Šta je novo?

Zakljucan bios

Nikollo

Poštovan
Učlanjen(a)
20.04.2017
Poruke
236
Poena
70
Hp laptop ima sifru za windows sto nije problem jer bi preko flesa koji ima windows to resio. Ali problem je sto ne moze da se udje u bios pa da stavim da mi učitava prvo USB fleš i da rešim problem. Malo sam kuckao i tražio i ispade da je najverovatnije resenje da se prcka fizicki po laptopu. Nasao sam neki klip gde moze preko nekog sajta da se nadje kod ako posle 3 neuspela pokusaja prikaze neku sifru koja pocinje sa A medjutim nema toga, kada se ukuca 3 puta pogresna sifra samo izbaci da stisnem dugme ako hocu da iskljucim laptop.
Ako ima neko resenje i savet molim za pomoc moze i u pp.
IMG_20231111_164250.jpgIMG_20231111_164257.jpg
Zasto se uopste zakljucava bios. Cija je to praksa. Da li je to po zahtevu ili je neki standard za laptopove?
Model:
IMG_20231111_164137.jpg
 
Boot options (izbor drajva) otvaraš prilikom startovanja računara tasterom F9, nebitno što je BIOS zaključan.
 
Zaključava se jer je firmin i firma po završetku posla skida bios šifru i/ili baca laptop za reciklažu. Kada ostane šifra u 90% slučajeva neko od radnika nije laptop vratio tj. ukrao ga je firmi i nije završio tamo gde je namenjen.

Zavisi koji je tačno model u pitanju i šta ima od sigurnosnih aspekata. Negde nema skidanja šifre tek tako. Pored bios-a ima i drugi security čip, pa mora skidanje čipa, reprogramiranje biosa, me regiona, itd.

edit na BoT-ovu poruke: može i F9 da se zaključa unutar biosa da ne radi prilikom paljenja laptopa. Pitanje je da li je i obično jeste u ovakvim situacijama.
 
Dobar si onda i BoT je u pravu. Napravi UEFI butabilnu instalaciju fleške i trebalo bi da vidi instalaciju sistema.
 
Zaključava se jer je firmin i firma po završetku posla skida bios šifru i/ili baca laptop za reciklažu. Kada ostane šifra u 90% slučajeva neko od radnika nije laptop vratio tj. ukrao ga je firmi i nije završio tamo gde je namenjen.

Zavisi koji je tačno model u pitanju i šta ima od sigurnosnih aspekata. Negde nema skidanja šifre tek tako. Pored bios-a ima i drugi security čip, pa mora skidanje čipa, reprogramiranje biosa, me regiona, itd.

edit na BoT-ovu poruke: može i F9 da se zaključa unutar biosa da ne radi prilikom paljenja laptopa. Pitanje je da li je i obično jeste u ovakvim situacijama.
Koliko kosta to sve da neko uradi?
Znaci to je potez firme kako ne bi krali radnici laptopove? Mada ako znaju sifru windowsa koji ce im sifra biosa? I sta sad nekoj firmi treba laptop za neki projekat koji traje godinu dana i onda ga recikliraju a izbegavaju da ga prodaju na veliko?
Dobar si onda i BoT je u pravu. Napravi UEFI butabilnu instalaciju fleške i trebalo bi da vidi instalaciju sistema.
Fles je ubacen i stisaosam F9 problem je sto ne znam sta dalje... :D
HP EliteBook x360 830 G8
 
Šifra na Windows ne čuva podatke, relativno lako se zaobilazi ili razbija. Bitlocker je jači ali usporava system i sve to ne sprečava upotrebu u slučaju krađe itd.
 
Koliko kosta to sve da neko uradi?
Znaci to je potez firme kako ne bi krali radnici laptopove? Mada ako znaju sifru windowsa koji ce im sifra biosa? I sta sad nekoj firmi treba laptop za neki projekat koji traje godinu dana i onda ga recikliraju a izbegavaju da ga prodaju na veliko?
Lepo ti je @dzonihsv objasnio, zaključavanjem biosa izbegavaju da ga neko ukrade iz firme i preproda, jer sa zaključanim biosom u principu može samo da ga delimično rasparča, ali ne i da ga proda u komadu.
 
Koliko kosta to sve da neko uradi?
Znaci to je potez firme kako ne bi krali radnici laptopove? Mada ako znaju sifru windowsa koji ce im sifra biosa? I sta sad nekoj firmi treba laptop za neki projekat koji traje godinu dana i onda ga recikliraju a izbegavaju da ga prodaju na veliko?
Cena zavisi od laptopa i nivoa problema. Nema fiksne cene. Negde je lakši posao, negde teži. Mislim da ima nekih i skoro nemogućih, ali nisam toliko u tom poslu pa da znam iz prve ruke.

Kao što Mike reče, Win šifra je ništa. Bitlocker i bios šifre su one gde je veći real deal. A deo oko toga šta će firma da radi ili ne je bolje da ne lupaš glavu. Recikliraju i otpisuju se i skuplje stvari no laptopovi.

Fles je ubacen i stisaosam F9 problem je sto ne znam sta dalje... :D
HP EliteBook x360 830 G8


Kao što rekoh...

Dobar si onda i BoT je u pravu. Napravi UEFI butabilnu instalaciju fleške i trebalo bi da vidi instalaciju sistema.
 
Pa mislim da sam napravio UEFI butabilnu instalaciju fleske, u svakom slucaju bas sam na jednom starom laptopu pre neki dan ubacio sistem. Ja sam to sve pozaboravljao ali mislim da je fles u redu tj da jeste UEFI(sto nemam pojma sta je ali je sigurno to source: trust me bro :D)
Slika je znaci sa ukljucenim flesom ali ne znam sta dalje jer nisam vidjao ovakav ,,model,, biosa
 
Rufus i ponovo napravi instalaciju na toj flešci. :)

Izaberi UEFI GPT ako sam Rufus ne izabere.
 
Rufus i ponovo napravi instalaciju na toj flešci. :)

Izaberi UEFI GPT ako sam Rufus ne izabere.
Sumnjam da ce biti napretka ali probacu. Samo moram prvo da opet skinem windows pa tek onda da ga prebacim preko rufusa na fleš. Nadam se da i dalje ima besplatno da se skine win 10? A moze li nekako da se vidi da li je UEFI GPT na postojecem flesu, mislim ne dovodim u pitanje tvoje znanje i autoritet nego cisto da proverim da se ne cimam bez veze :D.
 
Inace ovaj ima i ekran na dodir i skener otiska prsta i evo sta kaze kod startovanja
Moze i na neku smartkarticu da se loguje u windows. Verovatno je tako firma i namenila i niko nije ni znao sifru nego kao kod vrata prislonis onaj RFID privezak i sezam se otvori.
IMG_20231111_180158.jpg
 
Moze i na neku smartkarticu da se loguje u windows. Verovatno je tako firma i namenila i niko nije ni znao sifru nego kao kod vrata prislonis onaj RFID privezak i sezam se otvori.
Imao sam taj model, da, on ima smart reader sa leve strane.
Takodje mu je ram zalemljen pa ni rasparcavenje nije neko resenje. A vrlo verovatno da nema ni bateriju za bios.

Vrlo malo opcija imas osim da neko preflesuje bios.
 
Kad se kupuje poslovni polovni laptop koji je ispod cene uvek se pita jel zakljucan bios i da li ima mrtve piksele , uglavnom to zele da sakriju i ne napisu u specifikacijama.
 
Na mojim HP Elitebook 8750w, 8770w i 8460p je identican slucaj.
Bivsi laptopovi iz velikih firmi kojima je izvadjen hard disk a ko zna kako je ostatak zavrsio kod mene.
Neki su bili zakljucani neki nisu, isti ekran mi se pojavljivao kao sto ti imas.
Nasao sam programcic na internetu da ga otkljucam ali se nisam usudio to da pokrenem pa sam dao 10e jednom prodavcu/serviseru laptopova u NS da to odradi.
E sad ovo su stariji laptopovi i oni nemaju TPM, ali kada sam instalirao windows 7 ili 10 posle otkljucavanja BIOS-a, u samom BIOS-u se nekako ugradio password/user sifra iz windowsa.
 
Poslednja izmena:
Tako je sto nije vratio.Imao sam thinkpad x230t i 2540p nijedan nije imao zakljucan bios.Sad imam elitebook 830 g5 isto otkljucan bios ovaj je iz neke francuske firme otpisan pise na njemu echap umesto esc i suppr umesto del.
 
Čovek ima oko 60 godina , poslao mi je laptop iz mesta Provo kod Vladimirca , nije mi isplativo da idem iz Beograda tamo a da vraćam paket neću dobiti ni laptop ni pare. Slao mi je slike na viber delovao je ok laptop.
 
Nazad
Vrh Dno