Šta je novo?

Hardver Zamena matične ploče, procesora i grafičke karte

Procesori, matične ploče, memorije, hlađenje, grafičke kartice i ostale PC komponente

vladaweb

Poznat
Učlanjen(a)
09.01.2022
Poruke
22
Poena
25
Moja oprema  
CPU & Cooler
AMD Ryzen 7 5800x
Matična ploča
MS B450 Tomahawk
RAM
48GB
GPU
RTX 3060ti
Storage
Synology DS920+
Zvuk
Edifier
Laptop
HP Laptop ProBook 430 G8
Tablet
iPad Air
Mobilni telefon
iPhone 11 Pro
Pristup internetu
  1. Optički internet
Pozdrav svima,
treba mi savet oko nadogradnje, tačnije kupovine nove ploče, procesora i grafičke karte. Najviše se bavim programiranjem, volim u slobodno vreme da igram igrice (Apex, DBD,...), rekreativno obradom fotografije i video materijala. Kako koristim u poslednje vreme računar primetio sam da dosta sporije reaguje na noviji softver kada je nešto zahtevnije u pitanju i da mu je odziv na 3 monitora koja koristim onako relativno sporiji no što je to bio ranije.
Trenutna konfiguracija mi je:
Matična ploča: MSI B450 Tomahawk
CPU: AMD Ryzen 5 2600
RAM: 48GB DDR4 Kingston 3200C
GPU: ASUS Phoenix RTX 2060 6GB DDR6 192bit
Mislio sam da mu zamenim matičnu ploču za noviju generaciju, procesor za neki delimično jači i grafičku kartu. Nešto što mi se dopalo je: AS Rock B550 Taichi, AMD Ryzen 7 5700X i grafička Gigabyte nVidia RTX 3060 EAGLE 12G.
S obzirom da nisam neki hardveraš zamolio bih za pomoć da li ići na ovaj procesor i ploču ili ipak uzimati nešto iz čipseta X570 ili novije? Da li postoji možda bolje rešenje za grafičku kartu?
 
Ili sačekaj Ryzen 7000 ili samo nabaci 5700x na postojeću ploču, ne bi trebalo da bude problema ako se ne odvrne napon (i apdejtuje BIOS)...
Onda ćeš možda imati dovoljno i za 3060Ti umesto 3060...
Oprosti, možeš li mi objasniti šta znači "ako se ne odvrne napon"?
 
Ako ne planiraš overklok procesora.
 
Ili sačekaj Ryzen 7000 ili samo nabaci 5700x na postojeću ploču, ne bi trebalo da bude problema ako se ne odvrne napon (i apdejtuje BIOS)...
Onda ćeš možda imati dovoljno i za 3060Ti umesto 3060...
Sada sam baš gledao CPU support list za ploču i vidim da ne podržava 5700x već 5800x i 5800, a od 5700 podržava samo 5700GE i 5700G? Je l ima nekih velikih razlika u tim procesorima?
A u support list za VGA ne podržava 3600 uopšte, na listi je maksimum koliko vidim RTX 2060 Super.
 
5700x je novijeg datuma pa otuda verovatno manjak informacije..Što ne znači da ga tvoja ploča ne podržava..
B450 tomahawk max/non max podržava ryzen 5000 seriju procesora sa ažuriranom biosom.
Na kraju krajeva 5800x je 2000 din skuplji od 5700x.
Sad....efikasniji je 5700x,pa i zbog ploče i njenih mogućnosti.
Ne bi trebalo da imaš problem sa bilo kojim 8core cpu-om iz ryzen serije..
Za suport gpu-a nemoj ni da gledaš...ako fizički možeš da utakneš gpu(a možeš) podržava sve pcie grafike..
Neznam samo šta ti se toliko usporilo na trenutnoj konfi...nije loša...za navedene igre..
Ako juriš 144hz+,ok...ovako bi trebalo da ima fine performanse..
Za obradu nem pojma...verovatno ce ti biti boost sa 6core zen+ na 8core zen3..
 
Neznam samo šta ti se toliko usporilo na trenutnoj konfi...nije loša...za navedene igre..
Ako juriš 144hz+,ok...ovako bi trebalo da ima fine performanse..
Za obradu nem pojma...verovatno ce ti biti boost sa 6core zen+ na 8core zen3..
Od kada sam uzeo veći monitor (144hz+) kada god radim recimo u Photoshopu, a na druga dva monitora je recimo browser i VS Code editor počinje da "štuca". Takođe, kada recimo pokrenem Apex ne može da izvuče više od 80 FPS na novom monitoru dok na starom 24 DELL izvlači 144
 
Veci monitor znaci i veca rezolucija?
 
Pa onda ti je opcija bolja rtx 3060ti...Možda i da razmisliš o rx 6700xt karti.Ako nije uslov nvidia za te obrade kojim se baviš...(o tome će neko drugi).Ali ovako po snazi je jača od nvidie,a cenovno i jeftinija.
Npr Nvidia 3060ti model 74k
1245_1 (1).jpg
vs
rx 6700xt model 70k din
1245_1.jpg
 
Dobro...poštujem to...Iako iz svoje perspektive i dalje sumnjam da je toliki obim problema sa amd kartama...
Barem ja nisam se susreo ni sa čim što ne mogu da rešim.
Ali kako god...nvidia 3060ti ~75k din je ok izbor.
edit:Takodje zavisi...ako si stavio rezoluciju 2k,4k...ne očekuj sa navedenim kartama 144hz
 
Zavisi od igre...Apex i DBD nisu toliko zahtevni...
Same igre kao igre su OK. Rade fluidno bez problema. U toku rada recimo kada je uključen Photoshop, VS Code, Mozilla, Chrome, FTS, SSH,... ume da "zašteka" ili da radi sporije. E sad da li je do same jačine procesora ili zato što guram sve na tri monitora (LG UlgtraGear 2560x1440, DELL U2312HM i DELL S2418HGF) to je pitanje.
 
Pa prati performance monitor, šta je najzagušenije?
NVME disk ili običan sata?
 
Bachih pogled, Tomahawk Max ima podršku za 5700x, non-Max nema.
Sad, pitanje je da li će MSI da se mlati da izbaci noviji BIOS za non-Max, s obzirom da je zadnja verzija iz januara a za Max iz maja., ili će da batali non-Max...
To komplikuje stvari.

Sada su opcije sledeće:
Čekaš i vidiš da li će MSI da izbaci svežiji BIOS za non-Max Tomahawk i uzmeš 5700x
Čekaš Ryzen 7000 (skupo zbog novih ploča i DDR5)
Ideš na sigurno i staviš procesor za koji je garantovana podrška, poput 5800x koji je kod nas samo par hiljada skuplji od 5700x.
 
Nekako, posle svih vaših poruka mi dolazi napamet samo sledeće, a to je da u ovom momentu zamenim procesor za recimo 5800x ili 5800 u zavisnosti šta je dostupno na tržištu i da zamenim grafičku za RTX3060Ti 8GB ili za RTX3060 12GB (tu se najviše dvoumim jer mi nije jasno šta je bolje). A da matična ploča sačeka neka bolja vremena kada izađe novi Ryzen i nove ploče pa će svakako biti za zamenu.
 
Procesor promenjen sa AMD Ryzen 5 2600 na AMD Ryzen 7 5800x. Javljam utiske.
 
Nazad
Vrh Dno