Šta je novo?

Win7: "bakepuj HDD, kritična greška!"

owim

Slavan
Učlanjen(a)
03.03.2011
Poruke
6,281
Poena
395
U pitanju je 320HDD iz notebook računara. Poterao sam HDtune, PassMark i WD Passmark i kažu ovo:

HDTune.png

Win7 HDD error.png

PassMark.png

WD Lifeguard.png

Ovde sve bez greške:

HDD Error Check.png

Koliko je to kritično? Kada dižem sistem, takođe me upozorava na "immediate acction" vezano za HDD. Inače sam uradio ChkDsk i sve je prošlo ok. Razumem da imam bed sektore i ovo je prvi put da sam dobio upozorenje, a rekao bih da ih ima mnogo.

Našao sam praktično isto pitanje, samo je meni "failed" a u gornjem linku "warning": http://www.tomshardware.co.uk/forum/297581-32-reallocated-sector-count-warning

Šta je najbolje da uradim? Veliko hvala!
 
Poslednja izmena:
Zamenjeni su sektori sa sektorima iz rezerve (zato je trenutno surface scan ok).
Ali biće ih još i ovi rezultati obično znače da hdd odlazi u večna lovišta.
Koliko će još tačno vremena da služi do potpunog otkaza nemoguće je reći.
Odmah bekap bitnih podataka, pa zamena hdd-a.
Ili čekaš dok se finansije ne poprave ili stanje hdd-a se ne pogorša.

The raw value usually indicates the actual number of reallocated sectors.
The Current, Worst and Threshold figures are "normalised" values that can be thought of as health percentages. If a drive has no bad sectors, then it gets a score of 100. As defects begin to develop, then the health score falls. When the attribute value falls below the threshold, the drive is considered to have failed SMART.

Different brands and models will have different numbers of spare sectors. For example, some WD models only allow about 500 reallocations before the drive is considered to have failed, while some Seagate models allow 2500. This figure may also depend on the capacity of the drive. For example, a 3TB drive may allow for 3 times as many bad sectors as a 1TB drive. In a typical Seagate model, a drive may lose 1 point from its Current value for every 40 bad sectors. In such a case, a drive with a Current value of 97 will have at least 120 bad sectors.
 
Poslednja izmena:
Hvala lepo, sve jasno, slično sam i sam pročitao na Tom's Hardware. Može da živi još dugo a može već sutra da crkne. Pravim backup i molim za tri saveta:

1) Koji HDD da uzmem? U ponudi je gomila. Postojeći je WD, 2,5", 7.200 rpm, 320GB, SATAII (SATA 2.6). Ne treba mi veći HDD, kao ni Black serija. Koji je pokazao kao "value for money"? Ovo je inače realtivno spor notebook (AMD E-350 APU).
2) Mogu li i SDD da stavim u njega, uz HDD, ili za to nema mesta?
3) Ovo je HP notebook koji dolazi sa standardnom HP podelom particija. Jedna od njih je Recovery i omogućava da se pri uključenju računara instalira fabrički (OEM) Win7 sa default parametrima (fabrički reset). Mogu li nekako to da zadržim, i u vidi image-a da prebacim na novi interni HDD koji ću kupiti? S druge strane, HP ima namerno napravljenje fabričke četiri primarne particije, tako da nije moguće kreiranje novih i eventualno "brljanje" instaliranjem dual-boot-a (Linux) i slično. To bih voleo da izbegnem na novom HDD-u, ali bih voleo da mogu, ako je moguće da iskoristim taj HP Recovery Image. Međutim, možda on zahteva da particija bude određene veličine, na određenom mestu, i još sijaset uslova, što nisam uspeo da saznam na HP forumu. Uglavnom, mnogi proizvođači prave slične particije.

Svaki savet je dobrodošao, jer backup će uskoro biti gotov a u ponedeljak bih pazario novi HDD.

Veliko hvala na svemu! :)

p.s.
Mogu li sam da stavim novi HDD jer nikada nisam otvarao nijedan laptop/noteboook? :S:
 
Poslednja izmena:
1. Nema velikih razlika izmedju 7200rpm hardova za laptopove, vodi se manjom cenom ili dužom garancijom kao faktorom.
2. Zavisi, koji je model laptopa?
Takodje ako se može ubaciti ssd (od 240gb) umesto hdd diska i ako ti je to prihvatljivo finansijski to je još jedna opcija.
SSD na kojem je instaliran windows će ti doneti osetno življi laptop.
3. Kloniranje particija ili čitavog diska se može obaviti sa raznim alatima, Acronis True Image, Clonezilla, itd
Particije iste veličine, po istom rasporedu i na istom mestu bi trebalo da osiguraju da možeš koristiti i postojeći sistem i recovery particiju i kada se kloniraju na drugi hdd.
U svakom slučaju bitan ti je serijal od postojećeg legalnog windowsa koji se u krajnjem slučaju može izvući sa Belarc Advisor programom na primer.
Bilo da instaliraš sam sistem ili u slučaju kloniranja sistema na ssd kada postoji mogućnost da će trebati nova aktivacija windowsa (zbog bitne promene hardvera koja je trigeruje).
4. I to zavisi od modela laptopa ali otvaranje latopa i promena hdd diska je rutinska stvar na većini latopova.
 
Za HP recovery partition najbolje je da iz samog HP alata u Windows-u (mislim da se zove HP recovery manager) napraviš HP recovery media (izbor su obično DVD i USB).

Posle toga možeš da vratiš fabrički sistem sa tih DVDova ili USB-a bez potrebe da držiš restore particije na samom HDD-u. To je i preporučljivo da se uradi, pošto ako zvekne ceo hdd, nema baš neke koristi od recovery particije, zar ne?

Slažem se da je SSD najbolji izbor, ali nešto mislim da bi trenutno najpovoljniji 256GB SSD (Crucial MX100) bio overkill za E-350 platformu.

Možeš pogledati onaj Seagate 500GB SSHD, ST500LM000.

Imao sam ga jedno vreme u jednoj takvoj slabijoj konfiguraciji ( ULV i3 prve generacije) i bio je brži ok klasičnih 2.5 diskova (mada ni blizu pravom SSD-u), ali je i velika razlika u ceni.
 
Momci, sjajni ste, veliko hvala za ovoliko puno korisnih informacija za ovako kratko vreme! :wave:
 
Ako je OEM ostvaren preko SLIC-a, onda ti trebaju samo ključ (nalepnica) i sertifikat. Za instalaciju skineš koji ti Win7 treba sa digital river-a. Ili skini ultimate, pa izbrši ei.cfg, imaćeš sve što ti treba. Posle instalacije kucaj:

slmgr -ilc %PUTANJA%\HP.XRM-MS

slmgr -ipk XXXXX-XXXXX-XXXXX-XXXXX-XXXXX

Postojanje SLIC-a možeš proveriti pomoću SLIC Toolkit-a. Tu možeš i proveriti da li ti se sertifikat slaže sa SLIC-om.

Sertifikat i nije teško naći. Ono što je bitno napomenuti, u ovom slučaju imaš čist Win7, bez ikakvog HP bloatware-a. Ovo je offline aktivacija.

Ako je Retail, za aktivaciju možeš sačuvati:
tokens.dat
data.dat
ali samo ako je isti hardware. Zameniš HDD, moraće ponovo aktivacija, kao što je rečeno.

Uostalom, koja ti je aktivacija proveri sa: (CMD as Admin)
slmgr -dli
slmgr -dlv
slmgr -xpr
 
Usput, za ova dva dana su se HDD vrednosti u HD Tune-u promenile:

(5) Reallocated Sector Count
Current: 138 -> 137 (smanjen)
Worst: 138 -> 137 (smanjen)
Threshold: 140
Data: 526 -> 533 (povećan)
Status: Failed

Znači li to da galopom ide u večna lovišta? :)

slmgr -dli
slmgr -dlv
slmgr -xpr

Daje:

slmgr.png
 
Poslednja izmena:
Aktiviran ti je kao OEM_SLP.

Zameni HDD, ako su ti podaci bitni.

Skini čist Win7 Home Premium sa digital rivera.

Sertifikat i ključ možeš bekapovati uz pomoć SLIC Toolkit V3.2. Ili pronađi na HDD-u fajl sa ekstenzijom *.XRM-MS i sačuvaj ga. Ako ima više njih, opet lako ćeš utvrditi koji je za tvoj SLIC, pomoću SLIC toolkit-a.

