Šta je novo?

Ventilatori [nije tema za preporuke za kupovinu]

Mislio sam na Thermalright...Noctue su mi preskupe, ima jednako dobrih kulera za dosta manje pare...
Uf, tesko, pricao sam sa likom sa drugog foruma, sto je u kontaktu sa ljudima iz Thermalright-a, i specificno o Evropskom trzistu. Pitao me je da dam misljenje za par stvari, da im prenese, itd. Javice cim krene nesto. Ali za sad, ne izgleda obecavajuce.

Ponovio meni, i na forumu javno sta su mu rekli:, "Uf Evropa, majko mila, birokratija, VAT nas ubija, 10 razlicitih Amazon-a prave problem". Amerika je laganica, jedan amazon, mi se ne bavimo VAT-om, lako za odraditi. Previse pravila u Evropi itd, + Brexit.

I prenesoh naravno (sto i drugi forumasi tamo spomenuse), ok razumljivo, nek se samo fokusiraju na Nemacku, bice dovoljno, valjda moze da se odradi brze, i nije toliko problem, ako se iz ignorisu sva trzista osim Nemackog, ali nisam dobio odgovor posle toga. MIslim tako su napravili distribucionu mrezu za Evropu pre. E sad ogroman problem je zato sto im je Glavno predstavnistvo, distributer u Nemackoj (PC Cooling de) bankrotirao i ugasio se pre godinu i po dana, kad su krenuli problemi zbog korone), i alternativni Ultron AG, isto pitanje je sta se tu desilo.

To se sve ukombinalo sa promenama u vodjstvu u samom Thermalright-u (i najverovatnije reorganizacije cele firme, i vizije firme RGB/ARGB, razlicite boje heatsink-ova focus, itd), i oni su efektivno izasli sa evropskog i americkog trzista (Nan's Gear), i sve distribucione/logisticke veze su izgleda prekinute bile. Konsolidaciju Kineskog odradili, pa onda na Americko su se vratili samo preko Amazon-a, ignorisuci sve klasicne i prethodne nacine poslovanja.

Amazon comeback + dumping sa PA 120 kulerom za $41 na 6+ meseci vec + focus na influencere) im je ogroman uspeh bio i pogodak za Americko trziste (evo sad za koji dan Steva najavio njihove kulere na testiranju), ali Evropa je nezgodnija malo, a ocigledno hoce da ulete istovremeno na velika vrata svuda, i verovatno uposle maksimalno Evropske influencere za marketing. Tako da, tesko je reci, koliko brzo ce se pojaviti na zapadnim Amazon-ima, to je sve sto sam uspeo sklopiti, sve javno dostupne informacije. Ali kontam, nece biti klasicne distrubucije, verovatno su na ledu i Madjarski nekadasnji distrubuteri, Ako bude, kad bude, bice iskljucivo Amazon u Evropi.

Sto da se vratim na konkretan odgovor na tvoj post. Veoma neizvesno po nas, treba ili nama Amazon, ili Ananas da napravi direktno vezu (heh). Ili ako naprave Kinezi distribucioni centar, onda opet jeftino sa Aliexpress-a/Taobao/JD, ili pak direktno sa Alibabe za firme nase, da neko napravi deal. Ili ako Madjarska neka firma napravi deal, onda preko njih na KupujemProdajem.
 
Poslednja izmena:
Znači, da se ne nadamo...
Više nije jeftino ni iz Kine, svuda neki sačuvaj Bože shipping ili da čekaš pola godine kao ja za jedan kabl, ako uopšte stigne...
Strašno.
 
Zna neko koji ventillatori idu u ovo kuciste MS Kućište ARMOR V700
Dokupio bi jos dva ventilatora
 
Čim se lepo vreme ustali nameravam velike prepravke na Raidmay (onom naj većem)pa sam gledao po KP za ventilatore 120mm. Naime navrhu ima 2 ventilatora od 120mm ali su neki "naročiti", valjda Raidmax. imaju samo 2 žice i reostat za brzinu ali zato ima gomila žica koje mi smetaju i prave gužvu po kućištu i traže Moleks. Plus još po dve žice za LED (belo) i takođe resotat na kućištu za jačinu. Sve zajedno kilometar žica i gomile konektora.
Da izbegnem sve to hoću da ih zamenim sa običnim ventilatorima. Nešto mi se sviđaju Arctic a pošto su za kućište, onda F12- E sada, našao sam somo nekoliko, zvao 3 prodavca ali nemaju niti mogu da obećaju kada ali zato P tipa ima na tone. Naj bolja cena za F12 je 25€ za 3 komada. ali je problem nabavka.
Sada se pitam koji bi bili fer i dobra zamena u cenovnom rangu. Ne mora da bude nešto naročito, verovatno če raditi na minimumu obrtaja 90% vremena a ni buka mi nije naročito važna. Nekada, ne tako davno, obični ventilatori eventualno sa LED su koštali oko 300-500 dinara a danas ih praktično nema ispod soma-dva.
 
Zašto ne P12? Ako ne prelaziš 900 RPM sa njima, nećeš imati zezancije sa bukom...ništa ne prilazi blizu po cena/performanse.

Na Iponu imaju F12, čudi me da kažu da nemaju...probaj sa još nekima?

Na ovom kanalu ima gomila zvučnih testova ventilatora: https://www.youtube.com/user/ydihtty/videos
Deepcool RF120 deluje solidno za male pare. Cooler Master SickleFlow 120 takođe, mada košta više...
 
Poslednja izmena:
P je za "Pressure", tj. za radiatore i guste hladnjake. F stoji za "Flow" što je bolje za kućišta.
 
Možeš slobodno da staviš ventilatore optimizovane za pritisak, radiće posao. Pogotovo ako uvlače vazduh kroz filter i prednju stranicu koja nije mesh...
 
@CountMike Samo ako mozes da gurnes ruku kroz prostor gde se kaci ventilator onda je to mesto za kacenje kompletno "Airflow" optimizovanog ventilatora. Ako ne mozes slobodno da gurnes ruku, treba ti "Pressure". Ali generalno gledano vecina ventilatora su hibridi, i besmisleno je gledati, porediti po tome.

Prva dva link-a imaju dodatne informacije za rear-mesh liniju sa slike dole (Nisu svi tipovi Mesh-a isto obstruktivni kao na slici). Dok treci link ima dodatne informacije za Mesh + filter liniju. Phanteks/Lian Li stil integrisanog meshfiltera nazalost nije predstavljen svojom linijom, ali najbolji kontam padaju negde oko heatsink linije.

Ove linije je iscrtao VSG koji radi techpowerup recenzije za ventilatore. I osim generalne predstave koliko je sta obstruktivno, uklopice se odlicne uz P/Q krive koje bi trebalo GamersNexus da izbacuje. A sad vec moze da se iskoristi za Noctua ventilatora, jer Noctua izbacuje P/Q krive za svoje ventilatore vec.


p-q-curve.jpg
 
Poslednja izmena:
Hvala. Odavno se nisam bavio ventilatorima, što više gledam sve vidim više ventilatora koji migu da budu dobri u obe uloge
Arctic P12 56.3 CFM/ 95.7 m³/h 2.20 mm H₂O
Arctic F12 53 CFM/ 90.1 m³/h 1.00 mm H₂O
I po tome ispada da su P12 čak i nešto bolji nego F12 kao case fan ali mnogo manje podobni za radiatore i filtere.
F12 su mi ostali u dobrom sećanju na prošlom FX 6350 sistemu i Mugen 4 kuleru. tihi a u toj kombinaciji Fx na 4.9GHz. Kanta je bila Chieftec veliki server ali starija sa po 2x80mm napred i nazad, neki dž marke pa sam ih držao na ispod 1000 Rpm. Ipak je sve lepo hladilo.
Trenutna konfiguracja je Arctic Liquid Freezer 2 (V2 sa offset mount-om za Ryzen) napred kao usisni. Push sa 3 P12,
Neka 2 120mm na vrhu kao izduv kroz grubi hexagonal mesh, skoro baze otpora.
Neki dž od 300 din. 120mm nazad kao izduv. Trenutno sve otvoreno bez obe stranice pa ti ventilatori rade malo do ništa.
Znači tražim povoljan p12 tripack ?

20220408_041426.jpg
 
Je li ti ovo AIO na dnu kućišta?? Znaš da kažu da to nikako ne valja. :)
 
Arctic P12 56.3 CFM/ 95.7 m³/h 2.20 mm H₂O
Arctic F12 53 CFM/ 90.1 m³/h 1.00 mm H₂O
Koriscenje zvanicnih brojki nije bas najbolja opcija, nemaju iste brzine F12 ima 1350RPM, P12 ima 1800 RPM. A takodje nisam siguran da su isti uslovi testiranja (F12 je jako star ventilator, ako su bilo sta promenili od masina, nacina, ili osobe koje testira, zvanicne brojke su beskorisne (cak i u okviru iste firme).

Ako radis samo izduv nije toliko bitno pogotovo kroz hexagonal mesh, mozes i F12 da stavis, al pri testiranju od nezavisnih review-era P12 su malo bolji u svakom pogledu (i za radijator i za filtere i za sve). Najvise u generalnom protoku na malim brzinama, i tisi su (dokle god preskocis 850-1150RPM sa njima, tu imaju falinku pa prave specificnu buku)

Ima u domacoj firmi paket od 3x komada crna F12 PWM PST za 2300 din, to je najeftinija opcija. dacu ti link privatno na poruke. P12 PWM PST, tek 5 komada za 3500 din. Dok su pojedinacni 800-900 din.

3 izduva ti definitivno ne trebaju, osim ako hoces zbog estetike. Dovoljno ti je samo 2x, jedan pozadi, i jedan gore odmah iznad njega najdalje pozadi.

Je li ti ovo AIO na dnu kućišta?? Znaš da kažu da to nikako ne valja. :)
Dokle god je vrh radijatora iznad pumpe na procesoru, ne vazi nista sa video snimka.
 
Poslednja izmena:
Dokle god je vrh radijatora iznad pumpe na procesoru, ne vazi nista sa video snimka.
Au, kako meni polućoravom deluje čudno ova fotka, učinilo mi se da mu je radijator dole, kad ono se svetlost odbija od nečega (i dalje ne razaznajem šta je, učinilo mi se da su ventilatori) i tek sad vidim da je radijator na prednjoj masci.

CountMike, izvinjavam se što sam posumnjao uopšte. :)
 
Koriscenje zvanicnih brojki nije bas najbolja opcija, nemaju iste brzine F12 ima 1350RPM, P12 ima 1800 RPM. A takodje nisam siguran da su isti uslovi testiranja (F12 je jako star ventilator, ako su bilo sta promenili od masina, nacina, ili osobe koje testira, zvanicne brojke su beskorisne (cak i u okviru iste firme).

Ako radis samo izduv nije toliko bitno pogotovo kroz hexagonal mesh, mozes i F12 da stavis, al pri testiranju od nezavisnih review-era P12 su malo bolji u svakom pogledu (i za radijator i za filtere i za sve). Najvise u generalnom protoku na malim brzinama, i tisi su (dokle god preskocis 850-1150RPM sa njima, tu imaju falinku pa prave specificnu buku)

Ima u domacoj firmi paket od 3x komada crna F12 PWM PST za 2300 din, to je najeftinija opcija. dacu ti link privatno na poruke. P12 PWM PST, tek 5 komada za 3500 din. Dok su pojedinacni 800-900 din.

3 izduva ti definitivno ne trebaju, osim ako hoces zbog estetike. Dovoljno ti je samo 2x, jedan pozadi, i jedan gore odmah iznad njega najdalje pozadi.


Dokle god je vrh radijatora iznad pumpe na procesoru, ne vazi nista sa video snimka.
Ne jurim nikakve narročite performanse iilii neke super ventilatore, svi Arctic ventilatori su mi uvek radili super Sada imam 3 kao izduv samo bih da ih zamenim kada već vadim sve iz kućišta i radim neke modifikacije. I ove menjam da izbegnem gomile kablova i žica Osim toga, radiatror je napred sa 3 ventilatora pa bih da balansiram protok Mogu sva 3 na jedan Case-Fan a to će da mi da jednostavni cable management. Za 3 u1 treba da budu svi isti a ova ploča ima odličnu PWM regulaciju i mže da se povežu RPM sa 3 razna dela.
Ta 3 p12 bi mi odradili posao, ne treba mi 5. Bio bih ti zahvalan za tu preporuku.
 
Au, kako meni polućoravom deluje čudno ova fotka, učinilo mi se da mu je radijator dole, kad ono se svetlost odbija od nečega (i dalje ne razaznajem šta je, učinilo mi se da su ventilatori) i tek sad vidim da je radijator na prednjoj masci.

CountMike, izvinjavam se što sam posumnjao uopšte. :)
Lol, nema šanse da stavim radiator dole, ne bi imalo nikakvog smisla. U ovom kućištu, donje deo je samo zanitovan za gornji deo,ima svoje stranice, Ssadrži gomilu fijoka za diskove i ima naza 2 mala ventilatora koji ubacuju vazduh u tu donju komoru i ima veliki otvor da doaaje vazduh i napajanju.. Sve je zanitovano na ovom kućištu, čak i gornji poklopac a ventilatori u njemu ne mogu da se zamene kada je ploča instalirana. Nameravam da izbacim skoro sve nitne i zamenim ih sa šrafovima. Kućište jeste veliko ali deo za ploču nije ništa veći od mid size kućišta. Napred isto ima kavez za 3 x 3.5" HDD pa smeta radiatoru. Malo sam ga isekao a sada nameravam da to izbacim sasvim. Biće sasvim lepo provetreno bez svih tih prepreka. Trebače par dana da sve to uradim pa sada prikupljam sve što mi treba. Staviću slike u "Moje skrivanje kablova - iliti unutrasnjost vaseg kucista" sada je sve užasno i žice vire na sve strane, ne mogu ni stranice da stavim. Obično gledam da sve izgleda uredno ali sa ovim sam se jako žurio. Još planiram da ubacim 5700x kada se pojavi pa će trebati dobro hlađenje.
 
Staviću slike u "Moje skrivanje kablova - iliti unutrasnjost vaseg kucista" sada je sve užasno i žice vire na sve strane, ne mogu ni stranice da stavim. Obično gledam da sve izgleda uredno ali sa ovim sam se jako žurio. Još planiram da ubacim 5700x kada se pojavi pa će trebati dobro hlađenje.
Kada sam prvi put video fotku nisam dobro zagledao (pokušavam simultanku sa jedno 7-8 otvorenih tabova sa YT, internet prodavnica, opisa hardvera i foruma...) i zaista mi se učinilo da je radijator na dnu i da je ono presijavanje ustvari svetlost od ventilatora. Tek kad sam posle Dogzillinog posta malo bolje pogledao video sam da sam se zeznuo. I izvinio sam ti se zbog toga. :)

Nego, ovo sa kablovima, potpuno te razumem - Ja sam na mom BQ 802 imao 3x Silent Wings 2 napred i pozadi stavio običan beli ventilator za exhaust, vazdušni kuler, crno-bele ekstenzije za napajanje nisu pravile problem i na zadnjoj stranici (koja se inače ne vidi) sve je bilo uredno. A onda sam poželeo "belosvetleće" RGB ventilatore napred i za exhaust, pa ona i AIO sa dva RGB ventilatora, zatim iz zezanja kupih na Aliju neke jeftine RGB trake i RGB držač za grafičku (sve to zajedno sija samo jednobojno, ne podnosim šareniš, ali sam dovoljno gejak da to ipak sija :) ) pa kad nađoh i bele ekstenzije za front panel kablove, bele sata kablove, kao i belo RM 750x, pozadi je bilo toliko kablova da sam, jednostavno, odustao od kabliranja. Ionako se ne vidi. Kroz staklo je sve uredno, ali ovo pozadi...

Uglavnom, sad razumem zašto su oni Lian Li Unifan ventilatori onako skupi. Sama pomisao da bi na ovom haosu na slici bilo jedno 10 kablova manje bi me nateralo da ih poželim, samo da mogu da ih priuštim...
 

Prilozi

  • haos.jpg
    haos.jpg
    320.1 KB · Pregleda: 45
Meni je pre par godina isto pukao film od kablova, i izvukao sam svaki koji nije preko potreban xD (Skinuo sam i restart, i prednje svetlo i za disk i za da je upaljen komp, i prednji audio (dok ne koristim), i smanjio USB sa 4 na 2 prednja (jer nisam koristo na kraju). A na ovom kucistu nije tesko skinuti/vratiti + 2 min sa lepak-pistoljem ucvrstiti isto kao sto je bilo stock.

Toliko je lakse kad idu samo dva kabla od prednje maske, I/O-a :ROFLMAO:

Najcistiji cable-management je kad iz-manage-ujes kabl-ove izvan kucista u fioku xD
 
Poslednja izmena:
I ti to zoveš haos ? Ove je pravi haos
20220408_131736.jpg
 

Prilozi

  • exten.jpg
    exten.jpg
    210.3 KB · Pregleda: 46
Konačno stigli NF-A14 PWM pa sam ih stavio umjesto SW3. Jesu dosta bučniji pri maksimalnom broju obrtaja, ali zato su jednako tihi (subjektivan osjećaj) kao SW3 iako AIDA64 govori da se vrte na 550 RPM. Sad nisam siguran da li zato što je jutro, ali definitivno imaju veći statički pritisak pri minimalnom broju obrtaja jer mi je sad 980 Pro na 43°C, a GTX750 na 33°C. Sa SW3 se 980 Pro vrtio na oko 50°C iako nije bilo uključeno grijanje i manja temperatura u sobi.
 
@Sass Drake

Spomenuo sam isto kada sam sklopio konfiguraciju, jer sam imao prilike da istestiram Noctuu, BQ i AC-ove 14ice kod kolege...
Zato sam na kraju i zavrsio sa kulerima od Noctue u kucistu, jedan BQ sw3 je samo zbog estetike pozadi kao izduvni...

Inace isti kolega je pre par meseci ubacio/zamenio komplet 14ica sa NF-a12x25... Malo je reci da sam odusevljen, svakako planiram da i kod mene ubacim iste, doduse u crnoj izvedbi.
Jeste da debelo naplacuju ali vrede kada se sve sabere.
 
@Sass Drake

Spomenuo sam isto kada sam sklopio konfiguraciju, jer sam imao prilike da istestiram Noctuu, BQ i AC-ove 14ice kod kolege...
Zato sam na kraju i zavrsio sa kulerima od Noctue u kucistu, jedan BQ sw3 je samo zbog estetike pozadi kao izduvni...

Inace isti kolega je pre par meseci ubacio/zamenio komplet 14ica sa NF-a12x25... Malo je reci da sam odusevljen, svakako planiram da i kod mene ubacim iste, doduse u crnoj izvedbi.
Jeste da debelo naplacuju ali vrede kada se sve sabere.

Dvije ili tri sa NF-A12x25? Pošto ja iskreno ne vidim šta bih dobio sa 2xNF-A12x25 umjesto sa 2xNF-A14 kao intake.
 
Ignorisite drukcije referente brojke za linear/airflow ispod dijagrama na x osi, trebalo bi da je slicno. Buku meri sad na isti nacin i na istoj razdaljini (6") kao sto je merio ranije na thermalbench, tako da uz nju na y osi i uzimajuci u obzir maksimalne obrtaje na levoj slici (do 1200RPM), i na desnoj slici (do 2000RPM), mislim da manje vise mogu da se direktno uporede grafikoni. NF-A14 krece sa ~480 RPM minimalno, a A12x25 sa ~250 RPM minimalno. 1200 obrtaja za A12x25 je tacno na 37dB. 1200 obrtaja za NF-A14 je takodje tacno na 37dB (3 i 4 slika ispod). A12x25 je prijatniji sa bukom koja se ne pojavljuje u dB/dBA na ~6"(15cm) od uveta.
desni grafikon je sa link-a ispod, nema ga u samom clanku za Noctua A12x25.
92NJ6zQl.jpg
comparison.jpg

sTBLPcml.jpg
nf-a12x25-pwm.jpg
 
Poslednja izmena:
Dvije ili tri sa NF-A12x25? Pošto ja iskreno ne vidim šta bih dobio sa 2xNF-A12x25 umjesto sa 2xNF-A14 kao intake.

3x intake front, 1x intake+2 out gore, 1x out pozadi - to mu je konfiguracija...
Ne znam kakva je situacija kod tebe ali verujm da bi imao veci protok vazduha, par stepena nize temperature i sve to uz nesto prijatniju akustiku odnosno zvucni profil...
Pritom kolega vozi celu konfiguraciju na SSD, tako da je to sto sam imao prilike da cujem/vidim nesto najpribliznije potpuno silent masini...

Da li se isplati doplata u odnosu na NF 14ice je nesto sto vec sam moras da odlucis, ali pozeljno je da ako imas mogucnost poslusas a12x25. U svakom slucaju stoji da posle odredjene sume/cenovne kategorije, imas veci "diminishing returns" tako da ako si zadovoljan 14icama ne menjajih.

Moja poenta je bila da su BQ SW3 o kojima je vec bilo hvalospeva ranije u ovoj temi, kao i BQ kao brend generalno precenjeni i da se akusticno nista ne gubi sa Noctuom NF-A14 u odnosu na SW3, cak naprotiv.

Inace ono sto mogu da potvrdim je da recimo BQ DR4 pro ima nesto prijatniji, da ne kazem tisi, zvucni profil na vecem broju obrtaja od NH-D15 (sa stock kulerima), ali je i za par stepena topliji CPU sa BQ-om... Ali verujem da ce i to otici u korist Noctue kada izbace reviziju.
 
3x intake front, 1x intake+2 out gore, 1x out pozadi - to mu je konfiguracija...
Ne znam kakva je situacija kod tebe ali verujm da bi imao veci protok vazduha, par stepena nize temperature i sve to uz nesto prijatniju akustiku odnosno zvucni profil...
Pritom kolega vozi celu konfiguraciju na SSD, tako da je to sto sam imao prilike da cujem/vidim nesto najpribliznije potpuno silent masini...

Možda bih mogao uspjeti nagurati tri A12 naprijed, ali onda bih neke druge stvari morao izmjeniti u rasporedu ostatka... Mada, po specifiakciji dva NF-A12x25 bi dala manji protok uz veći statički pritisak od NF-A14 no polako. Ne bih još da se zalećem još jer sam se i za ove načekao puno. :D
 
Danas sam kupio 3 komada "Ventilator za kućište Arctic P12 PWM PST CO 12cm, 4 pin". Daisy chain je samo dodatni muški 4 pina na kraju oko 30cm dugog kabla, Noviji su tip od ovih na radiatoru pa ću njih da stavim a stare na kućište.
CO = Continous Operation, moj PC je 24/7 u radu.
 
CO = Continous Operation, moj PC je 24/7 u radu.
CO je samo oznaka za double-ball bearing lezaj umesto standardnog (FDB). Ball bearing lezajevi proizvode specifican zvuk na manjim obrtajima (Scythe Gentle Typhoon). Ume da smeta ljudima.

A da ce trajati duze, da su izdrzljiviji na rad na velikim temperaturama, to je tacno xD
 
Još bolje zbog BB. to nešto zvuka mi nije važno..
 
Nakačio sam ove nove ventilatore na radiator. Temperatura između 26c (20 u sobi) i 66c posle 3 kruga sa CB r23. Obrtaje sam namesto između 1000 na leru i maximalnih 1660 na 65c. Minimalna brzina je 750rpm ali tada je na leru preko 30c. Pupa je naravno 100%. Jedan od starihsam stavio umesto jednog mrtvog nazad ali mi fali nekih 5cm da spojim sa pločom, moarću da napravim jedan produžetak, Kuite je otvoreno za sada pa taj nebi ni radio skoro ništa a i gornja 2 su ugašena.
 
Nazad
Vrh Dno