Šta je novo?

Vidi 2,99 gb a instalirana 4 GB rama?

megas

Slavan
Učlanjen(a)
09.03.2008
Poruke
324
Poena
320
Pre nego sto se raspali ubaci x64 procitajte moj prvi post.U zadnje vreme sam video da se na nekim desktop racunarima a sada i na laptopovima desava da se vidi 2,7 ili 2,99 ili 3.0 gb kada su instalirana 4 gb memorije.Desava se i kada su 2x2gb ili 1x4gb i nije mi jasno zbog cega?Ali to je samo u sistemu.Bios prepoznaje 4gb,kao i mem test,gold memory,i x86 sistem bi trebao da vidi 3,25 gb dok x64 moze do 256gb,sistem je home premium i moze da vidi tu memoriju,pricamo o windows 7 ne o serverima.Ovo je preuzeto sa microsoft sajta


Version

Limit on X86

Limit on X64



Windows 7 Ultimate


4 GB


192 GB



Windows 7 Enterprise


4 GB


192 GB



Windows 7 Professional


4 GB


192 GB



Windows 7 Home Premium


4 GB


16 GB



Windows 7 Home Basic


4 GB


8 GB



Windows 7 Starter


2 GB


msconfig/boot/advanced tab/use max memoru stiklirano ili ne daje iste rezultate.Sistem nije iz ghosta podizan je od 0.Ima li neko predlog?(osim probaj x64,jer se nekada desavalo i na njima,u svakom slucaju mora da vidi 3,25)zaboravih da napomenem da nisu integrisane grafike.



Vidi pc 4gb ali je 2.99 usable
 
Poslednja izmena:
Nisi naveo kakvi lt/desktop racunari.
Ako su sa integrisanom grafikom,oni "maznu" memoriju i sistem vidi manje,sto je pogotovo izrazeno kod laptopova...
 
Poslednja izmena:
citaj malo ^^^
 
Nisi naveo kakvi lt/desktop racunari.
Ako su sa integrisanom grafikom,oni "maznu" memoriju i sistem vidi manje,sto je pogotovo izrazeno kod laptopova...

Kao sto kaze ivan91 citaj malo.Sa pci-e grafikom bez integrisane.To sam tek u zadnje vreme poceo da primecujem,ranije uvek 3,25 xp,vista 7 nema veze zbog x32 ogranicenja.Ako je sistem do sada mogao da indexira zasto sada ne moze?
 
Ima fora na nekim plocama( npr.Gigabyte) da se u Bios-u ukljuci opcija Memory remap i da tek onda vidi i taj ostatak RAM-a....
 
Ups,promasih zadnju recenicu... u poslu sam pa sam preleteo... Ivane,to je sve sto si znao da pomognes?

Btw,pregledao sam sve friske kompove i laptopove danas sto imaju OS koje imamo u prodaji (Win 7 Ultimate i Home Premium) i sve je ok.
Naveo si Home Premium,na svim kompovima je isti OS?

Iz prakse: bilo je dosta verzija Win 7 dok nismo nasli "pravu" koja ne brlja na nekom polju.Koliko god to zvucalo glupo ipak je teska istina.Napominjem da bas terorisem OS na svim poljima...
Takodje sam primetio da na zadnjoj verziji Ultimate nesto manje je registrovano ram-a,ali nisam nesto obracao paznju jer ga svakako patch-ujem da iskoristi sve i da brlja sa net portovima.
Na drugom kompu imam stariju verziju koju uredno sve registruje i ziva i zdrava posle 6 meseci terorisanja,koja ce se vratiti na primarni komp jer rastura.
Htedoh reci da puno zavisi i od OS-a naravno,jer tehnički gledano od Win-a zavisi koliko ce da vidi,mada tu puno stvari utice...kad sve saberes ponekad se i cudim kako sve uspeva da radi (mislim na gomilu BIOS-a,cipseta,proizvodjaca i sve to ukomponovati da klizi...hm..)
Kad sam testirao patch za ram probao sam sve verzije Win 7 pa i Starter i npr i sad imam iskljucen page file gde mi cesto u isto vreme satima rade PhotoShop,WoT (koji zdere ram),FF i sve ostalo sto ni ne gasimo na kompu i sve ok klizi.

