ryoishida
Zapažen
- Učlanjen(a)
- 28.11.2023
- Poruke
- 5
- Poena
- 12
Moja oprema
- CPU & Cooler
- Intel i9 13900K / NH-D15 chromax.black
- Matična ploča
- Asus ROG MAXIMUS Z790 HERO
- RAM
- Trident Z5 64GB DDR5 6400MHz
- GPU
- Asus ROG Strix GeForce RTX 4090 OC Edition 24GB GDDR6X
- Storage
- Samsung 980 Pro 2TB NVME
- Zvuk
- Logi Z407
- PSU
- Seasonic PX-1600 1600W
- Kućište
- Asus ROG Strix Helios
- Monitor
- LG 27GP850P-B / Gigabyte G27QC A-EK
- Miš & tastatura
- Logi MX Master 3S / Razer BlackWidow V3 Pro
- Laptop
- Asus Zenbook S 13 UX5304 OLED
- Mobilni telefon
- Samsung Galaxy S23 Ultra
- Pristup internetu
- Optički internet
- Mobilni internet
Zdravo ljudi, unapred izvinjenje na malo dužoj poruci, ali hoću više da poludim, probao sam sve što mi pada na pamet i ne mogu da dođem do uzroka problema (ako pravi problem uopšte postoji).
Pre nekog vremena kreće da mi se dešava da "zamrzne" Windows, jedina opcija gašenje kompa na dugme, nakon čega zamrzne na bootu, i tek nakon nekoliko puta kad uđe u automatski recovery mode (i očigledno odglavi nešto) uspeva da se upali komp, ponekad ni to bez reinstalliranja Windowsa. Nakon reinstaliranja (svaki naredni put rađen "svež" install, OS i driveri, nikakvi third party programi sem ovih za debagovanje), dešavalo da se da se novi freeze desi odmah, ali i da par dana radi normalno pre freeza. U trenutku problema nijednom sistem nije bio pod nekim opterećenjem, ili je bio skroz idle, ili neki menijalni poslovi (otpakivanje zip fajla, itd). Nakon uspešnog boota proverio sam Event Viewer, tu su bili WHEA-Logger errori Event ID 1 (A fatal hardware error has occured), u principu hardverski problem koji može da bude bilo šta koliko vidim. Iskopao sam i .dmp fajl od WHEA loggera, u prilogu je.
Tu krećem da testiram sve redom, ispod ću dati detalje i zakačiću logove raznih testova, ali u principu ništa ne nalazi neku konkretnu grešku. Prva sumnja mi je bila procesor, jer potpada u seriju zakačenu Intel microcode bagom, ali igrom slučaja nisam silio nešto komp otkako je sastavljen, a pogotovo otkako se pročulo za bag i čekao fix. CPU temp maks guran do 70C, delom jer imam problema sa hlađenjem CPUa (rekao bih da je to nevezano za probleme iz ovog posta, generalno imam plan kako da sredim, to je sledeće na tapetu). Takođe update-ovao sam BIOS čim je izašla prva verzija sa "fixom", i dizao na najnoviju kako sam viđao da su izlazile (tokom ovih svih peripetija je podignut na v2801 što je najnovija za moju ploču). Evo u principu konfiguracije, i šta sam sve odradio od testova:
Komp sastavljen od svih novih delova sredinom 2023, konfiguracija ispod:
CPU/Cooler: Intel i9 13900K / NH-D15 chromax.black
GPU: Asus ROG Strix GeForce RTX 4090 OC Edition 24GB GDDR6X
Mobo: Asus ROG MAXIMUS Z790 HERO
RAM: Trident Z5 64GB (2x32GB) DDR5 6400MHz
SSD: Samsung 980 Pro 2TB
PSU: Seasonic PX-1600 1600W
Kućište: Asus ROG Strix Helios
OS: Windows 11
Kućište usisano (sem mrežica i eventualno ventova unutra nije ni bilo vidne prašine maltene ali rekoh ajde da isključim tu opciju)
# Procesor
corecycler, ne mogu sad da iskopam podešavanja koja sam koristio ali bila su neka preporučena ovde na forumu, test prošao okej, jedan core je preskočio zbog termal throttlinga, ali test se uspešno završio.
hwinfo (koji sam držao upaljen uporedo) log i skrinšot senzora u prilogu (koji potvrđuju thermal throttling), log od samog corecyclera nažalost ne mogu da nađem, ali plan mi je svakako da ga pustim opet nakon što sredim hlađenje
y-cruncher - pušten nekoliko sati, sve je bilo okej, oko pola je bilo gotovo nakon čega je ručno prekinut test, log i hwinfo log u prilogu
Intel Processor Diagnostic Tool - svi testovi prolaze
# Matična
U trenutku dešavanja problema, BIOS je bio recimo na v2703 (eventualno jednoj prethodnoj, 2503), tokom ovog testiranja dignut na poslednju (v2801). Takođe clearovan CMOS, prvobitno na dugme na matičnoj, što je izazvalo probleme sa bootom. Nakon vađenja baterije ~10 minuta i vraćanja iste, ti problemi nestaju.
# RAM
Prvobitno pokrenut Windows Memory Diagnostic pre reslottovanja sa oba RAM sticka, tu me je sačekao zamrznut boot ekran, u prevodu desio se gorepomenuti problem tokom testa izgleda. Nakon što sam uspeo da se bootujem, u Event Vieweru nije bilo rezultata testa, već eventualno neki generički Windows crashed error (iz nekog razloga ne pronalazim ovo u sačuvanim logovima i slikama tako da nemam "dokaz" sem sećanja, ali definitivno nije bilo grešaka vezanih za diagnostic).
Nakon reslottovanja samo jednog sticka (izvađen skroz), dešava se freeze maltene odmah posle paljenja, tokom otpakivanja zipa sa USBa. Mislim da sam nakon toga clearovao CMOS i vratio BIOS na fabrička (ovaj deo je rađen u sitnim satima pa se ne sećam tačnog redosleda izvedbe) ali posle toga problemi prestaju. Nakon toga, isprobano sa oba sticka pojedinačno, pokrentut MemTest86 na oba sticka pojedinačno, pokrenut Windows Memory Diagnostic, ništa ne prijavljuje greške. log u prilogu
Takođe, dok sam testirao prvi stick, probao sam prvo sa default podešavanjima, pa sam upalio XMP, koji je digao clock sa 4800 na 6400. Nakon što sam ubacio drugi stick, nije hteo da postuje u BIOS iz prve, žuti LED i error 55 na matičnoj (RAM not installed). Nakon što sam odradio hard restart (i u međuvremenu reslottovao stick), bootuje se normalno i sve radi i na drugom sticku. WHEA-Logger ID 3 je bio u Event Vieweru što koliko sam video takođe pokazuje da je bilo do XMPa potencijalno.
Ovo je poslednje odrađeno i već par dana nema problema.
# SSD
Bacio pogled na SMART data (izgleda okej), i pokrenuo Samsung Magician diagnostic scan i performance benchmark, diagnostic svi blokovi bili okej, perf benchmark brojke se slažu sa onima na kutiji. log u prilogu
sfc /scannow takođe nije pronašao nikakve probleme.
Kad je ulazio u recovery par puta je radio neki repair na D:/ particiji, NVME je formatiran na jednu user particiju (plus EFI system i Recovery koje Win napravi), i bio je udžekan USB, na kom mi je Windows install, dosta star USB ali do tad su ga čitali normalno i komp i laptop. Nakon toga promenjen USB sa instalacijom; takođe, kad se desio freeze nakon promene RAM konfiguracije, baš sa tog USBa je bio otpakivan zip. Pretpostaviću da je do njega bio issue, ne znam da li eventualno sem toga može biti i EFI system particija ili Recovery particija, u principu koliko znam njima se ne dodeljuje drive letter, ali neka me neko ispravi ako grešim.
U nekom trenutku par testova i bekapovanje nekih fajlova sam odradio sa Ubuntu live USBa, tu nije bilo freezova što bi moglo da pokazuje na SSD ili Windows problem ali ne dodeljujem tome puno značaja jer su vrlo intermittent problemi, i svakako nisam uspeo da ih repliciram.
# Grafička
Nisam probao nju da isključim iz jednačine prelaskom na integrisanu (to mi je ostalo za kraj, ali pošto sam sad par dana bez ikakvih problema u principu nema smisla trenutno testirati ako se ne pojavi problem opet).
Ono što jesam uradio, pokrenuo sam Heaven Benchmark 4.0 na svim podešavanjima na maks u 1440p (rezolucija trenutno povezanog monitora) i sve izgleda okej, mada se nije ni oznojila grafička, maksimalna temperatura koju sam primetio ako se ne varam je bila oko 50C. log u prilogu
# Zaključak
U principu trenutno sve naizgled radi kako treba, da li je problem rešen ili nije ni postojao (već sam samo hittovao neki Windows bug ili tipa nisam BIOS resetovao na default nakon pređašnjeg update-a ili štagod) ili samo trenutno imam sreće a desiće se opet, ne znam. Definitivno sam mogao neke stvari bolje da testiram, bolje da pratim stanje, sačuvam sve logove, da iskopam dumpove, itd. ali prošlo je kako je prošlo, nisam definitivno neki ekspert za hardver (ali nisam ni baš laik), razmišljao sam se sve vreme i da ga nosim u servis, ali nisam gadljiv da naučim i jesam naučio solidno iz ovoga, ali bih voleo i savet nekog malo stručnijeg da li treba nešto još pogledati ili bar na šta obratiti pažnju ako se opet desi problem.
Plan za dalje mi je da slottujem nazad oba RAM sticka i sredim ovo sa hlađenjem napokon (jedno povlači drugo pošto od kulera nemam dobar pristup predloženom slotu za dual channel RAM da ga vratim nazad (jedva sam ga i izvadio) bez da rizikujem da iskrivim neki pin tako da svakako moram da skidam kuler). I nakon toga planiram da odradim opet kompletnu dijagnostiku for good measure.
Ako ste došli do kraja ovog kolosalnog teksta, hvala na cimanju i svi saveti su dobrodošli!
Pre nekog vremena kreće da mi se dešava da "zamrzne" Windows, jedina opcija gašenje kompa na dugme, nakon čega zamrzne na bootu, i tek nakon nekoliko puta kad uđe u automatski recovery mode (i očigledno odglavi nešto) uspeva da se upali komp, ponekad ni to bez reinstalliranja Windowsa. Nakon reinstaliranja (svaki naredni put rađen "svež" install, OS i driveri, nikakvi third party programi sem ovih za debagovanje), dešavalo da se da se novi freeze desi odmah, ali i da par dana radi normalno pre freeza. U trenutku problema nijednom sistem nije bio pod nekim opterećenjem, ili je bio skroz idle, ili neki menijalni poslovi (otpakivanje zip fajla, itd). Nakon uspešnog boota proverio sam Event Viewer, tu su bili WHEA-Logger errori Event ID 1 (A fatal hardware error has occured), u principu hardverski problem koji može da bude bilo šta koliko vidim. Iskopao sam i .dmp fajl od WHEA loggera, u prilogu je.
Tu krećem da testiram sve redom, ispod ću dati detalje i zakačiću logove raznih testova, ali u principu ništa ne nalazi neku konkretnu grešku. Prva sumnja mi je bila procesor, jer potpada u seriju zakačenu Intel microcode bagom, ali igrom slučaja nisam silio nešto komp otkako je sastavljen, a pogotovo otkako se pročulo za bag i čekao fix. CPU temp maks guran do 70C, delom jer imam problema sa hlađenjem CPUa (rekao bih da je to nevezano za probleme iz ovog posta, generalno imam plan kako da sredim, to je sledeće na tapetu). Takođe update-ovao sam BIOS čim je izašla prva verzija sa "fixom", i dizao na najnoviju kako sam viđao da su izlazile (tokom ovih svih peripetija je podignut na v2801 što je najnovija za moju ploču). Evo u principu konfiguracije, i šta sam sve odradio od testova:
Komp sastavljen od svih novih delova sredinom 2023, konfiguracija ispod:
CPU/Cooler: Intel i9 13900K / NH-D15 chromax.black
GPU: Asus ROG Strix GeForce RTX 4090 OC Edition 24GB GDDR6X
Mobo: Asus ROG MAXIMUS Z790 HERO
RAM: Trident Z5 64GB (2x32GB) DDR5 6400MHz
SSD: Samsung 980 Pro 2TB
PSU: Seasonic PX-1600 1600W
Kućište: Asus ROG Strix Helios
OS: Windows 11
Kućište usisano (sem mrežica i eventualno ventova unutra nije ni bilo vidne prašine maltene ali rekoh ajde da isključim tu opciju)
# Procesor
corecycler, ne mogu sad da iskopam podešavanja koja sam koristio ali bila su neka preporučena ovde na forumu, test prošao okej, jedan core je preskočio zbog termal throttlinga, ali test se uspešno završio.
hwinfo (koji sam držao upaljen uporedo) log i skrinšot senzora u prilogu (koji potvrđuju thermal throttling), log od samog corecyclera nažalost ne mogu da nađem, ali plan mi je svakako da ga pustim opet nakon što sredim hlađenje
y-cruncher - pušten nekoliko sati, sve je bilo okej, oko pola je bilo gotovo nakon čega je ručno prekinut test, log i hwinfo log u prilogu
Intel Processor Diagnostic Tool - svi testovi prolaze
# Matična
U trenutku dešavanja problema, BIOS je bio recimo na v2703 (eventualno jednoj prethodnoj, 2503), tokom ovog testiranja dignut na poslednju (v2801). Takođe clearovan CMOS, prvobitno na dugme na matičnoj, što je izazvalo probleme sa bootom. Nakon vađenja baterije ~10 minuta i vraćanja iste, ti problemi nestaju.
# RAM
Prvobitno pokrenut Windows Memory Diagnostic pre reslottovanja sa oba RAM sticka, tu me je sačekao zamrznut boot ekran, u prevodu desio se gorepomenuti problem tokom testa izgleda. Nakon što sam uspeo da se bootujem, u Event Vieweru nije bilo rezultata testa, već eventualno neki generički Windows crashed error (iz nekog razloga ne pronalazim ovo u sačuvanim logovima i slikama tako da nemam "dokaz" sem sećanja, ali definitivno nije bilo grešaka vezanih za diagnostic).
Nakon reslottovanja samo jednog sticka (izvađen skroz), dešava se freeze maltene odmah posle paljenja, tokom otpakivanja zipa sa USBa. Mislim da sam nakon toga clearovao CMOS i vratio BIOS na fabrička (ovaj deo je rađen u sitnim satima pa se ne sećam tačnog redosleda izvedbe) ali posle toga problemi prestaju. Nakon toga, isprobano sa oba sticka pojedinačno, pokrentut MemTest86 na oba sticka pojedinačno, pokrenut Windows Memory Diagnostic, ništa ne prijavljuje greške. log u prilogu
Takođe, dok sam testirao prvi stick, probao sam prvo sa default podešavanjima, pa sam upalio XMP, koji je digao clock sa 4800 na 6400. Nakon što sam ubacio drugi stick, nije hteo da postuje u BIOS iz prve, žuti LED i error 55 na matičnoj (RAM not installed). Nakon što sam odradio hard restart (i u međuvremenu reslottovao stick), bootuje se normalno i sve radi i na drugom sticku. WHEA-Logger ID 3 je bio u Event Vieweru što koliko sam video takođe pokazuje da je bilo do XMPa potencijalno.
Ovo je poslednje odrađeno i već par dana nema problema.
# SSD
Bacio pogled na SMART data (izgleda okej), i pokrenuo Samsung Magician diagnostic scan i performance benchmark, diagnostic svi blokovi bili okej, perf benchmark brojke se slažu sa onima na kutiji. log u prilogu
sfc /scannow takođe nije pronašao nikakve probleme.
Kad je ulazio u recovery par puta je radio neki repair na D:/ particiji, NVME je formatiran na jednu user particiju (plus EFI system i Recovery koje Win napravi), i bio je udžekan USB, na kom mi je Windows install, dosta star USB ali do tad su ga čitali normalno i komp i laptop. Nakon toga promenjen USB sa instalacijom; takođe, kad se desio freeze nakon promene RAM konfiguracije, baš sa tog USBa je bio otpakivan zip. Pretpostaviću da je do njega bio issue, ne znam da li eventualno sem toga može biti i EFI system particija ili Recovery particija, u principu koliko znam njima se ne dodeljuje drive letter, ali neka me neko ispravi ako grešim.
U nekom trenutku par testova i bekapovanje nekih fajlova sam odradio sa Ubuntu live USBa, tu nije bilo freezova što bi moglo da pokazuje na SSD ili Windows problem ali ne dodeljujem tome puno značaja jer su vrlo intermittent problemi, i svakako nisam uspeo da ih repliciram.
# Grafička
Nisam probao nju da isključim iz jednačine prelaskom na integrisanu (to mi je ostalo za kraj, ali pošto sam sad par dana bez ikakvih problema u principu nema smisla trenutno testirati ako se ne pojavi problem opet).
Ono što jesam uradio, pokrenuo sam Heaven Benchmark 4.0 na svim podešavanjima na maks u 1440p (rezolucija trenutno povezanog monitora) i sve izgleda okej, mada se nije ni oznojila grafička, maksimalna temperatura koju sam primetio ako se ne varam je bila oko 50C. log u prilogu
# Zaključak
U principu trenutno sve naizgled radi kako treba, da li je problem rešen ili nije ni postojao (već sam samo hittovao neki Windows bug ili tipa nisam BIOS resetovao na default nakon pređašnjeg update-a ili štagod) ili samo trenutno imam sreće a desiće se opet, ne znam. Definitivno sam mogao neke stvari bolje da testiram, bolje da pratim stanje, sačuvam sve logove, da iskopam dumpove, itd. ali prošlo je kako je prošlo, nisam definitivno neki ekspert za hardver (ali nisam ni baš laik), razmišljao sam se sve vreme i da ga nosim u servis, ali nisam gadljiv da naučim i jesam naučio solidno iz ovoga, ali bih voleo i savet nekog malo stručnijeg da li treba nešto još pogledati ili bar na šta obratiti pažnju ako se opet desi problem.
Plan za dalje mi je da slottujem nazad oba RAM sticka i sredim ovo sa hlađenjem napokon (jedno povlači drugo pošto od kulera nemam dobar pristup predloženom slotu za dual channel RAM da ga vratim nazad (jedva sam ga i izvadio) bez da rizikujem da iskrivim neki pin tako da svakako moram da skidam kuler). I nakon toga planiram da odradim opet kompletnu dijagnostiku for good measure.
Ako ste došli do kraja ovog kolosalnog teksta, hvala na cimanju i svi saveti su dobrodošli!