Šta je novo?

Veoma cudan problem sa performansama

  • Začetnik teme HEBPEME
  • Datum pokretanja
H

HEBPEME

Guest
Pozdrav,

Imam neobican problem sa racunarom, pa bih cenio svaku vrstu saveta jer vise ne znam sta da radim. Pre nego sto opisem problem, recicu samo da sam reinstalirao kompletan sistem (uz prethodni format diska na kome je instaliran sistem) i presao na Vista Ultimate 64-bit sa Viste Ultimate 32-bit (i molim vas da diskusija ne krene na temu operativnog sistema jer nije problem u njemu), instalirao sam odmah anti virus software (kaspersky najnoviji), anti-spyware zastitu i slicno. Svi drajveri su up to date i zato mi nije jasno sta jos treba da uradim.
A evo i problema:

Znam koliko je kompjuterska industrija abnormalno brza i da komponente zastarevaju jako brzo medjutim slozicete se da sa svojom konfiguracijom ne bi trebalo da imam problema sa nekim malo starijim igrama. Medjutim, problem koji mi se desava vec duze vremena (samo sam ja pre to pripisivao mogucem virusu ili sl) je da kada startujem neku igru i namestim podesavanja primereno snazi svog racunara ona krene da radi fantasticno i tako radi neko vreme a zatim frame rate odjednom visestruko opadne. Onda tako traje nekih 20ak sekundi i igra nastavi da ide glatko i kako treba. Nakon minuta, ponovo krece isti problem, zatim se opet "sam resi" i tako u krug. To je zaista frustrirajuce i sprecava me da uzivam u igrama jer se strasno iznerviram. Dakle cinjenica da igra radi savrseno neko vreme, po zdravoj logici znaci da moj racunar ima kapacitet da je izgura jer, da nije dovoljno jak, igra ni u samom startu ne bi radila kako treba. Palo mi je napamet da je mozda do memorije pa sam stavio jos 2GB medjutim nisam primetio poboljsanje ni resenje problema. Onda sam kupio memoriju na 800MHz (stara je bila na 667) i stvari su se popravile samo u smislu da sada mogu neka od podesavanja da gurnem na lestvicu iznad ali ponovo dolazi do istog problema. Igra radi a onda krene da se vuce i sve u krug. Jedina stvar koju nisam pokusao je da skinem neki software koji meri temperaturu graficke karte ali cisto sumnjam da je do toga, a CPU se ne pregreva.
Posto trenutno nemam ideja, imate li vi predstavu sta moze da bude uzrok ovog problema i savet o eventualnom resenju?

P.S. Moja konfiguracija (posto ne znam zasto ne prikazuje na forumu iako sam ukljucio opciju): CPU - Amd Athlon (64) X2 Dual Core processor 4200+ 2.20 GHz, 2x 1GB DDR 2 800MHz, NVida G-Force 7950 GT sa 512 MB RAM i MB - Gigabyte GA-M55S-S3 (N-Force 4) i monitor Samsung 226BW (iako 1680x1050 jeste relativno visoka rezolucija i zahteva poprilicno jaku masinu da bi novije igre isle glatko, meni su pre radile odlicno ali sada otkad imam ovaj problem pokusao sam i sa drasticnim smanjenjem rezolucije (isao sam cak na 1024x768 da bih naterao Grid da radi kako treba ali nista))
Igre koje mi prave identican problem: NBA Live 2008, FIFA 2008, Half-Life 2, Race driver Grid, Oblivion, Trials 2, Unreal Tournament 3, Loki,...

Izvinite zbog jako opsirnog posta ali bolje da pomenem svaki detalj za slucaj da se nadje neko sa dovoljno zivaca i volje da procita sve ovo i mozda mi da koristan savet :)

Unapred puno hvala!
 
Poslednja izmena:
Prvo, a i jedino što mi je palo na pamet je, da ti se grafička pregreva. Ne znam kako se kompjuter ponaša kada se grafička pregreje, ali ovo što si ti naveo, opadanje frejmrejta, zaista može da bude u pitanju pregrevanje grafičke, po mojoj logici. Dok recimo, kada se procesor pregreje (barem je kod mene tako bio slučaj), kompjuter se "zamrzne" potpuno, i jedino reset rešava stvar.
 
Pa da se pregrejava dobio bi verovatno aftifekte a ne gubitak performansi.
Koje napajanje i da nemas mozda onu Asus-ovu silent verziju 7950GT-a ?

A trece, pogledaj u nVidia kontrol panelu da ti nije ukljucen AA i AF slucajno ili tako nesto.
Takodje, koje drivere koristis ? I da na kraju svega ipak vidi temp na grafici, skini Everest, RivaTuner ili novi GPUz.
 
Poslednja izmena:
Kartica jeste Asus ali ne znam je li silent verzija, ne secam se. Kupio sam je odavno kad je tek izasla. Ako postoji nacin da proverim - reci mi kako.

Evo skinuo sam GPU-Z i temperatura graficke mi je trenutno (bez igranja) 86 stepeni Celzijusa. To mi zvuci previse jer sam sad izgooglao da bi moja graficka trebalo da radi do 70 stepeni u full gamingu!!! Cooler na njoj radi ali ocigledno ne dovoljno brzo. Sad kapiram da mi je frka da pogledam kolika je temperatura dok igram :D Postoji li nacin da ubrzam fan speed na grafickoj i kako? Ako je to u pitanju, bar cu znati da otklonim problem.

U svakom slucaju, hvala puno obojici i cekam vas odgovor sa nestrpljenjem, a dotle idem da pokusam preko gugla ili foruma da nadjem neku aplikaciju za kontrolu coolera na grafici.

Uzdravlje :)
 
Poslednja izmena:
Ufff! pa onda se pregrejava 86 u mirovanju je ogromna temperatura.

Pa jel ti kartica izgleda ovako ?
To je Asus-ova silent verzija koje je opste poznata po pregrejavanju.

Ako je ta, ono sto mozes da ucinis je da je prvo dobrooo ocistis.
A mogao bi nekako i da nabudzis neki kuler na nju ili nesto slicno pa da joj oboris temp, ako nista drugo ostavi otvorenu stranicu kucista.
 
Jedan moj drugar ima isto neku grafičku sa pasivnim hlađenjem. Temperatura mu je bila oko 73 stepena kada ne koristi kompjuter (a kompjuter mu je nov, znači ne može hladnjak od grafičke da se zaprlja za mesec dana), a 85 do 90 kada igra igre. On je lepo otišao do radnje, kupio ventilator za kućište od 120 mm, i postavio ga ispod grafičke, tako da duva direktno u hladnjak od grafičke. Nije ga zakačio za grafičku, već mu je napravio nožice, tako da stoji samostalno. Sada mu je temperatura na grafičkoj 47 stepeni kada ne igra igre, a nisam siguran kolika je u full opterećenju. Pretpostavljam da je od 55 do 60 maksimalno. :d

Verovatno postoji i elegantnije rešenje, tipa, neki kuler koji se kači na taj hladnjak od grafičke, ali ovaj kuler od 120 mm je veliki, i duva jako, tako da... nema zime, tj vrućine. :D ;)
Ako budeš ovo uradio, pa ti se ipak ne svidi, ili ti bude zauzimalo mesta u kućištu, uvek možeš taj kuler da zakačiš na kućište da ti služi za provetravanje kućišta. Naravno, ako imaš na kućištu gde da ga staviš, pošto na neka kućišta mogu da se zakače samo oni kuleri od 80 mm.

Pozz
 
Evo ovako stoje stvari:

Skinuo sam Riva tuner utility i namestio manual kontrolu coolera. Radio je na 40% a ja sam ga krljnuo na maximum 100%. I uspeo je na idle da obori temperaturu na 79% ali onda sam pokrenuo igru da testiram temperaturu u full gamingu. Sedite pre nego sto procitate :) 118 stepeni Celzijusa!!! Sto je mnogo, mnogo je. Pocinjem da sumnjam da nesto nije u redu sa karticom kad se toliko pregreva. Zvao sam druga kod koga kupujem i unapredjujem racunare vec 8 godina i on tvrdi da ne bi smela toliko da se greje. Posto je kartica jos pod garancijom, nije problem da mi je zameni ali pobegao je na more sa familijom, a kad se on vrati ja palim na more, a nakon mora iovako uzimam 9800 GTX :):):)
U svakom slucaju, zaboravio sam da napomenem da je meni kuciste vec danima otvoreno (kuciste je Thermal Take Armor Jr) i ima veliki ventilator na prednjoj strani koji primarno hladi hard diskove a pomalo i ostatak unutrasnjosti, a pozadi ima jedan 120 mm koji "izvlaci" temperaturu iz kucista i bio sam ubedjen da se sve dobro hladi medjutim izgleda da graficka ima problem. krastavac.
Jos jednom hvala puno na savetima i pisemo se uskoro :)

Uzdravlje!
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno