Šta je novo?

Ventilatori [nije tema za preporuke za kupovinu]

Nisam video testove za Toughfan 14...ne bi me čudilo jer Noctua još nije napravila 140mm LCP fan i pretpostavljao sam da je TT samo apskejlovao.

U svakom slučaju, veći izbor je dobra stvar...
 
Da, za 120mm, i druge boje, bas me zanima cija ce farba najlepse izgledati na LCP modelima, mislim da je Scythe za vecinu ljudi najlepsa estetika trenutno sa WonderSnail ventilatorom, dok meni licno najlepse izgleda Phanteks iznad. Scythe Wondersnail je takodje najeftiniji od svih $20 zvanicni MSRP, i ima pun ram sa strane, jos bolja opcija od Toughfan 12. Doduse bacih pogled na madjare i u paketu od 2 komada toughfan 12 je 20 eur pre slanja sad), vidicemo koliko ce kostati Scythe kad stigne kod madjara.

Ali dzabe meni sve to, kad ce vise izbor 140mm xD Bukvalno je mrtva trka izmedju Noctua-e, Phanteks-a i Scythe-a. Evo ispod slika 120mm Scythe LCP ventilatora:
scythe_wonder_snail_120_pwm_fa_1615285362_141d451c
 
Da li mi se isplati zamijeniti dva Fractal Dynamic X2 GP-14 sa dva Noctua AF-A14 PWM? Hoću da smanjim dB, a da mi ostane isti ili veći protok vazduha.
 
Bolji izbor bi bili Be Quiet! Silent Wings 3, imas u domacoj firmi, V*p H***e. Tebi bi taman odgovaralo 1000 RPM 140mm PWM model. 3500 din su po komadu sto je manje vise isto kao kod madjara, samo sto kod madjara nema da se uzmu pwm verzije trenutno.
 
Mislim da može da prođe i jeftinije...Fractalove ventove nije teško nadmašiti...
Phanteks MP140, recimo.
 
Za mene je samo Noctua vent ostalo sve…
 
Mislim da može da prođe i jeftinije...Fractalove ventove nije teško nadmašiti...
Phanteks MP140, recimo.

Prođem jeftinije?! Teško u BL. Provjeriću šta se može nabaviti od navedenih i za koliko.
 
Kod mene su se pokazali glasnijim od noctue...
Redak slucaj, ali nije nemoguce, uglavnom najveci je broj ljudi kojima prija SW3 i MP od Phanteks-a, ima ljudi kojima smeta zvuk Phanteks, ima ljudi kojima smeta sve osim Phanteks MP, itd, koliko blizu glave ti stoji kuciste i koje je ?

Ja licno ne mogu da podnesem ni jednu noctu-u osim A15-ce, svi drugi modeli me ubijaju u pojam sa cudnim zvukovima/zujanjem (A teram Scythe Gentle Typhoon na ~1000-1100RPM i potrebno mi je maks 3-4 nedelje xD da se prilagodim/naviknem na zavijanje od duplog ball-bearing lezaja, kad predjem sa klasicnog sleeve od drugih ventilatora)

Phanteks MP140, recimo.
To je druga najbolja opcija, ~2100 din po komadu pre postarine kod Madjara.
 
Poslednja izmena:
T120-30 od Phanteksa dominira za sada. Uzeli su najbolje lezaje uz najbolje materijale za rotor i napravili najbolji vent na svetu.
 
Ako se dobro sećam, SW3 ume da bude bučan u nekim slučajevima, da li kad uvlači ili izbacuje, kad je ispred ili iza prepreke/mreže...zaboravih.
Uglavnom, videh komentare da nije tih u određenim slučajevima, kao i Noiseblocker eLoop...
 
i
"Za mene je samo Mercedes auto..."
"Za mene je samo Sony televizor..."
"Za mene je samo Gorenje veš mašina..."

Ok.
Imao sam Arctic-ove fanove (140mm), cini mi se da si i ti koristio iste ali 120mm.
Prebacio sam se na Noctua NF-A14 jer Arctic imaju ono "trademark" brujanje na ~1k obrtaja, sto si i sam iskusio. Noctua nema, na 600-750 rpm-a je skoro necujna.
Noctua ima daleko bolju zavrsnu izradu kao i propratni materijal. Za ono sto nudi je sasvim korektna cena za klasicne braon modele (u EU 18e komad)
Takodje imam i Silent Wings 3 140mm 1k verzija (izduvni pozadi) i stavio bih ipak fanove od Noctue iznad sto se izrade tice - akustika je tu negde, ali protok definitivno na strani A14. Cena je bila ista ali 3vs6 godina garancije i vise dodatnih adaptera je "win" za Noctuinu ponudu.

Kada si presao sa Arctica na drugi brend (zaboravih koje si uzeo) i sam si priznao da ostavljaju daleko kvalitetniji utisak izrade i da je razlog bilo brujanje na 1000rpm-a.

U principu koliko para toliko i muzike, mada su Arctic zaista solidna opcija kao value pack i "must buy" od stock kulera sa kucistem - naravno ko ne zeli vise love da izdvoji.
Imaj u vidu da Austrijanci jos nisu izbacili reviziju A14, koja je vec duze na trzistu - a sigurno ce biti na vrhu chartova kada iskoce, ali ce i da kosta.

Cisto da ne bude da sam fanboy jednog ili drugog brenda (BQ/Noctua), sutradan da neki od fanova koje imam rikne uzeo bih sta god ima najbolje performanse - nebitno da li su dva "izvikanija" brenda ili od ovih "manjih" Phanteks/TT/Scythe/Arctic


+edit
Za SW3 -> bucniji je kada uvlaci.
SW3 sa vise obrtaja su imali i whine pa je bilo i prilicno reklamacija i redizajna ako se ne varam. Ne znam da li su resili.
Znam jer sam svojevremeno hteo svih pet od BQ-a da ubacim i to bas te sa vise obrtaja i bas za tu problematiku su na par DE foruma pisali.
 
Silverstone RV03, na stolu pored monitora, 60-70 cm udaljeno.
Onda, Tesko da je samo klasicna specificna osetljivost na odredjenu kombinaciju vecinski niske frekvencije i malo visoke zbog kucista, em je stariji model sa debljim lim-om, em je 60-70cm dalje od proseka. Vrlo moguce da ce pre biti sta @jurodivi i @Yojinbo spominju.

T120-30 od Phanteksa dominira za sada. Uzeli su najbolje lezaje uz najbolje materijale za rotor i napravili najbolji vent na svetu.
Yup, Noctua A12x25 ima inferioran motor/lezajeve u odnosu na T120-30 od Phanteksa

@jurodivi je uzeo staru Phanteks MP seriju, doduse V2 verziju sa povecanim brojem obrtaja koji su neupotrebljivi 1600-2000RPM/2200RPM

U testiraju od strane VSG Phanteks (doduse 120mm, zato nisam ni spominjao toliko) ima bolji protok kad se normalizuje po istom nivou buke od Noctua P12-ca. Phanteks PH-F120MP je bolji i od Scythe GT i od Corsair ML120. PH-F140MP je adekvatno redizajniran za veci okvir, ali nema konkretnih test-ova za potvrdu. MP serija su najtisi ventilatori pre LCP ventilatora nezavisno od protoka na svim obrtajima 750-1600RPM. Dodatno 20-tak ljudi na overclock forumu je prelazilo na ili SW3 pa F120MP/F140MP ili dodatno na F120MP/F140MP na kraju, i tipa svi osim dvojice su smatrali da je Phanteks (na stranu sto je merljivo najtisi), imaju najvecu "lepotu" zvuka/buke. Opet secam se da je jedan od dvojice zavrsio na SW3 140mm i intake, i izjavio da je njemu to najbolje, a za drugog se ne secam.

cfm-per-dba-1000.png
 
Poslednja izmena:
Vrlo moguce da ce pre biti sta @jurodivi i @Yojinbo spominju.
Nem pojma iskreno. To je jedini 120mm na kucistu kao izduv, fabricki je tu Silverstonov, iznenadjujuce dobar. Nekim slucajem imao visak i sw3 i noctue pa se igrao, sw3 ispao najglasniji.
 
Naručio sam dva Silent Wings 3 140mm PWM. Računam da neće biti glasniji kao intake od Fractalovih pri punom CPU opterećenju.
 
Poslednja izmena:
Stigli konačno SW3 140mm PWM i spojeni na header-e na matičnoj i postavljeni kao intake umejsto Fractalovih. Utisci na sobnoj temepraturi od 25,3°C i dok ne padne noć i mrtva tišina:

U idle-u su dosta dosta tiši od Fractalovih, skoro nečujni.
Tokom 100% CPU opterećenaj (7-Zip), jesu značajno tiši, ali ne mnogo tiši.
Zajedno su me izašli ~55,4€ i sikren da budem, nisam siguran da li mi je ovo bila paetna kupovina
 
Nisam još stigao da podešavam krivu pa sam ostavio da ih matična kontroliše. Nadam se da ću stići ove sedmice da se detaljnije pozabavim sa tim.
 
Stigoh da se poigram sa Q-Fan tuningom u BIOS-u i sada su idle skoro nečujuni na 400-500 RPM (po AIDA64). Pri punom opterećenju se vrte na oko 950 za razliku Fractalovih koji su se vrtili na 700-800. Sad mi zvuče tiše nego juče. :/ Malo sam sredio cable managment pa sad nisam siguran da li zbog tog ili nešto manjeg protoka SW3 u odnosu na GP-14 sada na zadnjoj strani kućišta osjećam manje strujanje toplog vazduha pri dnu. ili je isto postalo ravnomjernije. U svakom slučaju, komp je sada dosta tiši pa sad mislim da su bili dobra kupovina.
 
Mali test skupih ventilatora. :)
 
Stvarno su ovi Arctic P12 nepodnosljivi. To njihovo zavijanje na 1000 i vise obrtaja je uzas. Vratila sam 5 stock deepcool u kuciste da odmorim usi, a temperature su iste, mozda i bolje, a bez zavijanja pri visim obrtajima. Kontrolisem ih sa dc opcijom i mogu cak da ih ugasim do koje temperature zelim kao graficku, sve fanless.
 
@Audiofilka zavijanje je samo u rasponu 1000-1200RPM, zavisno od svakog komada pojedinacno. Ispod toga za idle/browsing dok temperatura nije veca od tipa ~70c stepeni za procesor nemaju zavijanje (750/800/850RPM na primer), i onda direktno na 1200/1250RPM ili preko toga za igranje/rad kad temperatura predje 70c-75c. Isto kao sto dc opcijom fiksirano kontrolises Deepcool ventilatore sad samo sa dc ili pwm Arctic umesto.

70-75c presek koji sam lupio je za ryzen procese najbolji, za intel pogotovo starije nesto nize 50-60c, ali princip je isti, bez granularnog postepenog kontrolisanja P12/P14-ca, nego 2 seta fiksnih opsega obrtaja 800 | 1300 za <70c | >70c (tako ja koristim), ili eventualno ~800 | 1300 | 1500 | za <70c | 70c | 85c

Ali da slazem se da za postepeno automatsku kontrolu preko PWM, Arctic nisu uopste dobra opcija, nego neki drugi ventilatori.

P.S. Scythe Wondersnail (Liquid-Crystal Polymer) koji ima ok cenu ~20eur i koji je nalik Noctua A12x25, ima isti problem zavijanja na slicnom opsegu obrtaja kao Arctic P12/P14, tako da ko se nameracio budzet LCP ventilator da uzme, bolje Thermaltake Toughfan 12, ...
 
Poslednja izmena:
Ja ću moj komplet Arctica da dam sestrićima...suviše su jeftini da ih prodam...
 
Opseg i tip zavijanja koji ima Scythe Wondersnail, stvarno steta izgledali su kao odlicna kupovina, nema vajde bez Noctua ili Phanteks za LCP ventilatore



a ću moj komplet Arctica da dam sestrićima...suviše su jeftini da ih prodam...
Tesko da mozes nesto drugo, mi smo malo trziste i ARGB/LED/Premijum Noctua/Be Quiet!, itd, ce jos i otici, al Arctic tesko. To je rizik kupovanje jeftinog, kad uzmes premium stvar skuplju, mozes i da je preprodas i povratis gubitak i predjes na drugo, al od najeftinijeg sto si uzeo da dobro ustedis nema povracaja.
 
Kontrolisala sam ih sa pwm, 3 redno nakacila da izbacuju, 2 redno da ubacuju. I radili su na 800 u idle, za gaming mora vise i tu poludim, ili osciliraju i na idle ako cpu krene da se buni sa temp (stepen, dva).
 
Zato sam i uzeo Noctua NF-a14 (i 1x SW3), a Arctic 5 p14 set i 3 PW kulera iz kucista prodao za 50e kao komplet... :)

Arctic P14-ice sam inace testirao kod kolege i uporedjivali smo sa njegovim starim A14 Noctua kulerima u kucistu, posto je i njega interesovalo kakav zvucni profil imaju P14 koje vaze za "best buy"...
I dosli smo do zakljucka da su odlicni kuleri za taj novac ali da jednostavno sa izradom i zvukom nisu na nivou opcija iz viseg segmenta. Kolega je inace njegove NF-A14 apgrejdovao na NF-A12x25
 
I dodjoste pet do Noctua :D
 
Nazad
Vrh Dno