Šta je novo?

Web Development na Mac-u

n1tr0

Slavan
Učlanjen(a)
02.07.2007
Poruke
5,865
Poena
480
Elem ljudi - imao sam pre MacBook, doduse tada sam vise koristio bootcamp i windows za kodiranje, pa sam cak i batalio MacBook jer je postao zaostali hardware.
Sada kada sam uzeo MacBook 13" Retina opet ga povremeno koristim za posao pa me zanima sta vi koristite za Web Development ako ima kolega?
Ja za kodiranje trenutno preporucujem nesto od sledeca 2:

Sublime Text - http://www.sublimetext.com/
Brackets - http://brackets.io/

Oba su mi draga, doduse sublime mi je prakticniji zbog nekih shortcut-a, a opet brackets ima svoje prednosti (napisan je u html, javascript, css tako da se moze modifikovati lako, ima dosta pluginova, plugin manager i sl. i mislim da ima potencijala da ugrozi sublime u narednih godinu dana).
Mana Brackets-a je nedostatak pomenutih shortcut-a(sa posebnom funkcionalnoscu) i sto font-ovi nisu lepo antialiased (na Win-u u HD vidim, ne znam dal je na Mac-u kod slabijih [non-Retina] display-eva), ali opet sa druge strane ima neke funkcionalnosti i plugin-ove sto sublime nema i najbitnije potpuno je free.

Koje su alternative za Photoshop, sem pretpostavljam GIMP-a?
 
Nisam "kolega" ali možda nešto pomognem :)
Što se tiče fonta i Bracketsa, ne znam šta ti je podešeno pod System Preferences > General pa poslednje dve stavke, možda pomogne.
A imaš Photoshop i za OS X, ako koristiš nema razloga prelaziti na GIMP :)
 
Pixelmator je jedina valjana alternativa za Photoshop.

Ima jos toga sto ja koristim za Web Dev.

Dash - snippets manager + docs
iTerm2 - Napredniji Terminal client
Tower - Git client
RubyMine - Ruby IDE (sadrzi i njihov WebStorm koji je fenomenalan za front-end development, pogotovo JavaScript kodiranje)
SequelPro - MySQL client
Transmit - FTP client za one retke projekte gde jos uvek se koristi FTP

Sublime Text ima daleko vise plugin-ova nego sto ce ih Brackets ikada imati, jer je ST kompatibilan sa TextMate-om sto ga cini apsolutnim pobednikom u svetu Text Editora. ST3 koristim povremeno jer je jos uvek u beta fazi ali cim bude final, preci cu na isti. Jos je brzi nego ST2 i bolje optimizovan.
 
napolju vecina developera koristi bas mac ili linux. win se slabo koristi

imas sve alate. cak i mnogo vise a PS je ionako izvorno mac program

ako ti zatreba FTP/SFTP, odlican je cyberduck

sublime je najbolji text editor poznat coveku!
 
Cyberduck ne podrzavam jer radi na Javi koja malo malo pa postane ranjiva na Mac-u (transmit je po meni bolji).
Zgodno je reci da OS X ima ugradjen Apache, pa se moze vrlo lako dodati MySQL i PHP i imati fin localhost.

Ranije sam koristio MAMP i slicno, ali sada preferiram ugradjeni Apache, a PHP dodam jednom komandom iz terminala: http://php-osx.liip.ch
bez potrebe za homebrew ili macports.
 
Sublime je zbilja vrhunski editor. Inače recimo ja pošto sam više orjetnisan ka dizajnu, koristim za web Photoshop, Illustrator i Flash. Ranije sam koristio iWeb za neku osnovnu montažu, a sada sam se prebacio na Adobe Muse (pošto je Apple batalio da razvija iWeb), pa eto čisto da pomenemo još i to.
 
pokusavam da skapiram sta to izdvaja Sublime Text od ostalih tekst editora? (osim popup prozora za svim komandama iz dropdown menija (cmd + shift + p))

procitao sam nekoliko testova (npr. link) ali ne vidim nista specijalno u njemu sto ranije nije postojalo ili sto drugi programi nemaju da bi se toliko dizao u nebesa. da li je to zbog njegovog spartanskog izgleda ili... ?


dakle, sta je to za vas toliko specijalno vezano za Sublime Text sto do sada nismo imali?


Ja konkretno koristi Codu od Panica (autora Transmit-a) i prezadovoljan sam sa njim za pisanje html-a. Ima:
- live preview kompletne HTML stranice (ranije sam morao preko launchctl-a da refresujem browser)
- CSS vizuelni realtime editor
- odlicno integrisan FTP
...spisak specijaliteta


kao tekst editor za specijalne i teske zahvate nad tekstom, UltraEdit mi je i dalje no. 1
 
Poslednja izmena:
@kovacm,

1) Bundles sistem nasledjen od Textmate-a, Plugin sistem koji se razvio samo za ST. (vrlo lako od Editora postane IDE)
2) Multi cursor support
3) Brzina
4) Keyboard bindings

Kako trazis nesto u Coda-i u fajlu koji ima par hiljada linija koda?
- Ja to trazim sa cmd+r i navedem naziv funkcije ili promenljive koju trazim. Enter i odmah je aktiviran cursor na toj poziciji.

Kako trazis nesto u Coda-i u drugom fajlu od onog koji ti je aktivan a bez da predjes u taj drugi tab?
- Ja to trazim sa cmd+p i navedem naziv fajla, dodam @ i naziv funkcije/promenljive koju trazim. Enter i odmah je aktiviran cursor na toj poziciji.

Kako trazis neku sekvencu karaktera u odredjenom projektu, kada ne znas u kojem fajlu se tacno nalazi (a moze da ih bude na vise mesta, npr)?
- JA sam "find in files", navedem sta trazim (mozes sa ili bez postovanja sa case sensitivity ili sa regex podrskom) i ST mi vrati sva mesta gde se odredjena sekvenca ponavalja.
Vrlo lako mogu Find&Replace da uradim.

Kako dodajes podrsku za odredjeni programski jezik?
- Ja to sa cmd+shift+p -> package manager -> python (npr)

Kako dodajes JSLint podrsku u Coda-i?
- Ja tako sto sto instaliram Linter.

Ovo sve iznad su stvari koje ja koristim u svakodnevnom radu... Meni intellisense ne znaci preterano mnogo, daleko mi vise znaci da LiveReload koji mogu kao plugin da ubacim i da radim direktan reload stranice iz Editora. Jos vise od toga mi znaci mogucnost da ubacim podrsku za neki novi programski jezik ili snnippets za odredjeni PHP ili JS framework (ovo drugo daleko cesce danas), da predjem sa LESS na SASS (ili obrnuto) itd...

Za pisanje html koda je najodgovorniji Emmet plugin. A probaj da koristis nekoliko kursora u ST i da vidis kako ti skace produktivnost u odnosu na bilo sta drugo... nema tu takmicenja.

ST je uzeo sve sto je valjalo, pre mnogo godina, u Textmate-u i dodao Vim fazone i sve to podigao na novi nivo. JEdan od dokaza ove tvrdnje su i ovakvi pluginovi: http://sokolovstas.github.io/SublimeWebInspector/


Dopuna:
Zaboravih da navedem... kod mene u firmi skoro svi koriste ST2, neki su vec presli na ST3... ali kod ovih drugih, gde isto radim, se koriste razno-razne Editori i IDE.
Sve dok si ti zadovoljan i osecas se produktivno, koristi sta god zelis dokle god postujes neke od osnovnih formatting, indentation and EOL rules.
Generalna primena good coding practices i to je to. ;)
 
Poslednja izmena:
@ays hvala na odgovoru!
sad cu probati sve ove slucajeve:
Kako trazis nesto u Coda-i u fajlu koji ima par hiljada linija koda?
- Ja to trazim sa cmd+r i navedem naziv funkcije ili promenljive koju trazim. Enter i odmah je aktiviran cursor na toj poziciji.
cmd+f i ime funkcije + ENTER (enter su izbacili u ST)
+ u Codi imas sa desne strane pregled svih funkcija ili grupe tagova (zavisi sta pises)

Kako trazis nesto u Coda-i u drugom fajlu od onog koji ti je aktivan a bez da predjes u taj drugi tab?
- Ja to trazim sa cmd+p i navedem naziv fajla, dodam @ i naziv funkcije/promenljive koju trazim. Enter i odmah je aktiviran cursor na toj poziciji.
shift+cmd+f

Kako trazis neku sekvencu karaktera u odredjenom projektu, kada ne znas u kojem fajlu se tacno nalazi (a moze da ih bude na vise mesta, npr)?
- JA sam "find in files", navedem sta trazim (mozes sa ili bez postovanja sa case sensitivity ili sa regex podrskom) i ST mi vrati sva mesta gde se odredjena sekvenca ponavalja.
Vrlo lako mogu Find&Replace da uradim.
shift+cmd+f
razlika je samo u prikazu:
- Coda prikaze listu fajlova sa highlightom i delom fajla
- ST prikaze u jednom prozoru vise iscepkanih fajlova

a sve to gore navedeno radi vec godinama u npr. UltraEditu, BBEditu...

Kako dodajes podrsku za odredjeni programski jezik?
- Ja to sa cmd+shift+p -> package manager -> python (npr)

Kako dodajes JSLint podrsku u Coda-i?
- Ja tako sto sto instaliram Linter.
nije mi trebalo :/

Ovo sve iznad su stvari koje ja koristim u svakodnevnom radu... Meni intellisense ne znaci preterano mnogo, daleko mi vise znaci da LiveReload koji mogu kao plugin da ubacim i da radim direktan reload stranice iz Editora.
sta je "LiveReload"? kad sacuvas stranicu (ctrl+s) da je npr. browser osvezi?
to sam napravio 2008. http://forum.benchmark.rs/showthread.php?179862-za-web-developere-script

Za pisanje html koda je najodgovorniji Emmet plugin. A probaj da koristis nekoliko kursora u ST i da vidis kako ti skace produktivnost u odnosu na bilo sta drugo... nema tu takmicenja.
snipets, ili kako ih vec zovu, imas i u Codi.
multi cursor je takodje ubacen u Codu 2. dok npr. u UltraEditu ili Papyrusu postoje vec vise od 10 godina...

ST je uzeo sve sto je valjalo, pre mnogo godina, u Textmate-u i dodao Vim fazone i sve to podigao na novi nivo.
upravo i moje misljenje posle svega sto sam procitao i video vezano za ST2 (sve je vec vidjeno, samo lepo upakovano, sa merom - sto bi neki rekli: ko iPhone :p :d).

---

nesto novo je ovo sto si okacio vezano za JS: Sublime Web Inspector.

a nalik tome je i http://www.chris-granger.com/2012/04/12/light-table---a-new-ide-concept/
Light Table (dize na visi nivo "multifile search" iz Sublime Texta ;))

mada kad pogledas da ceo Legend of Grimrock mozes da editujes u letu: ... :D
 
Poslednja izmena:
Moracu da probam sve to paralelno u Coda2, posto poslednji put kada sam koristio Coda-u osim izmenjenog gui-a, nisam primetio da imam ikakve boljitke u odnosu na Textmate a kamoli na ST. Takodje ovu multi-cursor podrsku sam video u jos par editora i moram da ti kazem da je to u inferiornom polozaju u odnosu na ono sto je moguce u ST. Ono sto je definitivno, za razliku od UltraEdit, Coda i svih slicnih, ST je stekao popularnost i ogromnu zajednicu koja pravi razlicite tipove pluginova, snipetsa i slicnog...

Ja, pravo da ti kazem, mislim da je najbolje Editor/IDE neki od JetBrains proizvoda. Ako radis ozbiljan JS razvoj (kao sto sam ja do skoro), onda je WebStorm nesto najbojle sto postoji (naravno, nakon sto se potrudis da ga namestis kako treba i da automatizujes vecinu procesa koje bi ovako manualno radio). Ja sam kupio prosle godine RubyMine(on sadrzi i WebStorm), kada sam poceo da radim sa Ruby jezikom i kasnije sa Rails framework-om. Mnogo dobra stvar. Nisam probao PHPStorm ali verujem da nije nista losiji. ;)

Izmena: video sam da sam vec ostavio spisak, pa samo dodaj CodeKit na taj spisak ali i to koristim sve manje i manje zbog Grunt i Yeoman.


