Šta je novo?

Ventilatori [nije tema za preporuke za kupovinu]

Da li je neko mozda probao da ubaci neke ok ventilatore (npr noctua) u postolje za hladjenje laptopa (gde obicno idu neki najbudjaviji ventovi)
 
Da li je neko mozda probao da ubaci neke ok ventilatore (npr noctua) u postolje za hladjenje laptopa (gde obicno idu neki najbudjaviji ventovi)
Ne, zato što su ventilatori u postolju na 5v.
 
Moze ali je DIY mod i zahteva koriscenje adaptera, nece moci preko USB-a da radi...
Svojevremeno sam gledao da Zalman NC1000 zamenim sa CM Notepal U3 i odradim tako nesto, ali realno nije vredno cimanja jer ne dobija se puno niza temperatura sem ako nije spreman da (i moze) da skine ceo donji deo (cover) laptopa i drzi ga izlozenog tom eksternom hladjenju tj podnozju. Sto opet kasnije zahteva dodatno i redovno ciscenje usled prasine kojoj ce biti izlozene komponente/unutrasnjost laptopa.
Zalman NC1000 (vise ih nema) nije los jer je deblji full alu plate i ukoliko je podnozje laptopa isto alu/magnezijum doprinece hladjenju i bez koriscenje ventova.
Solidno mi se pokazao kod vise laptopova i odlicno sa PS4 pro svojevremno, gde je koriscen za dodatnu disperziju, tako da mi su se ventovi same konzole retko palili.

Moja preporuka je neka zameni te postojece ventove sa nekim adekvatim (kineskim), obicno idu 12ice ili neka pazari CM Notepal x3, 1x 200mm fan i prilicno je tih.
Mada kao sto rekoh, relativno mala je razlika u temperaturi i sa podnozjem za hladjenje.
 
Poslednja izmena:
Noctua ima 5v ventilatora i dodatno, Noctua sa oznakom FLX su ventilatori koji su namenjeni da se prespojavaju na razlicite ulaze bez lemnjenja. Dolaze sa klemom u kutiji. Sad da li bi ispalo kabasto za koliko mesta ima gde bi stajali ne znam
 
Pizza ljudi. Kupio sam 2 80mm kulera koji su sa 4 Pina ali imam samo 1 4 pinski konektor na ploči. Šta treba da kupim da povežem?
Da li može ovo ?Screenshot_2022-05-03-20-33-58-017.jpeg
 
Poslednja izmena:
Bilo kakav spliter kabl sa 4 pina. Jedan ženski na 2 muška pina.
 
Pizza ljudi. Kupio sam 2 80mm kulera koji su sa 4 Pina ali imam samo 1 4 pinski konektor na ploči. Šta treba da kupim da povežem?
Da li može ovo ?Pogledajte prilog 343182
Ne može taj, jer svi konektori imaju pin za sensor, pa će biti pogrešna očitavanja brzine obrtaja. Samo jedan može da ima 4 pina, ostali 3(bez senzor pina), znači ovako:
Capture.JPG
 
Možda i na onom fan hub-u nije priključen 3. pin, već je samo ostavljen na konektoru. To lako može da se proveri tako što će jedan ventilator priključivati na svaki od 5 priključaka.

Ako na konektoru označenom kao CPU_FAN bude očitavao brzinu, a na ostalim ne - već je 3. pin "eliminisan".

Ako bude očitavao brzinu - može da otkine 3. pin na konektorima od FAN1 do FAN4.
 
Ako su ventilatori identični nema nikakve potrebe da se isključuje senzor pin. Variacije brzine su nekih +/-5 - 10%, to se ne primećuje.
 
Da, ali ces imati luda ocitavanja 0-10000 rpm ili gresku kad su svi vezani paralelno i svako salje svoj signal u isto vreme. Zato obicno ima samo jedan konektor taj 4-i pin...
 
Kad sam video ove ventove sa videa i da ima kod nas po ceni manjoj od 17 evra po komadu, toliko su mi se svideli da sam rešio da zamenim svih 6 ventilatora na mom kućištu sa ovim. Jeste da menjam 4 x 14-ce za 12-ce, ali ovi tako lepo izgledaju da nisam mogao da odolim. Jednostavno su toliko lepi da me ne zanima ni broj obrtaja, buka, itd...

