Šta je novo?

Ventilatori [nije tema za preporuke za kupovinu]

Društvo, kum juri 140mm ventilatore u beloj boji, ima li šta zanimljivo?! Ne treba da budu RGB :cool:

Kakvi su ovi Arctic BioniX P140?!
 
Arctic daje 10 godina garancije na njih, ja bi rekao da su dobri. Nisu baš tihi pri max obrtajima, ali to je od prilike to za te pare.
 
Da neko ne pomisli pogresno, ne menjaju pokvarene ventilatore u okviru te produzene garancije, btw :), lepo pise na sajtu njihovom.
Nego sta rade? Trljaju si bradavice i kazu, e bas nam je krivo sto ti je crko ventilator :D
tenor.gif
 
Noctua. Bez razmišljanja.
 
Zavisi kako ih kačiš i na šta. Ako ih kačiš na ploču koja ima odličnu kontrolu obrtaja, onda uzmi 1500 RPM jer ćeš uvek moći da smanjiš broj obrtaja tako da dobiješ savršen balans protoka vazduha i buke. Ako ih kačiš direktno na napajanje preko adaptera, ili na ploču koja nema kontrolu obrtaja, onda uzmi 1200 RPM. Zavisi i od tebe. Jel preferiraš nešto veće temperature uz manju buku, ili ti buka ne smeta, i prioritet su što manje temperature i max airflow.
 
Nego sta rade? Trljaju si bradavice i kazu, e bas nam je krivo sto ti je crko ventilator :D
Napisao sam vec sta rade, drago mi je da odma ide sarkazam, a niko nije otisao na njihov zvanican sajt da procita kako radi garancija, nema zamene, U zavisnosti koliko si platio ventilator, i koliko je dugo uspesno radio, daju ti nazad razliku u ceni u vidi kredita na sajtu, ili ponude da ti posalju (A najrealnija situacija je da se pretvori u manje od 1 evra po ventilatoru xD)

Ja sam jedno vreme jurio Enermax Apollish Vegas Trio ventilatore kao neko vau RGB resenje dok me nije prosla pomana za tim. Ne znam kakve su im performanse u poredjenju sa ovima koje si naveo doduse.
Nemam pojma, jedino iskustvo koje licno imam sa Enermax-om su Magma/Magma Advanced koji su solidni vent-ovi, RGB izrada je previse inferiorna na Vegas Trio, stara generacija RGB, ova 2 sto spomenuh, spomenuh jer izgledaju obecavajuce, prvenstveno Lian li Uni ima fenomenalno uradjen dizajn svega sto se ne tice performansi (odsustvo kablova/veoma smanjen broj kablova, vent-na-vent direktno povezivanje, odlican anti-bloatware software za RGB, itd, takve stvari). A sto se tice samih performansi, izgled oblik, ugao lopatica je obecavajuci, ali nema jos testova.
 
Poslednja izmena:
Dal da uzmem na 1.200 rpm ili 1.500 rpm?
Zavisi kako ih kačiš i na šta. Ako ih kačiš na ploču koja ima odličnu kontrolu obrtaja, onda uzmi 1500 RPM jer ćeš uvek moći da smanjiš broj obrtaja tako da dobiješ savršen balans protoka vazduha i buke. Ako ih kačiš direktno na napajanje preko adaptera, ili na ploču koja nema kontrolu obrtaja, onda uzmi 1200 RPM. Zavisi i od tebe. Jel preferiraš nešto veće temperature uz manju buku, ili ti buka ne smeta, i prioritet su što manje temperature i max airflow.

U svakom slucaju bolje da uzme 1500RPM. Lako moze po potrebi da nabavi 7v ili 5v adapter za molex konektor.
 
Cesljajuci po computerbase i hwluxx forumu kod nemaca, naleteo sam na vise postova da je Arctic slao zamenske fanove u slucajevima gde je direktno kupljeno od njih...
Bilo je slucajeva gde su slali ceo value pack gde kupcima iz istog su bili bucni recimo 1-2 fana...
Takodje za Arctic kazu da su imali problema sa bukom koju su navodno adresirali kod P12/P14 modela i da je zato jer koriste jeftinije lagere koji su ipak imali probleme posle godinu-dve i rikavali (za razliku od BQ i Noctue), ali da je generalno 90% performansi tu...
Pritom ne mislim na onaj cudan "noise signature" koji je uoclljiv kod Arctica iznad 600/800rpm-a. Ali genaralno uzeci u obzir cenu i pakovanje koje se dobija za 30-35e, Arctic je odlicna opcija. Mada uzeci u obzir sta sve stize uz NF-a14 (i izrada je dosta bolja, imam trenutno oba kod sebe ali ne mogu da ih nakacim) mogu da razumem cenu za Noctue kao "premium opcije"...