Samo bih zeleo da navedem da ne spadam u grupu programera koji veruju da znaju sta su najbolje alatke i workflow, vec pripadam onoj drugoj grupi koju bole briga sta koristis sve dok nemam problem u versioning-u. Jer ako vidim da koristis Tab od 4 karaktera a ne Tab od 2 soft space, bicu spreman da dodjem ti u kucu da te bijem sa tastaturom! :d
 
Poslednja izmena:
ST je stekao popularnost i ogromnu zajednicu koja pravi razlicite tipove pluginova, snipetsa i slicnog...
to vidim, ali mi nije bilo jasno zbog cega :)
sad mi je jasnije: umeren i ispoliran proizvod sa odlicnom osnovom.

btw
nisam razumeo to sa "tab vs space" - u cemu je fora; tj. sta preferiras i zbog cega?

ja na Mac-u/Windowsu koristim prave tabove; na Atariju sam koristio prave spaceove.
sta je to uopste "soft space"?
 
Moja greska, permutovao sam reci... hteo sam da napisem "soft tab" sto mu dodje indentacija sa spaces umesto tab.
Izvini na zbunu. Bio sam mrtav umoran...

Iz mog ST2:
Screen_Shot_2013_11_14_at_8_09_41_PM.png



To je ponajvise jer radim sa 2 jezika gde je indentacija izuzetno bitna, Ruby i CoffeeScript, pa zato sam izuzetno "strog" po tom pitanju jer sam imao nebrojano puta problema oko toga.
 
Poslednja izmena:
http://wiki.web-cat.org/WCWiki/StrukturisaniTekst << ovo je tekst iz 2004 godine... sto je otprilike i kada sam ja poceo da ozbiljnije programiram.
"Uvlacenje teksta u redu" je termin, tj, kovanica koja je nastala MNOGO kasnije.

Neko ce zaista pomisliti da je "uvlacenje" standardan izraz(iako bi trebao da bude ali to nikako nije slucaj).
Poznato je da su IT stručnjaci jedni od najnepismenijih što se tiče poznavanja domaćeg jezika i gramatike pa nije ni čudno što u nepoznavanju "domaćih" reči uvode anglizme ili izmišljaju reči koje liče na izvorne. Posle 10 godina nepravilne upotrebe svako će pomisliti da je normalno da koristi anglizam a ne domaću reč.

I u tom tekstu se vidi da autor koristi paragraf (pasus), string (niz) i blank (prazno) pored pomenute indentacije (uvlačenje). Nema tu šta će ko da pomisli ako kažemo uvlačenje, pasus, prazno ili niz jer te reči postoje od davnina i starije su i od idioma i od programiranja a i od žargona.

Izvinite za ovo ali jače je od mene :) ne trpim "preterano forsiranje" anglizma ni u običnom govoru ni u struci pod izgovorom "da se bolje razume".
 
Poslednja izmena:
Pixelmator je jedina valjana alternativa za Photoshop.

sad sam ponovo probao Pixelmator - jeste lep, brz... i dovoljan za seckanje grafike za web ali daleko ozbiljniji program za grafiku je PhotoLine - nije PhotoShop ali nije ni daleko.


vezano za strane reci u kompjterskoj :d literaturi (a sada i na forumima/blogovima...): mi ni 80tih nismo mogli da se dogovorimo oko kodnog rasporeda za naša slova pa smo uspeli da napravimo (ni manje ni vise) nego OSAM razlicitih kodnih rasporeda! ...kako onda ocekivati da se dogovorimo na koji nacin da koristimo strane reci.
Pogledajte na sta lice prevodi raznih programa na srpski jezik - kao da svaki prevodilac vodi svoju politiku...
 
Poslednja izmena:
Poznato je da su IT stručnjaci jedni od najnepismenijih što se tiče poznavanja domaćeg jezika i gramatike pa nije ni čudno što u nepoznavanju "domaćih" reči uvode anglizme ili izmišljaju reči koje liče na izvorne. Posle 10 godina nepravilne upotrebe svako će pomisliti da je normalno da koristi anglizam a ne domaću reč.

