome, i što se tiče dimenzija i što se tiče cene. Pošto Ampino i nema preterano puno snage, mislim da bi bilo dobro uzeti što osetljivije kutije. Ali je problem što se ne razumem u ono koje kutije imaju ovakav ili onakav karakter zvuka i šta bi valjalo upariti sa Ampinom.

Kako te RS1 stoje sa basom, s obzirom na relativno male 6" drajvere?
Pogledaj na hifi forumu teme vezane za Ampino ili jednostavno pitaj sta ide uz Ampino, siguran sam da ce ti odgovoriti brzo.:)
Za muziku koju slusam (jazz i nesto manje pop/rock) RS1 imaju sasvim dovoljno basa, ali ono sto je bitno da je bass lepo definisan. Ima ljudi koje zele sto vise basa, pa makar bio i muljav.:S: Drugim recima, ne lozim se na gruvanje.:D
 
E, ne znam! :sceptic:

Recimo baš mi se sviđaju ti tvoji RS1, nešto približno tome, i što se tiče dimenzija i što se tiče cene. Pošto Ampino i nema preterano puno snage, mislim da bi bilo dobro uzeti što osetljivije kutije. Ali je problem što se ne razumem u ono koje kutije imaju ovakav ili onakav karakter zvuka i šta bi valjalo upariti sa Ampinom.

Kako te RS1 stoje sa basom, s obzirom na relativno male 6" drajvere?

Pogledaj http://www.player.rs/product.php?ID=1367. To ide sa malim ampinom.
 
Ja bih samo ponovo da skrenem paznju na moje dosadasnje iskustvo sa hifi opremom, dakle po meni u celom lancu izvor-pojacalo-zvucnici, treba najmanje obracati paznju na izvor, zvucnici DRASTICNO menjaju karakter sistema kada se menjaju, pojacalo PRIMETNO menja, dok kod izvora u pitanju su FINESE. Tako da ne znam koliko je dobro uzimati skuplji dac od pojacala i zvucnika, mislim da se nece cuti razlika.
Ja imam esi juli i rme adi-2 , i tu bi trebalo da je rme kao mnogo bolji dac, ali NIJE, razlika nije drasticna i ne sije on juli uopste. Bolji jeste, ali kazem u pitanju su finese, vec sam pisao o tome meni je glas lepsi i ima malo dublje basove, malo je ostriji zvuk na esi, ali primetite da svuda koristim izraz malo, i to se cuje ali razlika nije tolika kao kada sam menjao zvucnike ili pojacalo. Super zaokruzi hifi sistem na kraju sklapanja, ali ako misis sada da uzmes skuplji dac a da posle ne uzimas skuplje ostale komponente, ne isplati se po meni.
Ne znam jesi li Marko iz bg-a , ako jesi nemoj da bacas pare, evo mogu ja da donesem moj rme da cujes, jos neko ko ima dac da dodje i uporedimo i da vidis da nije to tolika razlika.
 
Izvor utice pre svega na kvalitet virtuelne pozornice (dubinu, sirinu, prostornost, polozaj instrumenata i vokala, dinamiku zvuka, transparentnost).
Zvucnici najvise uticu na krajni pecat muzike, jer odredjuju krajnji karakter zvuka (boju, linearnost spektra, izrazenost nekog dela spektra, dubinu bass-a, brzinu zvuka i sl.). To je ujedno najnesavrsenija komponenta sistema (potpuno analogna) i da bi pratila prethodne komponente (tj. isporucila kvalitet ranijih uredjaja) mora dosta da bude dobra, a i da kosta. Pojacalo mora da prati zvucnike (najbitnije je da je kvalitetno odradjeno u celini i da se dobro uklopi sa zvucnicima) ali su zvucnici ti koji na kraju prenose zvuk u prostor i na njima ne treba stedeti. DAC-evi su uglavnom slicni po zvuku, tu i tamo postoji neka veca zvucna razlika, ali treba imati i na cemu da se cuje, a za to su najbitnije zadnje karike sistema.
 
@Nik
Hvala na preporuci, mada bih pre išao na RB81. Nisam ljubitelj gruvanja, što garson reče, ali bih voleo da bass drajver bude minimum 8", a takvi zvučnici kao novi su već skupi. Uzeo bih radije nešto polovno, ali ne jako staro, max recimo 5 godina staro, poželjno i manje. Vidim na HiFi forumu da ljudi prilično znaju da spuste cenu u odnosu na početnu i to se zvučnici dosta dugo prodaju, retko ode za dan dva, pa računam tamo da ulovim nešto. :)

@SomiKnight
Mada nisam imao prilike da čujem puno kvalitetnih uređaja i njihovih kombinacija, logika mi govori da je tako kao što ti kažeš. Priču o DACu sam počeo jer sam pomislio da dovučem jedan iz USA za recimo $200-$250, bez plaćanja shippinga, pa bi to u tom slučaju imalo smisla jer bi me izašlo malo skuplje nego neka bolja zvučna ovde, ali pošto od te varijante sa USA neće biti ništa, odustajem od DACa. Sve više verujem da bi i neka bolja zvučna sa njenim analognim izlazom dala sasvim zadovoljavajuće rezultate.

@garson
Htedoh da te pitam, pa sam zaboravio... Da li si poredio Zero DAC vs. Xonar DS analogni izlaz? Da li primećuješ neku bitniju razliku?
 
Poslednja izmena:
Čujna u smislu karaktera zvuka ili kvaliteta zvuka?

Poredio sam ovih dana ponovo Xonar DX vs Realtek HD na mojoj GA-P35-DS4 ploči, i to na sledeći način; pošto Solo 6C zvučnici imaju 2 stereo ulaza (koji se lako selektuju preko daljinca), priključio sam obe kartice, pojačao Solo 6C na 40/60, Xonar DX master volume na 70%, Realtek na 80% (tako daju skoro identičnu jačinu izlaza), pokrenuo dve instance Foobar-a, sa istim playlistama, i naizmenično slušao iste deonice pojedinih pesama i to ne jednom, nego po 5-10 puta.

Razliku primećujem isključivo i jedino u nižem delu spektra, zvuk sa Xonar-a je malo puniji, ali ne mogu da kažem da je kvalitetniji, čak mi se u nekim pesmama više sviđa kako zvuči integruša jer zvučnici znaju da zabruje od tog punijeg basa, prosto je prenaglašen u pojedninim pesmama. Takođe sam radio "slepi test" tako što zažmurim i na daljincu nasumice 5-8 puta pritisnem select input, a pri tom obe kartice reprodukuju istu pesmu, puštenu skoro u isto vreme (+-pola sekunde), tako da nisam imao pojma koju karticu slušam.

Pokušavao sam da pogodim, samo na osnovu zvuka, naizmenično menjajući input source na daljincu, da li svira Xonar ili Realtek, uspešnost je bila recimo 50-50%, ponekad sam odmah mogao da osetim puniji donji deo spektra, ali u nekim pesmama apsolutno nikakvu razliku nisam mogao da detektujem.

Kopka me da probam Prodigy 7.1 HiFi pre svega što mi "na oko" deluje ubedljivo, nekako nemam poverenja u kartice sa "mršavim" kondenzatorima, tipa Juli@ i sl.
 
Poslednja izmena:
Čujna u smislu karaktera zvuka ili kvaliteta zvuka?
Pa DS daje cist zvuk, bez suma, sto se tice toga nema razlike, bar ja ne cujem. Ali je zvuk preko DACa prirodniji, karakter zvukaje drugaciji.
Poredio sam ovih dana ponovo Xonar DX vs Realtek HD na mojoj GA-P35-DS4 ploči, i to na sledeći način; pošto Solo 6C zvučnici imaju 2 stereo ulaza (koji se lako selektuju preko daljinca), priključio sam obe kartice, pojačao Solo 6C na 40/60, Xonar DX master volume na 70%, Realtek na 80% (tako daju skoro identičnu jačinu izlaza), pokrenuo dve instance Foobar-a, sa istim playlistama, i naizmenično slušao iste deonice pojedinih pesama i to ne jednom, nego po 5-10 puta.

Razliku primećujem isključivo i jedino u nižem delu spektra, zvuk sa Xonar-a je malo puniji, ali ne mogu da kažem da je kvalitetniji, čak mi se u nekim pesmama više sviđa kako zvuči integruša jer zvučnici znaju da zabruje od tog punijeg basa, prosto je prenaglašen u pojedninim pesmama. Takođe sam radio "slepi test" tako što zažmurim i na daljincu nasumice 5-8 puta pritisnem select input, a pri tom obe kartice reprodukuju istu pesmu, puštenu skoro u isto vreme (+-pola sekunde), tako da nisam imao pojma koju karticu slušam.

Pokušavao sam da pogodim, samo na osnovu zvuka, naizmenično menjajući input source na daljincu, da li svira Xonar ili Realtek, uspešnost je bila recimo 50-50%, ponekad sam odmah mogao da osetim puniji donji deo spektra, ali u nekim pesmama apsolutno nikakvu razliku nisam mogao da detektujem.

Kopka me da probam Prodigy 7.1 HiFi pre svega što mi "na oko" deluje ubedljivo, nekako nemam poverenja u kartice sa "mršavim" kondenzatorima, tipa Juli@ i sl.

Nisam stigao da na ovaj nacin testiram sistem, ali cim nadjem malo vise vremena, i cim sredim sistem, probacu.:)
Ono sto sam primetio je da je signal sa analognog izlaza DSa slabiji od signala iz DACa.
Prodigy 7.1 vazi za odlicno uradjenu karticu, ima Wolfson WM8776 / 8766 ADC/DAC kao i DS, izmenljive opampove... Evo zanimljive temo o toj karti.:)
http://www.hifi-forumi.com/forum/viewtopic.php?f=25&t=13038&hilit=opamp
 
Poslednja izmena:
@marko_n
Poredjenje na Microlab Solo 6C nije ni malo relevantno.
 
Nazad
Vrh Dno