Šta je novo?

Zvučna za slušanje muzike

marko_n

Slavan
Učlanjen(a)
28.02.2006
Poruke
2,313
Poena
380
Koju bi zvučnu preporučili za stereo slušanje muzike na 2.0 zvučnom sistemu?

Potrebno je da:
- karta radi u Windows 7 64bit
- daje osteno bolji zvuk od Realtek integruše (za tiho slušanje muzike dok radim na računaru)
- cena bude što povoljnija
- da može da se kupi kod nas, poželjno nova

Nije potrebno da ima bilo kakvu podršku za igre i filmove (jer će biti ugrađena u računar koji se ne koristi za to).

Čitajući forum, uglavnom su preporuke:
X-Fi Xtreme Music
X-Fi Titanium
M-Audio Audiophile 2496
E-MU 0404

Prve dve X-Fi bih odbacio i zbog cene i zbog mogućnosti koje su meni lično nepotrebne. Dakle, ostaje Audiophile 2496 i E-MU 0404. Da li neko može da mi potvrdi da li ove dve karte ispunjavaju uslove koje sam naveo, i ako da, koja od ove dve je bolji izbor? Naravno, ako postoji još neki predlog - dobrodošao je. :)
 
amp.jpg

http://www.st.com/stonline/products/literature/ds/1459.pdf

^ ovo valjda .
sta si mu menjao unutra ? razmisljam se da malo friziram ove moje mikrolabove...
 
Poslednja izmena:
Е то је ваљда чип од другог произвођача али исти модел. Унутра је баш D2030 чип, то ваљда кинески произвођач.

Ништа нисам мењао само сам уземљио оклоп, јер тако се тотално елиминише шум у звучницима. Размишљам се да накалемим још капацитивности на филтер али нема појма где да залемим :D
 
Takodje . osim sto master volume nikad ne teram preko 35 . Za sad drzim i smart normalizaciju na ON, jedva se primecuje, a prilicno dobro radi.

A zar nije bolje na samoj kartici drzati neke vece vrednosti. Recimo ja drzim na 80 ili 90 (eksperimentisem) pa onda na zvucnicima manju vrednost? Kontam da zvucnicko pojacalo vise izoblicava zvuk pa ga je potrebno "nahraniti" jacim ulaznim signalom.
 
amp.jpg

http://www.st.com/stonline/products/literature/ds/1459.pdf

^ ovo valjda .
sta si mu menjao unutra ? razmisljam se da malo friziram ove moje mikrolabove...


Vidim ovde da je lik menjao D2030A sa LM1875T i YG4558 sa NE5532.

Evo link, pa možda dobijete još neku ideju na osnovu slika: http://diybbs.zol.com.cn/3/535_23334_2.html

Microlab pojačalo lepo zvuči zahvaljujući integralcu koji je u njemu, ali je izgrađeno prilično slabo. Slab trafo, naponski deo nema bilo kakvu filtraciju napona (sve iz mreže dolazi u pojčalo), hladnjak je relativno mali, kondenzatori su nekvalitetni, pojačalo nije oklomljeno od RF i EM smetnji... Ima baš dosta stvari koje bi se na njemu mogle popraviti, samo je pitanje da li se to isplati.
 
Poslednja izmena:
fala bate, fala ! :)

sto da se ne isplati ? ako imas vremena , i lepo i korisno !
 
A zar nije bolje na samoj kartici drzati neke vece vrednosti. Recimo ja drzim na 80 ili 90 (eksperimentisem) pa onda na zvucnicima manju vrednost? Kontam da zvucnicko pojacalo vise izoblicava zvuk pa ga je potrebno "nahraniti" jacim ulaznim signalom.

Ne valja drzati ni karticu na 100%, a ni pojacalo sa previse odvrnutim potenciometrom. I jedno i drugo naravno unose izoblicenja, a koliko ce pojacalo da unese distorziju, zavisi od njegove konstrukcije. Kod mene je zvucna na Master Volume ispod -3dB, mixer inputs isto na ne vise od -3dB, a pot pojacala na ne vise od 9 sati (retke su situacije za vecom snagom). Peak metri u softverskoj sekciji kartice pokazuje kad se ulazi u crvenu i zutu zonu, a kada je zeleno. Sa ovakvim podesavanjem, najveci peak-ovi tek poskoce u zutu zonu, ali bezazleno po izoblicenje zvuka. Ako treba glasniji zvuk, odvrnem pojacalo. Do distorzije ima mnogo...
 
Ne valja drzati ni karticu na 100%, a ni pojacalo sa previse odvrnutim potenciometrom. I jedno i drugo naravno unose izoblicenja, a koliko ce pojacalo da unese distorziju, zavisi od njegove konstrukcije. Kod mene je zvucna na Master Volume ispod -3dB, mixer inputs isto na ne vise od -3dB, a pot pojacala na ne vise od 9 sati (retke su situacije za vecom snagom). Peak metri u softverskoj sekciji kartice pokazuje kad se ulazi u crvenu i zutu zonu, a kada je zeleno. Sa ovakvim podesavanjem, najveci peak-ovi tek poskoce u zutu zonu, ali bezazleno po izoblicenje zvuka. Ako treba glasniji zvuk, odvrnem pojacalo. Do distorzije ima mnogo...

Da, to mi je potpuno jasno da ni karticu ne treba drzati na 100% (na mom Asus Xonaru je to izrazeno u procentima a ne u decibelima) i kazem ja drzim 80 (u pocetku sam na 60) a onda jacinu zvuka podesavam na samim zvucnicima. Ti vidim imas bolju muzicku na kojoj je podela predpostavljam od -60 do nule.
Ali naime primetio sam jednu stvar. Xonar kao da automatski podesava jacinu u svim plejerima tako da maksimalna vrednost klizaca predstavlja trenutnu snagu. Na integrisanom Realtek-u se zvuk dodatno mogao pojacati pomeranjem klizaca plejera u desnu stranu. Au al sam zapetljao.
 
Poslednja izmena:
Da, to mi je potpuno jasno da ni karticu ne treba drzati na 100% (na mom Asus Xonaru je to izrazeno u procentima a ne u decibelima) i kazem ja drzim 80 (u pocetku sam na 60) a onda jacinu zvuka podesavam na samim zvucnicima. Ti vidim imas bolju muzicku na kojoj je podela predpostavljam od -60 do nule.
Ali naime primetio sam jednu stvar. Xonar kao da automatski podesava jacinu u svim plejerima tako da maksimalna vrednost klizaca predstavlja trenutnu snagu. Na integrisanom Realtek-u se zvuk dodatno mogao pojacati pomeranjem klizaca plejera u desnu stranu. Au al sam zapetljao.

Kod mene na kartici krece Master Volume od -144dB pa do 0dB. Sluh je logaritamski pojam, a razlika u glasnoci od 3dB je dupla. Znaci, razlika u glasnoci izmedju 50W i 100W snage je samo 3dB, izmedju 100W i 200W takodje samo 3dB, samim tim, izmedju 50W i 200W je 6dB i tako primera u nedogled.
Mislim da sam skapirao ovo oko pojacanja u player-ima. Tako je i kod mene, ako klizac kartice zakucam na pola, a u playeru na maximum, na izlazu ne moze da izadje jaci signal nego sto je onaj odredjen na trenutnoj vrednosti kartice.
 
Razlika u glasnoci izmadju 1W i 10W je dupla, izmedju 10W i 100W je dupla, izmadju 100W i 1000W je dupla. Zvuk jeste logaritamski.
Sto se tice pojacavanja kartice ja je drzim na 100% i jacinu menjam na pojacalu. Bas sam kontrolisao da li ima neki peak ili sta se desava. Ima zanimljiva opcija da je prava snaga signala sive boje a zelene ona koju omoguci kartica tj na koliko je pojacana. Siva nikad se ne priblizi na svih 100% tj da deluje kao da ga predje dok zelena reaguje u zavisnosti od potenciometra zvucne. Zvucna nije pojacalo, to je kao da sa CD playera koji ima varijabilni izlaz nikad ne pojacas izlaz do kraja jer max izlaz jeste line-out standard.
 
Poslednja izmena:
Sad videh da postoji i "slim" varijanta HDAV-a po finoj ceni. Nadam se da ce uskoro stici i kod nas, a da ce u medjuvremenu srediti i driver-e... :S:

http://www.amazon.com/Asus-Xonar-HD...2?ie=UTF8&s=electronics&qid=1258322459&sr=8-2


@OCz
I meni se nekako cini previse da imam 3 PCI slota zauzeta: EMU 1212M za stereo, X-Fi Titanium Fatal1ty Champion Series za glupi S/PDIF (ni za sta drugo mi ne sluzi jer se uopste ne igram)... :wall:

ATI 5xx0 serija mi ne radi posao zato sto je DAC na EMU 1212M, kao sto sam vec pomenuo, mnogo bolji od onog na Yamaha RX-V861 receiver-u, pa bi mi i dalje trebala kartica za stereo...
 
Poslednja izmena:
Sad videh da postoji i "slim" varijanta HDAV-a po finoj ceni. Nadam se da ce uskoro stici i kod nas, a da ce u medjuvremenu srediti i driver-e... :S:

http://www.amazon.com/Asus-Xonar-HD...2?ie=UTF8&s=electronics&qid=1258322459&sr=8-2


@OCz
I meni se nekako cini previse da imam 3 PCI slota zauzeta: EMU 1212M za stereo, X-Fi Titanium Fatal1ty Champion Series za glupi S/PDIF (ni za sta drugo mi ne sluzi jer se uopste ne igram)... :wall:

ATI 5xx0 serija mi ne radi posao zato sto je DAC na EMU 1212M, kao sto sam vec pomenuo, mnogo bolji od onog na Yamaha RX-V861 receiver-u, pa bi mi i dalje trebala kartica za stereo...

Sta ce ti uopste X-Fi stvarno? S/PDIF mozes i sa ploce...Za stereo EMU i kraj ko u bioskop :D
 
Pravo da ti kazem, dobih ga jako povoljno preko drugara koji radi trenutno u USA. Zbog vec pomenutih driver-a nisam dovukao Asus HDAV :(

S/PDIF na ploci nije dovoljno dobar za iole kvalitetniji DAC, ali bih opet i za externi DAC trebao da zadrzim EMU 1212M, posto za njega kazu da ima jako dobar S/PDIF...

Sve bi bilo mnogo jednostavnije da glupi 1212M ima AC3/DTS pass-through :wall:
 
Poslednja izmena:
Pa da nisi sa M-Audio prelazio na EMU, imao bi AC3/DTS pass through i sve bi bilo jednostavnije...Izgubio si jednostavniju situaciju radi unapredjenja zvuka. Tako to ide, mora uvek nesto da se zrtvuje...,)
 
Malo stiva nije na odmet radi razgranicenja pojma db i ostalih pojmova iz akustike: http://www.phys.unsw.edu.au/jw/dB.html

P.S. U konkretnom slucaju, razlika u glasnoci izmedju 1W i 10W, izmedju 10W i 100W, izmedju 100W i 1000W je 10dB. A izmedju 1W i 100W je razlika 20dB.
Ono sto je Shang Tsung naveo (20log10 (V/Vref)) odnosi se na dBV (opisano je u gore linkovanom tekstu pod podnaslovom Recording level and decibels). Ta jedinica se odnosi na gornju pricu oko klipinga signala iz zvucnih kartica, sto je takodje opisano u istom linku: "The obvious level to choose is one volt rms, and in this case the level is written as dBV. This is rational, and also convenient with modern analog-digital cards whose maximum range is often about one volt rms. So one has to remember to the keep the level in negative dBV (less than one volt) to avoid clipping the peaks of the signal, but not too negative (so your signal is still much bigger than the background noise)."
 
Poslednja izmena:
Pitanje za sve vlasnike Xonar kartica, naručito DX. Da li vam se kartice greju i koliko? Juče sam ubacivao hard u mašinu (prvo otvaranje mašine nakon instalacije Xonar-a) i iznenadio sam se da je kartica prilično vruća, čak su svi solid kondenzatori prilično topli, rekao bih možda 50C. :zgran:
 
Sto se tice temp nemam pojma, da cukenm vo drvo radi sasvim normalno.
@ Delija Zadrzi ti stereo kartu za muziku ali SPDIF sa ploce je sasvim dovoljan za DD&DTS do AVR. Asus HDAV slim je nepotrebno resenje jer sa novim AMD HD5xxx kartama pored unapredjene slike, obrade HD videa dobijas i HD audio bitstream ili u tvom slucaju 7.1 LPCM. Osim, ako mislis da taj LPCM nije kvalitetan. Meni zavrsava posao SPDIF sa integruse na AVR za DD&DTS a uskoro se nadam bitstreamu i HD zvuka.
 
ASIO i WASAPI imaju istu funkciju u slucaju o kome se prica ovde, a to je slusanje muzike, sa tim sto je ASIO profi u smislu sto se koristi da se smanji kasnjenje signala sto je vazno za real time obradu.

Evo meni u foobaru WASAPI namesten na 720ms, i bas me briga, jer samo slusam muziku.
 
Pitanje za sve vlasnike Xonar kartica, naručito DX. Da li vam se kartice greju i koliko? Juče sam ubacivao hard u mašinu (prvo otvaranje mašine nakon instalacije Xonar-a) i iznenadio sam se da je kartica prilično vruća, čak su svi solid kondenzatori prilično topli, rekao bih možda 50C. :zgran:


da, moguce da se malo vise greju, trenutno mi stoji STX u PCIE slotu odmah ispod graficke, i primetio sam da se ventilator na grafickoj okrece malo brze, tj vise se cuje
nisam bas otvarao kuciste i merio temperaturu
 
Nazad
Vrh Dno