Šta je novo?

Vidite koliko su mi otkinuli od nazivnog kapaciteta diska

Sexy-NOT

Cenjen
Učlanjen(a)
16.04.2012
Poruke
110
Poena
169
Poznato mi je odavno da je stvarni kapacitet HDD-a i fleševa uvek nešto manji od nazivnog.
Ali jedno je kad ti otkinu od 8 GB a sasvim drugo kad otkinu od 128 GB ili 4 TB :mad:(n)
Dva veća uređaja sam juče kupio, ovaj treći najmanji je stari koji imam od ranije.

WD Passport 4TB u stvari 3.63 TB.pngKingston DataTraveler 128 GB u stvari 115 GB.pngKingston DataTraveler  8 GB u stvari 7.45 GB.png
 
Poslednja izmena:
Čak i od toga "praznog prostora" file može da zauzme više prostora nego prava količina podataka a to zavisi od više faktora.
1651065334591.png
 
To nema veze sa ovim, to zavisi od filesystem-a.
 
ne zezajte čoveka.
spakuj disk , vrati u radnju i traži pare natrag. očigledno je da lepe pogrešne nalepnice na diskove.

nakon toga , presavij tabak, lizni sudsku markicu i tužba batice, tužiš Western Digital u Strazbur
svaki dobar advokat će da ti otkuca tužbu i dobijaš ih sigurno.

Uz malo sreće, od odštete ćeš letos da odmaraš na Azurnoj obali.
 
Terabytes -> Tebibytes, Kikibytes, Mikibytes ?! Foliranje sa različitim mernim jedinicama !? M za B !?
Pa to k'o ovo što nam prodaju kilogram jogurta umesto litar jogurta.
Mogu oni to da pakuju u kakvu god hoće kvazi-tehnološku priču, i dalje je prevara kad na pakovanju piše jedno a u pakovanju dobiješ drugo.
 
Poslednja izmena od urednika:
Znaci i mene su prevarili...
Internet provajer napisao 250 Mbps a ja dobijam 33 MBs... Sramota, tuzicu ih i ja
 
@Sexy-NOT ako ima prevare, to je u ovom slučaju do Microsoft-a pošto Windows ne obeležava sa pravim mernim jedinicama (npr. piše TB a treba TiB)

@DukeLander trebalo bi da častiš provajdera 😁 250Mbps je 31MB/s tj blizu 30MiB/s
 
To nema veze sa ovim, to zavisi od filesystem-a.
Pa i ono "drugo" zavisi od file system-a. Proizvođači navode fizički broj koji može da se uskladišti, da navedu sve mogućnosti i razlike, lista bi bila metar dugačka.
 
@CountMike koje drugo? prikaz pogrešnih mernih jedinica?
 
nije šija nego vrat
 
Kako bi ti merio ?
 
ako se meri sa osnovom 2^10 (1024), onda obavezno prikazivati u mernim jedinicama sa 'i' u sredini
ako se meri sa osnovom 10^3 (1000), što je po standardu za kilo itd, onda bez 'i' u sredini

za potrebe prikazivanja kapaciteta skladišta koristiti osnovu 10^3. još samo Microsoft da počne ili da primenjuje ovo ili da doda 'i' u sredini (da piše TiB a ne TB). Apple i Ubuntu ovo primenjuju
 
Glavno je da nije "krađa" nego samo stvar merne jedinice.
 
trebalo bi da častiš provajdera 😁 250Mbps je 31MB/s tj blizu 30MiB/s
Znam, tacnije imam 290 Mbps.
Zato sam i saljivo napisao jer igranka sa mernim jedinicama, file sistemima i konvertovanje istih je izvor zabune decenijama.
Nece se ni jedan proizvodjac igrati sa time, posledice mogu biti fatalne.
Setimo se kako je prosla nV kada je lagala za VRAM, koliko ih je kostao opoziv i zamene...
 
Ništa ni bolje ni gore od ostalih fizičkih mera, Metrički/decimalni, imperial Mile, nautical mile, US mile, galon imperial, galon US, litar, pint, negde još uvek palac i lakat , Celsius/centigrade, Farenhajt, Kelvin........ sve sa da konvertovati.
 
Pa i ono "drugo" zavisi od file system-a.

Ne zavisi.

Medij ili storage je kao akvarijum bez ičega. Samo "zalepljeno staklo", u nedostatku boljeg izraza.

Ono što staviš u akvarijum je filesystem.

Filesystem ne zavisi od veličine akvarijuma.

Primeti ovde, nisam napisao da veličina filesystem-a zavisi od veličine medija, već da svaki filesystem može da "uredi" akvarijum kako želi ili bolje, kako tvorac filesystem-a misli da treba.

Ono o čemu ti pišeš je "cluster size NTFS-a". To je uređenje unutar akvarijuma, tj. samog filesystem-a, ali ne i samog akvarijuma.
 
Okreni-obrni, radi se samo o mernim jedinicama.
 
Odeš u radnju i kupiš kilo mleka i litar hleba. Ili odeš u kafanu i naručiš kilo-kilo.
 
Ja kupio externi HDD od 5tb,a on zapravo ima 4.53tb
 
zapravo 4,53TiB
 
@Zekovic nije realan već kapacitet u TiB. oba kapaciteta su tačna, samo je razlika u mernim jedinicama. već je bilo reči o tome u ovoj temi.

nešto više i detaljnije o tome, bolje nego verzija na srpskom
čak je bilo i suđenja zbog ovih mernih jedinica
 
Po ovom kalkulatoru od poruke ispred iste su merne jedinice. Uvek se "odlomi" oko 7% od tog nazivnog kapaciteta diska.
 
Nazad
Vrh Dno