Šta je novo?

Vrlo cudno ponasanje, struja?

jozaboza

Cenjen
Učlanjen(a)
09.10.2018
Poruke
289
Poena
115
Pre jedno 15tak dana, uvece mi se za vreme igranja, zacrni ekran na oba monitora, zvuk i dalje tu. 5 puta hard reset, power cycle, cujem u sluskama da se windows podigao, ali slike ni na jednom monitoru, vec se pomirih da je grafa ispustila dusu. 6ti power cycle, upali se komp i dobih sliku konacno, usput, popucase drajveri za grafu. instaliram najnovije, celo vece sve ok.
Sutra dan, palim komp, sve ok.
e, sad pocinju cudesa: imam u stanu centralno grejanje na struju, strujni gorionik smesten u kuhinji, sa dva grejaca. i pocinje da se desava sledece - kad termostat ukljuci grejace (cujem glasno kako kliknu kad se upale) na desnom monitoru nestane slike na sekundu, i onda se vrati. To se evo svako dnevno desava vec 15tak dana, od one veceri (mozda je i tada u toku igranja kliknuo grejac ali nisam cuo zbog sluski), i desava se u oko 80-85% slucajeva paljenja grejaca da u tom trenutku na desnom monitoru nestane slike na sekund.
Ima li ko ikakav predlog sta da radim, da li ovo moze nesto da mi osteti kod kompa/monitora... ili jednostavno bilo kakav predlog?
Hvala unapred.
 
meni se to isto desava na poslu, ali sa klimom. Svaki put kada pali i gasi, monitor trepne. Do duse, tamo je sve na jednoj fazi, zajedno sa friziderom.
U idealnom svetu, treba pravilno raspodeliti potrosace po fazama, mada je to ozbiljan posao. Cak je i pitanje da li je isto za zimu i leto, upravo iz ovog razloga.
Ono sto lako mozes da uradis je da premestis komp na drugu uticnicu koja je na drugj fazi.
Postoje i korektori napona (avr), mada oni uglavnom rade tako sto se aktiviraju u odredjenim granicama, recimo +/- 10% u odnosu na 230V.
Neki bolji ups je uvek pametna ideja. Ne oni obicni sto su po principu ima napon, nema napon. Nego nesto sto ima i surge protection i avr i ups.
Ja recimo imam cyber power i desavalo mi se u prethodnom stanu da klikne u sred noci zbog skoka ili pada napona. Kratki nestanci struje isto nisu problem.
 
↑ +1 , na poslu isto kad starta klima uređaj zimi, na monitoru kratko nestne slika. Do pada napona je.

Najbrže i najprostije je da probaš da brebaciš na drugu utičnicu.
 
Mozes najjeftiniji UPS da kupis da ti premosti taj sporadican pad napona na fazi. Samo za monitor moze najjeftiniji, a ako hoces i za racunar onda mora da zadovolji potrosnju racunara, tj. struju napajanja racunara.
 
Prebacio sam monitor na drugu liniju/utikac, i evo sve do sinoc nije se gasio tokom paljenja grejaca, i paf, sinoc opet, klik grejac, i monitor se ugasi i vise se ne upali. tojest, kao blinka crna pozadina, kao da dobija signal, ali nista, cak ni ono AOC kad ga palim i gasim da se pojavi. prebacim zvuk da ide na monitor sa kompa, posto ima ugraadjene zvucnike, cuje se zvuk iz njega, sto znaci da je "prisutan", ali slike nema....
e sad, u njega mi ide HDMI iz kompa i DP iz laptopa. probam sa laptopa, da vidim da nije grafa sa kompa mozda pobrljavila, isto, crna slika, i samo blinka povremeno kao kad menja rezoluciju, bukvalno nista na njemu, ni MENU kad stisnem, ni input select, nista.
I onda slucajno iscupam HDMI iz kompa, i on dobije sliku sa DP kabla sa laptopa. ubodem nazad HDMI u komp, opet se sve zaglupi.
Probam, iscupam DP iz laptopa, dobijem sliku preko HDMI sa kompa.
Zakljucak, rade mu i HDMI i DP ulaz, ali samo ako je onaj drugi izvucen.
Znaci, input selector vrv zviznuo od tih strujnih udara.
Ima li to sanse da se popravi i isplati li se uopste?
 
To ti je obično neki kontroler ili čip kojeg u slobodnoj prodaji u Srbiji nema (koji god monitor da je), pa ili uzimaš ceo neispravan i skidaš šta ti treba ili se nadaš da postoji na Aliju.

Popravka zavisi. Za BG ispod 30e nije, maksimum do 70e. Sve zavisi koliko se traži za čip/ploču, dostava sa Alija, itd.

E sad, možda imaš i sreće pa je crkao neki osigurač oko tog čipa, pa zamena istog reši problem... More biti ali ne mora da znači, napamet je teško dijagnostikovati problem.
 
U sustini, mogu i ovako da ga koristim na desktopu, nije mi toliko bitno da ide signal sa laptopa na njega...... samo se bojim da jos nesto ne zvizne :(
 
Pa ako imaš tih problema o kojima pričaš, postoji realna šansa. Razmišljaj o UPS-u.
 
sinoc skinuo update za win11, restart, i sad nece da baci sliku ni u ludilu.....
jel imate neki servis za AOC monitore da preporucite mozda?
Garancija istekla u avgustu, model je AOC CQ27G2, zakrivljeni 1440p/144Hz
Hvala
 
A jesi probao drugi monitor da li radi? Servis možeš videti neki za TV uređaje da ti oni pogledaju.
 
A jesi probao drugi monitor da li radi? Servis možeš videti neki za TV uređaje da ti oni pogledaju.
Naravno da radi drugi monitor, AOC sam probao i na desktopu i sa dva laptopa da dobijem sliku, nema sanse, jednom u 50 puta posle power cycle ako izbaci AOC logo, onda primi sliku sa izvora i radi sve do trenutka gasenja ili restarta kompa....
 
Pa vidi u servisu, može biti svašta hladan lem, kondenzator neki...
 
Nasao sam na ebayu za 15 funti, isti monitor sa slupanim ekranom, drugar iz Londona ce u subotu da mi pokupi, pa ce da mi posalje samo maticnu plocu....... tako da verujem da ce to resiti problem
 
Nazad
Vrh Dno