Ako neko moze da potvrdi - videh u vise slucajeva da Noctua nf-a14 ima tendecije da bude bucna i menja zvucni profil posle nekoliko dana, dok se ne "razradi" i po snimicima mi deluje (computer base je odradio testove) generalno deluje da su SW3 tisi iznad 600-900 rpm-a? Doduse uz manji protok vazduha... Cak i Arctic je prilicno dobar do 600rpm...
 
imam NF-A14 vise komada, chromax varijante, kao i dva A15 chromaxa. koristim ih od kako su se pojavili. nikakve cudne zvukove nisam primetio a poprilicno sam osetljiv na neartikulisane zvukove i kuciste mi je na stolu blizu glave. jako iritantan zvuk motora sam jedino iskusio na ek vardarima pre par godina i brzo ih izbacio iz masine.
 
Imam value pack Arctic I uzeh 4x nf-a14 juče...
Pitam čisto da znam da li da očekujem tako nešto jer ima ljudi koji su primetili drugačiji odnosno tiši rad posle kraćeg vremena ...
Doduše kod modela iz Kine kao što je slučaj sa ovim koje dam uzeo. Tajvan nisam video da spominju
 
ma to je samo fan, ne uzbudjuj se toliko oko svake komponente posto koliko sam ispratio sastavljas taj komp vec mesecima.
kupi i uzivaj, odlicni su fanovi ako resis.
 
Sve se pravi u Kini. I to ne treba da te zabrinjava. Pogotovo kod high end Noctua i BeQuiet ventilatora. Da. Ventilatori se tamo proizvode, ali je quality control u Nemackoj i Austriji respektivno. Ako neki od ventilatora ne prolazi strogo zacrtane norme, taj fan se klasifikuje kao neispravan i ne ide u prodaju. Vidim da si gore napisao da ne možeš da nakačiš ventilatore. Šta je konkretno problem?
 
Graficka da finalizujem build... :)
 
pa ostalo ti najgore :)
 
znam...
If push comes to shove... nV 710 na godinu dana, uz pominjanje familije i sveg rodjenog onom iz kuhinje u koznoj jakni dok je budem placao... :)
 
Gledajući i čitajući šta je Yojinbo napisao, i ja vidim da dosta ljudi priča o tom "humming noise-u" u rasponu od 700-900rpm za NF-A14. Jebeš mi mater, kupiš najskuplji ventilator i on ti hamuje :D
 

Taj zvuk kod Noctue se mozda da otkloniti sa LNA-om, svakako su tihi na ispod 600rpm-a.

Ove 12ice od Noctue (nf-a12x25) tj preradjene verzije Nidec-a deluju kao najbolja opcija, ali se navodno jos uvek muce da izbace u 140mm verziji jer nije rec o prostom "skaliranju".

BQ SW3 su najtise ali "obicne" pwm (ne high speed) idu do 1k rpm-a, tu Noctua ima prednost u kolicini pomerenog vazduha... Garanciji i pratecim dodacima...
Izrada i feeling materijala su svakako iznad ovih Arctica p14-ica, pakovanje je svakako overkill i pitanje je koliko je od toga potrebno...
 
Poslednja izmena:
U principu da... Ali opet 6 vs 3 godine garancije a cene BQ i Noctue su iste... SW3 su tisi iznad 600-700rpm-a i pomeraju manje vazduha, Noctua je dugotrajnija...
I ja sam se mozda zaleteo pred rudu, trebao sam da ostanem pri ovim Arctic pa kasnije predjem na upscale-ovane a12x25, nesto trebaju da izbace krajem godine.
Generalno koliko sam procesljao NF-a14 su dobri ali je "zastareo" dizajn tj konkurencija je uspela da ih sustigne...
 
U principu da... Ali opet 6 vs 3 godine garancije a cene BQ i Noctue su iste... SW3 su tisi iznad 600-700rpm-a i pomeraju manje vazduha, Noctua je dugotrajnija...
I ja sam se mozda zaleteo pred rudu, trebao sam da ostanem pri ovim Arctic pa kasnije predjem na upscale-ovane a12x25, nesto trebaju da izbace krajem godine.
Generalno koliko sam procesljao NF-a14 su dobri ali je "zastareo" dizajn tj konkurencija je uspela da ih sustigne...
Ja upravo još uvek većam šta da uzmem, do kraja dana u ponedeljak moram da pazarim ventove i da konačno sastavim mašinu... Ti si makar prelomio i uzeo nešto, ja ne znam ni šta ću, tj razmišljam... :ROFLMAO:
 
Be Quiet reklamira SW3 kao ventilator bez kompromisa. Tako nešto jednostavno ne postoji. Kupovinom bilo kog ventilatora, uvek negde pravite kompromis. Ili buka i dobar airflow, ili tišina i loš airflow. Ne može i jedno i drugo. Manite se sponzorisanih youtube review-ova. Takođe, ni jedan ventilator ne može da pomogne kod loše dizajnirane unutrašnjosti kućišta. Ako imate unutrašnjost gde je svež vazduh ušao napred, i odmah izašao gore, bez da prođe kroz grafičku i CPU cooler, tu ni jedan ventilator neće pomoći. Ili kućište gde airflow prednjih ventilatora blokira kavez za montažu diskova. Kućište je jako bitno ljudi !!!! Nemojte se zaluđivati skupim ventilatorima u krš kućištima.

Ja upravo još uvek većam šta da uzmem, do kraja dana u ponedeljak moram da pazarim ventove i da konačno sastavim mašinu... Ti si makar prelomio i uzeo nešto, ja ne znam ni šta ću, tj razmišljam... :ROFLMAO:

Kod nas BeQuiet ventilatora nema. Osim pure wings-a koji ne može da primiriše Noctua ventilatorima. Ako te brine buka pri manjim obrtajima, Silent Wings 3 nema alternativu jer ima 6 kalema na elektromotoru za razliku od ostalih proizvođača. SW3 je do 600RPM bukvalno, ali BUKVALNO nečujan i takav sistem garantuje dugotrajnost bez obzira na nešto kraću garanciju. Kao što sam ti rekao više puta, sve zavisi od tebe. Šta ti preferiraš.
 
Kod mene idu u BQ PB 500dx kuciste, koje je optimizovano za airflow. (2 front intake, 1x pozadi exhaust i 2x gore intake/exhaust)
Meni licno je bolja verzija Meshify C.
 
Ti beše nisi u Srbiji? Ako je tako, onda defintivno Be Quiet Silent Wings 3 HIGH SPEED verzija.
 
^
Nisam.
Gde pak tvrde da je Noctua classic bolja (tisa) opcija.
Nema veze uzeo sam Noctue vec, mogao sam realno i pri Arcticu da ostanem...
 
Ima kod nas Silent Wings 3 ventilatora ali u 120mm izvedbi. A opet kapiram da su na kraju priče to samo ventilatori. Da ima Arctic P14 na stanju da se kupe ne bih razmišljao da bacam pare na ove varijante od 30€ po ventilatoru. Tako da sam izbor sveo na Noctua P14S Redux i Noctua A14. Evo, ako me konkretno pitaš šta očekujem od ventilatora, mogu reći da očekujem to da pristojno hlade i poteraju vazduh, jer neću ići na takmičenja u overklokovanju, a da pri tome ne zvuče kao turbina. Pogotovu ne želim turbinu za 30€. Trebaju mi 4 ventilatora (2 intake, 1 rear i 1 top od 140mm) plus imam dva na NH-D15 Chromax, tako da bih voleo da imam koliko toliko tiho kućište sa 6 ventilatora. Inače moje kućište je jako slično Yojinbo-vom - Pure Base 500, samo je kao malo više optimizovano za tišinu.
 
Poslednja izmena:
Ima neka preporuka za vent koji bi isao na CPU cooler, treba da bude ARGB (5v, ne 12v) i velicine 120mm.
 
Nazad
Vrh Dno