Na novi HDD instaliraj novu kopiju Win7 Home Premium. (preskoči unošenje ključa na kraju, CMD as Admin)

slmgr -ilc %PUTANJA%\*.XRM-MS

slmgr -ipk XXXXX-XXXXX-XXXXX-XXXXX-XXXXX

Možeš i:


Proveriš aktivaciju za svaki slučaj, mada


će ionako dati izveštaj.

slmgr -dli
slmgr -dlv
slmgr -xpr

Može i Win+Pause.

I imaš čist aktiviran Win7, bez ikakvih Hewlett-Packard sr@nj@.

*zvezdica -> ime fajla.
 
Poslednja izmena:
Meni je umreo 1. avgusta wd 3200bekt, porucio sam onaj neki seagate hibrid od terabajt. Meni to deluje kao best buy...
 
Hvala na savetima oko izbora storidža. Čitao sam na SSHD temu, video ovaj Seagate SSHD 1TB koji je zaista "best buy" (iako mi ne treba 1TB), on je svega 1.000din skuplji od 500GB verzije. Pošto mi ne treba neki veliki storidž (imam eksterni), razmišljao sam i o SSD, ali su zaista skupi, sem ako ne uzmem minijaturni. Slažem se da su i "overkill" za moj nejaki notebook. Poznanik prodaje Samsung SSD 256GB ali 1,8", tj. sa LIF konektorom (uz adapter LIF-SATA) za 75€. To je valjda za ultrabook računare, ne znam da li zbog dimenzija i konektora uopšte to da gledam.

Što se tiče Windows OEM instalacije, najpre, razumeo sam da ne moram da pravim HP Recovery Image fabričke Win particije (sa HP bloatom verovatno), već mogu da skinem Win sa Digital River-a. Drugo, mogu li samo Home Premium, jer za njega imam aktivacioni ključ? Hvala još jednom. :)
 
Pošto imaš SLIC, možeš ti staviti i neku drugu verziju na "prevaru", Ultimate, recimo. :p No, nećemo o tome. S druge strane, za krajnjeg korisnika zaista nije potrebno nešto više od Home Premium varijante.
 
Aktiviran ti je kao OEM_SLP.

Zameni HDD, ako su ti podaci bitni.

Skini čist Win7 Home Premium sa digital rivera.

Sertifikat i ključ možeš bekapovati uz pomoć SLIC Toolkit V3.2. Ili pronađi na HDD-u fajl sa ekstenzijom *.XRM-MS i sačuvaj ga. Ako ima više njih, opet lako ćeš utvrditi koji je za tvoj SLIC, pomoću SLIC toolkit-a.
Sada sistem mogu da podignem samo u Recovery modu i koristim CMD, nista ne mogu da instaliram.

Kad na celom HDD-u potrazim fajl sa navedenom ekstenzijom, dobijem preko 400 fajlova. U kom folderu su oni koji su mi potrebni?

Posto imam samo rucni CMD malo mi teze da sacuvam sve, jer su po celom disku. Sem ovih fajlova, treba li jos nesto da bekapujem oko Win licence pre nego sto zamenim HDD?

Inace, ne mogu da napravim HP Recovery (sa recovery particije) jer vise ne mogu da normalno podignem sistem, HDD ubrazno crkava.

Hvala!

Edit: Uspeo jedva da instaliram SLIC Toolkit i bekapovao Product ID i Certificate. Dobio dva fajla. Treba li jos nesto da uradim ili ovaj HDD sada mogu da vadim i menjam drugim?
 
Poslednja izmena:
Samo ti ta dva fajla i trebaju. Odnosno, samo sertifikat, jer su onom drugom nalazi ključ, koji ćeš uneti preko slmgr, onako kako sam opisao. To je sve što ti treba, menjaj HDD, instaliraj istu verziju koju si imao, uradi slmgr i to je to. Možeš ti i neku drugu verziju Windows-a, osim Home Premium, ali tada ide neki drugi ključ. Međutim, to je piraterija, jer nije u skladu sa nalepnicom.

Ako je sve u "zelenom" u SLIC toolkit, biće sve u redu, bez brige.
 
Poslednja izmena:
^ Hvala lepo! :)

U SLIC Toolkit sve je u "zelenom". Dva fajla su bekapovana.

Pošto stavljam drugi, veći HDD:

- Da li mi onda išta znači HP Recovery da napravim? On napravi Recovery na USB. Koliko sam razumeo, to je kopiranje Recovery particije sa fabričke HDD particije na USB (ili DVD), da bi uz pomoć toga mogao da se uradi factory reset, tj. računar i Windows vrate u fabričko stanje. Da li to radi ako je drugi HDD i sa drugačijim particijama?
- Da li mi treba Windows Image Backup (koji imam, 260GB zauzima)? Ili može da se briše.

Hvala! ;)
 
Može da se briše. Međutim, mslim da se tu nalaze drajveri, ali ne znam gde su na toj recovery particiji. Tj, da li su integrisani u samu instalaciju (recovery) ili se instaliraju automatski nakon recovery-ja. U svakom slučaju, verujem da možeš skinuti driver-e za svoj laptop sa sajta HP-a. Ako je to slučaj, možeš sve izbrisati sa HDD-a, odnosno staviti nov prazan HDD. Kao što sam rekao, preporučujem da budeš bez bloatware-a od HP-a.
 
Poslednja izmena:
Zdravo, nije me bilo neko vreme u SRB, da javim šta sam uradio i koje su mi nedoumice. Malo ću da se raspišem, svaka čast onome ko sve pročita! ;)

- Napravio sam HP Recovery na 4 DVD-a i to se pokazalo kao dobro. Recovery vraća komp u fabričko stanje tako što vrati Win7 instalaciju zajedno sa drajverima za notebook i može da se bira da li sa ili bez dodatnog HP softvera (što je super, bloat otpada). Drajveri i osnovni HP softver su integrisani u instalaciju, ne instaliraju se naknadno. Ovo sam probao i tako je, dobije se odmah potpuno upotrebljiv računar gde sve radi. :banana:

- Uz vraćanje HP Recovery-a Win7 Home Premium je legalan! Stoji da je Win aktiviran i koristim isti Product Key kao i ranije. Ne moram da se zezam sa ključevima, SLIP-om i ostalim stvarima koje su navedene ranije u ovoj temi.

- Probao sam i savetovanu varijantu: skinuo sam Win7 Home Premium 64-bit sa Digital River-a, napravio USB boot instalaciju i ista je -- pucala, traži drajver za DVD i neće dalje, a notebook nema DVD drajv. :wall:

- Nisam znao šta da uradim, pa sam eksperimenta radi uzeo eskterni DVD drajv, u njega stavio "narodni" DVD Win7 Ultimate -- instalacija je prošla iz prve. Ali... ništa nije radilo! Nema WiFi-a, bluetooth-a, grafike, neta, ničega -- jer nije bilo drajvera. Tada sam pretpostavio da je stavljanje gomile drajvera sizifov posao: na HP sajtu postoji HP Software Manager koji bi trebalo sam da skine sve apdejtove i uradi "tune-in" računara, a postoji i lista svih drajvera za moj model koji pojedinačno mogu da se skinu. Međutim, pitam se, vredi li to cimanje? Šta time dobijam u odnosu na gore opisani Recovery?

- Mana HP Recovery instalacije je što je obrisala HDD particije koje sam napravio, gde sam odvojio 30GB na kraju diska za Linux. Znam da mogu "na silu" da prekrojim particije, nisam to nikada radio. (Koliko je to sigurno? Mogu li to GParted-om da uradim?) U svakom slučaju, posle HP Recovery instalacije imam tri primarne particije i otuda bar teorijske mogućnosti za još jednom (poslednjom, četvrtom) primarnom particijom (čega ranije nije bilo, bile su 4 primarne). ;)

- Kupio sam HDD, nisam SSD ni SSHD. Odlučio sam se ipak za HDD jer mi je većina ljudi rekla da bi nejaki procesor (AMD E-350 APU) sa 4GB RAM-a bio usko grlo, gde se SSD ne bi osetio u dovoljnoj snazi, kamoli punoj. Možda je to greška. A možda sam napravio još jednu: naime, uzeo sam WD Blue 500GB 2,5", 5400rpm SATA3 HDD (iako je ploča SATA2). Kad sam otvorio notebook video sam da je u njemu bio WD Black 320GB 7.200rpm HDD. Potom sam pogledao cene kod nas, i video da bi WD Black od 500GB bio svega 1.000din skuplji, a imao bih garanciju od 5 god umesto 2 što ima Blue (tako bar piše na jednom sajtu - za 5 god, možda nije tačno). Znam da Black troši više, greje se više i da je nešto bučniji, ali možda je baš trebalo njega da uzmem umesto "plavca", kad već nisam SSD. Šta vi mislite, za nauk? ;) Inače mi je notebook 99% vremena na napajanju, tako da potrošnja i autonomija nisu mnogo bitni (baterija je u frižideru).

Hvala svima! :wave:
 
Procesor bi bio usko grlo u cemu i kakve to ima veze sa ssd-om (hdd-om)?!
Babe i zabe, mislim da su te savetodavci lose savetovali i da si se zaheb'o.
Brzina obrade podataka i svega onog sto radi nejaki procesor je nesto sasvim drugo u odnosu na brzinu pristupa podatcima na ssd-u (hdd-u), tako da ...
 
Hvala na komentaru. Očito ima jasnog sukoba mišljenja (SSD vs. HDD), a ekspert nisam. Radnje koje radim na notebook-u su 95% surforanje sa milion otvorenih tabova. Ostalo otpada na film, elementarni Office i nešto jednostavne obrade slike. Da li bi se tu pokazao SSD u punoj snazi? Koliko sam razumeo, on efekta ima kod obrade puno podataka, puno čitanja/pisanja, ili beleženja velikih fajlova ili puno malih (intenzivno pisanje/čitanje). Recimo, u video obradi, renderingu. Ponavljam, nisam nimalo potkovan, zato sam se obratio dobrim ljudima Benčmark zajednice da me posavetuju i nakon toga napisao šta sam kupio i zašto.

Sada gledam malo Black vs. Blue, nije baš tako velika razlika kao što sam mislio; šta više -- daleko je manja od očekivane. Jedino što se na Black daje 5 god garancije, a na Blue 2 god, što je vrlo bitno, a saznao sam tek kada sam kupio. Moja greška.

Imate li još neki komentar na moj gornji post (na sve stavke)? ;)
 
Hvala na komentaru. Očito ima jasnog sukoba mišljenja (SSD vs. HDD), a ekspert nisam. Radnje koje radim na notebook-u su 95% surforanje sa milion otvorenih tabova. Ostalo otpada na film, elementarni Office i nešto jednostavne obrade slike. Da li bi se tu pokazao SSD u punoj snazi? Koliko sam razumeo, on efekta ima kod obrade puno podataka, puno čitanja/pisanja, ili beleženja velikih fajlova ili puno malih (intenzivno pisanje/čitanje). Recimo, u video obradi, renderingu. Ponavljam, nisam nimalo potkovan, zato sam se obratio dobrim ljudima Benčmark zajednice da me posavetuju i nakon toga napisao šta sam kupio i zašto.

Sada gledam malo Black vs. Blue, nije baš tako velika razlika kao što sam mislio; šta više -- daleko je manja od očekivane. Jedino što se na Black daje 5 god garancije, a na Blue 2 god, što je vrlo bitno, a saznao sam tek kada sam kupio. Moja greška.

Imate li još neki komentar na moj gornji post (na sve stavke)? ;)
SSD ti je najbolji kod operativnog sistemazbog brzog čitanja i pisanja a zbog toga pomaže memoriji ako je nema dovoljno. Programi se daleko brže pokreću a oni koji prave i upotrebljavaju temporary files rade daleko brže. SSD može samo da pomogne kod "nejakog" procesora, nikako da mu smeta. Windows stalno nešto radi u pozadini na disku i ako se to radi brže nego na HDDu onda rasterećuje procesor brže, neznam nikako kao bi to moglo da odmaže procesoru. Osim toga, tu je i DMA koji u većini slučajeva zaobilazi procesor.
 
Nazad
Vrh Dno