Šta je novo?

Ventilatori [nije tema za preporuke za kupovinu]

Ja nabavljam ventove od minimum 2000 obrtaja. Sve ostalo mi je slabo.
 
Takodje i nemam nikakvih problema.
Inferiorni u svakom pogledu, a najgore u kategorije buke, ko sto @Erik011 rece. Ko nije ima priliku da cuje, Noctua a12x25 ili Phanteks T30-120, ne razume sta propusta.

Ventilatori izradjeni od Tecnih-Kristalnih polimera su absolutni game-changer. Materijal omogucava ~300rpm vece obrtaje za isti ili nize nivo buke, i onemogucava zavijanje i resonancu od koje pati Arctic P12/P14 (to sto je Scythe uspeo da zezne stvar sa svojom LCP izradom je stvarno podvig, ...) Korist toga sto je razmak izmedju lopatica i rama 0.5mm a ne dolazi do problema kao na P12/P14 (koji imaju problem koji imaju zato sto materijal ne moze da isprati agresivno mali-razmak, i sto lopatice previse vibriraju i menjaju oblik/razmere), je takodje i drasticno povecan staticki potisak.

Staticki potisak je najbitnija stavka kod ventilatora, koliko je jedan ventilator bolji ili losiji od drugog se predstavlja kao kolicina buke koju ventilator pravi u najbitnijim opsezima P-Q krive koja opisuje odnos statickog potiska i zapremine vazduha + manjak sekundarnih izvora buke specificnih frekvencija od strane motora, PWM elektronike i interakcije lopatica sa ramom, ili lopatica sa vazduhom).
 
Poslednja izmena:
Ko nije ima priliku da cuje, Noctua a12x25 ili Phanteks T30-120, ne razume sta propusta.
Gledao sam testove za oba ventilatora, tako da bar putem YT znam o čemu je reč i kojeg su kvaliteta ti ventovi. Lično, najviše mi se sviđaju Lian Li SL i AL ventilatori samo zato što kada ih povežeš (daisy chain-uješ) imaš svega dva kabla za povezivanje, ali su zato skupi u tri lepe.

Ja nemam peviše iskustva, sa Alija sam za prethodno kućište kupio 5 AIGO ventilatora sa crvenim LED prstenovima i svaki me je koštao oko 6-7€. Znam da je AIGO nepoznata firma, ali danas posle tri godine svakodnevnog korišćenja su jednako dobri i tihi kao prvog dana. Do nedavno sam imao 3x140 BQ Silent Wings 2 ventove koje sam zamenio sa 3x140 FD Prisma i temperatura u idle se spustila za 3-4 stepena i ne mogu da ukapiram zašto.

Ono što mene zanima, da mi kažu ljudi koji se razumeju, da li bi radije u kućište stavili, na primer, napred, Phanteks 3x120 T30 ili bilo koje 3x140 i zašto??
 
Opa idemo jos jedan ventilator koji je bolji od Noctua A12x25 (steta sto nije VSG test, ali Igor's Lab odlicno testira isto)


Dosta tisi od A12x25, i bolji staticki potisak hm, sta ima bolje performanse Phanteks T30-120 ili MSI Silent Gale P12. Phanteks je jos uvek neizmerno bolji vent i bolja kupovina jel ima mnogo bolji motor od SIlent Gale P12 doduse.

Igor's Lab spomenu neki cudni problem sa zvukom sa SIlent Gale P12 ako se lose namesti (prevod je cudan)

Lian Li SL i AL ventilatori samo zato što kada ih povežeš (daisy chain-uješ) imaš svega dva kabla za povezivanje, ali su zato skupi u tri lepe.
LIan li SL i AL su extra da, odlican RGB i povezivanje, samo nikako ne treba kupiti stariju SL verziju, ima jako manji propeler, velicine 90mm ventilatora, nova AL je to ispravili i sad su performanse solidno bolje, i buka mnogo manja. Phanteks T30-120 isto imaju daisy-chain koji je izmedju Arctic P12 i Lian Li AL po upotrebljivosti.

BQ Silent Wings 2
Sve sto Be Quiet! nudi osim SIlent Wings 3 je beskorisno , zato su ti pale temp xD

Ono što mene zanima, da mi kažu ljudi koji se razumeju, da li bi radije u kućište stavili, na primer, napred, Phanteks 3x120 T30 ili bilo koje 3x140 i zašto??
Ako gledamo po normalizovanoj buci, 3 komada T30 ce pobediti sve 140mm ventilatora na trzistu trenutno, mora da se pojave ventilatore sa Tecnim-Kristalnim Polimera u velicini 140mm, i tek onda poredjenje ima smisla (Noctua i Phanteks izbacuju A14x25/30 i T30-140 u narednih ~9 meseci). Ako gledamo samo brute force za neograniceno buku, uf jako tasko poredjenje onda.
 
Poslednja izmena:
ima li smisla ubaciti sve A12x25 u masinu umesto sadasnjih NF-A14 i NF-F12 fanova?
cekao bih chromax varijante istih i imam mesta za 10 komada u masini a ne daje mi se bas 400e samo za fanove ako se nista ne dobija ma koliko voleo da su svi isti...

ili da ubacim sve phantekse T30 ako su bolji od A12x25.
 
Poslednja izmena:
ma jok, konzole sam prerastao odavno :)
 
Koje kuciste (5000D Airflow, ili sa zatvorenom prednjom stranom ?), NH-D15S ti je sa stock NF-A15 ventilatorom ?, koliko si osetljiv na buku, koliko NF-A14 i S12 menjas ?.

Koliko hoces da napunis, ako hoces svih 10 mesta da napunis (ako ides na estetiku), ne isplati se, jer sa toliko ventilatora, vec ti situacija se protokom vazduha i temp nije idealna.
 
Poslednja izmena:
da 5000D Airflow, D15s je sa dva A15 chromax fana koji rade na 1500 rpm u odnosu na 1200 obicne A15.
masina mi je na stolu pored glave pa koliko god da jesam ili nisam osetljiv cujem fan kad radi ali bih voleo sto tisu masinu u idleu dok nesto kucam a kad se igram neka se i cuju jer svakako pojacam zvuk...

nemam s12 nego F12. imam 5 komada F12 i 4 komada A14, svi su chromax.
napred su 2x A14 i jedna F12 u sredini, gore su 2x A14, pozadi 1x F12 i sa strane 3x F12.
i kuler sa 2x A15.

sve to bih zamenio istim fanovima sto zbog estetike sto zbog toga da bi radili istom brzinom (osim A15 fanova na cpu kuleru)
trenutnom situacijom sam i vise nego zadovoljan nego pitam ako ima prostora za neko unapredjenje...

elem, u drugoj masini imam vec 6 komada A12x25 i uopste mi ne smetaju cak i pri max obrtajima ali mi je u glavnoj masini vec bitno da li cu dobiti boljitak u temperaturi...
 
Poslednja izmena:
Broj ventilatora spomenuh zato sto, iznad 3/4 nema nikakvog dobitka (bez nekog specificnog vodenog hladjenja). 3x120mm napred i 1x120mm nazad izduv je sve sto je potrebno. Sad ako ti to zvuci kao nesto sto ne bi radio, i hoces po svaku cenu da imas zbog estetike popunjeno sve, ne verujem da ti se isplati (nije ipak mala suma novca).

Da ce biti tise da sve popunis sa A12x25 ili T30-120 bice, T30-120 je malo bolji i slican po prijatnom zvuku kao a12x25 koje vec imas u drugoj masini ali sa toliko zakomoplikovanim protokom vazduha, koliko tise uz kakve konkretne performanse, nemoguce proceniti.

Jesi probao da podesis krive za sve ventilatore koje vec imas da budu malo tisi u idle ? (Takodje, tebi ce najvise doprineti tisini da izbacis po neki F12 sto imas).

Ako se pak odlucis da menjas svejedno, razlika u ceni izmedju A12x25 i T30-120 je toliko mala, da nema nikakve svrhe ici na A12x25, T30-120 je superioran u svakom pogledu + je lepsa bolja. Ako pak trazis jos lepsu/crnu boju MSI MEG Silent Gale P12 kad izadje ce biti dobra alternativa. Tako da moj savet probaj da namestis sto imas, ako ne ide, ili hoces da prelazis svejedno, zameni sve sa T30-120 Phanteks ventilatorima (paket od 3 komada je 85 eur), sad jedino treba ih uloviti, ne znam odakle sve imas opciju da kupujes. T30-120 je dugovecniji ventilator od A12x25.
 
Poslednja izmena:
da, to znam, narocito je u kucistu sa dobrim airflow-om dovoljno 3 napred i jedan fan pozadi...
bilo kakva voda ne dolazi u obzir.
ne mora po svaku cenu sve da se popuni, cisto pitam i razmisljam na glas...
godinama sam koristio itx i sff masine gde je sve popunjeno pa mi je sad zanimljivo sto imam puno mesta i prostora za igranje.

svi fanovi su podeseni i skoro pa necujni kad je masina u idle-u i sa tim nemam problema, nemam problema ni kad su u full loadu jer se tada igram i pojacan je zvuk.

ako menjam i odaberem A12x25 cekao bih chromax varijantu tako da bi izgled bio jako slican T30 fanovima.
T30 me privlace zbog debljine od 30mm ali me malo odbija to sto su novi fanovi na trzistu i ne zna se imaju li neku boljku dok mi je noctua proverena.
videh i te MSI fanove ali iskreno nisam uopste ljubitelj MSI-a tako da od njih ne razmatram nista.
kupovao bih preko madjara kad se pojave, kod nas sam odavno prestao i da pokusavam nesto da kupim...
 
Ja sam danas ubacio dva Noctua ventilatora, 12-ice, jedan na CPU jedan na kuciste. Oba umesto Fractal design ventilatora. Kao sto vidite na slikama ispod (pre i posle), nista nisam dobio sto se temperatura tice, a ni buke, potpuno se isto cuju. Kuciste Fractal Design R4. Licno sam malo razocaran, ali OK.
 

Prilozi

  • Zatvoreno.jpg
    Zatvoreno.jpg
    45 KB · Pregleda: 19
  • Screenshot_3.jpg
    Screenshot_3.jpg
    49.5 KB · Pregleda: 19
Jedan je nf-p12, drugi nf-s12b flx.
Oba su sranje (po odnosu performansi i buke). Jedini stvarno dobar Noctua 120mm vent je A12x25. NF-F12 imaju dobre performanse, ali je zvucni profil katastrofa. Nije mi jasno sto svi tripuju kako je Noctua nesto najbolje sto postoji. Da, ventovi su kvalitetni, ali to je to.
 
Na Lian li kućištu starom oko 10godina čuje se buka, sumnjam na prednji vent, pretpostavljam da nema popravke, već da mora da se menja. Uzeo bih nešto jeftinije, 140 mm je. Preporuka.

Ps
doduše možda mi vent i ne treba, grafa je integrisana, dualcore cpu...
 
Preporuka za ventilatore za kuciste,pozeljno sa rgb-om(argb-om)?
Takodje,kakav je CM 212evo black rgb za ryzen 5 5600x?
 
Oba su sranje (po odnosu performansi i buke). Jedini stvarno dobar Noctua 120mm vent je A12x25. NF-F12 imaju dobre performanse, ali je zvucni profil katastrofa. Nije mi jasno sto svi tripuju kako je Noctua nesto najbolje sto postoji. Da, ventovi su kvalitetni, ali to je to.
Da, slazem se, pogledao sam hajpu oko Noctue. Iskreno, uzeo sam ih oba za male pare, ali nigde nisam procitao to da su bas ovi bezveze, i da je ustvari samo jedan Noctua model dobar. :D Vise sam citao da su svi Noctua 5 mesta ispred ostalih, manje vise.
 
Jel moze preporuka za neki ventilator, ili ceo kuler, da zamenim stock intel 1151 kuler, jer mi je neverovatno da se ventilator na novoj ploci i procesoru cuje kao lud, kao da zakacinje negde. Ne znam jel to normalno, nisam nikad imao stock kuler. Ne znam koliko moze da se cuje na videu.
 

Prilozi

  • 0-02-06-2fc2d5d42bd503e59971476978514b32b363a09d4744d44c30e809e0cd110ecd_82143160d0d56e5d.mp4
    3.4 MB
ovo nije tema za preporuke. za to postoji "šta da kupim" deo foruma
 
Pa kakva je razlika? OK, jel mozemo da diskutujemo na temu koji je ventilator dobar, a koji nije u ovoj temi?
 
ovde se diskutuje o ventilatorima: utisci, novosti, mišljenja, fore i fazoni itd
ima razlika, traženje preporuke za kupovinu nije diskusija
 
pure sex
 
Malo su zakasnili, Phanteks je već tu...
Mada, Noctua je 'ladno jeftinija, plus tanja za ITX kučišta.
 
Malo su zakasnili, Phanteks je već tu...
Phanteks i Noctua se uvek trkaju ko ce zadnji da izbaci xD Sad se ceka ko ce prvi 140mm LCP da izbaci huehuehue. (I koliko brzo ce Noctua bele verzije)

Mada, Noctua je 'ladno jeftinija, plus tanja za ITX kučišta.
Nista cudno, sunon motor je poprilicno skupa rabota, + phanteks mora da povrati kintu za R&D, Noctua je vec povratila za motor odavno, i delimicno za dizajn a12x25.

Bacih sad pogled obicna Noctua je 27 eur u Evropi, T30-120 30 eur. Chromax A12x25 tesko da ce biti ispod obicnog, tako da za pocetak skoro sigurno ista cena kao Phanteks.

meni licno u ovoj kategoriji najlepsa crna boja na MSI SIlent Gale P12
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno