Šta je novo?

Zaštita od groma

Packy

Slavan
Učlanjen(a)
30.06.2008
Poruke
1,123
Poena
360
Ne znam da li sam dobro postavio temu. Elem, pre nekih pet dana grom je tri puta udario u gromobran crkve ispod koje je bukvalno moja zgrada. Epilog: Treći udar je bio fatalan za električno zvono crkve. A mislim da je meni taj gromobran spasao komp, ruter, tv... Naime, nakon trećeg udara kod mene se restartovao telekomov VDSL modem. Pomislih, gotov je. Ali proradio je. Sada nakon svake grmljavine ja popiojem nešto za smirenje. Komp mi je star. Treba ga očistiti od prašine, a ja sam bolestan, tresu mi se ruke, ali to je druga priča.

Moja pitanja su: Da li me je taj gromobran crkve spasao od štete, pošto već imam jedno iskustvo. Pre tri četiri godine grom je udario u telefonsku banderu. Samo je kvrcnulo nešto. Pomislih, ruter. Ali ne.. Spržio je mrežni ulaz od EON-a. O

Drugo pitanje je: Da li vi isključujete tehničke uređaje, pošto sam video, jelte, da je na crkvi u koju je udario spalio električno zvono?
 
Da, gromobran je privukao munju i verovatno se oštetio pa nije dovoljno dobro sproveo elektricitet u zamlju posle drugog ili trećeg udarca. Problem ja što munja/grom stvaraju jako EMP polje pa to može da indukuje struju u obližnjim provodnicima i metalu više metara dalje u zavisnosti od jačine munje/groma. To kratkotrajno povećanje napona (munje i gromovi imaju na hiljade volti) verovatno prouzrokovalo poremećenje u ruteru pa je proradila njegova zaštita.
Ako postoji velika opasnost od groma nije dovoljno da se samo ugase aparati nego i da se potpuno isključe iz struje jer bez toga nisu nikada potpuno ugašeni, samo na Stand By-u. Postoje i zaštitne sklopke za struju i ulazne kablove i antene i sve bi trebalo da bude dobro uzemljeno pre ulaska u kuću. TV/internet kablovi bi takođe trebalo da budu uzemljeni pre ulaska u kuću/zgradu tako da indukovana struja ode naj kraćim putem u zemlju. Naravno ako grom pogodi kabl direktno ništa ne može sa te spasi. Hiljade volti i ampera je previše za te male kablove i zaštitne uređaje.,može dapreskoči i kontakte na prekidačima.
 
Kada grmi ja uglavnom gasim takodje i iz stekera.
 
Tip 2 prenaponska zastita u ormaru, fid sklopke, dobri osiguraci, uzemljenje, produzni kablovi sa prenaponskom zastitom (tip 3).

Ako sve ovo zakaze, osiguranje domacinstva da pokrije stetu..
 
APC sa zastitom imam, njega pravi Schneider, a i ostatak opreme gorepomenute je Schneider.
 
За заштиту од директних и блиских удара грома је најбитнија спољна громобранска инсталација уз адекватно уземљење, као и заштита типа 1, или 1+2 (скупа забава).
Даље у инсталацији иде оно што је @ivanbass1 поменуо као заштита од мрежних и других пренапона.
 
Ja sam cuo da se danas stavljaju neki ZLJ gromobrani svugde.
 
Ja razumem da ljudi mozda koriste APC, ili UPS, takodje i ja koristim UPS i zadovoljan sam, ali problem nastaje u slucaju da se dogodi udar groma u krov ili jos gore antenu koja sluzi za hvatanje interneta od repetitora, Antena se napaja preko POE switcha i direkt povazana sa modemom, zatim switchom, na switch su svi serveri i racunari. U situaciji udara groma u tu antenu APC ili UPS vam nece biti od pomoci zato jer se internet prikljucuje drugim koji ne ide preko APC / UPS. E sada ima resenja npr da se stavlja stap i slicno, ali sta ti garantuje da grom nece da bas udari u antenu, ima naravno dosta nacina da se preventuje, ponovo, jedini nacin je da imas neku vrstu setupa koji fizicki diskonektuje / presece vezu izmedju antene i POE switch-a u slucaju udara u antenu ili banderu koja vodi tvoj internet.. Mozda ovo zvuci glupo, ali slicno kao sto radi UPS, ima odredjeno vreme koje mu je potrebno da uradi switch sa struje na bateriju...

Edit: Jedan story time, moj deda je imao kablovsku na televizoru, bilo je lose nevreme i udario je grom, televizor je naravno bio iskljucen iz struje, ali posto je cable koji je za kablovsku bio ukljucen crko mu je televizor. E u ovom slucaju bi taj cable za kablovsku mogao biti lan cable za internet, da postoji nesto kao sto UPS za uredjaje pa u toku detektovanja udar groma da fizicki presece povezanost kablova i tako obezbedi da kada bude bio dolazak jakog napona on zavrsi na "dead end"
 
Poslednja izmena:
Pa za to postoje gromobrani...
 
Ja razumem da ljudi mozda koriste APC, ili UPS, takodje i ja koristim UPS i zadovoljan sam, ali problem nastaje u slucaju da se dogodi udar groma u krov ili jos gore antenu koja sluzi za hvatanje interneta od repetitora, Antena se napaja preko POE switcha i direkt povazana sa modemom, zatim switchom, na switch su svi serveri i racunari. U situaciji udara groma u tu antenu APC ili UPS vam nece biti od pomoci zato jer se internet prikljucuje drugim koji ne ide preko APC / UPS. E sada ima resenja npr da se stavlja stap i slicno, ali sta ti garantuje da grom nece da bas udari u antenu, ima naravno dosta nacina da se preventuje, ponovo, jedini nacin je da imas neku vrstu setupa koji fizicki diskonektuje / presece vezu izmedju antene i POE switch-a u slucaju udara u antenu ili banderu koja vodi tvoj internet.. Mozda ovo zvuci glupo, ali slicno kao sto radi UPS, ima odredjeno vreme koje mu je potrebno da uradi switch sa struje na bateriju...

