Šta je novo?

Zasto mi se PC resetuje u odredjenim igricama ?

Animal

Cenjen
Učlanjen(a)
09.09.2013
Poruke
2,062
Poena
155
Nisam nikakav gejmer da se zna pa nisam bas u toku, ali eto imam problem sa iznenadnim resetovanjem PC-ja na nekim igricama, a pojma nemam zasto, malo je zamrseno ali evo najkrace moguce.

Kada je bilo ono zakljucavanje sa koronom, instalirao sam par igrica kako bi smo igrali kada vec nismo mogli da idemo nigde.
PES 2019, Mortal Kombat X, Sniper Elite 3 i 4, Colin neki stari ne secam se koji je tacno bio, ali podrzavao je multiplejer, Battlefield V.

Najvise se igrao PES 2019 i tu se racunar kao i na Mortal Kombatu X iznenada resetovao bez bilo kakvog pravila, nekada moze da se igra sat vremena bez problema pa se resetuje nekada 10 minuta pa se resetuje, znaci bas bez ikakvog odredjenog pravila. Na Sniper Elite, Battlefield V i Colinu nista, ove pucacine se predju od pocetka do kraja i nista, sve ok.

E sada uzmem ja obrisem PES 2019 i skinem PES 2021 u nadi da je problem neki sa igricom losim krekom ili sta ja znam, kad ono opet ista pesma resetuje se random. Skinem i ovaj novi Mortal kombat 11 kao i Battlefield 1 kad ono sve radi normalno ne resetuje se.

Konfiguracija je :

i7 2600
RX 580 Sapphire Nitro +
12 GB rama
SSD + HDD ( igrice su na HDD )

Da napomenem da mi se nikada nije desilo da se racunar resetuje u obicnom radu niti da zakuca, komponente su hladne kao led, graficka ne prelazi 60 stepeni a cpu 50 u PES-u, veze nema sa temperaturama, opterecivao sam je preko Furmarka, Unigine Heavena, ostavim po par sati da radi, nista. Palio kompletan stress test preko Aide 64 Extreme, nista.

Igrice su sa torenta i ok mi je da nesto nije ok sa njima, ali guglao sam dosta i nigde ne mogu da nadjem toliko problema jer da nesto nije u redu sa njima, problem bi bio masovan nikome ne bi radilo.. SSD jeste u losijem stanju, ali opet kazem ako je do njega onda bi trebao da zakiva na svim a ne da bira ovde hocu ovde necu..

Da li ima neko neku ideju ili slican problem ?
 

Prilozi

  • ssd.png
    ssd.png
    71.7 KB · Pregleda: 109
Jel izbaci plavi screen kad se restartuje?
Meni mirise na ram.
 
Ne, samo klasican restart crni ekran i to je to..
Nikada nisam imao problema sa ramom ali ko ce ga znati, pusticu mem test iz biosa cisto reda radi.
 
Instaliraj Whocrashed i klikni Analyze,
Zatim memtest86, pusti par ciklusa. Da li memorija klokovana, kao i cpu?
Koje napajanje?

Ažuriraj drajvere i Windows, proveri viruse Antimalware-om. Mada poreklo igrica može biti razlog.
 
Cist restart bez ikakvih gresaka mi lici na napajanje ili neku losu konekciju izmedju komponenti.
 
Napajanje ili neki od ram-ova ludi, proveri ih memtest-om
 
Instaliraj Whocrashed i klikni Analyze,
Zatim memtest86, pusti par ciklusa. Da li memorija klokovana, kao i cpu?
Koje napajanje?

Ažuriraj drajvere i Windows, proveri viruse Antimalware-om. Mada poreklo igrica može biti razlog.

Memorija OK, bar tako kaze memtest.
Evo u prilogu sta je nasao whocrashed, koliko se ja secam zadnji restart je bio pre mozda 2-3 dana kada je PES 2021 zabo.
Ovo 12.02. sto je on nasao ne znam sta je moze da bude da je nestajalo struje ili nesto slicno..

Napajanje je Raidmax RX-1000AE.
Ne ide mi u glavu nikako zasto mislite da je napajanje, kako to da napajanje resetuje samo na PES 19, PES 21 i Mortal X i na nicemu drugom ?
Igrale su se i zahtevnije igrice i opterecivano je dosta vise satima pa nista..

