Šta je novo?

Wireless?

codefxx

Banned
Banovan
Učlanjen(a)
05.04.2008
Poruke
211
Poena
169
Uvodim novi internet wireless pa me zanima kako funkcionise, da li moze da se skida sa interneta p2p? Provider mi kaze da je paket 1024/192 kbps i to i nije lose sa obzirom da imam sada kablovski internet i brzina je 1500kpbs pa znam. I da li je oprema od 5ghz dobra? Hvala :wave:
 
pa vidi ovako, to je 5ghz wireless tako da su pingovi gotovo "lokalni" reda 1-2ms, sti se p2p tice to zavisi od politike provajdera i dali on sprecava port forwarding i u kojoj meri, sto se kvaliteta same opreme tice tesko je reci ista bez spiska komponenti..
 
pa vidi ovako, to je 5ghz wireless tako da su pingovi gotovo "lokalni" reda 1-2ms, sti se p2p tice to zavisi od politike provajdera i dali on sprecava port forwarding i u kojoj meri, sto se kvaliteta same opreme tice tesko je reci ista bez spiska komponenti..

A to znaci da net nece imati lagove?

Podatci:

- do 4096 kbps internet veza
- jedna statička privatna IP adresa
- 3 email adrese (više uz doplatu)
- nema ograničenja količine podataka
- nema vremenskog ograničenja
- neograničen pristup GAME serverima
- besplatna tehnička podrška putem telefona i e-maila
- izlazak na teren u roku od 48h
- omogućen pristup P2P servisima
- dostupan samo korisnicima sa kablovskim priključenjem ili sa opremom na 5GHz
 
Poslednja izmena:
da, lagovi uvek postoje ali na 5ghz su izuzetno mali u odnosu na 2,4ghz, ako je sve to nabrojano tacno onda neces imati nikakvih problema sa koriscenjem..

Dali je to flat nalog i koliko te kosta mesecno ako smem da pitam?
 
Obrati pažnju da imaš privatnu IP adresu. Dakle, P2P serverima ćeš pristupati kroz portove koje ti odobri ISP. Ako ti da jedan port, istovremno ćeš moći da koristiš samo jedan P2P software...
 
Obrati pažnju da imaš privatnu IP adresu. Dakle, P2P serverima ćeš pristupati kroz portove koje ti odobri ISP. Ako ti da jedan port, istovremno ćeš moći da koristiš samo jedan P2P software...

Moze li nekako jasnije tj jednostavnije objasnjenje?
 
Ne znam koji ti deo nije jasan.

S obzirom da taj ISP daje privatnu IP adresu, tvoja javna adresa će biti deljena, tj. više korisnika interneta će internet servisima pristupati preko identične, javne, IP adrese, a u lokalnom saobraćaju će svako imati svoju IP adresu.

Predpostavljam da će ISP svakom korisnku dati jedan ili više P2P portova, tako da ti podesiš svoj P2P software da kompletan saobraćaj obavlja kroz taj port. Na taj način, više korisnika može da pristupi istom P2P servisu, preko identične javne IP adrese, ali saobraćaj će se usmeravati samo na otvorene portove, koji će za svakog korisnika biti drugačiji.

Moj wireless ISP je tu praksu prekinuo pre nekoliko godina...

Koji je to ISP u pitanju?
 
Mad Net je ISP. A sta je p2p software? nesto kao utorrent?
 
Poslednja izmena:
Ne znam koji ti deo nije jasan.

S obzirom da taj ISP daje privatnu IP adresu, tvoja javna adresa će biti deljena, tj. više korisnika interneta će internet servisima pristupati preko identične, javne, IP adrese, a u lokalnom saobraćaju će svako imati svoju IP adresu.

Predpostavljam da će ISP svakom korisnku dati jedan ili više P2P portova, tako da ti podesiš svoj P2P software da kompletan saobraćaj obavlja kroz taj port. Na taj način, više korisnika može da pristupi istom P2P servisu, preko identične javne IP adrese, ali saobraćaj će se usmeravati samo na otvorene portove, koji će za svakog korisnika biti drugačiji.

Moj wireless ISP je tu praksu prekinuo pre nekoliko godina...

Koji je to ISP u pitanju?


Ma nece mu dati nikakve portove, nego je jednostavno iza NAT-a. Nece moci da prima vanjske konekcije kad koristi p2p. Za utorrent to u praksi ne znaci veliku razliku u brzinama (tacnije ja sam na IKOM-u uvek vukao max brzine i kada sam bio iza NAT-a).
 
ja sam na madnetu 2 godine na 5GHz i sada sljaka ok i veza i p2p duze vreme nema nikakvih problema. Bilo ih je ranije http://www.benchmark.rs/forum/showthread.php?t=175100 ali u poslednjih nekoliko meseci radi ok. Tehnicka podrska na telefonu je nikakva ali zato ako nesto ne sljaka - izlaze na teren relativno brzo i dovode u red samo treba da zoves i da prijavis kvar...ako ti odgovaraju karakteristike paketa 1024/192 koji i sam koristim za 1600 dindzi i oprema je na 5 ghz velika je sansa da ce sljakati ok...proceni sam :wave:
 
Ma nece mu dati nikakve portove, nego je jednostavno iza NAT-a.

Onda većina P2P servisa radi lošije, ukoliko uopšte i rade....recimo eMule je to zvao LowID (ili tako nešto)...na DC++ će moći da bude samo pasivan user (manje rezultata kod pretrage i može da skida samo od aktivnih usera)....
 
Onda većina P2P servisa radi lošije, ukoliko uopšte i rade....recimo eMule je to zvao LowID (ili tako nešto)...na DC++ će moći da bude samo pasivan user (manje rezultata kod pretrage i može da skida samo od aktivnih usera)....

na madnetu su svi iza NAT-a ali na dl-u se to ne oseca...ide nominalno
 
Onda većina P2P servisa radi lošije, ukoliko uopšte i rade....recimo eMule je to zvao LowID (ili tako nešto)...na DC++ će moći da bude samo pasivan user (manje rezultata kod pretrage i može da skida samo od aktivnih usera)....

DC++ nece moci da se konektuje na vecinu servera (jer ne dozvoljavaju ako nemas javni ip, ili ne radi search). E-mule nikad ne korsitim pa nemam pojma kako radi. Torenti rade savrseno i kada si iza NAT-a. Razlog je verovatno u tome da su danas vrlo retki korisnici koji nemaju javni ip, pa zbog toga sve radi dobro (nema mnogo slucajeva da su oba korisnika iza NAT-a pa ne mogu da uspostave medjusobnu komunikaciju).
 
Imam par pitanja upravo u vezi ovoga iz poslednjih postova. Znam samo najosnovnije oko funkcionisanja IP adresa, rutera i NAT-a a dosta stvari ne kontam pa ne zamerite ako napišem neku nebulozu :).

Naime od skora sam uveo wireless, kačim se preko pppoe i koliko razumem iza NAT-a sam, jer dobijam adresu iz privatnog opsega (10.10.10.xxx) dok se spolja vidim uvek kao 62.193.156.240 i ona se ne menja. U selu ima dve bazne stanice i podosta korisnika. Da li je ta IP adresa zajednička za sve koji su na AP-u ili je delim sa nekim manjim brojem ljudi i koliki bi taj broj mogao biti? Danas sam sa drugom utvrdio da je on definitivno jedan od njih sa tim IP-jem i naravno ne možemo da koristimo RapidShare istovremeno, što je katastrofa. Ajde Low ID u eMule, nema veze, ali već ovo... Ima li rešenja? Naravno obratiću se provajderu, ili na njihovom forumu, ali bih prvo ovde malo da se opremim nekim predznanjem, jer oni mogu da mi kažu šta oće pošto nemam pojma o ovome.

U vezi eMule, da li je u ovom mom slučaju moguće da forwardujem portove i dobijem High ID ili bi za to morao da cimam provajdera, da mi da jedinstvenu javnu IP, ako je to uopšte izvodljivo, ili da mi otvori po jedan TCP i UDP port. U temi "Kako promeniti IP adresu" www.benchmark.rs/forum/showthread.php?t=134478 Recoba je napisao:
Sto se tice "otvaranja portova" od strane admina, admin vam dodeli jedan port javne IP adrese, odnosno napravi pravilo da zahtevi sa vase lokalne IP (ili MAC) adrese idu preko tog porta koji vam je dodeljen sto na neki nacin dodje kao javna IP adresa. Sa tim portom koji vam admin dodeli imacete High ID u e-Mule, odnosno zeleni znak u utorrentu.
To je to što je i PJ napisao. Ali ključno je ovo boldovano, šta tačno to znači? Da li ću biti vidljiv spolja i imati svoj jedinstveni IP sa kojim ću uvek moći na RapidShare ili to (verovatno) važi samo za određene portove kojima ću da konfigurišem P2P klijente a svi moji zahtevi će i dalje ići preko one zajedničke 62.193.156.240?

I treće, u vezi IP adrese wireless konekcije: kartica je neka Reink Jet sa Ralink čipom, koristim zero config umesto Ralinkovog utilitija. Obtain IP & DNS je na automatic i po paljenju računara to "obtaining" jako dugo traje i uvek mi dodeli 169.254.60.xxx što kako čitam ukazuje da nešto nije u redu jer nije pronađen DHCP server... Da li je to stvarno neki problem, pošto mi sve radi odlično?

Hvala unapred i ne zamerite na dužini, stvarno sam se potrudio, nisam mogao kraće.
 
Poslednja izmena:
Imam par pitanja upravo u vezi ovoga iz poslednjih postova. Znam samo najosnovnije oko funkcionisanja IP adresa, rutera i NAT-a a dosta stvari ne kontam pa ne zamerite ako napišem neku nebulozu :).

Naime od skora sam uveo wireless, kačim se preko pppoe i koliko razumem iza NAT-a sam, jer dobijam adresu iz privatnog opsega (10.10.10.xxx) dok se spolja vidim uvek kao 62.193.156.240 i ona se ne menja. U selu ima dve bazne stanice i podosta korisnika. Da li je ta IP adresa zajednička za sve koji su na AP-u ili je delim sa nekim manjim brojem ljudi i koliki bi taj broj mogao biti? Danas sam sa drugom utvrdio da je on definitivno jedan od njih sa tim IP-jem i naravno ne možemo da koristimo RapidShare istovremeno, što je katastrofa. Ajde Low ID u eMule, nema veze, ali već ovo... Ima li rešenja? Naravno obratiću se provajderu, ili na njihovom forumu, ali bih prvo ovde malo da se opremim nekim predznanjem, jer oni mogu da mi kažu šta oće pošto nemam pojma o ovome.

U vezi eMule, da li je u ovom mom slučaju moguće da forwardujem portove i dobijem High ID ili bi za to morao da cimam provajdera, da mi da jedinstvenu javnu IP, ako je to uopšte izvodljivo, ili da mi otvori po jedan TCP i UDP port. U temi "Kako promeniti IP adresu" www.benchmark.rs/forum/showthread.php?t=134478 Recoba je napisao: To je to što je i PJ napisao. Ali ključno je ovo boldovano, šta tačno to znači? Da li ću biti vidljiv spolja i imati svoj jedinstveni IP sa kojim ću uvek moći na RapidShare ili to (verovatno) važi samo za određene portove kojima ću da konfigurišem P2P klijente a svi moji zahtevi će i dalje ići preko one zajedničke 62.193.156.240?

I treće, u vezi IP adrese wireless konekcije: kartica je neka Reink Jet sa Ralink čipom, koristim zero config umesto Ralinkovog utilitija. Obtain IP & DNS je na automatic i po paljenju računara to "obtaining" jako dugo traje i uvek mi dodeli 169.254.60.xxx što kako čitam ukazuje da nešto nije u redu jer nije pronađen DHCP server... Da li je to stvarno neki problem, pošto mi sve radi odlično?

Hvala unapred i ne zamerite na dužini, stvarno sam se potrudio, nisam mogao kraće.

1) To zavisi iskljucivo od providera, tj. koliko oni imaju IP adresa na raspolaganju. Znachi moze da bude i samo jedna IP adresa koju svi korisitite, a moze i da ih bude vishe. Teoretski, provajder putem NAT-a moze na jednu IP adresu da nakachi preko 60 000 korisnika, a iskljucivo od njih zavisi koliko ce da ih stvarno bude u praksi na jednoj IP adresi. Ako je u ptianju mali provajder, vrlo je moguce da svi imate isti IP.

2) Ne mozes nista sam da forwardujes, nego moras zvati provajdera da ti dodeli portove kako bi na p2p programima imao high id. Na zalost, to ti nista nece pomoci kod rapidshare-a, jer je to jos uvek jedan te isti spoljasni IP i svi ga delite.
Jos jedna stvar...nemoj mnogo da se nadash da ce provajder da ti izadje u susret u pogledu dodele odredjenih portova koji ti trebaju za port forward.

Na trece pitanje ce neko drugi morati da ti odgovori :)
 
E hvala puno, te dve stvari su me najviše zanimale. Ovo drugo sam i pretpostavljao da je tako. Videću sa njima, sad bar znam kako sve to ide. Nema veze za eMule, više ga ni ne koristim, a torrenti i ovako rade dobro. Jedini pravi problem je rapidshare, ali znači to je to i nema izbora. Dobro je dok sam ja jedini u selu koji skida sa RS ;)
Thanks.
 
I treće, u vezi IP adrese wireless konekcije: kartica je neka Reink Jet sa Ralink čipom, koristim zero config umesto Ralinkovog utilitija. Obtain IP & DNS je na automatic i po paljenju računara to "obtaining" jako dugo traje i uvek mi dodeli 169.254.60.xxx što kako čitam ukazuje da nešto nije u redu jer nije pronađen DHCP server... Da li je to stvarno neki problem, pošto mi sve radi odlično?

http://www.tech-faq.com/understanding-apipa.shtml
 
Nazad
Vrh Dno