Edit: Jedan story time, moj deda je imao kablovsku na televizoru, bilo je lose nevreme i udario je grom, televizor je naravno bio iskljucen iz struje, ali posto je cable koji je za kablovsku bio ukljucen crko mu je televizor. E u ovom slucaju bi taj cable za kablovsku mogao biti lan cable za internet, da postoji nesto kao sto UPS za uredjaje pa u toku detektovanja udar groma da fizicki presece povezanost kablova i tako obezbedi da kada bude bio dolazak jakog napona on zavrsi na "dead end"
Iskreno da ti kazem, zabole me uvo za modem. Meni je najvaznije da ja zastitim svoj PC, monitore i zvucnike. Ako ti crkne modem, zatrazis drugi i resen problem. Msm realno, niko od nas ga nije sprzio, nego grom ako dodje do toga. Ako kompanija od koje imamo internet hoce da zastiti svoje modeme, neka obezbede korisnicima neku zastitu za modeme.
 
Ne postoji nikakva zaštita od indukovanog napona osim da fizički od uređaja odvojis kablove koji dolaze od spolja.
Naravno da postoji, zivimo u 21 veku, nemoj davati ovakve informacije. To sto si pomenuo je "najsigurnije" i najbolja varijanta i sa tim se slazem, ali nije tacno da ne postoji nikakva zastita.
Generalno ja se i ne plasim za PC toliko jer moje PC napajanje ima tu zastitu kao i jos nekoliko njih. APC sam porucio iz drugih razloga. I APC/UPS imaju zastite ali ne treba se oslanjati 100% na njih jer nisu zbog toga pravljeni, imaju drugu svrhu.
 
Nista ne spasava od direktnog udara groma. Gromobran ne sluzi da vam spasi elektroniku vec da vam grom ne raznese kucu, u bukvalnom smislu reci.
Pomagao sam prijatelju pri restauraciji gromobranskog sistema jedne zgrade posle udara groma, nista nije prezivelo od elektronike ali je zgrada ostala citava.
Zemlja gde je gromobran bio uzemljen je bukvalno eksplodirala i krater se kristalizovao.
Ako mislite da ce vas apc spasiti ako pukne u blizini od nekih instalacija, vase pravo ali nemojte dezinformisati ljude kako je to sigurno.
 
Ko zna koliko pogotovo u stanovima ima zamenjenih kontakata 0 i uzemljenje jer je zamena utičnica uglavnom sam svoj majstor i kad se poveže bude vidi radi što nije i redak slučaj u kućama.
 
Upravo ovo što je Djuk napisao, i naravno da sačuva živote ljudi i životinja.
 
Да је уземљење било адекватно не би било таквих последица.
Високи објекти итекако трпе директне ударе, без озбиљнијих последица.
 
Slažem se Mitre, ne bi bilo takvih posledica, ali ipak bude posledica jer je stanje zaštite uglavom nepoznato i ne proverava se.
Ljudima riknjavaju i laptop-ovi koji nisu fizički priključeni na el. mrežu i lan.
Kod nas se verovatno ne proverava zaštita po više decenija, gotovo uopšte od izgradnje i postavljanja, a o opasnosti od pražnjenja u nadzemne TK ili energetske vodove da i ne pišem, a nadzemih ima ihaha.
 
SBB ne radi celo veče negde je grom opalio u blizini
Srećom sve sam pogasio iz zida na vreme sem EON box i Ubee koji moguće da su pokojni 😂
Drugar me zove kaže ušao u kuću ono varnice iz utičnica
Moraću i na kuću da stavim gromobrane i onu sondu u zemlju
 
Kada su u pitanju električni uređaji, ne postoji zaštita od groma.
 
Mitre. Ja pričam o kućnoj radinosti i opremi koja se može naći kod nas. Naravno da je zaštita moguća ako se uloži brdo para ali u tom slučaju cena zaštite prevazilazi cenu celog objekta a da ne govorim o ceni opreme koju pokušavaš da zaštitiš. Poenta je da ni jedan APC uređaj ne može da te spase od direktnog a u nekim slučajevima i indirektnog udara.
 
Upravo to.
Vecina su iz vremena Tita i to niko nije pogledao decenijama.
 
Имате у поруци од @ivanbass1 економично решење за кућне кориснике које ће колико - толико побољшати заштиту уређаја по кући.
 
Taj uređaj svakako treba imati kao zaštitu od prenapona pogotovo ako ste blizu industrijske zone. Ali očekivati da će takav uređaj da te spase od udara groma je čista ludost. 30kV preskače 1cm pri sobnoj vlažnosti vazduha. Šta misliš koliku razdaljinu može da preskoči 10000000000V pri skoro 100% vlažnosti vazduha ?
 
Kod mene je optika direktno do kuce, nemam nikakvu drugu internet vezu niti antenu. Koliko znam opticki kabl ne provodi struju tako da ili kroz mrezu ili u strujomer ili negde drugde u objekat da udari grom. Uzemljenje je napravljeno sa dve sonde po 2 metra duboko, na skroz dve dijagonalno razlicite strane objekta i perforirana traka izmedju njih.

Racunam da su male sanse da udari u objekat jer je negde ispod polovine brda, iznad ima mnogih objekata, drveca, na vrhu brda ima elektro mreze, mislim i obkekata da ima.
 
Nazad
Vrh Dno