Šta je novo?

Vodeno hladjenje, vodic(vodjenje) pri kupovini.

Stilgar.

Cenjen
Učlanjen(a)
24.03.2012
Poruke
1,321
Poena
199
Planiram da sklopim costume vodeno hladjenje, treba mi preporuka za dobar vodeni blok i neko sa iskustvom da me uputi za sta mi je za ciniti i gde kupiti delove.

Moj prvi izbor je: Cpu water block : Thermalright XWB-1
Radiator : Black Ice GT Stealth 360
Water pump : EHEIM HPPS 12V
Drugi je Corsair H100.

Konkretno interesuju vasa iskustva sa vodom ,dali je moj prvi izbor optimalan ,gde naj povoljnije mogu da nadjem creva ,rezervoar, i dali: Brand name hladjenje kao npr H100 ili Costume kao ovaj prvi set u smislu cena-odrzavanje-smisao, svaka pomoc je veoma dobrodosla..... :)

Ps, planiram da gurnem FX-8150 ili 8170 kad izadje na 5.0ghz ili vise :)
 
Custom vodeno hladjenje je naravno uvek bolje od bilo kog vazdusnog ili "hydro" kulera, ali je zato i dosta skuplje, minimum nekih 200e.
H100 hladi otprilike kao Megahalems, kada je na max obrtajima (mislim na H100), pritom na max obrtajima pravi buku od 55 dba, sto je nepodnosljivo. :)
Na 5GHz ili 4,8GHz trebace ti dobro vodeno, jer se Buldi poprilicno greje i na manjim klokovima.
Pitaj s16, on je imao Buldija pod vodom, kacio je i rezove.
 
Bolje da ne gleda, slogirace se od cena. :d
Salu na stranu, od EKWB nema bolji custom vodeno hladjenje, da sam pri parama kao sto nisam :d, sklopio bi full EKWB.

Da.Prosirili su ponudu,stvarno moze da se probere mada su cene za neke komponente malo jace.
Opet za nekog ko to malo vise prati uvek postoji i bolje ;)
Sve zavisi od dubine dzepa :)

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Corsair i slicni combo vodeni sistemi su bacene pare!
 
Poslednja izmena:
@s16

Druže, vidim da imamo isti proc i blok pa me zanima kolika ti je temperatura u idle i load?

@stilgar

Moje skromno iskustvo je bazirano na činjenici da sam za blok EK supreme HF full nickel, fitinge i onim njihovim premixed coolant-om sa sve carinom i porezom dao skoro duplo više para nego za TT Kalndalf LCS, doduše malo korišćeno ali kao glanc nov sa sve stok blokom i ostalim delovima, a dobio sam za oko 2-3 stepena manju temp u idle i oko 5 stepeni u load, što je zaista po mom mišljenju malo, al ajde...
Da li bih i koliko dobio sa menjanjem pumpe i radijatora to bih voleo da znam mada ne bih više tek tako da eksperimentišem jer boli džep?

Izvinjavam se ako sam off topic ali ne bih specijalno zbog pitanja otvarao temu...
 
Poslednja izmena:
na 5ghz HT off pod Linx-AVX posle dva sata se stabilizuje na oko 77-78C i tu stoji... Mislim da moze jos dole jer nisam menjao pastu kad sam menjao proc a nisam ni cistio radijatore bas dugo :p
 
A koliko je u idle?
Ja moj držim na 4.8 HT on ali ga nisam baš toliko dugo mučio sa dotičnim Linx-om, više sa običnim, mada mislim da su ti temperature više nego odlične.Na koliko si postavio core voltage?
 
Usr'o me primerak po prvi put u zivotu :p 1.38v po HW monitoru sa LLC na ultra high. U idle bleji na oko 35-38.
 
Poslednja izmena:
H100 hladi otprilike kao Megahalems, kada je na max obrtajima (mislim na H100), pritom na max obrtajima pravi buku od 55 dba, sto je nepodnosljivo. :)
H100 ne hladi kao Megahalems, vec hladi (dosta) bolje od njega - tacnije u nivou je sa trenutno najboljim vazdusnim cooler-ima, koji su inace ujedno i twin-tower teskasi svi redom (Silver Arrow, NH-D14, PH-TC14PE)... cak je i nesto bolji od njih, samo sto je problem sto tu efikasnost postize uz veeeliki nivo buke. I mnogo je bucniji od svih nabrojanih.
Znaci, H100 moze da se uhvati u kostac sa najboljim vazdusnjacima, to nije problem, za razliku od prethodnih prdavaca kao sto je H50 i sl... samo sto ce to da te kosta cula sluha.


P.S. Jedino ne znam kakav je u direktnom poredjenju sa SB-E verzijom Silver Arrow-a, koji je solidno unapredjena varijanta i trebalo bi da je najbolji vazdusni cooler trenutno... verujem da bi ga SB-E tresnuo bez problema. A opet je mnogo tisi.
I jeftiniji, BTW. Skoro duplo.
 
yep, postize malo(koji stepen) bolje temp od nhd14 i phanteksa, ali mu se ventovi vrte na max(oko 2000, nisam siguran sad), naspram 1200-1300, i zaista zvuci kao poletanje aviona...
da se ono srediti sa nekim drugim ventovima u push-pull, ali ti onda izadje kao da si kupio neki jeftiniji swiftech komplet, koji ga brije za dobar dan
 
@s16
Meni je LLC na high, mada sam dosta spustio temperaturu jer sam smanjio voltažu PLL koju držim na nekih 1.53.Idle je kod mene od 25-31.Doduše ti hladiš i grafiku...Probaj sa smanjenom voltažom za južni most pa javi rezultate...
 
yep, postize malo(koji stepen) bolje temp od nhd14 i phanteksa, ali mu se ventovi vrte na max(oko 2000, nisam siguran sad), naspram 1200-1300, i zaista zvuci kao poletanje aviona...
da se ono srediti sa nekim drugim ventovima u push-pull, ali ti onda izadje kao da si kupio neki jeftiniji swiftech komplet, koji ga brije za dobar dan
Dve i po 'ijlade je max koji ventovi na H100 mogu da postignu... 2500RPM. Nego srecom pa se nisu razderavali toliko, automatika je terala do nekih 2K max na testovima - inace bi usi stvarno prokrvarile :D
(a kao da je 2000 obrtaja inace mala vrednost :p)
Mislim, meni licno su ovi ventovi na NH-D14 preglasni sa default postavkom, sa tih 1200&1300 obrtaja, pa sam ih sobalio onim adapterima na nekih 800&900 obrtaja respektivno... pa mi i to malo igra po nervima, al' ajd'. Mogu misliti samo kako bih poludeo sa H100 :D

Nego, custe li/videste za Silver Arrow SB-E Extreme? :)

silver_arrow_extremea.jpg


Slucajno naleteh malopre na isti, ovo nesto izgleda napravljeno bas sa ciljem da oduva H100 :d
Dva TY-143 venta od po 140mm, sa max brojem obrtaja od (istih k'o na H100 :p) 2500... max noise 45dBA, max airflow - 130CFM :D:D

Evo jednog testica, mada je realno neozbiljan, jer je tu testiran sa i7-3930K na tek 4.0GHz - sto nikako nije dovoljno da pokaze pravu razliku izmedju ovog cudovista i ostalih teskasa... fali tu bar 500MHz u kloku, ako ne i vise ;)
http://www.nikktech.com/main/articles/pc-hardware/232-thermalright-silver-arrow-extreme-cpu-cooler
 
Drugim recima - H100 u vazdusnom izdanju :D:D:D
 
Kupio set za 80e
Cpu water block : Thermalright XWB-1
Radiator : Black Ice GT Stealth
Water pump : EHEIM HPPS 12V
Evo i slike, cini mi se da nisam preplatio
14062012195.jpg

Jedino me nervira sto ovaj blok ima uzasno mali protok, pa voda dok se vrati do rezervoara uspori bas.... :party:
 
Crveno izlaz, plavo ulaz, zuto dopuna
6666666.jpg
 

Prilozi

  • 14062012195.jpg
    14062012195.jpg
    379.1 KB · Pregleda: 92
U bre imaš 6m creva u tom Cosmos-u, još malo :)

Koji ti je to radijator sa tako razmaknutim ulazom/izlazom?
 
Radijator je Black Ice GT Stealth 360 X-Flow e sad u review-u sam procitao da je ovo model x-flow, to znaci da je po protoku(ima veci protok jel) osim po imenu razlicit od obicnog Black Ice GT Stealth 360 koji ima ulaz odmah do izlaza, sto znaci da ovaj moj nesretni restriktivni blok i nije bas naj bolje resenje za njega takdje pise da je potreban vent sa dobrim protokom, kapiram da su 3 excalibura sasvim dovoljna(treci je u fazi kupovine) :), znaci opet na pocetak, i need new block...... :type:

P.S. Sto se tice creva nemam bolje resenje....... jel imas ti neki predlog?
 
Kojesu ti debljine creva? Ja sam u jednoj varijanti provlačio creva kroz jedan od otvora za PCI-E karticu sa zadnje strane. Mislim da ćeš na taj način uštedeti barem pola metra :)
 
Razmisljao sam o tome, ali sam se odlucio za ovu varijantu da bi voda nakon izlaska iz restriktivnog bloka sa sto vece visine a pod uticajem gravitacije lakse ispunila vertikalno postavljen gril kome je izlazna tacka na naj visljem mestu daleko iznad rezervoara, cak i sa ovako postavljenim crevima pritisak pri ulazu u rezervoar je jako slab, mislim da se pumpa muci da izgura, pa kad na to dodam probleme sa vazduhom stvar se jako komplikuje, nego nesto sam razmisljao o izbacivanju vazduha iz sistema evo predloga:
racva.jpg
ili
14062012195pumop.jpg
rucna pumpa je kao ona sa rezervoara za vanbrotske motore npr tomos 4
rucna-pumpa-primer-gorivo-pumpica-benzin-8mm-slika-8747808.jpg
:type:

P.S. Precnik vecih creva je: unutrassnji precnik je 12mm a spoljni 15mm osim creva koje je manje i ulazi u blok: unutrasnji 7mm a spolnji 12mm.
 
Poslednja izmena:
Hmmm, nisam siguran da li ti pravi problem različit prečnik creva u sistemu. Koliko se sećam iz škole ne bi trebalo, mada nisam expert za mehaniku fluida :)

Što se vazduha tiče zaboravi na pumpice i slične stvari. Samo uzmi komp (dok radi naravno) i lagano ga naginji/okreći ako možeš po svim osama. Onda malo otvoriš rezervoar i dospeš još tečnosti i tako u krug. Koliko ti je jaka ta pumpa, jer u mom sistemu prilično slabašna pumpa gura i grafu (gurala je jedno vreme i 2 grafičke) i CPU i dva radijatora.
 
Pumpa je Innovatek Eheim HPPS Plus 12V 500 l/h, mislim da je sdovoljna za single loop sa blokom prosecne propustljivosti, sto se tice creva, na izlazu iz pumpe je farbricki malji fitning, ne mogu da ga skinem izgleda da je zaliven, pokusao sam da nabudzim vece crevo ali mi curi, cak i sa selnom, sa druge strane kapiram ako je manje crevo veci je pritisak u njemu jer prolazi ista kolicina vode?

Sto se tice vazduha, bas sam se iscimao, ovaj cosmos sam ima 15 kg+sve ostalo u njemu nije lako vrteti ga u krug po ceo dan ,jer jednom rukom moram da pomeram rezervoar, zato sto kad nagnem kuciste povuce mi pumpa fals vazduh iz rezervoara a drugom celo kuciste. :rupa:

Mislio sam sa pumpicom kao na rezervoaru od motora, lepo dovucem tecnost do gore, drukam dok ne izvucem sve baloncice iz creva i u isto vreme dodajem tecnost, ima da radi 100% bez mnogo cimanja, ta jednosmerna pumpica i sluzi za dovlacenje goriva rezervoar-motor i izvlacenje vazduha, ti je na motoru drukas sve dok ne osetis konstantan pritisak i prestanak karakteristicnog zvuka vazduha u dovodu za gorivo pod rukom.
 
U kancelariji imam bas Eheim HPPS+ i odradio sam power mod. Skineš onaj plavi poklopac i na štampanoj ploči promeniš džamper, kod mene nisam imo džampere pa sam morao da lemim. Pumpa u power modu ima snagu od 5w i baca vodu na 4m. Pročitaj ovde kako se podešavaju džamperi. Ja sam koristio adapter sa 8mm creva na 3/8 crevo. Zakacio sam 8mm ID crevo na onaj kompresioni na njoj dužine oko 4cm i adaprerom prebacio na standardnije 3/8 crevo.

Lup se sastoji od 1x120 BlackICE X-Flow + 2x120 radiatora (neki matori za cevkama), Eheim HPPS, TT rezervoar direktno na pumpi, Alphacool Nexxxos X² blok i Liquid Extasy 5870 FC blok.

To sve hladi X6 1055T @ 4,2GHz + 5870 referentni i vrlo sam zadovoljan performansama. CPU pri renderovanju ili igranju ne prelazi 45°C a 5870 je negde na 60°C za CPU, 55°C za naponsku i 70-75°C za memorijski kontroler mada pitanje da li je ova vrednost tačna pošto je to MEMIO očitavanje uvek bilo kontraverzno, na istom jezgru očitava 60°C za CPU i 75°C za mem. kontroler. :trust:
 
Poslednja izmena:
Da znam za tu foru sa pojacavanjem pumpe, ni kod mene nema dzampera ,procitao sam sajt ali mi i dalje nije jasno sta za sta trebam da zalemim, ima ima onaj sablon J1 i J2 on i off i imaju vodovi i rupice, sta je ON a sta OFF na stampanom ploci?
 
Pa kad su rupice spojene onda je ON. Kad nisu onda je OFF. Imaš u elektro radnjama da kupiš džampere, pa kad već lemiš bolje je tako nego da prespajaš žičicom.

Inače mislim da ti je pumpa preslaba za takav sistem. Bolje ubaci nekog Laing-a ako ti naleti.
 
Evo slike pumpe-ploca, sta povezujem sa cime, koje se rupe spajaju za ON ili OFF?
16062012216.jpg
 
Nazad
Vrh Dno