Šta je novo?

Xiaomi 12 / 12X / 12 Pro / 12 Ultra

Upravo skidam azuriranje za miUI 13.

Posle jedan dan koriscenja za 12 Pro, utisci:

  • Zvuk je fenomenalan na slusalicama, moristim Mi buds 3 Pro
  • Kamera je znacajno unapredjenje u odnosu na Nova 5t Huawei, nisam strucan sto se kamere tice ali jesam zadovoljan
  • Ekran je fantastican
  • Performanse su korektne, iskreno, moram priznati da ponekada ume da stucne tu i tamo i da 120Hz osvezenje ne radi u svakoj aplikaciji: Youtube, SMS poruke, Instagram DM..
  • Kada sve radi kako treba i kako je zamisljeno, pravo uzivanje. Napunio sam telefon od 5 do 100% za nekih 20-25 minuta? Fenomenalno.
  • Baterija: iskreno, autonomija baterije nije sjajna, cak ni na 1080p/120hz (adaptivno) i na oko 40% osvetljenja i 100% kada sam napolju..

Uz slusanje muzike, instagram, fejsbuk, messinger, Viber, Wa, pomalo Tiktoka, Insta Reels-a, tu i tamo podesavanja jer je nov telefon.. Izvukao sam jedva oko 4h i 30 minuta.

Iskreno se nadam da ce se vremenom popeti barem na 6H SOT-a, jer iako se telefon brzi puni, ne vidim poentu da moram bas svaku noc da ga punim, cini mi se da je Nova 5T barem za oko 15 a mozda i vvise procenata imala bolju autonomiju baterije.

Dodatne "mane" bih naveo u vidu MiUi sistema, gde ima nekih nelogicnih stvari koje uopste nisu intuitivne:

  • Kada zelim da pozovem neki broj, prvo mi otvara imenik ili nedavne pozive pa moram da kliknem na opciju za biranje brojeva (pozivi van imenika)
  • Suluda prica da kada imam neki propusten poziv ne mogu samo da kliknem da poziv/ime propustenog poziva nego moram da izaberem "CALL" oznaku/slusalicu..
  • Jako glupo odradjeno sto ne moze da se svajpuje i levo i desno za notifikacije, kao na EMUI..
  • Ikonice za settings iz padajuceg menija mogu biti vece.. ali ok

Sta mi se dopada i MiUI

  • Mnogo bolja tastatura (fabricka) i mnogo bolja vibracija i osecaj pri kucanju (ovo je i do telefona, toucha, itd, znam)
  • Padajuci meni im je dobar u sustini.
  • Generalno je fluidan interfejs, nisam primetio da nesto baguje i da nesto koci, sem sto ponekada ume da iznenadi kada sa 120hz prebaci na 60hz u SMS-u DM insta i sl..


Jos jednom, ne kajem se nimalo sto nisam uzeo 12T PRO jer jednostavno ovaj curved panel nema konkurenciju.. Obozavam ga jos od S6 Edge. Savrsenostvo. Ovakav telefon koji ima 6.7" se hendluje sa lakocom zahvaljujuci panelu..

Javljam utiske kada instaliram 13 miUI. Evo jedne fotke:

Nisam profi fotograf. Samo sam okinuo i to je to. Ne rauzmem se previse.
 

Prilozi

  • 317736129_676281490591717_2733007519895877139_n.jpg
    317736129_676281490591717_2733007519895877139_n.jpg
    248.3 KB · Pregleda: 78
Prve 2 mane nisu do MIUI nego do glupih Gugl aplikacija. MIUI phone app je možda i najbolja od svih, prepuna korisnih i intuitivnih opcija.
Te 2 + treća mana (i još neke sitnice) su rešene na xeu romu.
Baterija se neće popraviti jer je kolje CPU.
12T Pro nije flagship i odlično je što se nisi odlučio za njega jer bi samo dobio prehajpovan i precenjen telefon više srednje klase vrhunski izreklamiran.
 
Prave konfuziju oznakama, a realno sa T su izvukli veliki flagship u generaciji 12.
 
Rece merodavna osoba i ostade ziva od gluposti izrecene..🤣
Pa nije pogrešio ništa, prilično je čak i dobro definisano. Onaj dan sam imao prilike da držim 12T Pro, realno je da 12 Pro sa svim svojim manama (koje se većinom rese sa xeu) , TELEFON, za ono. Podsetio me odmah na Motorolu G100 sa plastičnim frame-om, doduše to je telefon od 40000 din..
 
Drzao 12T PRO i 12 PRO.

Razlika je neuporediva. Vidi se da nisu iste klase.

Situacija sto se tice trenutne baterije na miUi 13;

Napomenuo bih da mi je oko 10% otislo na azuriranje sistema. Ostalo su pozivi i socijalne mreze..
 

Prilozi

  • 317954701_898801584825416_2149011441793062875_n.jpg
    317954701_898801584825416_2149011441793062875_n.jpg
    52 KB · Pregleda: 58
Drzao 12T PRO i 12 PRO.

Razlika je neuporediva. Vidi se da nisu iste klase.
Pa naravno da je razlika ocigledna jer 12 pro je flagship zar ne,ima bolji premijum dizajn u ruci,sto je tacno..Kad sam prvi put uzeo 12t pro u ruke dugo me drzao utisak da je poledjina od polikarbonata,medjutim skocise svi da je od stakla i jeste staklo,samo je lajsna plasticna..Ako bi uporedio ostale detalje 12 pro vs 12t pro,procesor,zvucnici kvaliteta (harman-kardon),kamera,baterija,sve to na strani 12t pro..Ekrani kako ko voli,neko zakrivljen a neko ravan..Opet kazem,12 pro je flagship dok je 12t pro srednja visa klasa koja je itekako odskocila i sije 12 pro u mnogo tome..
 
Ima li nekoga ko je odradio posednji update na android 13 za Xiaomi 12 i da mu ne stizu notifikacije za viber, whatsapp, telegram...? Tacnije, stizu kada je neka od nabrojanih app u memoriji, ali kada telefon ne kosristim neko vreme, notifikacije ne stizu. Mislio sam da su ove decije bolesti daleka proslost, ali...
 
Balanced, kao sto je i bilo uvek. Tacno nakon update-a i restarta krenuli problemi, pakao.
 
Viber je krndelj od aplikacije. Meni je pravio problem i na svakom kapitalnom prelasku na IOS.
 
Lako bih da je samo viber... Nista, cekam novi update, valjda ce u januaru.
 
I sad jedno nepopularno pitanje. Sta uzeti 12 Pro ili 12T pro, trenutno imam 10T pro ali bih uzeo nesto novije.
 
I sad jedno nepopularno pitanje. Sta uzeti 12 Pro ili 12T pro, trenutno imam 10T pro ali bih uzeo nesto novije.
Idi opusteno na 12t pro .Odlican telefon za manje novce.Ako ti je stalo da imas premijum dizajn onda zaobidji 12t pro,mada verovatno ne nosis bez maske pa i nije toliko bitno kako izgleda,a nije ni toliko los izgled..Skokni do nekog operatera da ga vidis uzivo.Na strani 12t pro je ,cip,baterija,zvucnici..
 
Izbegavaj seriju 12 zbog loseg CPU-a, jedino 12T Pro bi bio dobar. Jos bolje bi bilo da sacekas seriju 13, koja ima trenutno najbolji CPU u Android svetu.
 
Kako je ovo postalo smešno, svake godine najbolji CPU u univerzumu, par meseci kasnije, "Ženo, vadi onu butku iz zamrzivača, mora oladim mobilan"... 😁

Fun fact:
Moje korišćenje(2-3h razgovora u toku dana, viber,wa, socijala, 3 mail sync, malo skljockanja, dual Sim, mobilni internet svuda sem kod kuće..) :

Žaomi 12 Pro - u 18h,19h, oko 20-30% baterija. Kad se zaglupi MIUI znao je i u 17h da bude prazan.

Mate 20 pro - 18,19h oko 40%

Note 10+ - Slicno kao 12 Pro

iPhone 13 pro max - 18,19h - ~ 50-60%

Nataknem i njih i njihove najbolje procesore, naterali su me da progutam sva IOS sranja, jer više ne možeš da kupiš normalan telefon.
 
I još da odgovaraš na sve viber poruke baterija bi ti iscurela u 15h :p
Šalu na stranu, baterija je loša jedino što punjač vadi stvar
 
Zapravo nisam neki ljubitelj zakrivljenih ekrana, vise sam na strani baterije i procesora, mada mi lik u Mi storu pre neki dan kada sam gledao oba telefona savetovao da uzmem ipak 12 pro umesto T zbog procesora navodno. Nesto se mislim da se nije zeznuo u prici da misli na T seriju, kaze ne kao bolji je 12 Pro zbog procesora bezicnog punjenja .... Nisam pametan. Mozda ipak sacekam 13 da dodje, kontam da je dolazak tu iza ugla. Ovaj 10T Pro mi je potezak sto vec pocinje da me nervira pomalo, da nadjem 12s negde bilo bi super.
 
Ako nista pasce cena 12😂 Kolegu sto je uzeo 12 pro zasto to a ne pixel 7 pro? Ja se izmedju ta dva mislim. Mora kriv ekran a necju exynos.
 
Zapravo nisam neki ljubitelj zakrivljenih ekrana, vise sam na strani baterije i procesora, mada mi lik u Mi storu pre neki dan kada sam gledao oba telefona savetovao da uzmem ipak 12 pro umesto T zbog procesora navodno. Nesto se mislim da se nije zeznuo u prici da misli na T seriju, kaze ne kao bolji je 12 Pro zbog procesora bezicnog punjenja .... Nisam pametan. Mozda ipak sacekam 13 da dodje, kontam da je dolazak tu iza ugla. Ovaj 10T Pro mi je potezak sto vec pocinje da me nervira pomalo, da nadjem 12s negde bilo bi super.
Jedini iz 12 serije koji ima smisla da se kupi je 12x, baterija te nece izdati, telefon je kompaktan i sa 67W bezim punjenjem lagano se dopuni.
Supruga koristi aktivno telefon svaki dan (mahom drustvene mreze i chet aplikacije) i uvece joj ostane sigurnih 30%.
Jedina mana telefona je selfi kamera koja je ocaj zivi, mada mi pre deluje da su nesto zeznuli sa softverom kamere. Ne bi me ni to cudilo jer su morali malo razlike da naprave izmedju slabijih i jacih modela.
 
12x
Jedini iz 12 serije koji ima smisla da se kupi je 12x, baterija te nece izdati, telefon je kompaktan i sa 67W bezim punjenjem lagano se dopuni.
Supruga koristi aktivno telefon svaki dan (mahom drustvene mreze i chet aplikacije) i uvece joj ostane sigurnih 30%.
Jedina mana telefona je selfi kamera koja je ocaj zivi, mada mi pre deluje da su nesto zeznuli sa softverom kamere. Ne bi me ni to cudilo jer su morali malo razlike da naprave izmedju slabijih i jacih modela.
Slažem se za 12x. A supruzi instaliraj gcam (bsg najnoviju crvenom obeleženu), preporodiće selfi kameru (i glavnu u nekim/mnogim situacijama). Bar je tako bilo na svakom telefonu na kome sam instalirao gcam.
 
12x

Slažem se za 12x. A supruzi instaliraj gcam (bsg najnoviju crvenom obeleženu), preporodiće selfi kameru (i glavnu u nekim/mnogim situacijama). Bar je tako bilo na svakom telefonu na kome sam instalirao gcam.
Probao sam par gugl kamera ali su bile očajne. Probaću BSG, obično se na njegovom kodu baziraju ostale.
 
Kod mene posle updejta na Pro sve uredno stiže na viber kao sve ostalo .Što se mene tiče samo reci hvale posle apdejta na 13 .Kao da je baterija malo bolja ali nisam nikad merio ni ranije da bih mogao da uporedim .Izdrži ceo dan njakanja komotno što ranije nije bio slučaj .
 
12 Pro, koristim ga vec nekoliko dana.

Posle azuriranja na miUI 13, baterija drzi duze, izguram ceo dan sa telefonom i ukljucenim ekranom oko 4h.

Pozivi, poruke, i sl, aktivno ga koristim, 50% na 4G mrezi 50% WiFi, otprilike.

Sa telefonom sam prezadovoljan i ne kajem se sto sam ga uzeo. Licno mislim da je 12x odlican telefon takodje, ali mi se prosto ne svidja sto telefon ima stariji chipset i samo 8gb rama, vodim se time da ce doterati gen1 snapdragon i da ce vremenom to biti sve bolje i bolje, doduse, kako igrice ni ne igram, nisam primetio da mi se telefon greje uopste u normalnom radu.

Inace, vidim da ovde neko pise da 12t ima neke dobre zvucnike, ali izgleda da ste zaboravili i da 12 Pro ima isto Harman Kardon zvucnike.

Ne znam zasto se toliko kunete u 12pro - telefon ima 10% bolje performanse i drugar ga ima - imamo jako slican SOT s tim sto on ima glomazniji uredjaj koji se teze hendluje.
 
Gde tačno misliš da bi se susreo sa problemom upotrebom telefona sa "samo" 8Gb RAM?

Gen1 će biti najbrže zaboravljen QCC čipset.
 
Gde tačno misliš da bi se susreo sa problemom upotrebom telefona sa "samo" 8Gb RAM?

Gen1 će biti najbrže zaboravljen QCC čipset.
Mozda gresim, ali svakako bih za iste ili slicne pare uzeo telefon sa 12G rama.

Bilo kako bilo, ja sam zadovoljan telefonom za sada, nijednu realnu manu mu nasao nisam.

Odlican ekran, solidna baterija posle miui13 nadogradnje, jako brzo punjenje, odlicne performanse... Sta covek moze da pozeli vise za oko 700 eura, koliko me je on izasao?

I sta ima da se kupi bolje? Jedino 12x, po nizoj ceni a u sustini to i nije tako los izbor, ne kazem.
 
Mozda gresim, ali svakako bih za iste ili slicne pare uzeo telefon sa 12G rama.

Bilo kako bilo, ja sam zadovoljan telefonom za sada, nijednu realnu manu mu nasao nisam.

Odlican ekran, solidna baterija posle miui13 nadogradnje, jako brzo punjenje, odlicne performanse... Sta covek moze da pozeli vise za oko 700 eura, koliko me je on izasao?

I sta ima da se kupi bolje? Jedino 12x, po nizoj ceni a u sustini to i nije tako los izbor, ne kazem.
App u pozadini crpi bateriju, tako da je 8 GB overkill a kamoli 12. Kada bi pustio tako punu memoriju da čuva aplikacije, baterija bi trajala ko 2015, do popodne. Svi su odavno prepisali recept od Huaweia, čak i iOS ali to tamo radi drugačije. Imaš brdo testova gde se vidi kako nakon 15 minuta aplikacije se reloaduje iako ima još brdo slobodnog rama, tj. OS je "ubio".
 
Nazad
Vrh Dno