Zadnji slucaj smo imali (i jos uvek imamo) je EliteGroupe maticne sa nekim VIA cipsetom koji pravi haos sa Win 7,bez obzira koji drajver da stavis a forsiraju je nasi distributeri u konfe jer je dzabana i ranije je neka serija PQI ram modula brljala...

Da me bas zanima sta je uzrok,isao bih: OS->RAM proizvodjac (serija/karakteristike)->BIOS proizvodjac->Chipset->Sekira...
 
Ma nemam sada komp da vidim jer mi uglavnom brzo ode,e sad isti taj os je radio ok zavisi kako gde,a edicija je ona all in one svi sistemi win7.Ma mene zanima sto je to tako,i bas ne kontam,bas cu malo cesce gledati da vidim ima li pravila kad se tako vidi mada za sada nisam primetio,jednostavno negde vidi negde ne .A opet da je do os kada se uradi update trebalo bi da se ispravi.
 
Ja sam imao slican problem ali sa Patriot 2x4Gb, umesto 8Gb usable je bilo 3,9Gb. Memorija nije bila ok i zamenio sam je a koliko sam tada guglao problem moze da nastane i kada imas los win7, tako da za pocetak menjaj slotove i nabavi novi win7 x64.
 
Stoned,sad ce Ivan da opomene da nije rec o Win x64...

Megas,zaboravih dodati da se (previse) cesto desava da posle update-a OS uspori,brlja,stuca...
Kolega bas forsira update Win-a i vise zalbi imamo na SW gde je odradjen update.
Licno ga izbegavam ,em brlja em uzme puno vremena sto ja nemam...
 
Glupo pitanje, koje su grafike u pitanju? Recimo imao sam Sapphire 6670 512MB HM koja koristi Hyper Memory tj. pozajmljuju još memorije od sistemske i to nije bilo moguće isključiti (makar ne kroz drajvere).

Takođe sam isti slučaj imao na svom starom laptopu - HP nc6400 koji je imao odvojenu grafiku -X1300 sa 128MB ali je od sistemske pozajmljivao još, do ukupno 512MB.

Da nije neka slabija grafika koja koristi HM? HM se ne ponaša isto na XP i Win 7.
 
Poslednja izmena:
Ma ne secam se vise,ali znam da je u jednom slucaju bila geinward gt520 koja je ****** ljuto i ne koristi hyper.
 
@TERZA- on to zna, pita zašto u zadnje vreme mu na novijim računarima 32bit OS 'vidi' korisno ispod 3GB.

Nekako je ostalo kod ljudi da bi 32bit OS trebalo da vidi oko 3.25GB RAM - makar je tako uglavnom bilo na starijim računarima.

Noviji računari, a pogotovu laptopovi a imaju sve češće EFI umesto BIOS-a, PCIe grafičke sve češće umesto ranijih 256MB rezervišu i mnogo veči deo adresnog prostora, pa otuda na njima 32bit Win ne može da iskoristi ni 3GB RAM - previše je adresnog prostora u startu rezervisano.
 
@TERZA- on to zna, pita zašto u zadnje vreme mu na novijim računarima 32bit OS 'vidi' korisno ispod 3GB.

Nekako je ostalo kod ljudi da bi 32bit OS trebalo da vidi oko 3.25GB RAM - makar je tako uglavnom bilo na starijim računarima.

Noviji računari, a pogotovu laptopovi a imaju sve češće EFI umesto BIOS-a, PCIe grafičke sve češće umesto ranijih 256MB rezervišu i mnogo veči deo adresnog prostora, pa otuda na njima 32bit Win ne može da iskoristi ni 3GB RAM - previše je adresnog prostora u startu rezervisano.

Upravo tako. Cela prica se vrti oko adresnog prostora koji je ogranicen (fiksne velicine, malo kod 32bit, prilicno veci kod 64bit ali i tu moze svasta da se desi) ali se sve vise rezervise kako je sistem slozeniji(u novije vreme) i premalo fizickih adresa ostane za OS(chipset vuce sve vise, PCIe ce danas da povuce barem 512MB u adresama za sebe). U svakom slucaju, text koji sam ostavio je lepo napisan, i objasnjava u cemu je problem. Stekao sam utisak da ljudi hoce da pomognu ali nije ni njima sasvim jasno u cemu je problem.
 
Upravo tako. Cela prica se vrti oko adresnog prostora koji je ogranicen (fiksne velicine, malo kod 32bit, prilicno veci kod 64bit ali i tu moze svasta da se desi) ali se sve vise rezervise kako je sistem slozeniji(u novije vreme) i premalo fizickih adresa ostane za OS(chipset vuce sve vise, PCIe ce danas da povuce barem 512MB u adresama za sebe). U svakom slucaju, text koji sam ostavio je lepo napisan, i objasnjava u cemu je problem. Stekao sam utisak da ljudi hoce da pomognu ali nije ni njima sasvim jasno u cemu je problem.
E to je to.Dobar tekst,i jeste u adresiranju izgleda najveci problem sto dosta stvari kupi za sebe.Po tekstu dosta zavisi od ploce,i samog biosa kako ce da se indexira.Nema veze u sustini ako ploca vidi npr 2,95 gb rama na x32os onda je to to i ne moze se nista uciniti,izuzev da se stavi x64 os.Iskreno batalimo teoriju malo na praksu-licno ne volim x64 iz razloga sto je nekako sav trom na amd,intel laptop desktop nema veze.Racunar koji ima 2x2gb ja sam stavljao x32 os jer dok je na racunaru x64 vidi i koristi 4gb rama,a x32 vidi 3,25(sada i manje) ali opet brze radi manje servisa,Iako vidi manje rama bolje radi.Nista to je dobio sam odgovor koji sam trazio
 
Moze se uciniti,evo kako je od mene i kao sto rekoh bez page file,znaci samo RAM radi...
P.S.: nisam imao vise sta da pokrenem na kompu :)

http://i42.tinypic.com/op9yqf.jpg



op9yqf.jpg
 
Poslednja izmena:
Haha bas si sve pokrenuo sunce ti.Je li ti x32 ili x64 os?Vidis koji sam ****** uopse mi nije palo na pamet da izgasim page file.Ok hvala samo mi javi je li x32 ili x64?
 
Naravno da je x32,da je x64 ne bi bilo smisla zar ne? :)

Opet napominjem da je PAE patch-ovan Win,zato vidi sav RAM
 
Evo i ja imam taj problem, čitam evo od jutros po celom netu za ovaj problem i sad sam se skroz pogubio više. Znači meni je gigabajt memorije uzela karta i integrisani GPU na i5? Rešenje za tu glupost mi je da prđem na x64 i gurnem još rama? :crash:
P.S. ja sam gurno 8Gb na Vistu premium x32, znam da ona prepoznaje 4Gb, ali ne znam zašto mi piše Total memory 1,95Gb, Used memory 992 Mb?
DukeLander
http://www.megaupload.com/?d=POK9OGDB
 
Poslednja izmena:
Evo i ja imam taj problem, čitam evo od jutros po celom netu za ovaj problem i sad sam se skroz pogubio više. Znači meni je gigabajt memorije uzela karta i integrisani GPU na i5? Rešenje za tu glupost mi je da prđem na x64 i gurnem još rama? :crash:
P.S. ja sam gurno 8Gb na Vistu premium x32, znam da ona prepoznaje 4Gb, ali ne znam zašto mi piše Total memory 1,95Gb, Used memory 992 Mb?
DukeLander
http://www.megaupload.com/?d=POK9OGDB

Instaliraj lepo win7 64bit i bice sve u redu sa memorijom, tj. prokazace ti svih 8gb.
 
Hoće li onda pisati Total memory 7GB Used memory, lupam, 5GB?
 
Nazad
Vrh Dno