Šta je novo?

Yettel ruter kao mesh uredjaj

jevic989

Poznat
Učlanjen(a)
29.04.2022
Poruke
60
Poena
40
Pozdrav svima,
Potreban mi je jedan savet oko podesavanja internet mreza u stanu.
Posto se radi o vecem stanu sa vecim brojem zidova zelim da poboljsam WIFI Yettelove optike.
Posedujem ASUS RT-AX1800U koji sam podesio da mi zameni Yettel ruter prema uputstvu: https://telesrbija.com/kako-da-koristite-sopstveni-ruter-sa-yettel-hipernet-optikom

To sve radi kako treba. E sad, od pozicije gde se nalazi taj ruter instalirao sam lan kabl do druge sobe u koju bih postavio prvobitni Yettel ruter i koji bi mi sluzio da pojaca wifi signal u tom delu stana. Da li je to moguce i na koji nacin? Da li je potrebno da njega proglasim kao mesh uredjaj koji je lan kablom spojen na moj pomenuti ASUS ruter?

Da li mi mozete pomoci sa najboljim i najjednostavnijim savetom za ovu pricu?

Unapred hvala.
 
Zdravo!
U teoriji bi trebalo biti dovoljno da na Yettel ruteru ugasiš DHCP.
Znači:
1) Odeš na IP adresu yettel rutera*
2) Uloguješ se
3) Klikneš "Local network" u gornjem baru
4) Klikneš "LAN" u sidebaru
5) Expand "DHCP" server sekciju
6) Odabereš off radio button
7) Apply + restart ako je potrebno

Kada je tako podešeno on radi samo kao wifi AP, dok Asus preuzima routing deo.

FYI "Mesh" setup je kada nisu povezani kablom ta dva, u tom slučaju je podešavanje dosta nezgodnije.

Pozdrav!

*default je http://192.168.1.1/ ali je verovatno drugačije ako je sada iza Asusa. Ako ne možeš da nađeš - nakači komp direktno kablom na njega, podesi pa ga uštekaj opet nazad u Asusa
 
Zdravo!
U teoriji bi trebalo biti dovoljno da na Yettel ruteru ugasiš DHCP.
Znači:
1) Odeš na IP adresu yettel rutera*
2) Uloguješ se
3) Klikneš "Local network" u gornjem baru
4) Klikneš "LAN" u sidebaru
5) Expand "DHCP" server sekciju
6) Odabereš off radio button
7) Apply + restart ako je potrebno

Kada je tako podešeno on radi samo kao wifi AP, dok Asus preuzima routing deo.

FYI "Mesh" setup je kada nisu povezani kablom ta dva, u tom slučaju je podešavanje dosta nezgodnije.

Pozdrav!

*default je http://192.168.1.1/ ali je verovatno drugačije ako je sada iza Asusa. Ako ne možeš da nađeš - nakači komp direktno kablom na njega, podesi pa ga uštekaj opet nazad u Asusa
Pre svega @Protke! hvala na veoma detaljnom opisanom uputstvu.

Interesuje me samo posto ce moj pomenuti ruter biti spojen sa Yettelovima ruterom da li preko Yettelovog rutera trebam da podesim wifi (i kako) ili ce ostati onaj isti koji povlaci od mog glavnos asus rutera?
 
Nije dovoljno da se samo isključi dhcp jer nije podešen wan da prosleđuje protok. Trenutno mu je namešteno da WAN bude PPOE.
Ako ima opcija, moraš da ga prebaciš u AP režim kako ne bi imao dupli NAT jer wan i lan ne mogu biti u istom opsegu.
Ako nemaš AP režim, onda WAN moraš da prebaciš na dhcp ili static ip u opsegu asus rutera, recimo 192.168.1.x, a onda LAN na yettel ide u drugi opseg, recimo 192.168.2.x. To naravno nije sjajno rešenje da ti svi ti uređaji budu u drugoj mreži, pod duplim NAT.

Takođe, mesh nećeš moći da napraviš sigurno. Nema šanse da su kompatibilni asus i yettel ako yettel uopšte i ima mesh mode.
Mesh je bolji za kuću jer imaš jednu wifi mrežu, dok bilo koji ap ili repeater pravi novi ssid pa telefon bira na koju će mrežu da se kači. Jednom kada se zakači, vrlo se snažno bori da ostane na toj mreži iako ima 5 boljih dostupnih
 
Hvala @TwistedMind na pomoci, kako da znam da li imam AP rezim? Da li mi savetujes da preko njega iden na Asus modemu?
 
U podešavanjima moraš da pročačkaš, ne znam gde bi tačno trebalo da bude jer je svuda različito.
Imaš opciju da zarotiraš yettel i asus, tako da yettel vratiš na originalnu poziciju modema/rutera, a da asus radi kao AP iako bi time protraćio njegove mogućnosti.
I dalje važi da bi imao dve wifi mreže, čak i ako bi se one isto zvale
 
Hvala na pomoci, za vikend mi je plan da se poigram sa ovim pa javim rezultat.
 
Nazad
Vrh Dno