I u tom tekstu se vidi da autor koristi paragraf (pasus), string (niz) i blank (prazno) pored pomenute indentacije (uvlačenje). Nema tu šta će ko da pomisli ako kažemo uvlačenje, pasus, prazno ili niz jer te reči postoje od davnina i starije su i od idioma i od programiranja a i od žargona.

Izvinite za ovo ali jače je od mene :) ne trpim "preterano forsiranje" anglizma ni u običnom govoru ni u struci pod izgovorom "da se bolje razume".

Сад си ме подсетио да треба да вратим ћирилицу у избор за тип тастатуре. Уградио сам SSD у мој iMac27 па сам урадио свежу инсталацију система... прескочи човек понека подешавања док не дође до истих приликом поновне употребе. ;)

Слажем се са тобом али ја ретко када причам са неким на српском језику о програмирању. Иначе, англинизовање речи у овој струци није проблем само са српским језиком, проблем је скоро па свих других језика, изузев можда руског. Радим у немачкој фирми где је званичан језик за споразумевање енглески језик. Причам редовно са Шпанцима, Италијанима, Французима и двојицом из Естоније и Литваније, па говорим из искуства, колико нам је свима енглески изменио говоро.

Пре ове фирме сам радио, скоро па искључиво за стране фирме где се, такође, говорио енглески језик (иако огромна већина у канцеларији били Срби).
 
Poslednja izmena:
Слажем се са тобом али ја ретко када причам са неким на српском језику о програмирању. Иначе, англинизовање речи у овој струци није проблем само са српским језиком, проблем је скоро па свих других језика, изузев можда руског.
naravno da nije problem samo srpskog jezika ali je problem sto su se drugi bavili tim problemom dok smo mi pustili da svako vodi svoju politiku.
nemci su, kad je bilo vreme, striktno vodili racuna sta i kako ce se koristiti/prevesti od engleskih reci; u to "pravo vreme" casopisi o ITu su imali kljucnu ulogu (u isto vreme mi smo se borili da li cemo koristiti Racunare I, Racunare II, YUSCI, Mikro, 852...)

sa druge strane, npr. bugari su imali samo cirilicu. i perfektno su je implementirali u racunarske sisteme (tekstualne fajlove, baze podataka, pretrage...)

opravdanje sa nase strane je da smo u to vreme imali mnogo vecih problema od čćžšđ... :(
čćžšđ problemi su nas sustigli tek kasnije, i u mnogim fajlovima jos uvek nisu reseni!
 
Poslednja izmena:
Ajde malo da ozivim temu, ja korisitm phpstorm ali mi je totalno overkill, i kad sam otvorio malo pre sublime text 2 nisam mogao da verujem kako brzo radi, samo su mi oci navikle na onaj interface od phpstorma pa ce mi trebati malo da se naviknem, ali bas hocu da probam ovaj ST2.

Najvise radim php ali tu su html i js, vidim da je Ays nahvalio ovaj editor pa imas li neki predlog kako da olaksam tranziciju na ST.
 
naravno da nije problem samo srpskog jezika ali je problem sto su se drugi bavili tim problemom dok smo mi pustili da svako vodi svoju politiku.
nemci su, kad je bilo vreme, striktno vodili racuna sta i kako ce se koristiti/prevesti od engleskih reci; u to "pravo vreme" casopisi o ITu su imali kljucnu ulogu (u isto vreme mi smo se borili da li cemo koristiti Racunare I, Racunare II, YUSCI, Mikro, 852...)

sa druge strane, npr. bugari su imali samo cirilicu. i perfektno su je implementirali u racunarske sisteme (tekstualne fajlove, baze podataka, pretrage...)

opravdanje sa nase strane je da smo u to vreme imali mnogo vecih problema od čćžšđ... :(
čćžšđ problemi su nas sustigli tek kasnije, i u mnogim fajlovima jos uvek nisu reseni!

Problem pisma je generalno mnogo veći od ovoga što ste ovde nabacili. Ponekad se zapitam koje je zapravo oficijelno pismo ove države!? Naravno da je to ћирилица, međutim problem je taj što je ista generalno slabo u upotrebi. Ne radi se ovde samo interentu, operativnom sistemu ili programiranju, jer to su zapravo poslednje stvari koje su ostale takve kakve jesu s obzirom da su prepuštene nekakvom divljem toku koji niko ni ne pokušava ozbiljnije da kotroliše, pa smo zato tu i gde jesmo kada je prevod u pitanju. Mogli bi smo komotno reći da tako sve zapravo i [ne]finkcioniše u ovoj državi. Napr. pogledajte malo pažljivije fotografije centra Beograda iz recimo 30tih godina prošlog veka, pa to uporedite sa onim što imamo danas. Ono što ćete zapaziti ako malo pažljivije pogledate te fotose, to je da je svaka novina i svaki natpis bilo dućana ili postera ili bilo čega god bio ispisan strikno ćirlično! Danas smo dogurali dotle da su najtiražniji listovi latinično štampani (tipa Blic napr.), baš kao i natpisi, posteri itd... Operativni sistemi nisu adekvatno prevođeni, jer niko zapravo i ne brine o pismu. Političari imaju neka druga preča posla, ne zanima ih kultura previše u koju eto pismo i pismenost baš spadaju. Više im odogovara da ovaj narod bude polu pismen, zbunjen i sluđen jer je tako lakše naravno... Nema reda, ali ima haosa jer i to svakako nekome odgovara.

Skoro sam razgovarao sa prijateljem koji je došao nedavno iz Ciriha. Ispričao mi je sledeću priču. Trebao je da dođe u određeni deo grada, ali je negde usput izgubio nit. Zaustavio je prvog prolaznika na koga je nabasao koji i nije baš najbolje razumeo engleski da mu pomogne da pronađe ulicu koju traži. Čovek koga je zaustavio nije mogao da mu pomogne, ali je razumeo gde je problem pa ga je odveo u obližnju apoteku gde je radnici koja tamo radi objasnio situaciju. Dalje devojka iz apoteke odlazi do računara gde preko google maps-a pronalazi ulicu, zatim printa mapu i dostavlja je mom prijatelju a potom na tečnom engleskom pojašnjava kojim autobusom da stigne do tamo, nakon čega moj prijatelj zadovoljno odlazi, a zadovljni su bili i apotekarka i prolaznik jer su mu pomogli da reši problem.

To je priča, a iz nje sledi naravučenije. Švajcarci su nacija koja je sklona rešavaju problema po kratkom postupku, za razliku od ljudi na balkanu koji generalno mnogo pričaju a malo šta na kraju urade. To je lekcija koju mi tek treba da naučimo! Srećom pa ovde ima ljudi koji to vide i umeju da prepoznaju, ali sad još fali i da se dobri ljudi konsoliduju i konačno nešto promene... Za ovo opet je potrebno da se stvori određena kritična masa, a kako stvari stoje čini mi se da će to da se dogodi relativno brzo s obzirom na tempo propadanja svega... to je možda dobro i ohrabrujuće ko veruje u ovu priču, ali to svakako ne umanju beznađe u obimu posla koji će neko ko ima nameru da napravi neki red, kad tad morati da odradi propisno i praktično napravi jedan mega-reset svega u ovoj državi! Aleluja! ,)
 
Poslednja izmena:
Ajde malo da ozivim temu, ja korisitm phpstorm ali mi je totalno overkill, i kad sam otvorio malo pre sublime text 2 nisam mogao da verujem kako brzo radi, samo su mi oci navikle na onaj interface od phpstorma pa ce mi trebati malo da se naviknem, ali bas hocu da probam ovaj ST2.

Najvise radim php ali tu su html i js, vidim da je Ays nahvalio ovaj editor pa imas li neki predlog kako da olaksam tranziciju na ST.
A sto ne ST 3?
Obavezno Package Control nabaci( https://sublime.wbond.net ) i instaliraj sta ti treba - za pocetak neki theme pack gde imas boje na koje si navikao.
 
Sto se tice alternative za PS, ameri sa kojima saradjujem sve manje koriste Photoshop, Illustrator, Fireworks... i polako prelaze na:

Sketch 3 - http://bohemiancoding.com/sketch/ (zadnjih nekoliko projekata dizajn je kompletno radjen u ovom programu)

Takodje za nesto sto su ranije koristili Flash sada koriste:

Edge Animate - https://creative.adobe.com/products/animate


A sto se tice editora, vec par godina teram Sublime Text (skoro sam presao na ST3) i zadovoljan sam. Jedino sto mi fali formatiranje koda koje radi u svakoj kombinaciji koda (doduse zadnji put sam trazio resenja pre godinu dana i svako resenje je bilo polovicno), posebno kad je mesan source npr. HTML + PHP (kad mi zatreba da sredim formatiranje koda u vecem broju fajlova koristim stari dobri provereni NetBeans).


Jos par korisnih stvarcica:

BrowserStack - http://www.browserstack.com/ (nije program, osim plugina koji se instalira za lokalno testiranje ali nezaobilazno ako radite front-end)
Araxis Merge - http://www.araxis.com/merge (meni povremeno ovo zatreba)
Vagrant - http://www.vagrantup.com/ (u poslednje vreme bas dosta koristimo ovo okruzenje)
 
Poslednja izmena:
Ajde malo da ozivim temu, ja korisitm phpstorm ali mi je totalno overkill, i kad sam otvorio malo pre sublime text 2 nisam mogao da verujem kako brzo radi, samo su mi oci navikle na onaj interface od phpstorma pa ce mi trebati malo da se naviknem, ali bas hocu da probam ovaj ST2.

Najvise radim php ali tu su html i js, vidim da je Ays nahvalio ovaj editor pa imas li neki predlog kako da olaksam tranziciju na ST.

Као што ти је Нитро написао:
https://sublime.wbond.net/ << твој најбољи пријатељ. Можда је боље да пробаш одмах ЅТ3 јер је ЅТ2 престао да се развија(одавно).

@spooky,

Овај Sketch који си линковао, да ли подржава .psd фајлове?

Измена: Не мораш да одговараш, нашао сам одговор на моје питање: http://bohemiancoding.com/sketch/support/faq/03-file-formats/2-psd.html
 
Poslednja izmena:
Probao i nikako da namestim temu da mi bude ista kao i ovamo, instalirao sam onaj resource viewer i editujem ja json sa tim podesavanjima ali bre potrosio 2h na to i nisam jos zavrsio pa sam digao ruke dok ne pozavrsavam projekte koji cekaju pa onda na tenane ;)
 
Ti sad hoces da ja izgubim jos 2h gledajuci te teme :) :) :)

Hvala mislim da je ova Spacegray ok jer i onaj levi deo sa fajlovima i folderima oboji to mi najvise bolo oci jer mi je ovamo sve bilo crno...

Samo ne mogu da verujem koliko je brz editor i kako glatko radi...
 
Пази, ја га користим када радим за фирму јер и имамо по мало од свега... и генерално гледано PHPStorm користи већина у фирми и могао бих и ја али ме нервира неколико ствари у вези истог (иако сам ја провео сате мењајући подешавања у истом као ти за ЅТ, како би ми личио на ЅТ).

Док за рад на мом пројекту (NodeJS, MongoDB + Redis, AngularJS + vanilla JS + Gulp + Jasmine) користим WebStorm који је врхунска алатка за овај случај. Поготово због тога што могу да будем у самом IDE-у скоро сво време док кодирам (Karma тестови, Gulp watch у Терминалу у оквиру WebStorm).
Изменио сам мапу пречица на тастатури да буде као на ЅТ са још неким додатним које ми одговарају.
 
@ays Kad smo kod formata (mozda nekom bude korisno). Interno smo imali "problem" jer front-end developeri na lin/win masinama nisu mogli da otvore native sketch format (a nekad zatreba da izvuku po neku sitnicu, slicicu, da vide osobine fonta, masku, opacity vrednost i sl.), pa smo koristili prelazno resenje (nije najsrecnije ali je radilo posao) sa konvertovanjem u PDF a onda su PDF otvarali u Adobe Illustrator-u. Dok smo za zadnji projekat trazili da dizajneri izvuku sve elemente (inace ih mrzi :)) i da se pravi detaljniji Style Guide.

@Ultimo Sto se tice performansi vodi racuna da neki pluginovi imaju neke online akcije ili su jednostavno lose napisani pa zatrokira ceo ST ;)
 
Nazad
Vrh Dno