Ja mislim da je ovo neki sistemski problem samo ne mogu da uklavirim sta, neki .dll, nesto sto se koristi u te tri igrice pa pravi problem, mozda gresim zato sam i postavio temu..
 

Prilozi

  • crash.png
    crash.png
    53.8 KB · Pregleda: 107
Drajveri za grafiku možda? Probaj da staviš novije/starije.

Ako koristiš HDMI na VGA adapter slučajno, do toga je.
 
Pa iskreno kako sam metnuo one drajvere koje sam instalirao kada sam kupio karticu evo sada ce u martu godinu dana nista nisam dirao. Stavicu najnovije pa da vidimo i to cudo, mogu i da izvadim da ostavim jedan stap rama samo da i to probam, mada sumnjam da je ista od pomenutog.

Ne koristim, DVI - DVI kabl direkt, zasto mislis da bi taj konverter pravio problem zanima me onako ?
 
Pa iskreno kako sam metnuo one drajvere koje sam instalirao kada sam kupio karticu evo sada ce u martu godinu dana nista nisam dirao. Stavicu najnovije pa da vidimo i to cudo, mogu i da izvadim da ostavim jedan stap rama samo da i to probam, mada sumnjam da je ista od pomenutog.

Ne koristim, DVI - DVI kabl direkt, zasto mislis da bi taj konverter pravio problem zanima me onako ?
Jer konverter povuče struju sa grafike kada je opterećen, a hdmi nije "baždaren" da izbaci 500mA i ceo komp se resetuje zbog kratkog spoja i zaštite koju pali grafika. Posebno izraženo na novijim grafikama.

Samo HDMI na VGA sa aktivnim napajanjem (usb 5v, 500mA) i nema frke. Ali njih nema toliko na tržištu.
 
Ne ide mi u glavu nikako zasto mislite da je napajanje, kako to da napajanje resetuje samo na PES 19, PES 21 i Mortal X i na nicemu drugom ?
Svaka komponenta radi na struju, i sva ta struja sa dostavlja kroz napajanje. Razlog zasto mislimo da moze biti do napajanje je taj sto one baca nikakvu gresku. Vecina ostalih hardverskih problema ce ti na neki nacin dati neku informaciju sta se desilo.
 
Koja je maticna?
Te dve igre su vise cpu zahtevni negoli gpu. Mozda ploca nema dovoljno dobar vrm.
 
Evo podigao sam drajvere na najnovije za RX580... Usao u PES 2021 odigrao dve utakmice nista, usao zatim na trening da prodjem onaj tutorijal nisam bio tu 3 minuta i pap restart sada u 02:50, zatim udjem u onaj Whocrashed da vidim ima li sta i nista, stoji samo ono kao sa slike od 12.02..

Maticna je As Rock B75M-GL.

Opet kazem nema mi logike ni da je maticna ni napajanje, nisu oni toliki pametni da mogu tu nesto da vide i da im pravi problem. Jednostavno recimo Battlefield V je zahtevniji dosta od PES-a i od Mortal Kombat X pa se nikada nije resetovalo..

Sada me vise interesuje zasto nego da bih ja tu nesto sada igrao, nema mi nista logike ni smisla. Svakako da ce morati uskoro da se uzme novi SSD i da ide novi sistem mozda je nesto u sistemu na sta ja i sumnjam najvise. Uradicu sutra ovo sto je nematiers predlozio.
 
@Animal
Obicno gasenje tj. restart prilikom igaranja uzrokuje napajanje. Imao sam maltene isti slucaj da se prilikom igranja desava isto kao kod tebe. Pustao sam Heaven koji radio 6 sati bez prestanka, Aida64 takodje.

Kod mene je oslabila 12v grana na napajanju i desavao se crn ekran i restart se kada grafika povuce vise struje.
 
Sa mojom rx 580 sa imao povremene restarte sa starim napajanjem od 500W kupljen novi sisonic od 650w . Sve radi od onda.
Jednostavno neki efekat je okidac da graficka ukljuci sav potencijal i u tom momentu povuce vise struje nego sto kazu u specifikacijama i paf.
 
Evo pustio sam ovo sto je nematiers predlozio, sat vremena koliko moze max besplatna verzija i nista naravno.

Ok, znaci vidim da tipujete na napajanje i ako mi nema nikakve logike. Kazem to zato sto sam pustao vise puta na racunaru hashcat, ko ne zna to je alat za bruteforce raznih kombinacija, parametara i cudesa.. Niti jedna igrica ne moze da optereti ( cpu i gpu, ram se ne koristi ), kao sto moze hashcat, i to radi satima tako vise puta i sve u redu bude.

Zato mi je cudno da jedan PES i MK resetuju racunar sem ako nema neki problem da nesto zaglupi pa da povuce 2x vecu struju od propisane i da se zato resetuje. Ali opet kazem kako samo u tim igricama...

Nista pokusacu da nabavim neko napajanje drugo da stavim da vidimo sta ce da se desava posto vidim da drugog resenja za sada nema.

Filipos i dobrivoj jeste i vi imali restarte ovako samo na nekim random igricama ili na svim ?
 
kao što rekoše kolege, restart bez bsod-a, uzrokuje napajanje.

pročitati, uramiti, zapamtiti.
treba da kupiš novo napajanje. koje? - za to postoji tema na forumu u odeljku šta da kupim. ionako si promašiJo podforum.
 
Ja sam najvise primecivo u worldofwarships U momentu kad me potope i eksplodiram ta eksplozija je bila kao okidac. A desavalo se i u drugima onako random
 
Svasta, posto ste slozni i insistirate, nabavicu drugo napajanje pa cu da probam sa njim.

Samo da dodam malopre kada sam izasao iz igrice cekalo me ovo sa slika na desktopu, uzgred nije se resetovalo ovaj put.

I dalje sam misljenja da nije povezano sa napajanjem ali videcemo i to cim nesto nadjem.
 

Prilozi

  • 1.png
    1.png
    39.4 KB · Pregleda: 77
  • 2.png
    2.png
    39.6 KB · Pregleda: 79
Nisam nikakav gejmer da se zna pa nisam bas u toku, ali eto imam problem sa iznenadnim resetovanjem PC-ja na nekim igricama, a pojma nemam zasto, malo je zamrseno ali evo najkrace moguce.

Kada je bilo ono zakljucavanje sa koronom, instalirao sam par igrica kako bi smo igrali kada vec nismo mogli da idemo nigde.
PES 2019, Mortal Kombat X, Sniper Elite 3 i 4, Colin neki stari ne secam se koji je tacno bio, ali podrzavao je multiplejer, Battlefield V.

Najvise se igrao PES 2019 i tu se racunar kao i na Mortal Kombatu X iznenada resetovao bez bilo kakvog pravila, nekada moze da se igra sat vremena bez problema pa se resetuje nekada 10 minuta pa se resetuje, znaci bas bez ikakvog odredjenog pravila. Na Sniper Elite, Battlefield V i Colinu nista, ove pucacine se predju od pocetka do kraja i nista, sve ok.

E sada uzmem ja obrisem PES 2019 i skinem PES 2021 u nadi da je problem neki sa igricom losim krekom ili sta ja znam, kad ono opet ista pesma resetuje se random. Skinem i ovaj novi Mortal kombat 11 kao i Battlefield 1 kad ono sve radi normalno ne resetuje se.

Konfiguracija je :

i7 2600
RX 580 Sapphire Nitro +
12 GB rama
SSD + HDD ( igrice su na HDD )

Da napomenem da mi se nikada nije desilo da se racunar resetuje u obicnom radu niti da zakuca, komponente su hladne kao led, graficka ne prelazi 60 stepeni a cpu 50 u PES-u, veze nema sa temperaturama, opterecivao sam je preko Furmarka, Unigine Heavena, ostavim po par sati da radi, nista. Palio kompletan stress test preko Aide 64 Extreme, nista.

Igrice su sa torenta i ok mi je da nesto nije ok sa njima, ali guglao sam dosta i nigde ne mogu da nadjem toliko problema jer da nesto nije u redu sa njima, problem bi bio masovan nikome ne bi radilo.. SSD jeste u losijem stanju, ali opet kazem ako je do njega onda bi trebao da zakiva na svim a ne da bira ovde hocu ovde necu..

Da li ima neko neku ideju ili slican problem ?
Odma ću ti odgovoriti, ja sam imao oba problema kada se komp resetuje i kada se resetuje i izbaci plavi ekran. To se nikad nije dešavalo dok nisam počeo da igram igricu. Probao sam koje kakve programe za ispitivanje i shvatio da je to gubljenje vremena. Čist restart = Napajanje, Restart sa plavim ekranom = Ram memorija. Napajanje kupio, a za ram sam imao sreće i poklonili mi. I šljaka na win10 ko da je sišao sa proizvodne trake. A stariji je od tvog kompa.
 
Osim napajanja(slavnog Raidmaxa), mogu to da rade i virusi sa obzirom na poreklo igrice. Skini prvo original igricu pa probaj, može se naći jeftino na sajtovima koji prodaju ključeve, a imaš i lite verziju(PES), popularni yt-eri nude nude i neke kodove za popuste.

Proveri i komp sa Antimalware-om da nije neka majner-gamad.
 
Poslednja izmena:
Dekarde, warez igre nisu ni približno toliko zaražene/ opasne kao što su vas učili na off-world kolonijama.
Uzrok bsod restarta mogu da budu nekompatibilnost /pogrešno podešene frekvencije i naponi cpu/rama, ali non-bsod restart je u 99 posto slučajeva uzrokovan slabim(ili oslabelim) napajanjem
 
Послушај човјека, исправно прича.... није то вируса или нечега сличнога сигурно
Post automatically merged:

Послушај човјека, исправно прича.... није до вируса или нечега сличнога сигурно
 
@muki, nemoj da se vredjamo molim te, to ti za tvoju kantu mozes da kazes da je stara, moju olupinu da ostavis na miru :ROFLMAO:
Ima napajanju sigurno nekih 7-8 godina, uzeto je novo tada bilo oko 14 000 din cini mi se, opterecivano je smesno, 95% celog vremena je radilo kao obicno napajanje za racunar koji je office varijanta bio, e jedino sto je od samog pocetka u kucistu imalo 6 ventilatora 12-naestica Artikovih to je u pocetku stavljeno i nikada nije vadjeno rade ventilatori i dan danas, buduci da je ovo najvise klasican racunar za surf i slicno ne znam ni zasto ce mi toliko ventilatora, ali eto tada se imalo para bila takva vremena, druga razmisljanja i eto..

@kokan, a sta se desava u tih ostalih 1% ? :p
Salim se, primio sam k znanju, nabavljam drugo napajanje neko koje budem mogao da nabavim da probam pa cu da javim sta je bilo svakako, meni je samo cudno kako se to tako random ispoljava samo u nekim igricama, ali kada vas vise kada onda je sigurno moguce na neki nacin. Javim cim dodjem do napajanja.
 
Probaj underclock grafičke, tipa na 950 mV, gpu na 1100 MHz, memoriju na 1800 MHz. To će malo da rastereti napajanje, čisto da imaš uvid.
 
Probaj underclock grafičke, tipa na 950 mV, gpu na 1100 MHz, memoriju na 1800 MHz. To će malo da rastereti napajanje, čisto da imaš uvid.

Da. I ovo treba probati. Ali pre svega treba da bude 100% siguran da problem nije do windowsa / same igre / malware-a / minera. Kao što je par ljudi već skrenulo pažnju.

Vidim da su neki ubeđeni da je problem do napajanja. To što je napajanje nekima rešilo problem sa resetovanjem ne mora da znači da je kod njega isti problem. Može da proba napajanje ako može od nekoga da pozajmi za test ili ako ima rezervno. Ali da kupi novo napajanje, pa da se na kraju ispostavi da nije do njega je totalno pogrešna metodologija i bacanje para.

@Animal obavezno probaj SVE što su ti ljudi predložili do sada pre nego što daš pare za novo napajanje. Postoji verovatnoća da je to tvoje napajanje i dalje ispravno bez obzira što je staro.
 
Nazad
Vrh Dno