 
Pizza ljudi. Kupio sam 2 80mm kulera koji su sa 4 Pina ali imam samo 1 4 pinski konektor na ploči. Šta treba da kupim da povežem?
Da li može ovo ?Pogledajte prilog 343182
Ja sam upravo ovo ubacio kod mene i 5 pwm ventilatora su povezana na njega brzinu mogu da stelujem , jedino u očitava njima je min 20% snage da bi vent(tačnije svih 5) radio negde oko 380 rpm je min br obrtaja za sada sam zadovoljan.
 
U suštini meni treba da se oba okreću identičnom brzinom. I ako podesimo jedan da se i drugi identično ponaša kao prvi.
Valjda sam dobro razumeo da ovaj kabl to omogućava?
Capture.JPG
 
I kabl i plocica rade istu stvar. Jedina nedoumica da li plocica ima povezane sve headere za ocitavanje ili samo jedan. Ako ima sve MOZDA ces imati ludacka ocitavanja brzine, tad izvadi 3i pin na svim sem na jednom, mada znaju oni sta rade, ne verujem da je povezano.
Ako su isti ventilatori ono sto ocitas na jednom i na drugima je isto (+-5% sto spomenu CountMike)

Edit:
Posto imas samo dva venta uzmi sta ti je jefitnije ili lakse mozes da nabavis. Takav kabl sam koristio na prosloj ploci, radi i cuti :)
 
Poslednja izmena:
Radi i kod mene PWM and 2x4 pina, nema nikakvih "ludacka ocitavanja brzine" niti oscilacija. Za kućište nije baš važno ali ako nema senzor pin žicu na ventilatorima za CPU hlađenje ne može da "oseti" da ventolator ne radi.
 
Kupio. Lepo radi posao. Jedan ventilarot pokazuje kao da se vrti duplo brze ali se vidi da se istom brzinom okreću.
 
Au, kako su lepi ovi CoolerMasterovi Halo ventilatori. Daleko su od šampiona po protoku vazduha ili buci (deleko od toga da su bučni ili slabo rade), ali im je ARGB "do mošnica". Naravno, ja najviše volim kada je sve jednobojno, uglavnom belo, u skladu sa kućištem, ali nije nikakav problem napraviti cirkus kičeraj. Zanimljivo je da svaki ventilator ima čak 24 LED diode, tako da moj RGB razdelnik koji se napaja SATA kablom ne može da strujno izdrži 6 ventilatora sa svojim LED osvetljenjem ( samo LED osvetljenje, ventilatori se napajaju preko ugrađenog BQ hub-a), tako da sam 4 prikačio na njega, a dva + RGB postolje za grafičku na matičnu ploču.

Tako da ako neko planira da ih nabavi treba da zna da beš "šljašte" zbog finog broja LED "lampica" za šta im treba i fino struje.
 

Prilozi

  • Komp 002.jpg
    Komp 002.jpg
    222.7 KB · Pregleda: 50
interesting one :)

-base-af-elite-config-Gallery-AF120-ELITE-WHITE-01.png_1200Wx1200H


 
Može molba da ne otvaram temu
Zanima me ovaj coler za koje je soket za AMD ne mogu nigde naci na netu
TITAN DC-462D-825Z/CU35²
 
Zelim da osvezim jedno staro Zalman Z7 Plus kuciste. Ima jedno mesto za 120/140mm vent napred na HDD kavezu, jos jedno mesto za 120/140mm vent za side intake i jedno mesto za 120mm vent pozadi, ispod napajanja(napajanje se montira gore). Razmisljao sam da uzmem Be Quet Light Wings za napred i Silent Wings 2/Pure Wings 3 za ostale.

Medjutim, sad vidim da ima ovaj Cooler Master Halo ventilator koji mi izgleda daleko lepsi nego Light Wings. Jel ima jos neki slican ventilator? Nesto se kroz maglu secam da je Corsair imao tako neke nabudzene LED ventilatore, a svojevremeno sam se lozio na Enermax Vegas ventove, mada verujem da je njih nemoguce nabaviti sad.

Ne znam ima li smisla uzimati Pure Wings 3 umesto Silent Wings 2 za ovaj usecase, sta vi mislite da je bolje i jel imate neku trecu alternativu. Ne bih Arctic, ali mi Noctua nije ruzna, koristio sam uglavnom njihove stare S12 i P12 ventilatore do sad, samo sam hteo malo da promenim.
 
Ne znam da li je bilo price o ovom, ali ajd da pitam...
Imam malo stariju plocu Gigabyte B75 D3V i do sada nisam povezivao ventove. Tokom leta malo vise bih koristio taj komp, pogledam uputstvo, deo za ventilatore, pise:

CPU_FAN/SYS_FAN2/SYS_FAN3:
Pin No. Definition
1 GND
2 +12V
3 Sense
4 Speed Control

SYS_FAN1:
Pin No. Definition
1 GND
2 +12V /Speed Control
3 Sense
4 VCC

Ovi gore su ok, ali kakav je ovo raspored da sys_fan1?
Dovoljna su mi i dva, ali da pitam....
EDIT: Ventilatori mogu 80x80, dva nazad i dva napred. Eventualno nesto drugo, osim Arctic-a?
 
Ljudi dajte mi neki predlog za ventilatore 120mm koji su tihi do nekih 600rpm, pokusavam da skockam bas tihu masinu jer radim u tisini ali sve sto sam probao (a ne znam ni sam koliko para bacio do sada na razne ventilatore) ima istih problema, pocinje da se cuje motor sem na bas niskim obrtajima, generalno nije mi problem zvuk/protok vazduha (sum) ali kad cujem da motiri zavijaju, zvizde, sviraju, pevaju... to me bas iritira.

Edit: Moze predlog i za 140mm takodje, jer hocu sve da zamenim tako da 2 x 140mm mogao bih napred da ubacuju vazduh umesto ovih 3 x arctic P12
 
Thermaltake Toughfan 12 kod Mađara?
Od 140-ica recimo Phanteks PH-F140HPII ili Scythe Kaze Flex 140 (ima verzije od 1200 i 1800 RPM)...
 
Poslednja izmena:
Ne znam da li je bilo price o ovom, ali ajd da pitam...
Imam malo stariju plocu Gigabyte B75 D3V i do sada nisam povezivao ventove. Tokom leta malo vise bih koristio taj komp, pogledam uputstvo, deo za ventilatore, pise:

CPU_FAN/SYS_FAN2/SYS_FAN3:
Pin No. Definition
1 GND
2 +12V
3 Sense
4 Speed Control

SYS_FAN1:
Pin No. Definition
1 GND
2 +12V /Speed Control
3 Sense
4 VCC

Ovi gore su ok, ali kakav je ovo raspored da sys_fan1?
Dovoljna su mi i dva, ali da pitam....
EDIT: Ventilatori mogu 80x80, dva nazad i dva napred. Eventualno nesto drugo, osim Arctic-a?
#4, ista stwar, takođe PWM.
 
Thermaltake Toughfan 12 kod Mađara?
Toughfan 12 nema bas najkvalitetniji motor, to je rizik na duze staze, pogotovo za cudnu buku motora xD
@dgproduction
Samo Noctua A12x25 bez razmisljanja i miran si 5 godina minimum

Ima osnovna boja u domacoj firmi, za istu cenu kao kod madjara. A bice uskoro i Crni za par evra vise kod Madjara (samo pitanje kad ce biti na lagery na ipon-u).

Moze predlog i za 140mm takodje, jer hocu sve da zamenim tako da 2 x 140mm mogao bih napred
Ne postoje 140mm nazalost da ispunjavaju ovo jos nisu izasle LCP (Tecni Kristalni Polimer materijal izrade). Ventilator mora da bude LCP da ne bude anemican na 600 RPM, i Noctua motor je provereno tih. Da uzmes i isprobas svaki trenutno izasao ventilator na svetu, sve ces vratiti, baciti, prodati, samo jedan ce ti biti ok, i taj jedan to je Noctua A12x25, nista drugo xD

Na desetine ljudi je imala slicnu potrebu kao ti, i svi do jednog su samo bili zadovoljni sa Noctua A12x25. Takodje najcenjenija recenzija ventilatora na svetu je objektivno dokazala to brojkama (kao sto se vidi na slici prilozenoj ispod, gde noctua Bezi na <1200 RPM, a na oko ~600RPM ima drastican fenomenalan pad u buci/neprikosnoven skok u protoku). 29dB/25CFM je ~600RPM na grafikonu ispod.
comparison.jpg
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno