Šta je novo?

Zvučna za slušanje muzike

marko_n

Slavan
Učlanjen(a)
28.02.2006
Poruke
2,313
Poena
380
Koju bi zvučnu preporučili za stereo slušanje muzike na 2.0 zvučnom sistemu?

Potrebno je da:
- karta radi u Windows 7 64bit
- daje osteno bolji zvuk od Realtek integruše (za tiho slušanje muzike dok radim na računaru)
- cena bude što povoljnija
- da može da se kupi kod nas, poželjno nova

Nije potrebno da ima bilo kakvu podršku za igre i filmove (jer će biti ugrađena u računar koji se ne koristi za to).

Čitajući forum, uglavnom su preporuke:
X-Fi Xtreme Music
X-Fi Titanium
M-Audio Audiophile 2496
E-MU 0404

Prve dve X-Fi bih odbacio i zbog cene i zbog mogućnosti koje su meni lično nepotrebne. Dakle, ostaje Audiophile 2496 i E-MU 0404. Da li neko može da mi potvrdi da li ove dve karte ispunjavaju uslove koje sam naveo, i ako da, koja od ove dve je bolji izbor? Naravno, ako postoji još neki predlog - dobrodošao je. :)
 
Не знам за STX али DS није имао ваљане драјвере за 3д звук, а сад ево у W7 x64 раде перфектно.

Иначе нашао сам одговарајући опамп за DS, op270gp za 590 din. Значи од подешавања са њим је само требало стиснути HIFI mod :D никакв еквилајзер не треба.


Промена је као да сам ставио другу звучну, звук је доооста прецизнији и без шума на срењим а посебно високим који је карта имала са свим осталим опамповима. Бас је исто побољшан за класу.


Ето после 5 промењених опампова, а од тога два ББ у који се сви куну, оп270гп је све послао у ћошак да се стиде :D

Нисам још пробао HD201, али сад ћу :,,:
 
Као што рекох мањак искуства је тада пресудио, сад сам и све преслушао па ми ради уво боље :D

Ево нпр узео сам и НЕ5535 за 300 дин, који свира као џепни транзистор, без обзира што је скуп.

Драјвер је 7.12.8.1775.

PCI-DS-090923-V81775-Vista_W73264-RC-01.zip име фајла.
 
Poslednja izmena:
Просто не верујем каква промена а и не без ралога, карактеристике овог опампа су раме уз раме за лм4562на па чак и боље у неким дисциплинама као сто је шум, који се на оп270 изражава у "микро" док је на нпр. 5532 у "мили" мери једнице (прецизније оп270 50mikroV a jrc5523d 0.5miliV) . А и колико капирам прављен је да ради одлично на несавршеном напајању, што је вероватно још један од разлога зашто шљака као блесав на дс-у.
 
Poslednja izmena:
Kupio bih novu zvučnu koja bi služila samo za slušanje muzike, pa je zahvaljujući vašoj diskusiji odluka pala na Asus, samo imam dilemu izmedju Xonar DS i D1.
Kombinacija koju trenutno imam je SB Live 5.1 Digital i Genius 5.1 3600, pa me zanima da li se isplati malo skuplja D1, tj da li se na mojim zvučnicima može primetiti razlika? (slušam uglavnom 'kvalitetniji' mp3 i nešto manje flac)
 
Poslednja izmena:
Na tim zvucnicima se iskreno malo tog amoze primetiti...
 
krastavac, nemam za bolje.
Razlika je definitivno primetna između integrisane i live-a, kao i između live-a i pozajmljenog ds-a, e sad me zanima koliko je isplativa razlika između ds-a i d1/dx ako je neko imao prilike da testira obe kartice?
 
Nešto sam se opet zagrejao da nabavim DAC. :D

Čitajući po netu, naišao sam na ovaj test koji je u ataču. Testirani su DAC-ovi:
CAMBRIDGE DAC MAGIC - 400e
MUSICAL FIDELITY V-DAC - 270e
KINGREX UD-01 - 190e
PROJECT USB-BOX - 100e
Možda nekome bude zanimljivo da pogleda slike ako ga mrzi da prevodi sa nemačkog. Pro-ject, koji me je primarno interesovao, je praktično prazna metalna kutija. WTF!? :) U svakom slučaju, taj što sam pikirao da uzmem je već prodat, tako da ništa za sada od DAC-a.
 

Prilozi

  • DAC test.PDF
    398.4 KB · Pregleda: 1,604
Poslednja izmena:
Dayens Ampino ili Menuetto. Nisam još potpuno siguran, ali recimo 80% da će pasti novi Ampino. Što se tiče zvučnika, još uvek sam u ranoj fazi prelistavanja oglasa, review-a, da otprilike vidim šta se nudi i za koliko para.

Na proleće imam mogućnost da kupim DAC u USA, uzeo bih nešto u rangu ovog Musical Fidelity V-DAC. Zamisao je da bude:
FLAC -> Xonar DX -> spdif out -> DAC -> Ampino -> ??? kutije

Def. odustajem od Microlab & PC zahebancije...
 
Ma fino je sve to, nego kad bi stvarno hi-end DAC kostao samo 400e, kao sto ovaj test nalaze, svi bi imali hi-end sisteme:D A mali ProJect sa onom plocicom koja staje u kutiju cigareta, ako je sehr gut, onda stvarno primaju velike pare za takve provale. Ili su im kriterijumi izuzetno smesni, a ljudi koji ih testiraju totalni gluvaci. Pre ce biti da je ono prvo, kao i uvek...:eyebrows:
 
Cim je 400e nije high-end. Ako se doda jos jedna 0 onda vec ulazimo u pricu. Drugo je to sto vecina nema para pa se tesi pricom da to jeftinije moze biti kao vrh. Moze biti dobro, da odlicno radi svoj posao ali falice uvek neka sitnica koju dok se ne istreniras ne mozes ni cuti. Da li high end vredi onoliko koliko je skuplji? Ne. Da li je ipak bolji izbor? Ako novac nije problem, uvek nudi vise.
 
Testove časopisa i sajtova treba malo čitati između redova (ne samo HiFi, nego inače). Čim nešto ne nahvale maksimalno znači da verovatno ne valja. Bili su dovoljno pošteni bar da stave slike iznutra. Ja sam se zaprepastio kad sam video Pro-Ject! Ono maltene može da se spakuje u USB stik, baš je klot. :D


Cim je 400e nije high-end. Ako se doda jos jedna 0 onda vec ulazimo u pricu. Drugo je to sto vecina nema para pa se tesi pricom da to jeftinije moze biti kao vrh. Moze biti dobro, da odlicno radi svoj posao ali falice uvek neka sitnica koju dok se ne istreniras ne mozes ni cuti. Da li high end vredi onoliko koliko je skuplji? Ne. Da li je ipak bolji izbor? Ako novac nije problem, uvek nudi vise.

Slažem se. Ali je veliko pitanje koliki je procenat ljudi, koji pri tom sebe smatraju audiofilima, uopšte sposoban da čuje razliku između DACa od 400e i 4000e, po mom mišljenju veoma mali. Takođe, kada se toliko pomere granice sa jednom komponentom, to moraju da prate i sve ostale. Pa ne samo HiFi komponente, nego i sama prostorija i raspored stvaru u njoj i tako dalje i tako bliže... :)

Meni je trenutno cilj da sastavim svoj prvi (skroman) sistem. Koliko sam para do sada pobacao na Logi/Altec/Genius/Microlab zahebancije, već sam mogao kupiti neki skromniji HiFi sistem. :)
 
Poslednja izmena:
1. Ne treba ih citati uopste :d
2. Obicno je obrnuto, kad nesto maksimalno nahvale, to je za debelo izbegavanje. ;)

Ako ćeš iskreno, poslednjih možda godinu-dve reviewe otvorim da pogledam slike uređaja jer su obično mnogo bolje nego na sajtu proizvođača. Jedino što koliko toliko vredi čitati su iskustva po forumima, mada je i to veoma diskutabilno koliko vredi.

Najbolje je otići kod nekog videti, probati, poslušati... ali je problem to što većina nas nije u mogućnosti. I saveti "idi u prodavnicu pa poslušaj" su meni, hmmm, neću da kažem loši, ali nisu ni dobri. Prosto, ne mogu da slušam na brzinu, meni treba bar dan-dva-tri da u opuštenoj kućnoj atmosferi slušam nešto, sabiram i oduzimam utiske. U prodavnici, dok mi prodavac stoji nad glavom, u potpuno nepoznatom ambijentu... šta mi vredi kako zvučne neke kutije, ko zna kako će zvučati kod mene u mojoj sobi i na mom sistemu, da li sam u tom trenutku u prodavnici bio zbunjen/neraspoložen/dekoncentrisan i nisam primetio nešto što bih inače primetio u opuštenoj atmosferi.

Šta na kraju ostaje? Pa jedino da se prelistaju reviewi, forumi, ali sa velikom dozom rezerve, prouče specifikacije, posluša intuicija i kupi... Pa ako ne valja, ide u oglase i kupujemo dalje... :)
 
Sto se tice reviewa ne mogu se sloziti da se trebaju izbegavati jer onda o 90% uredjaja neces imati ni predstavu. Naravno kao za sve posle toga uzivo cuti i videti. Ukusi su razliciti, nekom prija ostriji, nekom meksi zvuk ali ne mozes biti toliki kontras - sve sto kazu da je dobro ne valja. Jedna stvar je uvek sigurna - znam sta je dobro, gledam sta je skupo. Odnos cena/kvalitet je drugo ali uredjaj od 3000e sigurno je bolji od onog od 1000e, koliko je bolji diskutabilno je ;)
 
Nazalost vecina nas nije u mogucnosti da poslusa neki uredjaj pre kupovine. Ali slazem se da je nemoguce nesto slusati onako s nogu na brzaka i da je najbolje resenje zavaliti se u fotelju i dobro slusati. Ali to je prakticno nemoguce.
Mislim da su misljenja na forumima slobodnija od opisa u casopisima jer su lisena obaveza novinara prema prodavcu opreme i sa te strane bolja. Najjace je ono kad novinar kaze: "Uredjaj nije super ali ako vam treba skup, los i ruzan uredjaj onda je ovo prava stvar za vas". Ali uvek postoji ono ALI. Cesto je na forumima nemoguce otkriti pravo stanje stvari. Ima ono: "Joj, ne radi mi uredjaj, djubre je" dok je prica posle "A, ukljucis onaj kabl u onaj prikljucak, aha sada radi i super je". Ali ako vecina ljudi tvrdi nesto onda je to skoro sigurno dobro. Ko je rekao Microlab? :)
 
Poslednja izmena:
Nešto sam se opet zagrejao da nabavim DAC. :D

Čitajući po netu, naišao sam na ovaj test koji je u ataču. Testirani su DAC-ovi:
CAMBRIDGE DAC MAGIC - 400e
MUSICAL FIDELITY V-DAC - 270e
KINGREX UD-01 - 190e
PROJECT USB-BOX - 100e
Možda nekome bude zanimljivo da pogleda slike ako ga mrzi da prevodi sa nemačkog. Pro-ject, koji me je primarno interesovao, je praktično prazna metalna kutija. WTF!? :) U svakom slučaju, taj što sam pikirao da uzmem je već prodat, tako da ništa za sada od DAC-a.
Stvarno LOL za Project. Mada ni ostali nisu bolji, pogledajte samo masu uredjaja, najtezi je CADM sa citavim 1 kg.:D Pa moj Zero DAC ima skoro 2.5 kila.:p
Obratite i paznju na napajanja DACova, svi su slabi po tom pitanju.

Sto se CADM tice, digla se velika prasina oko tog uradjaja, a na to sigurno ima uticaj i veliko ime proizvodjaca. Pricao sam sa jednim cenjenim clanom HiFi foruma, koji ima taj DAC ali i pored njega kineski Yulong DAH1 Mark DAC, koji na eBayu kosta 300$. Po njegovim recima Yulong zvucno sije CADM za par duzina.:smoke: Evo pogledajte kako izgleda unutra kineski DAC i izvikani CADM pa uporedite.

91elg52k.jpg


azd6ar2l.jpg
 
Po recima gomile ljudi na netu CA nije mnogo iznad (ako je uopste i iznad) dobrih zvucnih karti od po 100 evra. Malo je falilo da mi dodje na "crtu" sa EMU 1212M i Xonar STX, ali je prodat :( Ne verujem da je bash toliko losh - sve to zavisi i od transport-a. Vlasnika Harman Kardon HK990 (stereo pojacalo sa ugradjenim DAC-om cija je cena oko 1500 evra) sam pri prodaji istog zamolio za poredjenje sa CA i rekao mi je da zavisi od transport-a, tj. da sa jednim transportom HK bolje zvuci, a sa drugim CA.

Videcu da dodjem do nekog malo boljeg DAC-a pa da direktno uporedim sa zvucnim kartama...

Ti kineski DAC-ovi mi deluju zanimljivo i bash bih voleo da ih poslusam, posto "na papiru" imaju sasvim fine komponente. Jedino, na forumima uglavnom ljudi daju utiske o tome kako zvuce sa slusalicama (tj. kao headamp + DAC), sto meni ne znaci ama bash nista.

Da li si ti poredio tvoj Zero DAC sa nekim drugim spravama / malo jacim zvucnim kartama?




BTW, najgore u HiFi-ju je i kada si sasvim zadovoljan kako ti sistem zvuci uvek mislis da moze bolje :) Koliko god nerealno zvucalo meni se cini da sam i sada sa svojim sistemom vrlo blizu nekog realnog "zida", posto sam vec dobrano poceo da biram muziku po tome koliko je dobra produkcija i da izbegavam albume koji su lose odradjeni iako su umetnicki gledano remek dela. Sta mi vredi 5 puta skuplji sistem koji ce 30% bolje da odsvira jazz sa nekom ultra-mega-giga produkcijom, ako sa "normalnom" muzikom ne da necu dobiti nista, nego cu i izgubiti.
 
Poslednja izmena:
Mislio sam da je to vrlo ocigledno, al' dobro...

Mislim na razne DCC 24k Gold, MFSL, XRCD, K2 HD, SBM i slicne (re)master-e, kao i za muzicare za koje se bez ikakve dodatne "nalepnice" zna da je u pitanju vrhunska produkcija - Tsuyoshi Yamamoto, Isao Suzuki, Arne Domnerus, Oscar Peterson, Ray Brown, Diana Krall, Sara K, Patricia Barber, Norah Jones, Christy Baron... Da ne nabrajam vise, kad je, kao sto vec rekoh, vrlo ocigledno na sta se misli.

Da ne bude zabune, postoji i ne mali broj vrhunski uradjenih pop/rock/elektronskih albuma, ali su definitivno u ogromnoj manjini kad se sagleda kompletan pop/rock opus. Tu cak i ne mislim na komercijalizaciju koja se odvija vec dobrano vreme i na snimke koji su "projektovani" za krsheve od mini linija, sa nabijenim gain-om i kompresovanim zvukom... Na srecu, vrlo malo toga me zanima od te "nove" muzike.
 
Mislim da imamo problem oko definicije "produkcije" muzickog izdanja... :)
 
Procitao sam celu temu i narucicu Xonar DS. Samo jedno pitanje, da li DS verzija ima eho za karaoke? Naviklo drustvo da se peva za rodjendane pa moram da mislim i na to:guitar:
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno