Šta je novo?

Zamena elektronike na HDD

test

Cenjen
Učlanjen(a)
08.11.2011
Poruke
151
Poena
170
Imam WD Blue 1TB. Windows 10 mi je na SSD, a taj HDD mi je za ostale podatke sekundardni disk. Prvi znak crkavanja je bio da mi pc jednostavno blokirao i pokusavalo da ucitava podatke par minuta i ja resetovao PC, posle mu trebalo 40 minuta da podignem sistem nakon cega sam mogao da pristupim tim podacima.
Posle nakon drugog restarta bios mi vise nije ni video hard disk, a hdd je ispustao neke cudne zvukove kao da se muci da se pokrene i nije uspeo.
E sad ne znam koliko se promenila situacija sto se tice popravki hard diskova, pre nekih 15god sam uspeo da popravim maxtor od 40gb sa zamenom elektronike, ali podatke nisam vratio i taj HDD mi redio jos pola godine dok nije crko. (ali tada nisam ni znao za tu foru sa promenom cipa pa mozda zato i nisam uspeo da vratim podatke)
Mislio sam da slicno pokusam i sa ovim hard diskom, narucio sam istu elektroniku sa aliexpressa po serijskom broju i pise da treba da se prebaci bios cip sa stare ploce na tu novu, imam duvaljku lemilicu nije mi to problem.
Zanima me da li je neko uspesno resio popravku hard diska na slican nacin?
Za podatke sam u stanju da zamenim i glavu i motor hard diska ako treba, sada je to dosta dostuno sa aliexpressa sto se tice i alata za zamene glave...
 
Na PATA diskovima je bilo lako, na SATA mora ovako kao si opisao. BIOS je firmware koji pamti arhitekturu diska pa mora da bude stari. Veća je mogućnost da disk proradi nego spašavanje podataka. Za promenu glava ili motora ili u opšte otvaranje diska potrebna je čista komora, i naj manja nevidljiva trunka prašine može da izgrebe disk ili glavu. Dok disk radi, glave plutaju iznad diska mereno u mikronima a za to treba namestiti poravnjanje sa dsiko i arhitekturom file systema. . Za to treba specijalna oprema i iskustvo, zato je i skupo i radi se kao poslednja šansa za spašavanje podataka, ne kao popravka diska.
 
Stigla mi je elektronika sa aliexpresa za 2 nedelje (placena 6 dolara) . Prelemio sam sa duvaljkom sa stare ploce bios cip na novu plocu, ukljucio hard u PC i radi!
Sad upravo vracam podatke, sve radi savrseno!
 
Nazad
Vrh Dno