Šta je novo?

Zvučna za slušanje muzike

marko_n

Slavan
Učlanjen(a)
28.02.2006
Poruke
2,313
Poena
380
Koju bi zvučnu preporučili za stereo slušanje muzike na 2.0 zvučnom sistemu?

Potrebno je da:
- karta radi u Windows 7 64bit
- daje osteno bolji zvuk od Realtek integruše (za tiho slušanje muzike dok radim na računaru)
- cena bude što povoljnija
- da može da se kupi kod nas, poželjno nova

Nije potrebno da ima bilo kakvu podršku za igre i filmove (jer će biti ugrađena u računar koji se ne koristi za to).

Čitajući forum, uglavnom su preporuke:
X-Fi Xtreme Music
X-Fi Titanium
M-Audio Audiophile 2496
E-MU 0404

Prve dve X-Fi bih odbacio i zbog cene i zbog mogućnosti koje su meni lično nepotrebne. Dakle, ostaje Audiophile 2496 i E-MU 0404. Da li neko može da mi potvrdi da li ove dve karte ispunjavaju uslove koje sam naveo, i ako da, koja od ove dve je bolji izbor? Naravno, ako postoji još neki predlog - dobrodošao je. :)
 
Da, moze se ubosti u bilo koji PCI-E slot (1, 4, 16) i radice, ima ext napajanje i zastitu od EMI zracenja. Mozes menjati opamp, pretpojacalo za slusalice sto se sve moze videti na nekom od review sajtova. Dolazio je jedan lik iz Nisa koji pravi DAC i covek se odusevio zvukom iz karte.
 
Pa kad kazes nema bolje PCI-E karte to znaci da otpada gomila odlicnih PCI stereo karti.;)
Drugo, izmenljivi opampovi i EMI shield nisu novina, imaju ih i mnoge druge karte recimo Audiotrak. :)
Eksterni konektor za napajanje je posledica toga sto je AV100 native PCI, pa je potreban cip prevodilac, otuda mozda i pominjano zagrevanje kartice. Licno mislim da je bolje da nema eksterni konektor.
Ne kazem da karta nije odlicna, ali mislim da nije lako tvrditi da je najbolja stereo kartica na trzistu.:)
 
Inače, izgleda je normalno je da se Xonar kartice malo više zagrevaju. :S:

ASUS Xonar DX gets hot

Recimo da nisam ni najmanje srećan što sam ovo otkrio, a nisam ni obraćao pažnju na to pre kupovine jer ko bi rekao da se zvučna može nešto ozbiljnije zagrevati. :S:
 
Poslednja izmena:
Inače, izgleda je normalno je da se Xonar kartice malo više zagrevaju. :S:

ASUS Xonar DX gets hot

Recimo da nisam ni najmanje srećan što sam ovo otkrio, a nisam ni obraćao pažnju na to pre kupovine jer ko bi rekao da se zvučna može nešto ozbiljnije zagrevati. :S:
Meni tu opet pada na pamet cip prevodilac jer ga DX ima.
 
Ma vruće je sve, SVI čipovi, releji, kondovi, prosto ne mogu da verujem odakle izbija ta toplota. :S: Inače kartica odlično radi, da je slučajno nisam dodirnuo juče ne bih ni primetio.
 
Dobio sam na poklon Senn HD515 G4ME slusalice pre nekih mesec dana, a pre neki dan sam kupio Logitech X-540 da mogu da gledam filmove jos sa nekim a ne sam ;) (pre ovoga sam imao samo neke fus sluske sa mikrofonom za WoW). Trenutno mi je sve na integrusi ali evo treba da budem isplacen u narednih nekoliko dana pa bih se otvorio za neku kvalitetnu zvucnu.

E sad, ja znam da je odnos zvuka integrusa - zvucna veliki, tj. da je zvuk mnogo kvalitetniji sa neintegrisanom, ali ne znam kolika je razlika izmedju recimo kartica od 3, 6, 9 i 12 hiljada dinara. Posto je zvucna nesto sto ne napreduje kao graficke karte, i samim tim se kupuje za narednih 5+ godina, ulozio bih para u ovo koliko god treba, odnosno sta mi se najvise isplati.

Razmisljao sam izmedju Audigy SE, pa da je modujem u X-Fi Xtreme Audio.

Druga varijanta je Xonar DX, ali i oko ovoga se dvoumim. Po mom, pametnije bi mi bilo da uzmem D1, posto je jeftinija za nekih 600 dinara, ide u PCI-E slot, imam jos jedan prazan i necu ga nikada koristiti za CF/SLI tako da je slobodan. Pored toga, u onaj mali PCI slot (ne znam kako se zove), u koji ide DX, ne mogu da je ubodem, odnosno mozda mogu da je nabijem i zbudzim nekako ali to nece tako funksionisati. Problem je dual slot grafa koja zaklanja donji slot ispod grafe, a slot iznad blokira ram memorija. Znaci uzeo bih D1 (logicno iz gornjih argumenata), ali ljudi na netu izmedju ove dve favorizuju DX, iako su iste?!? Ili ipak ima neke razlike?

