Šta je novo?

Zamena SMD mosfetova na RX480

Misko78

Slavan
Učlanjen(a)
03.05.2004
Poruke
1,766
Poena
375
Moja oprema  
CPU & Cooler
Intel i5 12600K + Corsair 115i Elite Capellix
Matična ploča
MSI PRO Z690-P DDR4
RAM
Kingston Fury Renegade RGB 3200 4x16GB
GPU
Gigabyte Aorus Master 3080
Storage
Kingston KC3000 + WDC-WD120EFBX
Zvuk
Onboard
PSU
Corsair HX750
Kućište
Cooler Master Mastercase MC500
Monitor
IIyama G-Master GB2770QSU
Miš & tastatura
Razer Basilisk Ultimate + Corsair K70 RGB MK2 LP
Laptop
Asus TUF FX505DU-BQ016
Mobilni telefon
Iphone 15
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
Imam dve Sapphire Nitro+ RX480 4GB koje ne rade, na jednoj je problem u GPUu baca BSOD čim uđe u Windows a na drugoj su riknula 4 od 5 mosfetova. Uradio sam svu diagnostiku ali ja nisam u stanju da skinem ispravne mosfetove se prve i prebacim na drugu, jednostavno loš sam sa duvaljkom. Da li neko zna nekoga ko je pedantan i ko bi mogao to da mi uradi, konkretno pokažem mu koje mosfetove da skine i zameni, ništa više.
 
a kako si locirao da se radi o mosfet?neide struja dalje od njih?onda vrv nemozes ni znati dali je nesto neispravno dalje dok ih ne zamenis.
trebalo bi bilo koji elektronicar da to moze da izvede lako,ima ih po servisima mobilnih,ovo bi trebalo da bude laganica naspram zamene usb konekktora za telefone il tablete
cime si to ispitivao bas me zanima,kontam standardni unimeri su tu los izbor
 
Zamenio sam osigurače i video da 4 od 5 su kratkom spoju, međutim imaju dosta pinova pošto imaju više funkcija, oznaka im je IR3553. Ja mogu da probam da ih zamenim ali meni sve sa duvaljkom ispadne nekako ukrivo. Merio sam običnim unimerom ali gledao vrednosti na istoj takvoj ispravnoj kao i po forumima i YTu kako su ljudi radili dijagnostiku. Jednu crknutu sam popravio pošto sam našao da je samo riknuo jedan kondezator i naravno osigurači koji su vrisnuli čim je taj kondiš prs'o. Dobar savet za mobilne servise, oni rade sa sitišem i trebalo bi da im je to mačiji kašalj.
 
ja reko mozda imas neke osciloskope da pogledas dalje i u dublje.mozda moze da se desi da to zamenis a crkao neki jos cip,ram il slicno,a ti platio lemljenje i onda neznas dal je do majstora il je nesto jos usput i zahteva novo lemljenje il se neisplati uopste cimanja
 
Jedino što može da bude a da se ne utvrdi prostim merenjem određenih tački je da crkao GPU tj. da je neka od BGA veza loša zbog evidentnog pregrevanja ovh karti. Svakako sam spreman da platim taj rizik. Gospodin koji je majnovao sa ovim kartama je držao karte u takvom stanju da mu ne bih dao da čisti svinjac, obično majneri drže sredstvo koje im donosi zaradu u vrlo dobrom stanju, sve majnerske karte koje su mi do sada prošle kroz ruke su bile bez prašine i čiste. Jedino što treba uraditi je promeniti termalne padove na memoriji i naponskoj sekciji i pastu na GPUu.
Ova što sam je popravio je dobrom stanju, dva dana sam se igrao po nekoliko sati i nema nikakvih problema.
Odneo sam karte pa ću javiti rezultat svakako.
 
ja mislim da na ovim kartama pre crkava memorija nego gpu,cak i neki vrm,mosfet pre nego gpu cip,posebno na polugolim kartama sto imaju samo hladjenje cipa
gde kupujes termalne padove?njih sam uvek vracao ako su citavi il menjao sa nekim starim sa laptopova da bar lepo izgledaju
 
Ti originalni padovi na safirima kad iscure zamažu celu kartu i izgube svojstvo. Pre 10 godina sam od jedne američke firme uzeo na probu padove 0.5mm,1mm, 1.5mm, 2mm i 2.5mm pošto sam hteo da ih prodajem ovde ali sam batalio zezanje sa kompovima i odustao, ti padovi su vrhunski, jednio što nisu stišljivi tako da moraš tačnu meru da koristiš. Nažalost poslednje sam iskoristio 0.5mm i 1mm, a bio sam glup i to delio šakom i kapom.

Karte su evidentno debelo pregrevane, nisu čišćene, drugar je kupio od nekog tipa sa Limunda koji je prodavao maltene 30 komada, čuveni fazon, izvađene iz riga i nisu probane, drug je kupio 4 komada nadavši se da će uradi mali jeftini upgrade sebi, deci, bratu, sestri. I izgubio je 50€ po kartici. Doduše jednu sam mu sredio, od druge i treće se nadam da će ispasti jedna, a četvrta je posebna priča, poskidano je svašta od šrafova do elemenata na ploči, ta je totalni otpis.
 
Odlemis, ocistis sve lepo, onda uzmes tecnu pastu za lemljenje, lepo namezes pa namontiras mosfet, zagrejes duvaljkom i pasta ce sama kada se istopi da ''navuce'' gde treba i kako treba nema nista ti da se cimas.

Termalni padovi imaju da se kupe na KP.

Znam tog lika sto diluje pod sloganom izvadjene iz ispravnih rigova ali nisu probane, pa se prodaju pod neispravno..
Naravno 99% je neispravno, ne znam samo kako toliko godina prolazi a ljudi i dalje padaju na te fore.
 
Odlemis, ocistis sve lepo, onda uzmes tecnu pastu za lemljenje, lepo namezes pa namontiras mosfet, zagrejes duvaljkom i pasta ce sama kada se istopi da ''navuce'' gde treba i kako treba nema nista ti da se cimas.
Sve to znam ali brate mili meni nekako uvek ispadne ukrivo i nisam baš siguran iako sa lemilicom lemim k'o fabrika, jednostavno sa duvaljkom imam malo iskustva, uglavnom je koristim za sitnije stvari 3pinske tranzistore, 8-pin memorije i sl ali to sve retko čačkam.

Termalni padovi imaju da se kupe na KP.
Imaju i ne vidim da im išta fali, sigurno su bolji od starih sprženih.

Znam tog lika sto diluje pod sloganom izvadjene iz ispravnih rigova ali nisu probane, pa se prodaju pod neispravno..
Naravno 99% je neispravno, ne znam samo kako toliko godina prolazi a ljudi i dalje padaju na te fore.
krastavac. učini se ljudima da je cena povoljna i kao od 30 karti nema šanse da su svih 30 pokvarenih, a u stvari detaljno testirane, pokušana popravka, i uvaljuj, ogradi se sa rečenicom ide kao nespravno a u suštini je prodavac lažov jerbo je testirao 100% a to ne možeš da dokažeš. Legalna prevara.
 
Ako lepo ocistis i naneses tecnu pastu nema sta da ti bude ukrivo, samo zagrejes i kontakti se sami navuku gde treba da stoje..

Ovi kopaci sada placaju nenormalne cene i za pokvarene kartice tako da je sve otislo... dok je ovaca bice i vune.
 
nvidija vadi skartove iz proizvodnje zadnjih godina i pakuje kao nove majnerske,tako da nisu ni oni divni
 
Nazad
Vrh Dno