Šta je novo?

Zamjena displaya na laptopu sa boljom pokrivenošću boja

iPLAY

Poznat
Učlanjen(a)
16.09.2020
Poruke
50
Poena
40
Moja oprema  
CPU & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X + Freezer 34 eSports Duo
Matična ploča
X570 Gaming X
RAM
Fury 32GB 3200MHz
GPU
XFX QickICK319 RX 6700XT 12GB
Storage
NVMe 970 EVO 500GB + 1TB / HDD 4TB
PSU
Vero M3 700W
Kućište
Titan II Pro
Monitor
Dell UltraSharp 27" U2724D QHD Black IPS 120Hz
Miš & tastatura
MX Keys & MX Master 3S
Ostale periferije
G913 TKL + G502 WiFi
Laptop
Lenovo IdeaPad 5 Pro (Ryzen 5 5600H / GTX 1650 4GB / 16GB 3200MHz / NVMe 1TB / 16" 2.5K WQXGA IPS 120Hz 100% sRGB)
Prije nekoliko mjeseca sam kupio Lenovo IdeaPad 3 laptop sa kojim sam prilično zadovoljan. Model je sa Ryzen 7 5700U cpu, 16GB Rama, 512GB SSD, 15.6" FHD (1920x1080) IPS 300nits Anti-glare displejom.
Međutim prilikom kupovine mi je promaklo da display ima pokrivenost boja od samo 45% NTSC / 57.7% sRGB pa me zanima da li mogu zamijeniti display za neki bolji. Pored toga malo je teško gledati u nejga nakon dužeg perioda. Kao da gama nije ok. Probao sam podesiti kroz kalibraciju ali nije to to.

Našao sam ovih par modela ali nisam siguran da li odgovaraju. Ima li neko od servisera da podijeli savijet na šta treba obratii pažnju i koliku ulogu igra razlika između eDP 1.2 i 1.3 npr.

Radi se IdeaPad 3 15ALC6 (82KU01Y3SC), prema AIDA64 Display je B156HAN02.1 (Pretpostavljam da je ovaj: https://www.panelook.com/B156HAN02.1+HW0A_AUO_15.6_LCM_overview_31631.html)

Izdvojio sam ovih par modela prema obliku, veličini, rezoluciji, eDP i sl. > LCD Panel Database
 
Riskantno ,ako nesto podje naopako ,ode u kantu.Ja bi to prodao i kupio drugi laptop.
Mislim da su karakteristike slicne sa ostalim u tom cenovnom rangu.
 
Riskantno ,ako nesto podje naopako ,ode u kantu.Ja bi to prodao i kupio drugi laptop.
Mislim da su karakteristike slicne sa ostalim u tom cenovnom rangu.
Sta to tacno ode u kantu? Jedino moze novi panel da se osteti ako eventualno pinout/napon nije kompatibilan, starom panelu ne bi trebalo da bude nista ako neko ko iole ima iskustva to otvara, ako nema eventualno moze da se osteti flet kabl, mada ni to nije bas lako izvesti. U pitanju je IdeaPad 3, ne MacBook Pro, bukvalno se otvara za manje od 5 minuta.
 
Ja bih to u svakom slučaju prodao i kupio bolji laptop sa traženim karakteristikama jer na kraju ta razlika ne može da izađe puno skuplje nego nabavka drugog ekrana i ruke servisera - a rizik ma koliko u procesu zamene bio mali ovde je 0 plus ima novu garanciju na laptop za razliku one koju bi izgubio u slučaju zamene ekrana (pošto sumnjam da u slučaju ne daj Bože neke potrebe ovlašćeni servis ne bi primetio)...
 
Da je lakse da se proda i kupi drugi, jeste, definitivno. Da nije tesko bilo kom iole iskusnijem serviseru da odradi zamenu, ali da nije bez rizika i to je istina. Najveci problem jeste cinjenica da je nabavka adekvatnog panela cimanje.
 
Upravo, mnogo cimanja a nikakva osetnija prednost u odnosu na drugu soluciju - ni finansijski ni kvalitativno.
 
Kod skidanja ekrana je ovih dana najteže odlepiti plastiku sa ekrana, jer su sada kod većine tanke ivice zalepljene duplo lepljivom trakom koja se često ne topi ni preko 100C. Postalo kao da skidaš staklo sa telefona. Dok si pre imao šrafove gore/dole, žabice debljine prsta koje trpe 20 skidanja i vraćanja, duplo lepljivu traku koja izdržava 5 ponovnih lepljenja, inverter je negde dole pa možeš i po ekranu malo jače da zapneš jer okolo ekrana ima i metalnih šina...

Dok je plastika ekrana debela i široka, možeš da joj radiš šta hoćeš u globalu. Ali ovo novije tanko, sa nedostatkom rigidnosti, pogrešan potez i polomiš je bez potrebe.

Primer, kad već pričam o tome. Ekran super slim, plastika ekrana slim, jaka traka koju ne možeš tek tako ni da odlepiš (mislim može, polako uz duvaljku), alkoholom ne smeš prilaziti ekranu (čisto da omeška lepak) i onda ostaneš pola sata+ skidajući samo plastiku ekrana.

IMG_20230528_160612.jpg
 
IdeaPad 3 nema lepljivu traku sa prednje strane display-a. Otvarao sam ranije IdeaPad 3, doduse nisam menjao ekran na jednom, ali stvarno nije jedan od onih laptopova koji su muka za otvaranje.
 
Nazad
Vrh Dno