Treca varijanta je neka X-Fi Titanium / XtremeGamer, da uzmem najskuplju pa da mi sluzi...

Znaci zanima me neki best-buy, ne bih bas kupovao zvucnu za 13+ hiljada ako stvarno ne opravdava cenu. Inace treba mi za sve, muziku, filmove (1080p i originalne BR) i igrice (i ovde mi je veoma vazan surroun zbog CoD6, da cujem odakle mi dolaze :p)
 
Manje više si sam sebi odgovorio. Pošto igraš igrice i hoćeš 5.1 zvuk, onda kvalitetne stereo kartice otpadaju. Ostaje ti nešto od Creative ponude koja je sve manja kod nas, tj. neka X-Fi kartica, ili nešto od Asusa, Xonar DX, D1. Da sam na tvom mestu, uzeo bih najjeftiniju koju bih našao od prethodno pomenutih. Razliku između ovih kartica na X-540 nećeš osetiti, na slušalicama možda...
 
Pa kad kazes nema bolje PCI-E karte to znaci da otpada gomila odlicnih PCI stereo karti.;)
Drugo, izmenljivi opampovi i EMI shield nisu novina, imaju ih i mnoge druge karte recimo Audiotrak. :)
Eksterni konektor za napajanje je posledica toga sto je AV100 native PCI, pa je potreban cip prevodilac, otuda mozda i pominjano zagrevanje kartice. Licno mislim da je bolje da nema eksterni konektor.
Ne kazem da karta nije odlicna, ali mislim da nije lako tvrditi da je najbolja stereo kartica na trzistu.:)

Rekao sam da je najbolja PCI-E zato sto koristi taj slot, koji je ipak vise future proof ali mi ne smeta da joj PCI izadje na "megdan". Taj ext power konektor je vecina pozdravila, meni licno je sve jedno dokle god je meni zvuk dobar. U cemu je stos? Ovo je HiFi kartica, nije studijska. Znamo da je studijska oprema malo drugacija, dok HiFi daje neki svoj karakter zvuku. Uporedite HiFi i studijske zvucnike. Sta je bolje? Surovi, ravan studijski zvuk ili neki HiFi? Ukusi. Da li je najbolja u svom segmentu? Mislim da jeste. Hardwerski je impresivna za svoj novac.

Xonar Essence STX
intel centrino2
124 dB SNR / Headphone Amp card for Audiophiles!

- Industry-leading 124dB SNR
- Built-in headphone amp drives every available headphone with <0.001% distortion
- Nichicon "Fine Gold" capacitors offer great dynamic performance
- Perfectly shielded EMI-free analog output path
- Customize your sound color effortlessly via swappable OPAmp socket

http://www.asus.com/product.aspx?P_ID=zCDHPnfR1jymHK2f&templete=2
 
Sta mislite, prodati X-Fi Platinum Champion i uzeti Essence STX ?

Muzika je primarna namena, plasim se samo vredi li karta sa Z-5500 ..

Niko bre konkretno da mi da neko misljenje ...

@gvlada, posto si ranije imao X-Fi Platinum ili Titanium cini mi se ? Kako ti se cini ovaj STX u odnosu na X-Fi ?
Ja sam cuo kod CooLa-e na kratko tu STX kartu na Z-5500 i u poredjenju sa X-Fi Gamer-om karta je bozanstvo. Mnogo utegnutiji bass, nema muljanja, hvata vise tonove...jednostavno celokupna slika je mnogo bolja, maltene kao integrusa vs X-Fi.

Brinu me 2 stvar:

- Da li je po kvalitetu zvuka ovo sto imam iole bolje od Gamer-a ili ne ? Pa da znam da procenim po tome ..
- Koliko stima stereo karta sa Z-5500 ? I posto bi konekcija bila digitalna ...- a pretpostavljam da bi i kada bi mogli da se povezu analogno na kartu to jos bolje zvucalo ?
 
Poslednja izmena:
@OCZ
Iako nisam cuo nijednu od te dve, ja bih isao na ASUS (kad je vec muzika primarna stvar).:D

Mislim da tvoj XFi nije mnogo bolji od Xfi Gamer-a ako je uopste i bolji u praksi. :p
ASUS koliko vidim je Virtual 7.1 channel, sta god to znacilo.:p
 
Poslednja izmena:
Pa preko coax-a moze da se poveze da bude Virtual 5.1/7.1 koliko sam ja skapirao ..a i tamo je radio 5.1 zvuk koliko se secam.
Ja takodje mislim da ova karta nije daleko od Gamer-a bar sto se tice kvaliteta zvuka koji pruza mada ne mogu biti siguran ...

Plasim se da se ne iscimam i kupim STX/prodam X-Fi i onda da ne budem nesto zadovoljan zvukom...da ne kazem da se razocaram jer sam ocekivao vise :)..
 
Poslednja izmena:
Razlike koje si opisao na Z5500 su objektivno nemoguce.

Kako je bila povezana jedna karta, a kako druga? Digitalno / analogno?
 
Da, Gamer analogno (konkretan model nema S/PDIF tj. ima fizicki ali ne radi). Obe karte u masini pa samo se prabacuje sa jedne na drugu.
Mada kod mene na mojoj karti nema nikakvih wow razlika izmedju Digital/Analog, ne verujem da je do konekcije...razlika je bila ogromna u korist STX-a, da si skroz slep za muziku cuo bi odma.
 
Poslednja izmena:
Nesto tu nije bilo dobro podeseno. Ubedjen sam u to. Kao sto rekoh, imam 2 karte na za klasu jacem sistemu od Z5500 i razlike nisu uopste toliko dramaticne. Naravno, ima ih, ali ne toliko.
 
Pojavilo se toliko modela Gamera da vise ne znam o kojem je rec. Kad sam kupovao X-Fi Platinum postojao je Gamer koji je isto imao dodatni drive, daljinski a razlikovao se po dodatnih 64MB X-ram koliko se secam. Izmedju ta dva ne bi trebalo imati razlike u zvuku jer se jedino Elite Pro model razlikovao po kvalitetnijem hardweru. Sto se tice muzike STX rastura X-Fi, ali naravno jedno je HiFi stereo a druga Game surround kartica. DAC je bolji na STX nego li na Z-5500 za muziku tako da bi analogno bilo bolje povezati a kako bi to zvucalo ne znam, nisam probao. Sto se tice virtual 5.1/7.1 to bi pomagalo u gamingu da 5.1/7.1 encodira u DD i onda ga preko SPDIF posalje na neki ext decoder da se uziva u surroundu sa igrice.
 
Nisam jer nisam bio u mogucnosti. Nisam imao gde a da ih kupujem radi testa nisam mogao. Proveo sam dosta vremena na audio forumima, stranim i domacim te citao objasnjenja ljudi koji su probali. Svi su se slozili da je STX trenutno ultimativna HiFi stereo kartica do 200e. Kazu da bolje od nje za slusanje muzike nude ext DAC. Iskreno, meni je to bilo dovoljno, narucio sam je i nisam pogresio.
 
Naprotiv, hoces reci da ako neko ima Intel i7 i kaze kako je bolji od drugih procesora slicne cene, gledajuci naravno razne reviews sta to znaci da nije u pravu? Sam pogled na kartu govori o njoj, ljudi koji su svasta culi, svasta pravili, kupili, prodali culi STX pa rekli sve u superlativu. Meni je sve jedno da li ce me neko poslusati ili ne, kupiti STX ili X-Fi ili EMU ili nista. Ali jedno je sigurno, best stereo HiFi kartica na svim rang listama jeste STX.
 
Ne znam samo kojim rang listama... :)

Da je sve tako crno-belo, ja prvi ne bih drzao 2 karte (i to ne jeftine) bezveze u masini. Nemoj biti tako iskljuciv ;)
 
Bez uvrede ali X-Fi drzis totalno bzv. Za SPDIF pass through za DD i DTS bitstream obican USB to SPDIF bi odradio sav posao, da ne pominjem integruse ili audio kontroleri u grafickim novijeg datuma. Pa nalazio sam rang liste na netu. Sta je merodavnije? Da ja licno kupim 3-4 zvucne i koa neko ko je dao novac izaberem najbolju ili da se oslanjam na rang liste i testove zvanicnih sajtova? Naravno, uvek stoji da kad nesto proucis onda i cujes pa ako ti se dopadne uzimas. Sam si rekao da si uzeo X-Fi jer EMU ne podrzava SPDIF pass through, ali ti je izbor isti kao kada bih ja kupio HD5850 da bih imao sliku za gledanje filmova.
 
Koje ludilo ovde...hehe, mnogo teskih zakljucaka izreceno. :D I to bez provera u praksi. :) Najbolje za vas je da se skupite na jednom dobrom sistemu sa tim karticama pa da vidite sta je i kako je. Ovako, ovaj review kaze ovo, onaj ono, ova je nema na listi, ova je u vrhu...blah :crash: Verujte svojim usima a ne testovima i casopisima (ne znam kako da ih nazovem, toliko mi se gade). A da bi se trenirale usi, treba cuti mnogo toga, a ne donositi zakljucke od rekla-kazala.
 
Jes, pa ja ovo ne shvatam kao svadju nego cisto diskutujemo na datu temu. Nista lose, naravno. Da s' jedne strane je to ok i u pravu si da ono sto odgovara nasim usima je najbitnije, slazem se ali da bi postigli relevantan nivo tj da mozemo biti objektivni a ne subjektivni. Ja ne mogu reci da je moj sluh vredan postulata.
 
Nazad
Vrh Dno